Python programozás - Szoftverfejlesztés fórum

üzenetek

hozzászólások


zotya7895
(csendes tag)

Sziasztok!
Én is most ismerkedek a python nyelvel és nagyon kezdő vagyok ugyanis még a program sincs meg amivel tudnák alkotni :D , és abban a programban konkréten mit lehet csinálni? Játékot vagy programot vagy weboldalt lehet vele szerkeszteni?
És hol kezdjem a tanulást? valami könyvet tudtok ajánlani? én ugyanis már néztem az előttem hozzászóltakat és ott is volt egy pár könyv meg doksik meg minden, de ezeket rágjam át? :) és utána kezdjek programozni? Ti hol kezdtétek? Könyvet olvastatok először és utána programoztatok? Válaszotokat előre is köszsönöm :)


zotya7895
(csendes tag)

kétszer küldtem el :DD


cousin333
(addikt)
Blog

Üdv!

Elég nagy a pangás ebben a fórumban, szóval nézd el nekem , hogy csak most válaszolok. Szóval előbb a hivatalos oldalról le kell tölteni a legfrissebb verziót (ami jelenleg a 3.0.1-es). Ezt feltelepíted, és elindítod az IDLE nevű környezetet. Innentől kezdve már írogathatod is a programokat. A mikéntről olvashatsz magyar nyelvű könyvet, amiben az alapoktól indulnak.

Amúgy leginkább programot, vagy játékot készíthetsz vele. Honlapot is lehet, csak ahhoz kevés lesz, más nyelvek is kellenek mellé (sőt, inkább azok).

Szerintem a futtatókörnyezettel meg az ajánlott könyvvel el lehet sajátítani az alapokat, onnan meg már tudni fogod, merre szeretnél tovább menni.


zotya7895
(csendes tag)

Köszönöm a válaszod!
És mikor ajánlatos kezdeni? (már mint a programozást)
Mert én ugyanis 13 éves vagyok. :DD
De remélem ez nem hátrány? :DD


cousin333
(addikt)
Blog

Szerintem az ilyesmit nem lehet elég korán kezdeni. Esetleg érdemes lehet alapvetően a számítógépek működésével, és magával a programozással (tehát nem egy konkrét nyelvvel) kapcsolatos könyveket is olvasgatni, de a programozói gondolkodást el lehet sajátítani egy programnyelven keresztül is (valamilyen szinten).

Kezdő nyelvként a Python szerintem ideális, mert egyszerűen el lehet vele indulni (minden benne van, ami kell, könnyen telepíthető, a kód akár soronként futtatható), logikus, egyszerű, és rákényszeríti a felhasználót a szép, strukturált kódra. Mindemellett kellően komplex dolgok is megvalósíthatók vele a későbbiek folyamán.

Ha valami kérdésed van, tedd fel nyugodtan, ha tudok, válaszolok rá (én sem vagyok egy guru, de majd igyekszem).


zotya7895
(csendes tag)

köszönöm a válaszod!
:)


zotya7895
(csendes tag)

köszönöm a válaszod!
:)


zotya7895
(csendes tag)

Helló!
Írtad hogy "először jó lenne magával a programozással kapcsolatos könyvet is olvasgatni"
Erre tudsz valami könyvet?
Válaszod előre is köszönöm! :)


cousin333
(addikt)
Blog

Látod, most megfogtál :)

Olyan könyvre gondolok itt elsősorban, ami a programozás folyamatával és nem konkrétan egy adott programozással kapcsolatos. Tudom, hogy léteznek ilyen könyvek, de nekem személyesen még nem volt hozzájuk szerencsém. :U

Ezt mondjuk nem ismerem, de jónak tűnik, ilyesmire gondoltam.

Az "először"-t inkább visszavonom, legalábbis "párhuzamosan"-ra módosítanám. Egy olyan nyelvvel kellene kezdeni, mint a Python, mert egyszerű és könnyen átlátható. Ennek gyakorlati eredménye is van (a program, amit írsz), és mindjárt példákat látsz az egyes témákra, nem csak a száraz elméletet. Általában a jobbfajta, az egyes programozási nyelvekkel kapcsolatos könyvek is nyújtanak némi általános programozási ismereteket.

[ Szerkesztve ]


atesss
(addikt)

Üdv !
Egy kis segítségre lenne szükségem:
Találtam egy cuTorrent nevű kiegészitést a uTorrenthez (illetve a WebUI-jához), amivel egy bat fájlon keresztül le tudnám állítani a seed-elést, ha elérem a napi 5GB-os feltöltési limitet (az adatforgalmat figyelő program már megvan).
Hiába keresgéltem, csak Pythonos forráskódot találtam:
[link] és letöltgető innen: [link]
Na ezt le kéne fordítani még, Windows alá...
Próbálkoztam is vele, de amilyen fejlesztői környezetet letöltöttem hozzá (a python.org -ról), azzal nem sikerült boldogulni, pl. rögtön sytax errort dobott.
Tudnátok ajánlani valamilyen grafikus felületű (igazából a Visual Studiohoz hasonló lenne a legjobb, mivel abban tanultam C-t ) SDK-t ? Meg valami tutorial is jó lenne, hogy hogyan is működik ez.

Vagy ha valaki meg tudná tenni nekem, hogy lefordítja a programot Windows alá, és elküldi nekem, azt nagyon megköszöném. :R

Mégiscsak egyszerűbb lenne, mert ha valakinek fent van az SDK, és tudja is használni, akkor kb. 1 perc alatt le lehet fordítani gondolom, nekem meg akár több óra is lehet, mire tényleg kiismerem, hogy hogyan is kellene ezt csinálni.


cousin333
(addikt)
Blog

Python 2.6.2-et tedd fel, vagy régebbit, mert a 3-as verzió visszafelé nem kompatibilis.

A Python meg interpretált nyelv, nem kell feltétlenül lefordítani...

[ Szerkesztve ]


atesss
(addikt)

A fordítással a compile-ra gondoltam, exe-t gyártani a forrásból (ami jelen esetben nem is egy fájl, hanem több mappában jópár fájl; de project fájl meg nincs ami Visual C-nél lenne :F ).
És akkor ehhez a forráshoz a régebbi változatú Python fog kelleni ?

És milyen fejlesztőkörnyezetet tudnál ajánlani, aminek valamilyen jól használható, a Microsoft Visual C-hez hasonló kialakítású kezelőfelülete van ?
Vagy ponthogy abban bonyolultabb lenne így elsőre ?

Találtam egy ilyet: [link]
Itt Eclipse + PyDev plug-in-ról írnak, de itt van egy csomó más SDK neve is: [link]
De elöször akkor a python.org-ról a "Python 2.6.2 Windows installer (Windows binary -- does not include source) ", meg a Java Runtime enviroment kell, nem ?

A Python meg interpretált nyelv, nem kell feltétlenül lefordítani...
"This program has been tested with python2.4 on both linux and OSX (in theory it should work on any system that has python2.4+ installed). "
Én csak ebből gondolom, hogy menne Windows XP-n is, egyébként nem értek a Pythonhoz.


cousin333
(addikt)
Blog

"A fordítással a compile-ra gondoltam, exe-t gyártani a forrásból"

Értem én, de mondom, hogy erre nincsen szükség, ha egyszer fenn van a Python futtatókörnyezet.

"És milyen fejlesztőkörnyezetet tudnál ajánlani, aminek valamilyen jól használható, a Microsoft Visual C-hez hasonló kialakítású kezelőfelülete van ?"

Igazság szerint nem ismerem különösebben a Visual C-t. Alapfokúbb dolgokhoz szerintem jó a "gyári" környezet, esetleg megtámogatva egy Notepad++-szerű alkalmazással. Komolyabbakhoz valóban rendelkezésre áll az említett Eclipse + PyDev. Működni működik, mert próbáltam, de nekem nincs rá szükségem.

"De elöször akkor a python.org-ról a "Python 2.6.2 Windows installer (Windows binary -- does not include source) ", meg a Java Runtime enviroment kell, nem ?"

Igen. A Java az alap Pythonhoz nem szükséges és szerintem az Eclipse is tartalmazza, ami neki kell.

"Én csak ebből gondolom, hogy menne Windows XP-n is, egyébként nem értek a Pythonhoz."

Letöltöd a win-es telepítőt és felteszed, onnantól kezdve mennie kellene, mert abban minden benne van, ami kell. A 3-assal azért nem volt jó, mert az visszafelé nem kompatibilis.

[ Szerkesztve ]


labuwx
(tag)

Sziasztok!
Valaki legyen szíves megmondani, az osztási maradék függvényét.


RedAnt
(aktív tag)
Blog

%


cousin333
(addikt)
Blog

Azt hiszem, ezzel megnyerted volna a legrövidebb hozzászólás képzeletbeli díját :)


zotya7895
(csendes tag)

Helló!
A programozáshoz kell angol tudás vagy ha elindulsz a programozás felé akkor megtanulsz annyit hogy elég legyen?
részben ide vág :)


cousin333
(addikt)
Blog

Üdv!

Nem kell, mindenesetre nem árt. A legfontosabb, hogy magyar nyelvű segítséged legyen, a Pythonhoz (is) léteznek magyar nyelvű könyvek. Az utasítások angolul vannak a programokban, így az angoltudás megkönnyíti a memorizálásukat és a használatukat, de nem követelmény, elég, ha bebiflázod.

Ami még fontos, az az angol szemlélet: magyarul max. kommentezni szabad,magyar változónevek határesetet képeznek, a lényeg az angol karakterek használata (ékezetmentesség).


zotya7895
(csendes tag)

Köszönöm a válaszod.


cousin333
(addikt)
Blog

Na, megint megkísérlem feldobni a topikot. Szóval volt egy problémám, amit szerencsére már sikerült megoldani.

Adva van egy függvény, az egyszerűség kedvéért ez (a lényeg a több argumentum):

>>> def osszeg(a,b):
return a+b

Adott emellett két (nem feltétlenül, de most jelenesetben) egyforma hosszúságú lista:

>>> a = [1,2,3,4]
>>> b = [5,6,7,8]

A cél az volna, hogy párosával hívjuk meg velük az osszeg függvényünket. Erre egy megoldás lehet a map függvény használata.

>>> x = list(map(osszeg, a, b))
>>> print(x)

[6, 8, 10, 12]

Látható tehát, hogy a kívánt eredményt kaptuk. De mi van akkor, ha nem ilyen listáink vannak, hanem tuple-jet tartalmazó lista, amiket például így kaphatunk:

>>> c = list(zip(a,b))
>>> print(c)

[(1, 5), (2, 6), (3, 7), (4, 8)]

A kérdés, hogy ezt hogyan rakhatjuk be a map függvényünkbe. Nekem úgy tűnik, sehogy, helyette list comprehension-t kell használni, valahogy így:

>>> d = [osszeg(i,j) for i,j in zip(a,b)]
>>> print(d)

[6, 8, 10, 12]

A kérdés azonban nem a-ra és b-re vonatkozott elsősorban, hanem c-re, tehát egy tuple-kből álló listára. Mint mondtam, a map-al nekem nem sikerült a list comprehension-nal (ennek mi a magyar neve?) viszont igen. Így:

>>> e = [osszeg(i,j) for i,j in c]
>>> print(e)

[6, 8, 10, 12]

Köszönöm, csak ennyit akartam mondani, hátha valakinek segítségére voltam. :B

ui: Tényleg ennyire nem használja senki ezt a programnyelvet? :F

Lehet, hogy kellene írnom valami ismertetőt róla, bár én magam sem vagyok egy guru. De ebben a nyelvben éppen az a jó, hogy egyszerűen megtanulható, könnyen használható már alapszintű ismeretekkel is...

[ Szerkesztve ]

üzenetek