Milyen Blu-ray írót? - Adattárolás fórum

üzenetek

hozzászólások


7Heads Drago
(veterán)

A magyar piacon fellelhető írók érdekelnének és hogy ezek mennyire megbízhatóak.
Lévén, hogy csak egy kicsit tudok angolul (yes-no), a külföldi teszt oldalak kiesnek.
Biztos vannak már magyar honban is boldog blue-ray író tulajok!
Továbbá a lemezek megbízhatósága is érdekelne, mert nekem a dvd-k egyáltalán nem váltak be!


gardener
(senior tag)

Azt hitem,már én vagyok lemaradva... :)


PPeter
(addikt)
Blog

Mivel öt író "kapható" a hazai kereskedelmi forgalomban (amiből a Sony, a NEC és a Plextor valójában ugyanaz a modell), így egyelőre felesleges topik. Ráadásul le sem tudod írni helyesen a Blu-ray nevét. :U


7Heads Drago
(veterán)

Legalább már ezt tudom.
És a maradék kettővel mi van?
Pioneer
Sony
NEC
Plextor
Lg
Írni majd megtanulok, ha lesz időm a munka mellet. Nem nyelvtanár vagyok az biztos...


Racecam
(MODERÁTOR)
Blog

A címet kijavítottam, szerintem a topic maradhat, majd felfut egy idő után, és legalább később már nem kell létrehozni. ;)


gardener
(senior tag)

Részemről Én már nagyon örülnék,ha piszkosul felfutna a topic... De az üzleti érdekek nem ennek a topikcnak kedveznek. Ott lenne jó tartani,hogy: "Valaki próbált már 16 rétegű lemezt 8x-an írni?"

HAJRÁ Topic! :C


blattida
(nagyúr)

Akkó má inkább legyen holografikus lemez... ;]


7Heads Drago
(veterán)

Mennyire jók ezek a lemezek?
Hogy birják a karcokat?
Milyen minőségűre lehet megírni a lemezt?


duron
(tag)
Blog

Helyes.


duron
(tag)
Blog

Samsung blu-ray iró az jó :K


7Heads Drago
(veterán)

Szerintem most, hogy így megcsappant a HD csapata drasztikusan hozzá kell neki nyúlni az árakhoz. Különben lemarad a buszról....


Sasfészek
(tag)

Engem is érdekelnének a Blu-ray írók. Nem baj ha külföldön lehet csak kapni. Ami lényeg hogy, tudjon egy és kétrétegű lemezeket is pörkölni. Megbízható és minél gyorsabb legyen.
Aki jártas a témában kérem segítsen!
Az sem baj ha a régebbi formátumokat is kezeli.

Illetve tudja valaki pontosan, hogy a Blu-ray írók mennyire fognak gyorsulni még, mennyi a maximum? Egy 4x BR írás milyen DVD írásnak felel meg körülbelül?

Esetleg itthon már vannak olyan helyek ahol jobb áron lehet lemezeket is szerezni?

[ Szerkesztve ]


ko1122
(tag)

Engem az érdekelne, hogy ezekről a blu-ray és hd-dvd lemezekről milyen kiterjesztésű image filekete lehet fabrikálni, illetve ezt milyen programmal lehet megtenni. Erről sehol nem tudtam olvasni még. Biztos nem . ISO meg .Nrg.... lesznek


PPeter
(addikt)
Blog

Mit jelent a 1x-es, 2x-es olvasási/írási sebesség, ha a Blu-Ray lemezekről beszélünk? A Blu-Ray esetén hogyan mérjük a sebességet? Mi várható a jövőben, meddig gyorsulhat a BD?

A Blu-Ray korongok a CD/DVD-lemezeknél már megszokott 12 cm-es optikai adattároló egységek, külső szemlélő számára nem térnek el a mostani CD-, vagy DVD-lemezektől. Egy oldalon 25GB (SL) vagy két rétegen (DL) 50GB anyag tárolására képesek. A Blu-Ray szabvány 1x-es CLV (azaz a lemez teljes felületén konstans adatátviteli sebességgel dolgozó) tempója mintegy ~ 36 Mbps adatátvitei sebességnek, bitrátának felel meg, amely adatátviteli sávszélesség a DVD esetén körülbelül 3.26x-os sebességnek felel meg (a DVD szabvány 1x-es sebessége a DVD-Video lemezek lejátszásához szükséges ~ 11,05 Mbps).

Az első generációs BD meghajtók már eleve a 2x-es sebességet ajánlják fel, amelyekkel az egyrétegű (SL) korongokat 46-47 perc, a két réteget tartalmazó (DL) lemezeket mintegy 93 perc alatt tudjuk majd leolvasni, illetve teleírni.

Az optikai adattároló eszközök és lemezek olvasási és írási sebességének feltornászása nem egyszerű feladat a fejlesztők és gyártók számára, egyszerre kívánja meg a hardveres és a lemezek felől a különböző alapanyagok párhuzamos fejlesztését. A lemezek fizikai paraméterei is korlátozzák az elérhető maximális sebességet, hiszen a fordulatszám nem növelhető a végletekig: a növekvő zajon kívül a rázkódás, vibráció egy szint után lehetetetlenné teszi az optikai adatrögzítést és dekódolást, valamint egy bizonyos fordulatszám felett a lemezek egyszerűen károsodnak, szétrobbannak a meghajtóban.

Az eddig használatos 12 cm-es optikai adatároló lemezeknél (CD/DVD) elért - még használható - maximális fordulatszámnak a 10800 rpm (fordulat/perc) bizonyult. A szintén 12 cm-es Blu-Ray lemezek esetén az 1x-es CLV adatátvitel (36 Mbps) megvalósításához a korong fordulatszáma az 1955-821 rpm tartományban változik, amint a belső peremtől a lemez külső széle felé haladunk az olvasással/írással.

Ha a CD/DVD-lemezeknél már megismert fizikai és technikai korlátokat vesszük alapul, akkor kiszámolható, hogy a Blu-Ray esetén valahol a 12x-es (CAV) írás lesz a plafon, ami még megvalósítható lesz - természetesen csak akkor, ha a lemez alkotóelemei (hordozóréteg, a lemez testét adó polikarbonát) minden más tekintetben megfelelnek majd az ilyen sebességű adatrögzítéshez.

Ez nagyjából azt jelenti, hogy az egy réteggel ellátott BD-R lemezeket (ha sikerül elérni a 12x-es CAV írási sebességet) a távoli (?) jövőben körülbelül 11-12 perc alatt írhatjuk majd tele, míg a kétrétegű lemezeknél minden bizonnyal (a kétrétegű írható DVD-k példáját látva) a 8x-os írási sebesség tűnik a megvalósítható maximális írási sebességnek, mivel jóval bonyolultabb, körülményesebb a több réteg kezelése az írási művelet során. Más kérdés, hogy a 12x-es BD-R íráshoz szükséges, 432 Mbps, tehát durván 54 megabájt/szekundum adatátvitelt a hétköznapi számítógépek merevlemezei nem igazán tudnák (ma még) folyamatosan kiszolgálni.

A Philips R&D (kutatási, fejlesztési) részlegéből eddig kiszivárgott információk szerint már a 7x-es CAV (4x-7x) írást sikerült megvalósítaniuk, ami igen jó jel, ám ehhez a sebességhez nem az eddig használatos szerves, vagy fázisváltáson alapuló hordozóréteget használták, hanem egy réz/szilicium kettős réteget, amellyel a Philips tudósainak sikerült megvalósítani a visszaolvasáshoz elegendő, 6,5% alatti jitter értéket.


PPeter
(addikt)
Blog

Mind a BD, mind a HD DVD a megszokott 2048 bájt/logikai szektor rendszerrel dolgozik, tehát az image ugyanúgy az úgynevezett "cooked" formátumú ISO lehet. Más kérdés, hogy az image-en belül az UDF fájlrendszer újabb, mint amit a DVD-Video lemezeken találunk. Ettől még ugyanúgy lehet ISO vagy NRG, vagy más szoftverspecifikus információkkal kiegészített image.


Mr.Grincs
(veterán)

Épp egy ilyen totyikot kerestem. Nézegetem a BD írókat de istentelen drágák, lg-t néztem de attól elment a kedvem, tudom, hogy nagyon semmi köze a dologhoz, de játékot telepítettem fel 8,5 GB os lemezről amit ráadásul ő írt tele 2,4x sebességgel, mivel nem adott fel mást. De olvasási hibát írt ki. Philips lemez szerintem pedig elég jó.
Sony írót nézegetem, remélem előbb utóbb lesz majd az áruk. És a nyersanyag is elég húzós hozzá, igaz nem a meda marktban kell megvenni.


deicide
(veterán)
Blog

én Lite-On-t vettem, meg vagyok vele elégedve, eddig mondjuk mindössze olyan 10 BD-R lemezt irtam meg vele, de azok mind hibátlanok, játssza a powerdvd rendesen a filmeket róla.


Mr.Grincs
(veterán)

Blu Ray filmet mivel játszol le? Vagy azt a power dvd re értetted?


deicide
(veterán)
Blog

igen, powerdvd-vel, a netről szedett rippeket fileokként ki kell irni és a powerdvd lejátsza, mintha hdd-ről játszaná, de a gyári filmeket is viszi a pdvd 7.2-7.3


Mr.Grincs
(veterán)

Az nagyon jó. Meg is nézem mit tud a 7.2.....

[ Szerkesztve ]


Felhasznalo9
(tag)

Es mi ujsag a minoseg/megbizhatosag teren? (evekben is:) )
Hogyan kell ugy tarolni, hogy ne menjen tonkre 1 ev utan? (sok rosszat hallani rola)

"a két réteget tartalmazó (DL) lemezeket mintegy 93 perc alatt tudjuk majd leolvasni, illetve teleírni." - Ez nem gyenge!


Mr.Grincs
(veterán)

Önmagában a dvd is nagyon sérülékeny és ez az egy átka van a BD nek is. Elfordul a tokjában, mint a dvd tokban hozzáér az aljához. Hiába a tokban van akkor is éri valami szennyeződés vagy behatás..kieshet a kezünkből..tudom most jön az hogy figyelni kell rá. Meg ugye poros lehet, azt meg levakarni róla művészet. Nincs választás haladni kell a korral de semmi sem tart örökké.


Sasfészek
(tag)

Úgy tudom a DVD-vel ellentétben itt egy elég jó kis karcálló anyag került a BD lemezekre. A DVD esetében nem mindegyikre került ilyen.

Szóval a Lite-on jó? Én a NEC-el szemeztem


Mr.Grincs
(veterán)

Nekem volt NEC dvd íróm, kb 5 hónapja vettem újonnan és első hónap után megadta magát, nem is ír csak olvas azt is tetű lassan, ugyhogy gariba viszem valamikor. Azóta nem szívesen akarok venni. Van helyette egy pioneer 111D és az nagyon szuper.


7Heads Drago
(veterán)

"a két réteget tartalmazó (DL) lemezeket mintegy 93 perc alatt tudjuk majd leolvasni, illetve teleírni." - Ez nem gyenge!
De ne felejtsd el 10db lemezre kiírsz egy 500 gb-os vinyót!
Én csak abban reménykedem hogy sokkal jobban bírják felületileg a strappát minta dvd-k!


PPeter
(addikt)
Blog

A DVD-re nem létszükséglet a karcálló réteg, mivel két műanyag korong fogja össze (mint egy szendvics) az adathordozó réteget, míg a Blu-ray esetén az adat a lemez felszínén van, egy 0,1 mm vastag karcálló réteg alatt.


PPeter
(addikt)
Blog

Én csak abban reménykedem hogy sokkal jobban bírják felületileg a strappát minta dvd-k!

Olvass már utána, mielőtt zöldséget beszélsz. A DVD szerkezete sokkal inkább kedvez a biztos adattárolásnak, mint a BD-n alkalmazott rendszer.


7Heads Drago
(veterán)

Erre már nem is mondok semmit se.
Gyakorlatilag meg a DVD is egy rakás szar a CD-hez képest.
Hamár az adatbiztonságnál tartunk...

[ Szerkesztve ]


PPeter
(addikt)
Blog

Ezt írtad:

"Én csak abban reménykedem hogy sokkal jobban bírják felületileg a strappát minta dvd-k!"

A lemez felülete a CD-n és a BD-n sokkal könnyebben sérül fizikailag, mint a DVD-n. Mit nem lehet ezen megérteni? A DVD adattárolási biztonsága más szempontból problémás (nem fejlesztették a hordozóréteget az egyre gyorsabb íráson kívül), de ezt meg ugye jól ki lehet védeni az épeszűen megválasztott lemez/írási sebesség kombinációval és megfelelő redundanciával. De ezek ugyanúgy vonatkoznak minden más kommersz, nem professzionális adattárolási megoldásra.


Mr.Grincs
(veterán)

Viszont a merevlemez vagy a ram megoldás is jó lehet a jövőben csak nem annyira ismert, meg lassú is egy kicsit.. A ramot akkor írom meg törlöm amikor akarom és akárhányszor vagy ameddig meg nem hal a lemez.


Sasfészek
(tag)

Kicsit UP-olom a topikot eléggé lehűlt.

Nézegettem az LG GGC-H20L Blu-ray íróját és eléggé jók a specifikációban megadott adatok. A 6x BD-R írás egészen jól hangzik már, ez még a jövőben jól jöhet. Szerencsére ez a modell már kezeli az 50GB-os lemezeket is (BD-R DL) igaz csak 2x sebességgel de hát ez is valami.

Egy olyan kérdésem lenne hogy érdemes-e ezt a meghajtót megvenni? Nagyon sok vegyes hírt hallottam az LG-ről. Az ára már egészen barátságos 249 dollár ami 43.575ft átszámolva az USA-ban. Az 25GB-os lemezek már 8-10 dollár körül kaphatóak, ami egészen kezd barátságos lenni, de az 50GB-osak is szépen estek 45 dollárol 30-ra, ezért is gondolkodtam el a beszerzésről.

Vannak hasonló modellek amik ugyanilyen paraméterekkel kaphatóak? A többi gyártó írója többnyire csak az BD-R SL lemezeket kezeli!

PPéter örülnék ha tudnál segíteni! Gondolom te előre látod viszonylag a trendeket, idén több gyártó is beújít, várható hogy a BD-R DL is kap egy kis sebesség injekciót mondjuk 4x-esre? Mik a meglátásaid?

Még egy olyan kérdésem van, hogy a meghajtó ugye már nem régió független?
Illetve még egy utolsó kérdés :)

A DVD korszakban ha vásárolt az ember egy teljesen új dvd meghajtót / írót akkor 3-5x megkérdezte hogy a lemez régió 2-es és akarom-e játszani a filmet, ezzel el is ugrott egy lehetőség a végén ez az érték lett beállítva az egységben.
Ma viszont bonyolultabb a dolog. Ez a meghajtó kezeli a Blu-ray, HD-DVD (csak olvasás) DVD lemezeket is. Mindegyik formátumnál külön számolja a régiókat vagy összesen van 5 lehetőségem és utána a meghajtó a legutoljára választott régióra áll be?
Ez még ma is így van? Vagy mostmár minden a szoftvertől függ?

Elnézést ha hülyeséget írtam, szeretnék tisztán látni, ezért előre is megköszönném ha megtisztelnél a válaszoddal/válaszotokkal.

Ha jól értettem az előző hozzászólásokból akkor a Blu-ray ha optimális sebességgel van írva kibír(hat) akár 5-7 évet is?

[ Szerkesztve ]


Sasfészek
(tag)

Tényleg szívesen várom a meglátásokat tapasztalatokat, mégha kicsit új is a blu-ray!


Sasfészek
(tag)

Senki így két hónap után nyomok egy UP-ot :d


Davidsned
(csendes tag)

én egy Pioneer BDC-202-n gondolkodom. Csak olvasni tud, de 30k-val sokkal barátibb, mint az írók. :)


kjany
(tag)

Sziasztok !
A BR. irásnak milyen hardveres feltételei vannak ?
(minimum CPU, Ram, HDD stb ?)


yo-co
(csendes tag)

Nagyon jó és hasznos topik lehet. Remélem visszatértek még! Upppp!


gandras
(tag)

Sziasztok nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy szeretnék egy BD írót rakni egy P4 es gépre van benne 1gb ram sata 1 es merevlemez és egy 3GHZ processzor, az lenne a kérdésem hogy el fog boldogulni egy ilyen gép a lemez írásával, vagy újabb gépre van szükség?


gg72
(veterán)

Sziasztok!
Lehet szerintetek ekkora árkülönbség (60%) egy BD-író esetében, vagy csak elírás?
[link]
:Y


kano
(nagyúr)

De ha megnézed a webshopban már bruttó 60k. :Y


gg72
(veterán)

Akkor nemrég kapcsoltak, hogy valami nem stimmel, mert reggel még 30ezer volt... ;]


gg72
(veterán)

Na, most meg egy másik forgalmazónál tűnt fel a BD-író 27ezerért! :Y
[link]
[link]
Ki érti ezt? ;]


kano
(nagyúr)

52k ha jól látom. :U


gg72
(veterán)

Én mindig kifogom... Délelőtt 27ezer volt, aztán modták az üzletben, hogy elnézést, de téves, pedig már reménykedtem... :U


kano
(nagyúr)

Miért nem rendelted meg neten és kész? Annyiért kell adniuk amennyiért megrendelted.

[ Szerkesztve ]


gg72
(veterán)

Hát legközelebb (ha lesz ilyen), így teszek majd! ;)


PPeter
(addikt)
Blog

Úgy látszik a kereskedőket nagyon megkavarja, hogy a Blu-ray/HD DVD-olvasásra és CD/DVD-írásra képes modell jelölése szinte csak egy betűvel (GGC....) különbözik a Blu-ray írásra is alkalmas változattól (GGW...)


gg72
(veterán)

Szia PPeter!
Igen, szerintem is erről lehet szó.
Amúgy vannak személyes tapasztalataid a GGC-H20L modellről? A neten elég jó véleményeket olvasni, a cdrfeaks-en is.


PPeter
(addikt)
Blog

Megjelenésük óta van mindegyik LG next-gen drive-ból nálam tartósan, jó meghajtók.


gg72
(veterán)

Kösz, ez igen bíztatóan hangzik! :K


Ottoka
(őstag)

Ezek a blu-ray lemezek tartósabbak, mint a dvd-k?
Archiválásra, hosszú távra?

Arra gondolok, hogy a dvd lemezek élettartama ugye nem túl hosszú, mondjuk főleg a roszabb minsőségű és/vagy gyorsan írt lemezekről "tünt" el az adat.

üzenetek