Capture One (C1) topik - Digitális fényképezés fórum

üzenetek

hozzászólások


excalibur36
(senior tag)

csatlakozom.... :D


nonozoom
(tag)

Nincs valami magyar segédlet hozzá? :F


mikrofon
(addikt)

Nem nagyon, ill. csak ez a csoport. A linkelt videók, leírások mind angolul vannak. Illetve léteznek még ezek az oktató videók német nyelven is .
Szerintem a software sem tud magyarul...

[ Szerkesztve ]


randras_83
(addikt)
Blog

Igen, pont ez volt a gond, közben megtaláltam - köszönöm! :K


mikrofon
(addikt)

Csak hogy aktív maradjon a topik.

A Capture 12 egyik újítása a Plugin-ek bevezetése.
Egy kis leírás a beállításról, használatról.
érdemes nézelődni, keresgélni, mert a Prodibi Auto-tag funkciója elég ígéretesnek tűnik. Kifejezetten hasznos, azoknak, akik több régebbi képüket szeretnék itt "kezelni".

[ Szerkesztve ]


randras_83
(addikt)
Blog

Basszus minél többet dolgozom a C1-vel annál jobban tetszik. :D


mikrofon
(addikt)

Örömmel hallom.
Szerintem is szerethető szoftver.


mikrofon
(addikt)

Ha valaki elkezd ismerkedni a Captire One szerkesztővel, akkor mielőtt elkezdené az első képek importálását és szerkesztését, javaslom kezdje ennek a Videónak a megnézésével. Szánja rá azt a közel egy órát, ill. a megértéséhez szükséges időt:
Catalogs and Sessions | Webinar | Capture One 12

Ha már az elején megérti valaki a "Catalogs" és "Sessions" működését, akkor ennek megfelelően alakíthatja ki a saját struktúráját és képeinek rendezését. Pl.:
Annak, akinek a munkamenete olyan, hogy alapvetően egyszer kidolgozza a képeit, majd később egyáltalán nem nyúl hozzá, vagy csak nagyon ritkán, talán a legjobb megoldás, ha "Session"-okat használ egy egy eseményhez, témához, majd "Catalog"-ban archiválja.
Annak meg aki rendszeresen vissza-vissza nyúl a "nyers" képihez, jobb ha a legelejétől "Catolog" rendszerét használja.

Ha valaki megérti és jól alkalmazza, akkor nagyon hasznos, ha több adathordozón tárolja a képeit, mert nem kell mindig mindegyik adattárolónak csatlakoztatva lennie, még is látja, hogy milyen képei vannak, azok melyik adathordozón találhatóak. Tehát bármikor az összes képe között kereshet, ha jól van kitalálva a struktúra az egyedi munkamenethez.

Ugye ez is más struktúra mint az Adobe féle rendezési elv.

[ Szerkesztve ]


Bogyó bá'
(nagyúr)

Na, nekem pont ez a legnagyobb bajom vele - számomra teljesen átláthatatlan az egész struktúra. Most így 2 helyen vannak tárolva a nyers RAW-képeim.

- először a PM Home-mal töltöm le a RAW képeket a gépem egyik külön erre a célra tartott vincseszterére, dátum szerinti könyvtárakban (eleve így ment, ugye). Megőrzöm a szemetet is.
- erről a vinyóról importálom be azt a napot (illetve a nap képeit) a C1-be. (Ez már egy SSD-n tárol, azon sokkal jobb dolgozni)
- a kész, megművelt, lekonvertált 16 bites TIFF-eket egy külön könyvtárba mentem ideiglenesen, ahonnan PS6-tal nyitom meg (illetve megnyitja magától - ha úgy van beállítva). Ez utóbbival csak a végleges képméretet (A4, 300dpi) állítom be, plusz még egyet élesítek leméretezés után, majd mentem a legjobb jpg-be. Minden kész képemet ebben a méretben tárolom.

Ez sem egyszerű, és nem is áttekinthető, de a két "végállomás" (az érintetlen RAW és a kész jpg mindig meg van. a közbülső állományokat (a C1-be beimportáltakat is) pár hetente törlöm, mert véges az SSD-m kapacitása. Volt már vinyó hibájából teljes adatvesztésen sajnos - egy év összes fotói eltűntek.


mikrofon
(addikt)

A videóból amit az előbb linkeltem kiderül, hogy ezt egyből a C1 catalog és session részével is csinálhatod. Akár két vagy több helyen is lehetnek az állományok. Akár külön az eredeti, egy másik (akár ideiglenes) helyen a szerkesztéshez importált és egy harmadik mondjuk (végleges) helyen az exportált.
Semmi szükség a PM-re....


Ixion77
(őstag)

Nektek is feltűnt már hogy C1-ben a színek egy kicsit másmilyenek mint exportálás után? Itt egy minta:

(Sajnos a flickr jpg-esítette a tif-emet, de az árnyalatkülönbség így is látszik - legalábbis az én monitoromon. Főleg a torta alatt, az asztal színén feltűnő.)

A bal oldali a Fasttone Image Viewer, a jobb oldali a C1. Lehet jpg vagy tiff a mentési formátum, és srgb vagy AdobRgb vagy Camera embedded a profile, a képnézegetőben mindig a bal oldali (kicsit melegebb, barnásabb) módon jelenik meg. IrfanView-ban pontosan ugyanúgy. A C1-ben meg mindegy hogy mire van állítva a Color / Rendering intent, mindig a jobb oldali módon jelenik meg. Van valakinek ötlete hogy miért van ez így? Hogy lehetne megoldani hogy ugyanazok legyenek a színek a képnézegetőkben mint a C1-ben szerkesztés közben?

[ Szerkesztve ]


randras_83
(addikt)
Blog

Én inkább annyit vettem észre, hogy szebben bánik a színekkel, mint pl a LR, de szerintem az Outputban kell matatni az ICC-vel.


*Ropi*
(félisten)

A FastStone nem tud normális színkezelést (ahogy a Windows képnézegetője sem)! :N

A screenshot azért nem mérvadó, mert az is a használt színprofillal készül.

sRGB-ben exportáltad?

Milyen színprofil van beállítva?

Egyébként van C1 topik is.

[ Szerkesztve ]


randras_83
(addikt)
Blog

"Egyébként van C1 topik is."

Jó reggelt főni, ott vagyunk ;] :DDD :DDD


*Ropi*
(félisten)

Óbz+. :DDD


belovary
(senior tag)

Hát ez kész.... :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD


mikrofon
(addikt)

Most megnéztem pár képemet. Ilyen jellegű eltérést nem vettem észre.
Bár az tény, hogy így egymás mellett ezidáig nem nézegettem. Kidolgozom a képeket C1-ben majd exportálás után megnézem képnézegetőben és eldöntöm jó-e a végeredmény....

De az is igaz, hogy nekem nem egy profi monitorom van óriási színtérrel, bár a te két képeden én is látom a színárnyalati különbséget....


randras_83
(addikt)
Blog

Há'nem? Há'de! :DDD :DDD :DDD :DDD ;] ;] ;]


belovary
(senior tag)

Sokszor gondolkodtam már ezen, mármint a színhelyességen, a monitorokon, a nyomtatáson... Sajnos jelenleg is szégyen milyen monitorral nyomom, és mindig is vackokkal dolgoztam. :B
Viszont olyan óriási problémát soha nem okoztak a végeredményben. Amiket szinte azonnal nyomtatok is, még ott sem venni észre olyan nagy galibát, persze soha nem boncolgattam, hasonlítgattam össze így...
De emiatt soha nem volt reklamáció az átadott képeknél, vagy ilyesmi. :DDD
Visszaugorva az eszmefuttáatásom elejére, el szoktam gondolkozni azon, hogy ez a nagyon kalibrált, drága monitort kell venni szisztéáma nincs e kicsit túlhájpolva...??? ;]

[ Szerkesztve ]


Ixion77
(őstag)

Sokszor gondolkodtam már ezen, mármint a fényképezésen, mobilon. Sokszor csináltam már fotót mobillal. Sajnos jelenleg is ócska mobilom van, és mindig vackokat használtam. :B
Viszont olyan óriási problémát soha nem okoztak a végeredményben. Sosem reklamált a rokonság hogy gond lenne velük. Mutattam a fodrászomnak és a taxisnak is, és mindenkinek tetszettek a gyerekeim. Sőt, szerintem készítettem jobb képet róluk mobillal, mint az óvodai fotós. Sosem volt reklamáció vagy ilyesmi. :DDD
Visszaugorva az eszmefuttáatásom elejére, el szoktam gondolkodni azon, hogy ez a nagyon nagy dinamikájú, drága fényképezőgépet kell venni szisztéma nincs-e kicsit túlhájpolva...??? ;]

(Ne vedd magadra. A lényeg: Nincs. És persze van. De nincs. De azért van. ;) )

[ Szerkesztve ]

üzenetek