üzenetek

hozzászólások


fatpingvin
(őstag)
Blog

kicsit borsos ára van ahhoz képest hogy lényegében egy négyportos SATA vezérlő USB interfésszel, egy dobozban...


tibaimp
(nagyúr)

Igen, pont ezt akartam kérdezni, hogy akkor ez tulajdonképp egy 4 fiókos külső HDD "mobil" rack, semmiféle NAS funkcióval?

[ Szerkesztve ]


tibaimp
(nagyúr)

Illetve, ha nem támogat RAID-et, akkor, ha beleteszek 4 darab 20TB-os HDD-t, akkor az 4 külön meghajtóként fog megjelenni, vagy hogy van ez?


fatpingvin
(őstag)
Blog

pontosan így ahogy írod. mondjuk hozzá kell tenni nem is NAS-nak van reklámozva hanem DAS-nak, ami a fancy neve a külső vinyónak :D


Ribi
(nagyúr)

Nyilván azért van a hátulján az a tekerő is, hogy Raid1, vagy raid 0, vagy single kapcsoló. Nincs benne raid vezérlő, nem ugyan az mint a nem támogat raidet. :(


tibaimp
(nagyúr)

fatpingvin: Értem! Akkor ennél nem is lényeges az sem, ha a HDD-k totál eltérőek benne, pl.: 16TB-os Toshiba mellé be lehet tenni 4TB-os WD Black-et.

Ribi: azt a teketőt és ki se szúrtam. Látom, akkor azt kell "single" opcióra tenni, ha külön akarja az ember a HDD-ket kezelni benne?


Ribi
(nagyúr)

Igen, olyankor tényleg olyan mint egy/több winyó lenne rákötve a gépre.
Külső dokkoló volt használatban, csak a sok winyó ide oda dugdosástól az egyik kissé kontaktos kezdett lenni. Emiatt kellett a kvázi fix bekötés.

[ Szerkesztve ]


fatpingvin
(őstag)
Blog

próbálok rájönni mi lehet a Single és a JBOD közti különbség... ha JBOD-ra állítva egy diszket rakok bele akkor mivan? okafogyottá válik a Single állás... hacsak nem azt hivatott elérni hogy egyszerre csak egy lemez elérhető, de ezt meg nem értem mi értelme lenne egy ilyen eszköz esetében

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

És minek raksz 1 diszket egy 4 slotos tárolóba? Ennek nyilván nincs sok értelme. De a jbod 1 winyóval dolgnak nas-ban is pont ennyi értelme van, vagy bárhol máshol.


fatpingvin
(őstag)
Blog

a kérdés továbbra is áll, mi értelme a "SINGLE" módnak?


zzolika
(aktív tag)

Single módban minden egyes diszk külön látszik, külön meghajtónak.
JBOD módban összefűzi a diszkeket, mintha egy lemez lenne az egész (tehát pl 1+2+10 TB-os lemez egy darab 13 TB-osnak látszik). Az előnye, hogy a lemezek lehetnek különböző méretűek, és nem kell nézni hogy melyiken van még szabad hely. Hátrány: adatbiztonság rosszabb, egy hibás lemez esetén is ugrik minden adat. Nincs sebességnövekedés sem, mint raid esetén.


Ribi
(nagyúr)

Mint nálunk is, volt 3 winyó, tele vackokkal, kellett nekik egy fix tároló. Belerakod és annyi. Külső winyó.


ricsip
(addikt)

JBOD-t arra volt divatos használni h. pl. Exchange szerveren ne akarjál RAID-ezni. Hanem helyette használj JBOD-ot, azaz az összes rádugott diszkből a szerver egyben lásson egy nagy tárterületet, amire tudtad rakni a gigantikus mailbox database fájlokat. Ha beszart bármelyik diszk a JBOD-ban, akkor természetesen kiesett az egész volume, lehetett újragyártani a teljes JBOD volume-ot. De erre találta ki a mikroszoft h. alkalmazás-szintű replikációval (DAG = Database Availability Group) legalább 2 gép között tükrözve volt a DB fájl. Azaz így adatvesztés nem volt (elméletileg). Ilyen felállásban nem a RAID-gyártónak fizetted ki a "sok" lóvét a diszk-alrendszer redundánssá tételére, hanem a mikroszoft zsebét tömted a duplázott-triplázott windows szerverek és exchange szerverek licenszével (meg dupla-tripla komplett szervert kellett megvenni és beüzemelni). Nyilván a "hülyének is megérte" ez utóbbi.

[ Szerkesztve ]


tibaimp
(nagyúr)

OK, köszi :R


fatpingvin
(őstag)
Blog

magyarán LVM gyógyegér módon?


Dr. Akula
(nagyúr)

Ez arra jó, hogy ha már nem képesek a gépbe hotswap vinyónak 5.25" helyet rakni, akkor ez majd kipótolja.


tothzoltan
(tag)

Valaki mesélje már el nekem, hogy miért nem tesznek NAS-ra USB-C-t ... azaz miért nem lehet egy NAS-nak is DAS funkciója? Sírva könyörgöm már egy ilyen kombóért. :O


Dr. Akula
(nagyúr)

Meg egy kapcsolót, hogy lehessen tudni a vinyók épp a NAShoz vagy a számítógéphez tartoznak? :)

üzenetek