üzenetek

hozzászólások


SpongyaBob
(veterán)

Nagyon jó cikk, nagyon jó téma!

Arra azért kíváncsi lennék, hogy az atomenergia ellenesek mit szólnának, ha csak úgy hopp lekapcsolnák a paksi atomerőművet és a megszokott mindennapi kis komfortzóna felborulna.. vagyis nem mondok nagy dolgot, de este nem tudja a világítást felkapcsolni? :) Paks jelenleg is az ország villamos energia fogyasztásának több mint 50%-át képes megtermelni. Szóval sokaknak nem jutna belőle.. :N Biztosan őszinte Zöld mosoly lenne.

...Ahogy itt korbábban már elhangzott, szél, nap és vízi erőművel egyszerűen lehetetlen ekkor mennyiségű energiát előállítani.


TomPack
(őstag)

Sokan példálóznak németországgal. Ők inkább a megújuló energia felé hajlanak, nekünk is azt kéne tennünk.
Nekik azt javaslom, hogy nézzenek utána mennyibe kerül németországban 1KWh háztartási villamos energia. Segítek; a miénkhez képest 3x -os áron. Ezen el lehet gondolkozni. Az atomnál nincs olcsóbb.
Illetve annak is utána nézhet bárki, hogy honnan fedezik az extra szükségletet a németek! Megint segítek; főként a franciáktól veszik, akik atomnagyhatalomnak számítanak erőművek szempontjából.
Illetve miért veszünk mi orosz reaktort? Mert 3 féle reaktor van a piacon. (még) Orosz, francia, és amerikai. Még a kínaiaknak van saját reaktoruk, de ők még nem telepítenek külfödre.
Rövoden; amerikai és francia szar, és még drágább is.


dabadab
(titán)
Blog

"Paks jelenleg is az ország villamos energia fogyasztásának több mint 50%-át képes megtermelni."

A hazai fogyasztás harmadát adja Paks és a hazai termelés felét (igen, baromi sok áramot importálunk).


envagyok
(veterán)

Azért a dunát szépen tele lehetne pakolni vízerőművel, ahogy a németek is tették.


Fotonhámozó
(senior tag)

Nincs is jobb dolog, mint közel sík, alig lejtős tájegységre vízerőművet építeni. :U Egyéb zseniális ötlet?


szebe
(őstag)

Akkorával, mint Bős-Nagymaros, nem nagyon.

"a Dunán Adonynál és Fajsznál is szóba jöhet egy-egy erőmű építése, 150-170 megawatt villamos teljesítménnyel."

Tehát Bős-Nagymaros tudna egy paksi blokkot, meg a többi Mo-ra telepített összesen még egy blokknyi (ha nem csak a fenti kettőt feltételezzük, hanem "végig" pakoljuk).
Ezt próbáld meg átvinni egyrészt a lakosságon, másrészt a zöldeken. Sok sikert.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

Az atomnál nincs olcsóbb.

Ezt kategórikusan nem lehet kijelenteni, hiszen teljes életciklusra tekintve a hőerőmű magyar viszonylatban is többé-kevésbé versenyképes.
Nem hazai viszonylatban számtalan példa van arra, hogy más energiaforrás olcsóbb - már említve volt a norvégoknál a vizierőmű, például. Dehát ahhoz olyan természeti adottságokra van szükség.

Mert 3 féle reaktor van a piacon. (még) Orosz, francia, és amerikai. Még a kínaiaknak van saját reaktoruk, de ők még nem telepítenek külfödre.

Huhh...

Először is, nem igaz, hogy csak 3 féle reaktor van.
Vannak a VVER alapú reaktorok (orosz), az EPS reaktorok (francia) és van az ABWR / ESBWR (GE Toshiba, vagyis amerikai-japán) reaktorok. Gondolom erre a háromra gondoltál. Csakhogy ezek mellett ott vannak még az EPR reaktorok (EDF-Siemens, vagyis francia-német), az ATMEA reaktorok (Mitsubishi-EDF, vagyis japán-francia), az APR reaktorok (KEPCO, dél-korea), a CANDU reaktorok (kanadai) és a NuScale törpe reaktorok (egyesült államok).

Szóval akad bőven választék, és az, hogy "szar", hát... finoman szólva nem alátámasztott vélemény lehet, maximum.

BTW, kína telepít külföldre, például Pakisztánban is építenek Hualong-1 típusokat.


dabadab
(titán)
Blog

"Tehát Bős-Nagymaros tudna egy paksi blokkot"

Legalábbis akkor, amikor van elég víz a Dunában - mert a vízerőművek termelésében is van éven belüli ingadozás.


arnyekxxx
(veterán)

a Duna esése az osztrák 300km-es szakaszon 100méter, a magyar 400km-es szakaszon 26 méter. Te hova építenél vízerőművet a Dunára, Ausztriába ahol teszel egy gátat a folyóvölgybe és kész az erőműved vagy Magyarországra ahol építesz egy duzzasztógátat ami csinál egy tavat a sikságra?


Andreas2
(tag)

A Xenon mérgezés miatt esett nagyot a teljesítmény, nem a pozitív üregtényező miatt.

A Xenon-ról jut eszembe. A sorozatban elhangzott, hogy normál üzemben a xenon-t a reaktor elégeti. Nem értettem hogy egy nemesgázt hogyan lehet elégetni. Kicsit utánaolvasva kiderült, hogy xenon-135 hatáskeresztmetszete (barn) kb. 2,6millió az urán 400-600-as értékéhez képest, vagyis jóval nagyobb eséllyel nyeli el a láncreakció fenntartásához szükséges lassú neutronokat.
Egy neutron befogásával viszont xenon-136-tá alakul, aminek jóval kisebb a hatáskeresztmetszete (számot nem találtam), így már nem "mérgezi" a reaktort. Normál üzemben nagyobb a neutronfluxus, így hamarabb "elég", míg alacsony reaktivitásnál felhalmozódik. A Xe-135 egyébként magától is elbomlik béta bomlással cézium-135-re 9,2 óra felezési idővel. Ezért akarják leállítani a reaktort 24 órára.


buherton
(őstag)
Blog

Egy picit eljátszanám az ördög ügyvédjét.

A svédek járnak élen a kazetták eltemetésében, de ott most bíróság erősítette meg, hogy a jelenlegi helyen és technológiával nem lehet eltemetni a kiégett üzemanyagot.

Ez tény, hogy az atomenergiának ez egy megoldatlan kérdése. Az újrahasznosítás jöhet szóba, de annak is van erősen sugárzó mellékterméke, amit ugyanúgy tárolni kell valahol biztonságban.

Nekünk magyaroknak Paks addig volt jó - ilyen szempontból -, amíg az oroszok nem csak adták, hanem vissza is vették az üzemanyagot. Ez persze e Szovjetunió felbomlásával ez megszűnt.


ricsi99
(addikt)
Blog

"sajnos itthon is durván támogatja amit a nemnapelemhasználók fizetnek meg. Egyébként szerinted az pozitívum, hogy a németek évente 2 paks2 árát tolják napszélerőmű támogatásba, hogy aztán az egész európai energiaellátást szétcsesszék vele miközben lényegesen több CO2-t nyomnak a légkörbe mint mi "elmaradottak" (mi most épp 280g-ból csináljuk az áramot, ők 372g-ból)?"

akkor most szétcseszik európa ellátását ?és több co2 a napszélenergia?

"nem még büntet és kötelez ,hogy neked mi a jó....

Ki büntet kit vagy mi van?"

Menj be az elműhöz és kérdezd meg mennyiben fájna hogy szeretnél a tetődre 2 napelemet és mennyiért engedélyeznék ,hogy bekösd a hálózatba...(kivéve ha saját akkuparkot akarsz méregdrágán telepiteni) (kapaszkodót /vizet vigyél magaddal)

"De, pont itt van létjogosultsága, mert nincs szélerőművekkel telepakolható tengerpartunk, a nyári és téli napos órák között 7,5szeres különbség van (decemberben 40 óra júliusban 300 óra), nincsenek nagyesésű bővizű folyóink (egy paks1blokknyi áramot tudnánk nagynehezen összehozni vízerőműből persze az összes zöldszervezet felakasztaná miatta magát) a szénégetés meg nem annyira szexi mióta valami globális felmelegedés ellen harcol a világ és a jelenlegi szénerőművek miatt is meghalnak évi 20ezren európában szóval annyira nem cuki dolog. Lehetne még álmodozni geotermikos energiáról, mert az nagyon zöld és trendi, csak hát a híres battonyai gigamegageotermikus világlegnagyobbja szupererőmű 12MW áramot fog termelni és 20 éves élettartamot adnak neki."

Speciel ez annyira "szexi" lessz ,hogy csak na... vagy drágább megoldás ,vagy ócó aztán pusztulj gurulj...

"20év alatt kifizetjük az árát, onnantól még 60 éven át fillérekből termel folyamatosan és 0 CO2 kibocsátással. "

Ha nem nyilvános ,hogy mennyi be fáj , mennyibe kerül a fentartás , + cucc etetése... azon felül ha megszünik az uniós della ,akkor miből is számoltad ki ezt a 20 évet?

"Ja a klimáktól. De ugye azt tudod, hogy az évi maximumfogyasztás nem nyáron van hanem pont télen amikor a naperőművek lofaszt se termelnek?"

Valaki lejjebb linkelt valami ,hogy mekkora volt a kiugró fogyasztás....
De tökmind1
Egy atomreaktor folyamatban termeli az áramot... ha te megcélzod azt a szintet amit ugye "kő hogy ne legyen import" akkor megkérdem amikor épp nem kell annyi delej azzal mit csinálsz.... csak nem exportálni akarod? Azt ugye tudod ,hogy egy reaktor sok minden de épp nem arról hires ,hogy terhelés fügvényében szabályozható?

Ja és kis hazánk ugya arról hires ,hogy mennyire jól bánik a hulladékkal...
Véletlen se arról ,hogy valami maszek cég ideohozat mindent (nagy della) valami kis falu határába és aztán max hordat rá egy kis földet..... aztán pusztulj/gurulj.


hcl
(félisten)
Blog

Szerintem a sorozathoz sokkal több anyagot tudtak összeszedni, hiszen azóta még derültek ki dolgok. De attól a regény frankó :)

@szkaroly : A közvetlen ok ez esetben a személyzet volt, meg a vezető, ki hozzáértés nélkül vezette a műveletet. Én viszont inkább arra utaltam, hogy Pohl könyvében akadtak olyasmik is, amik később bizonyosodtak be.
Meg egy ilyen baleset sosem egy okból következik be.

@dabadab : Alapvetően az volt a hülyeség, hogy egy földrengésveszélyes területre atomerőmű. Borítékolni lehetett, hogy baj lesz. Sok rengést túlélt, s egyet nem.


dabadab
(titán)
Blog

"Alapvetően az volt a hülyeség, hogy egy földrengésveszélyes területre atomerőmű."

És mi lett volna a jobb alternatíva?


schawo
(titán)
Blog

Nézzük szélesebb látókörrel a dolgot. A nap/szélenergiára kiváló megoldás lesz, ha egyre több villanyautó lesz, azok felvennék a csúcs felesleget. Továbbá szükség lenne az áramot napon belül időszakosan árazni. 2019-ben ez csak akarat kérdése volna, nem képességé. Még egy kis plusz lehetne, ha a villanyautók vissza is tudnának táplálni a hálózatba, de ez még egy-két év. Tesla épp tervezi megvalósítani.


schawo
(titán)
Blog

Ha Japánban barlangba költöznek vissza, minek nekik elektromosság :D


mephi666
(nagyúr)
Blog

Azt ugye tudod ,hogy egy reaktor sok minden de épp nem arról hires ,hogy terhelés fügvényében szabályozható?

...már most épp az atomerőmű az, ami a szélhez/vízhez/naphoz képest a legjobban szabályozható :DDD ott van a korábban linkelt görbe: hozzávetőlegesen meg lehet becsülni x paraméter figyelembevételével, mekkora naftára lesz szükség... viszont a szélnek nem mondhatod, hogy most fújjon már kicsit erősebben, vagy a felhőknek, hogy ne takarják el a napot :DDD


ricsi99
(addikt)
Blog

Legyen ahogy gondolod...
Legyen "ócó" oszt a pillanatnyi igénynek megfelelő.
Igaz se nem olcsó nem lessz és még 1 kavicsot sem raktak le....
UI:Széllel /napsütéssel nem lessz gond a jövöben... csak le kell mindent 5m mélyen betonozni nehogy elvigye az egyre gyakoribb szelecske :R

[ Szerkesztve ]


buherton
(őstag)
Blog

Nem egészen értem, amit írsz.

Hogyan fogja a villanyautó elvinni a csúcsot, ha napközben nincs töltőn? Hogyan fogja segíteni a rendszert, ha épp a esti csúcsban teszik fel tölteni. Hogyan fog segíteni rajtunk a villanyautó, ha még Nyugaton sincs normálisan kiépített infrastruktúra és az átlag embernek elérhetetlen még az autó maga? A következő 10 évben nem lesz komoly tényező a villanyautó. Értem úgy, hogy a megtett km-ek felét sem fogják villanyautóval megtenni összességében.


m0h0senator
(őstag)

Most jelentleg nincs. Viszont minden autógyártó azon dolgozik, hogy legyen. Amúgy Norvégiában van kiépített hálózat. Pont ezek miatt lesz komoly tényező a villany autó 10 éven belül. Az áruk is csökkenni fog szépen lassan becsorognak a garis de használt villanyautók a használtpiacra stb. Ennek az egész folyamatnak még az elején vagyunk ezért is magasak az árak.

üzenetek