Minden ami Orange Pi - PC, mini PC, barebone, szerver fórum

üzenetek

hozzászólások


tukko1
(aktív tag)

Sziasztok!
Van egy orange pi zero! Csináltam belöle egy wifi radiot! Beleraktam 15x10x7cm-es dobozba, de nagyon melegedik 69 fokot ír és elkezd akadni a stream a mpd-be. Lejebb is lehet venni a cpu órajalét vagy csak emelni lehet. Ha esteleg lejebb lehet venni akkor kevésbé fog melegedni?
Debian 5.25 van rajta azthiszem(nem tudom pontossan,mert nem vagyok otthon)!

[ Szerkesztve ]


azbest
(félisten)
Blog

például itt van egy fórum, ahol órajel módosításról van szó. A h2 és h3 socok kapcsán [link]

Lehet a bin és hex fájlos varázslás nem is kell (mert azt csak a magasabb felső órajel miatt szerkeszti), hanem csak a /etc/default/cpufrequtils tartalmát kell megfelelően módosítani, hogy alacsony maradjon.

Egyébként a melegedésre valószínűleg ő is visszaveszi az órajelet. Bár emlékeim szerint le is kapcsolgat magokat. Érdemes lenne megnézned, hogy amikor akadozni kezd, akkor hány mag és milyen órajelen dolgozik.


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

hűtőborda sem ártana neki, de még talán hűtőventi is a bordákhoz+ szellőzőlyukak... én a plus2e-m 4*1.6GHz-en használtam ArmBian-nal(Armbian 1.3-ra korlátozza) és nagyobb munkák alatt igen csak tudott fűteni...a freki csökkentés meg nem a legjobb megoldás a hűtésre, mivel kisebb órajelen lassabban dolgozik, tehát több időt tölt max órajelen ami megint csak nem jó mert ugyan úgy el kezd majd melegedni, ráadásul mivel WifiAP-nek használod így meg még úgyse ajánlatos hogy csökkentsd a cpu frekit...1.2ghz-es alapból, 900 alatt meg nem biztos hogy stabil maradna...grafikus vagy parancssoros debiant használsz?


tukko1
(aktív tag)

Hát pontossan ez van rajta: Armbian_5.25_Orangepizero_Debian_jessie_default_3.4.113 Azt nem tudom hogy van-e grafikus felülete mert a zero-n nincs hdmi kimenet!
Ezt csinátam meg: [link]


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

ha nincs rajta se svideo kimenet se, akkor nem valószínű hogy van grafikus felület...

[ Szerkesztve ]


tukko1
(aktív tag)

Openelec-re milyen orange pi-t érdemes venni és mennyire használható orange pi-n pédául a raspberry pi-ez képest?


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

elvileg mindegyik modellen jól megy....

bár én olyanra javasolnám ami legalább 1GB rammal van szerelve


turkf80
(csendes tag)

Nekem pi one van 512 mb rammal. A 16os openelec meglepoen gyors es stabil. Igaz azon nincs infra és analog hang kimenet.

[ Szerkesztve ]


tukko1
(aktív tag)

Vettem egy Orange Pi PC-t, majd megírom én is hogy fut az OpenElec.
Azoknak az Orange PI-ket amiken van külön táp csatlakozó, lehet micro usb-n keresztül is áramot adni nekik?


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

egyik orange pi sem tudja a microusb-n keresztüli tápfogadást, egyedül OTG funkciója van...

amúgy elég szépen fut rajta :) volt nekem is OPi PC-m :)


turkf80
(csendes tag)

Vagy a tápcsatlakozó(kerek) vagy a gpio porton keresztül tudsz tápot adni. Javasolt egy minimum 2A es táp. Illetve hűtőborda.

[ Szerkesztve ]


antyg
(csendes tag)

Üdv Mindenkinek!

Teljesen új vagyok ebben a RPi, OPi, BPi témában.
A kérdésem az lenne, hogy egy OPi használható lenne egy torrentezésre használt kis rendszernek?
Mindössze annyi lenne a terv, hogy egy ilyennel (melyet szeretnék majd távoli asztal kapcsolattal elérni, kezelni stb.) és egy USB-n rákötött HDD-vel szeretnék torrentezésre használni. Ez csak a letöltéseket kezelné, vezérelné, az esetleges filmek megosztását nem kütyü végezné, hanem egy már üzemben lévő NAS. Arra, minden letöltött cucc automatikusan átmentésre kerülne.
Kérdés, hogy lehetséges ilyen egyszerű kis konfigot összeállítani, ha igen mi, vagy mik kellenek hozzá (felsorolás szinten, hardver, szoftver).
Gondolkodtam ebben illetve az RPi-ben is, viszont azt látom, hogy ez olcsóbb, valamint 16Gb FLASH is van integrálva, így nem kell külső sd kártyával szórakozni. Valamint látom, hogy van rajta power gomb, így elképzelhető, hogy WOL-t, is bár ez kevésbé érdekes számomra, de ki tudnám használni. A lényegesebb inkább a távoli asztal elérés lenne.

Köszönöm előre is a válaszokat!

Üdv: AntyG


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

üdv, nekem volt Opi-m, torrentezésre használtam armbian+transmission klienssel...
viszont NAS-ként használható-e az jó kérdés,én nem próbáltam...lehet megoldható csak sok lenne vele a gond
a powergomb Opi-n még nem működik, a kernel nem támogatja...
a távoli asztal hozzáférés se biztos hogy menne,mivel arm rendszerre van fejlesztve maga a rendszer így az asztali verziós funkciókból nem minden került portolásra...
Nas-ként inkább egy usb-s router lenne jó, azt hálózati tárolóként beállítani és arra menteni
Rpi-s témában viszont a saját topikban érdeklődj
szoftveres támogatsában a Rpi jóval előrébb jár, a Opi meg jobb hardveresen, Bpi-nek meg van routeres boardja is ami ha jól emlékszem gigabites...
ha ennyi mindent szeretnél használni egyszerre akkor neked egy windows alapú tv okosító kellene, azt gond nélkül el tudod érni távoli asztallal, még akár teamviewerrel is akár... csak ez költségesebb viszont az általad használt funkciók mindegyikét egyszerre tudja, barkácsolás nélkül...valami hasonló vagy egy ilyen...

[ Szerkesztve ]


azbest
(félisten)
Blog

Transmission a boardra. Sambával felcsatolni a NAS tartalmát a boardra. A transmission közvetlenül tud oda menteni. A transmission tud olyat, hogy átmozgatja a kész tartalmat másik mappába. Csak arra kell figyelni, hogy le kell állítani előbb a transmissiont és utána szerkeszteni a konfigot, mert kilépéskor felülírja.

A vezérléshez pedig nem kell külön be távoli asztalozni. Konzolos ssh sem kell külön.
Ha win gépről kezelnéd, akkor transmission remote gui kell oda, úgy néz ki mint egy uTorrent. Lehet indítani, leállítani, letörölni dolgokat a felületéről. De van webes felülete is, csak az fapadosabb.


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

pont ezért javasoltam inkább windows-os sticket :D az sokkal egyszerűbb és különösebb bonyolultság nélkül megvalósítható az amit szeretne...


antyg
(csendes tag)

Köszönöm a választ!
A OPi-t csak letöltésre használnám, NAS-om az van. Nekem csak az OPi arra kell, hogy torrenten töltsön/megosszon, és a letöltött cuccokat pakolja fel a NAS-ra. USB-n, ha ideiglenes letöltött fájlok tárolására külön van igénye, akkor tudok rakni USB-s HDD-t.
A távoli asztal csak azért kellene, hogy onnan tudjam kezelni esetlegesen a torrent klienst.


antyg
(csendes tag)

Köszönöm a választ!
Igen a feltelepített rendszert és a torrentet is, egy WIN 10-es laptopról szeretném adminolni, kezelni stb.
Maga a gép bent lenne a NAS szerver mellett egy szekrényben.


antyg
(csendes tag)

Nézegettem ezeket a Win10-es stick-eket is, de nem olvastam róluk sok jót, ráadásul még min. dupla annyiba is kerülnek. :D
Kisebb mókolással egy ilyen OPi is megfelelne szerintem a követelményeknek. De még nézelődöm és keresgélem a legjobb megoldást. :DD


st3v3np3t3r
(veterán)
Blog

azért ajánlottam w10es sticket mert azzal mindent tud egyben amit szeretnél, egy ilyen boardal meg lehet 1-2 napod rá fog menni,meg ugye a komplikációk amik közbe jöhetnek...főleg az amit azbest is írt,csak nehezítené a működtetést...olcsó húsnak híg a leve, inkább vegyél dupla annyiért w10es sticket, mint fele annyiért egy egy arm board-ot, ami vagy jó lesz,vagy nem és akkor már plusz költséged lesz ha nem jó...inkább menj biztosra...megveszel 20-30$ egy arm boardos kittet, szívsz vele napokat mire be tudod normálisan állítani, vagy 40-60$ért vegyél egy w10es sticket amit fél nap alatt beállítasz és kész...de ha kihívásra vágysz én nem beszéllek le róla :D

[ Szerkesztve ]


antyg
(csendes tag)

Ne érts félre nem kötözködöm, vagy akadékoskodom, csak "hangosan gondolkodom". :D Köszönöm a segítséget, megfontolom, már a Win10-es stick-eket is nézegettem külföldi oldalakon... és a szívás/fél napi könnyed meló közötti különbséggel kapcsolatban egyetértek. Már csak egy ilyen kütyüre van szükségem a többi rész már kész (NAS, router, hálózat stb.) Köszönöm még egyszer!

üzenetek