Napelem - 100%-os támogatású pályázat - Technika, hobbi, otthon fórum

üzenetek

hozzászólások


runner 125
(nagyúr)

Nekem azt mondta egy kivitelező, hogy a konkrét áramfogyasztás alapján kalkulát rendszerre lehet pályázni, mivel 100%-ban térített, így érthető is, h fölé lőni nem lehet a paneleket. Viszont hozzátette, h az invertereknek van tól - ig terjedő teljesítményüszöbük, ergo, ha később saját költségen bővíteni szeretnéd a paneleket, akkor tudnak rakni a pályázati pénzből olyan invertert, ami még bír bővítést.


siege5
(aktív tag)

Elviekben lehetséges a 20%os fölélövés, és ebben az esetben az invertert is úgy adják hozzá, hiszem így adja ki a rendszer. Ellenben gyakorlatban ez nem fog működni.
Valószínűbb hogy néhány kivételtől eltekintve inkább a villanyszamla alapján kalkulálnak.
3 fázisra tuti bovitenek, felette vagy egyéb igény esetén tuti nem, ha csak nem igényli a rendszer, ugyanis az már nem a zöldesítésben játszana szerepet.


Pist@bácsi
(őstag)

"Támogatásban kizárólag olyan napelemes rendszer részesíthető, ahol a napelem-panelek összesített névleges beépített teljesítménye
nem haladja meg a pályázat által érintett ingatlanban pályázat beadását megelőző elszámolási év éves fogyasztás kWh-ban kifejezett összegének 1100-zal elosztott értékét, de legfeljebb az 5 kWp-et"
És valahol még olvastam, hogy fázisbővítés nélkül csak 2.5kWp lehet a teljesítmény.


RazoR
(veterán)
Blog

Elvileg 50%-al túlterhelhető az inverter amit ajánlottak.
Nálam kicsit más a helyzet, mert elektromos fűtésem van (Caleo) és az éves fogyasztásom 7-8000kW. 5kW-os inverterre tudnak 4,8kW-nyi panelt felrakni első körben, aztán ezt lehetne bővíteni (a paneleket) 5kW főlé kicsivel, plusz hozzá jön a kb 20% többlet amit tudhat a rendszer ideális esetben, de még így sem tudom nullázni a villanyszámlám. És akkor arról még nem esett szó, hogy elvileg 3 évig nem nyúlhatok a rendszerhez, se bővítés, semmi?


RazoR
(veterán)
Blog

Bent van a 3 fázis, 3x16A, a Caleo miatt kell, de sokszor határon van így is és veri az óránál a megszakítót, ezért szeretnék 3x20A-re bővíteni és ha lehet a pályázat keretein belül.


Janou
(őstag)

Sziasztok

Eszembe jutott egy érdekes kérdés ezzel a pályázattal kapcsolatban. Benne van a pályázatban hogy kizáró tényező ha valaki 10 éven belül részesült mát támogatásban. Ha valaki felvette a CSOK-ot az minek minősül? Vagy a nagycsaládos autóvásárlásban részt vett? Ezek kizáró okok?


tzimash
(őstag)

Nekem mondott olyat a kivitelező, hogy saját költségre felülméretezhető az inverter a későbbi bővítés céljából.
Nem néztem utána, hogy tényleg lehetséges-e - még.


siege5
(aktív tag)

Nekem most olyat mondták, hogy egyrészt nem eldöntött tény az hogy a pályázatírás nem e lesz támogatott, tehát akik szedik előre a pénzt, lehet nem jól teszik.
Másrészt ami biztosabbnak tűnik, hogy aki felteteti számoljon vele, hogy gari után költségei lesznek nem is kevés (ezt azért általában talán tudják is) ellenben ha nincs pénz az az akár többszázezer a cserére is bajos, mert nem használhatod utána a rendszer miatti fázisbővitést ami kifejezetten a napelemre szól (elviekben ez benne lesz az eon felé a szerződésben) hanem azt vissza kell cserélni ami a tulajt terheli, és az sem olcsó. Tehát sehogy sem megúszható a kiadás (mint ahogy én gondoltam). Nem megoldás hogy utána nem tartod fent a rendszert.
Cáfoljatok meg de mivel akkut sem adnak, ez kb napi 8 órában termel, és általában pont abban a 8 órában dolgozik az ember. Meg ha a szolgáltató fizet is valamennyit (a bruttosítás után még kevesebbet jövőre és ki tudja azután) így kb a számlám 20 30%át jó ha fedezi. Ez nagyon nem téríti meg a jövőbeli kiadásokat.
Biztos hogy megéri ez?


bobace
(őstag)
Blog

Ha ezt lehetne, még el is gondolkoznék rajta, hogy mégis csak belevágjak. Kérdés, mit jelent a saját költség.. Mert gondolom egy teljes inverter árát akár, mert szerintem senki nem fogja számolgatni, hogy mi lett volna ha a rendszernek megfelelőt raksz fel és mit raktál végül, és így akkor fizess +100 e forintot.


bobace
(őstag)
Blog

Ha részesültél támogatásban ugyanerre a célra. Tehát fűtés korszerűsítés és/vagy napelem.


bobace
(őstag)
Blog

"mert nem használhatod utána a rendszer miatti fázisbővitést ami kifejezetten a napelemre szól (elviekben ez benne lesz az eon felé a szerződésben) hanem azt vissza kell cserélni ami a tulajt terheli, és az sem olcsó"
ez mi, ki mondja? jó nagy hülyeség lenne.. ellenőrizni hogy akarják? főleg ha nő amúgy a fogyasztásod is az évekkel. mire az 5-10 év garik lejárnak és aktuális lehet ez, addig simán belakhatod a 3 fázist. ez nagyon nonszensz lenne.
Neten található példákból kiindulva én úgy számoltam, hogy kb a fogyasztás harmada esik a termelős időszakba, tehát 2/3-od feltöltesz és később visszaveszel.
Az egyszerűség kedvéért:
Teljes fogy 3000kwh 114 000 Ft. 1000 kwh-t elhasználsz termeléskor.
Feltöltés 2000 kwh. Ezt eladod 24 000 Ft-ért (12Ft/kwh-val). Megveszed 76 000 Ft-ért (38Ft/kwh-val). Így 52 000 Ft-ot fizetsz rá.
Nyilván a fogyasztási arányokkal ez változhat. pl 700/2300-nál 59 800 Ft-ot fizetsz rá. De még ekkor is van 54 200 Ft/év megtakarításod az eredeti állapothoz képest. És mivel a rendszer jó esetben nem kerül sokba (1-200e Ft), így ez meg tud térülni még bruttó mellett is.
Ez a lehetőség inkább egyfajta rezsicsökkentés, kiegészítés.
Ha 60 Ft lesz egy kwh és mondjuk 25-ért veszik le, akkor spórolsz már évi 100e forintot akár.


vamosz
(újonc)

Szisztok,

Mindenütt azt lehet olvasni, hogy a bruttó elszámolás csak azoknak lesz, akik vissza nem térítendő állami támogatást kaptak.
Ebből adódóan :)) az 50%-os támogatás is támogatás.
Nekik is bruttó lesz, csak ezt nem reklámozzák?


siege5
(aktív tag)

Az eontól hívtam ki egy embert aki ezt állította. Szóval nem tudom, hogy ez egy kiskapu, vagy még ők is homályban vannak. De állította hogy ez így működik. Erről viszont jó lenne biztosat tudni, konkrétan nekem ezen múlik, hogy belevágok-e.
Ha rendszert tetetnék fel, mondjuk én biztosan 15 20 éves rendszer és inverter garival kérném szóval még hosszabb időn át termelhet vissza, viszont bár nem tudom mennyit termelhet abban a kb napi 8 órában egy 5kW rendszer, de én azért bőven 100 alá becsültem az évi csökkenését a számlámnak az arányok miatt (illetve, hogy nem jól kalkulálom a termelést ezek szerint.)

[ Szerkesztve ]


LOTR
(addikt)

van egy ilyen pont a 43. oldalon:
4.3 FENNTARTÁSI KÖTELEZETTSÉG
ezek szerint ha jól értem legkorábban 2026. év végéig nem rendelkezik a pályázó szabadon a beruházás felett (vagy legalább 3 évig)
ezek alapján érdekesnek tartom az eonos állítását - vagy én értek félre valamit?

viszont ez lehet nem tiszta:
ha valaki 2022-ben megcsináltatja, akkor 2027-től jár le a szerződés, vagy 3 év múlva?
és ha valaki 2025-ben csináltatja meg akkor +3év?

és ha jól értem eladásra meg az vonatkozik, hogy ha a felújítást követő 3 éven belül eladásra kerül és nem olyan veszi meg, akinek a jövedelme megfelel az 1.1. pontban leírtaknak, akkor büntikamattal együtt kell visszafizetni a költségeket

[ Szerkesztve ]


siege5
(aktív tag)

Ez inkább amit kiemeltél arról szólna, hogy ne tehesd pénzzé a rendszert szerintem vagy hasonlóak. Ha arra gondolok, hogy egy alap rendszer is 5 éves garival van ellátva előtte vagyis a fent említett 2026 előtt aligha fogja bárki nem kihasznalni előnyeit főleg, hogy addig nem kerül pénzbe. Utána viszont már jönnek a költségek amik nem 10 20ezer Ft.k, így a leginkább érintett pályázatban résztvevőknek kicsit sem mindegy, hogy ha valami cserés lesz az mivel jár. Jó esetben van pénzze rá a családnak és kicserelteti, de biztosan lesznek jó páran akiknek ahogy addig úgy azután sem lesz egyszerű az élet, abban az esetben valószínű nem fog termelni a rendszer amit a monitorozás miatt látni fognak. Itt jön képbe az amit az Eon mondott (közben azért írtam nekik konkretizálják ezt) hogy ez viszont óracserével jár ami jelenleg is inverter árban mozog.
Legrosszabb esetben valaki 5 éves rendszert tetet fel 5 év alatt évi 20 30 ezer ftot takarít meg (lehet 100 is de ez egy évre tekintve meg mindig csak aprópénz) amit kis keresetüként nem tud lerakni (meg hát miért tenné, hisz a költségeit ezzel csökkenteni akarja az ember megtakarítása van jobb megoldás) majd a 6. évre elszáll valami alkatrész.

1. hitelből megoldja de mire kifizeti újra tönkre mehet főleg, ha olyan minőségű az amit felrakatott.
2. visszarakatja az órát (eon szerint) ez is költség de legalább egyszeri és majd lerohad a tetőről a rendszer ami később okozhat tető sérülést (ez már egy másik sztori)
3. Vagy nem foglalkozik az egésszel és áram nélkül marad ki tudja meddig (szintén eon, mivel szerintük az szerződésszegéssel járna, ugyanis a napelemre történt a bővítés)
Remélem az eon értelmes választ ad erre mert bár nekem nem kevés a villanyszámlám és ez csak bővülni fog, de így ezek alapján csak annak éri meg aki amúgy is tervezte és fent bírja később is tartani.

[ Szerkesztve ]


LOTR
(addikt)

technikai részekben nem vagyok otthon, de azért mert napelemhez kell óracsere (nyilván felfele történik a fejlesztés, tehát olyan mérőóra kell, ami többet tud, mint az alap), attól az még tud működni napelemes áramtermelés nélkül is
tehát ha napelem a tetőn, de az inverter meghalt és így nincs termelés és a tulaj nem foglalkozik a javítással, akkor az befolyásolja a szolgáltató villamoshálózata működését?
vagy én értek félre valamit?


siege5
(aktív tag)

Én is így gondolnám, hogy nem kellene neki, de laikusként ez a visszacsere dolog meglepett. Írtam nekik az a tuti ha van nyoma, ha megjon a válasz ami reméljük nem 30 nap lesz, akkor pontosítok, ha addig nem derül ki erről újabb részlet.


S-eye
(senior tag)

Módosítottak a kiíráson, de annyi változást látok, hogy a beadás nem reggel 8-kor kezdődik, hanem d.u. 5-től.


bobace
(őstag)
Blog

Kösz, hogy átnézted! :D Én is nézegettem, de érdemit nem láttam.


LOTR
(addikt)

én is néztem, gondolom jól kiszámolták, hogy éppen az a 9 órányi plusz idő fog kelleni nekik még, hogy indulásra rendeben legyen minden xd

üzenetek