üzenetek

hozzászólások


Xpod
(addikt)
Blog

Ilyenkor azért felmerül bennem, hogy miért gyártanak még pendrive-ot?


himpike
(aktív tag)

Bennem meg az hogy milyen forró lehet 1 perc írás után..


pietrrr
(aktív tag)

Hogy könnyebb legyen elhagyni, mint egy külső ssd-t :DDD


Xpod
(addikt)
Blog

A különböző pendrive-os, külső SSD-s cikkek alapján, fizikai méretben már szinte semmi eltérés nincs.

[ Szerkesztve ]


kis.zsolt
(tag)

Nem akarok beleugatni az Istentiszteletbe, de:
NVMe SSD csere után gondoltam egy merészet és vettem egy USB tokot a felszabadult 2230-as SSD-hez, beleszereltem, és kisebb, gyorsabb, lényegesen nagyobb a tárhelye, és lehet, hogy még olcsóbb is mint amit a cikk említ.

Erről áradozom: USB-A változat, amit rendeltem.

@Xpod:
Igen, a kérdés jogos. Nálam négy alkalmazási terület van:
1. Az okos tévén erre rögzít a rendszer, így működik az adás visszatekerés, vagy műsorrögzítés funkció is a készüléken.
2. Infósként gyakran szállítok külső hordozható eszközön adatokat, programokat, fejlesztéseket, és erre egyelőre továbbra is a Pendrive a legalkalmasabb, főleg olyan helyen, ahol nincs internet, hogy elérd a felhőt, vagy a nagyméretű fájl a mobilneten 30-40 perc alatt szeretne lejönni.
3. Volt rá példa, hogy egy "Isten háta mögötti helyen", ahol se térerő, se internetszolgáltatás, se semmi, biztonsági okokból néhány filmet magunkkal vittünk. Aggtelek környékén a táj ugyan gyönyörű, de ha a susnyában táborozol egy völgyben, és odakint ömlik az eső, bizony egy Pendrive jó szolgálatot tesz a rajta lévő zenei, vagy filmes tartalommal - lejátszó eszköz többnyire a tablet, vagy a telefon. Ja, és kell egy kis sör is, csak a jobb képminőség miatt.
4. A Home Assitant a fentebb belinkelt eszközről működik, így az SD-kártya által okozott hirtelen halál nem fordulhat elő az okos rendszeremben.

[ Szerkesztve ]


Xpod
(addikt)
Blog

Nem teljesen értem a válaszod.
Az általad felsorolt alkalmazási területekre ugyanúgy alkalmas egy hordozható SSD is.

Fizikailag hasonló méretű a pendrive és a külső SSD.
Mindkettő ugyanarra használható, ugyanolyan csatlakozókkal gyártják (valamelyik USB változat)
A pendrive kisebb kapacitású, sokkal lassabb.
Szerintem árban sincs hatalmas különbség közöttük.
Akkor minek az pendrive?

Ez kb olyan, mintha a 256GB-os és a 512GB-os SSD között lenne 100Ft különbség.

[ Szerkesztve ]


direwolf
(őstag)

Nem jön be a link. Csak arra lennék kíváncsi, hogy "kisebb, gyorsabb"


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Az a gond hogy nincs olcsó kicsi USB-s SSD. (5eft alatti)
Van megmaradt 120-256gb-os SSD-m usb rackben/sata-usb adapterrel nem is egy de azt nem fér el zsebben. Az eléggé univerzális mert sata ssd olcsó, azaz a 128gb-osoknak nincs értékük.
Egyszeri, ottfelejtős, csakegydoksi nem akarom netre rakni, túlnagy emailben stb célra pendrive a legolcsóbb.
Meg win telepítőnek is a legolcsóbb a pendrive, egy 100mb/s+ olvasású olcsóbb darab megfelelőbb, azaz ilyen célra pazarlás az SSD. Kulcstartómon mindig van pár windows telepítő pendrive sok más progival ellátva.
Nagyobb méretben egyértelműen az SSD a nyerő, de kisebb olcsóbb kategóriában a pendrive.
Használok még usbc m2 adaptert 512-es kingston nv2-essel ha kell biztonsági mentéseket hurcolászni és fontos hogy legyen oda vissza sávszél is ha vissza kell állítani valamit.

[ Szerkesztve ]


Xpod
(addikt)
Blog

Ok, így már értem.
Nekem is van otthon kb 1 marék pendrive-om, de már nem is tudom mikor használtam utoljára őket. (Talán tavaly, mikor SSD-t cseréltem a feleségem gépébe, meg a sajátomat újraépítettem, de szerintem ott SSD volt USB átalakítóval.)

A cégnél kb 5 éve adtam le a kb 10 évig használt 2GB-os Kingston-t.

Telepítésnél valóban legegyszerűbb a pendrive. (bár nálunk bent a cégnél, meg itthon is, van pár db SSD meg USB átalakító)


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Nekem fogyóeszköz a pendrive, jó ha pár évet bírnak. A márkátlanok egy éven belül halnak, a márkásak bírnak pár évet. Igaz használom retróhoz is aminél a régi gépek szó szerint pusztítják a pendriveokat. De most már egyre gyakoribb hogy ssd-t adok ki a kezemből usb adapterrel mert elég sok gépen cserélődnek ki a 128-256gb-osok nagyobbakra. Illetve van még jópár sima notebook hdd is a beáldozhatók listán.

[ Szerkesztve ]


L3zl13
(nagyúr)

Hülye kérdés de ez mitől nem pendrive? USB csatis, stick formájú, nand memóriát használó adattároló. Nekem ez a pendrive definíciója.


MasterDeeJay
(veterán)
Blog

Formában és látszólagos működésben pendrive.
A klasszikus pendrive flash meghajtó amely usb vezérlős. Ez részben igaz is az SSD-s-re is.
Azaz az SSD is flash viszont extrának tömörít, elhasználódást kezeli, smart-ot tud, esetleg titkosít (itt van átfedés kissé a titkosítás részen) de a lényeg hogy a belső vezérlése más.

Lehetne nevezni mindkettőt pendrivenak mert user oldalon ugyan úgy működnek. Belül mások.
De ennyi erővel lehetne a külső hdd-t is pendrivenak nevezni mert abból is volt kis méretű és bár nem flash de méretre meg lehet ugyan olyan kicsi. (0.85", ez még mobilban is volt) Aztán átlag user ott sem mondja meg hogy ez most pendrive, külső hdd.

Szóval működésben SSD amely USB-s, de használatban pendrive.

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

Kinézetre kb. ugyanaz, mint az SE880 és SD810, max. kicsit kisebb és lassabb. Vagyis dizájn terén nem erőltették meg magukat újításokkal. :D

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

A cikk egy USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes külső SSD említ, ami max. 1 GB/s adatátviteli sebességre képes és max. 2 TB-os tárolókapacitást kínál.
Ennek alapján a "gyorsabb, lényegesen nagyobb a tárhelye" értelemszerűen max. akkor helytálló, ha az az NVMe SSD 20 vagy 40 Gb/s USB 3.2 Gen 2x2 / Thunderbolt 4 / USB4 interfészes külső házba lett téve és maga az SSD is tud akkora tempót, + 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású.

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

Szerintem a standard pendrive, standard külső SSD és pendrive-szerű külső SSD megnevezések talán reálisabbak, ahol a cikkben szereplő az utóbbi kategória.
A külső HDD-ket viszont én nem nevezném pendrive-nak, meg azoknál tudtommal az 1,8"-os modellek voltak a legkisebbek (példa), mármint amik gyárilag készre szerelt formában kaphatók voltak.


pusszycat
(nagyúr)
Blog

2024-et írunk, és nincs teljesen megbízható tároló, ez kissé nevetséges. 2-3 év garancia, de ne írj rá sokat, ne írd tele mert az sem tesz neki jót. :D És még mindig a kőbe véset dolgok maradnak fent legtovább... ;]


King Unique
(titán)
Blog

Ezt a jelen cikkből hogyan sikerült leszűrni? :D
Egyrészt így ment ez már ezelőtt 20 éve is, hogy a konzumer fizikai tárolóeszköz idővel tönkremehet, pont ezért kell több biztonsági másolatot készíteni, idővel cserélni az elhasználódott tárolóeszközöket, stb. A szalagos tárolás elvileg időtállóbb lehet, de az nem igazán konzumer, átlagos felhasználók által használt adattárolási módszer.
Másrészt a cikkben említett külső SSD pont hogy nagyobb írástűrésű és komolyabb, megbízhatóbb tárolóeszköz, mint egy hagyományos, standard pendrive, amely utóbbi írástűrése is kisebb szokott lenni, rendszerint S.M.A.R.T. sincsen a meghajtó állapotának nyomon követéséhez, stb.

[ Szerkesztve ]


pusszycat
(nagyúr)
Blog

Sok külső SSD-m van mégis kényelmesebbnek találtam 3x512 GB micro sd-t hub-ba dugva. Igy nem stresszeli az ssd-ket folyton az indulásokkal azokra csak mentegetek. Van 1TB Adata ssd-m is úgy néz ki mint egy nagyra nőt pendrive, gondolom ennek az elődje lehet. Még nem volt gondom a pendrive- al sem mert van 20-30 darabb és igy eloszlik az írás, elméletben mert nem használom őket amióta micro sd-zem.


King Unique
(titán)
Blog

A memóriakártya javára a kisebb fizikai méret adta praktikusság, kényelem egy dolog, viszont írásterhelhetőség szempontjából a memóriakártya, standard pendrive, külső SSD trióból pont hogy az utóbbi, a külső SSD szokott strapabíróbb lenni. + A külső SSD-knél a S.M.A.R.T., TRIM, Garbage Collection, Wear Leveling, UASP, stb. általában mind alapból támogatott szokott lenni, ellenben az előbbiéknél ugye nem feltétlen, részben azért is gyatrábbak.

[ Szerkesztve ]


kis.zsolt
(tag)

Igen, kimaxolja az USB3.1 sebességet. Mérést nem tudok róla mutatni, annyit viszont meg kell említenem, hogy NVMe típustól függően melegszik. Van, hogy alig kéz meleg, de egy Samsung SSD, mely egy DELL laptopból került bele, az vagy 45 fokos, de lehet, kicsit melegebb. A Raspberry-s pedig szinte hideg. Mindegyikben használt 256GB-os NVMe SSD van, de mind különböző (összesen 4 db: kettő okos tévé, Raspberry-s HA, hordozható tárhely a laptophoz). A Samsung NVMe-t sikerült csak beazonosítanom.
A linkre még egy próba: [link]

@Xpod:
Nem trollkodni akartam, végül is csak felsoroltam, mire használtam a Pendrive-ot, és/vagy SSD-t. Annyit korrigálnék, hogy a tévém a pendrive-ra nem rögzít, csak SSD-re. Pendrive-ról csak lejátssza a rajta lévő fájlokat, ha azok médiafájlok, vagy képek.
Tulajdonképpen ha úgy vesszük, csupán egy újrahasznosítási módja a fiók mélyére került SSD-nek, mely így egyfajta pendrive-bőrbe bújt vinyó.

De ha már pendrive (és csak pendrive): ha elég gyorsak, és nagy a kapacitásuk, szerintem még van létjogosultságuk (valós USB 3 sebesség és mondjuk minimum 128GB tárhely).

Megdöbbenve láttam egy helyi kis boltban, hogy a 4GB-os USB 2.0-s Philips pendrive bruttó 5996 Ft-ért kapható :Y . Mikor szóltam, hogy nézzenek már rá az árukeresőre, bizony azt sem tudták mi az.

[ Szerkesztve ]


direwolf
(őstag)

Most jó a link. Tehát erről a termékról van szó: M.2 NVMe 2230 SSD Enclosure Case USB A USB C Adapter 10Gbps USB3.2 Gen2 Portable Box for M2 2230 NVMe SN740/530/PM991a/BG4/BC711
Ez is, mint a cikkben szereplő SSD USB 3.2 Gen2, vagyis nem gyorsabb.
Product size: 60mm*40mm*8mm
Cikkben az SSD: 53 mm hosszú, 27,5 mm széles, illetve 11,9 mm vastag
Vagyis maximum vékonyabb, de nem kisebb.
Csak ezt a két állításodat szerettem volna ellenőrizni.


bteebi
(veterán)

Kicsit bumfordi, de alapvetően tetszetős.

#2: Jogos felvetés. :U Legrosszabb esetben elkezd throttlingolni, és akkor visszaesik a sebessége mondjuk USB 2-es szintre. :))


pusszycat
(nagyúr)
Blog

A transcend-nek is van ilyen, akár 2 TB méretben is. Csak elég drágaság.

[ Szerkesztve ]


King Unique
(titán)
Blog

Mármint a Transcend ESD310, aminek előnye, hogy dupla interfészes, USB-A és USB-C csatlakozó is van rajta.


pusszycat
(nagyúr)
Blog

Igen, van szimpla, dupla. Ez nem jobb vétel mint a cikkben szerelő ADATA. :F


King Unique
(titán)
Blog

Ja igen valóban, van a szimpla USB-C interfészes ESD300, meg az USB-C + USB-A dupla interfészes ESD310.

üzenetek