üzenetek

hozzászólások


sztanozs
(veterán)
Blog

Vagy mert az olajlítiumlobbi mindet jól elhallgattatta... :U


borg25
(senior tag)
Blog

Igen ezt is sűrűn hangoztatják. :)
Iliász és az Odüsszeia jutott az eszembe. Homérosz olyan hülyeségekről ír, mint, hogy egy nő miatt hadakoztak, csábító énekű szirének, nimfák, szörnyek stb. Aztán a régészek megtalálták Tróját.
Nem mondom, hogy ilyen kispesti szeánszon ne fordulhatna elő, hogy egyik a másikra rálicitálva ne mondana még nagyobb hülyeséget. Jó kérdés mennyi az igazságtartalmuk. De abban igaza van Egelynek, hogy ma a kutatások céliránya megváltozott. Zömében azt kutatjuk amiben van pénz, alapkutatás alig, vagy az olyan megaberuházásokra van, mint a CERN, gravitációs hullám detektorok. Ötven éve mondogatják, hogy 50 év múlva lesz fúziós erőmű. Most is ugyanakkora teszik. Vajon akkor is 50 évre tennék, ha GDP arányban ugyanannyit ölnének bele, mint annó a holdraszállásba? Csak egy fúziós erőmű nem politikai kérdés.


sztanozs
(veterán)
Blog

Szerinted a korlátlan energiában, hidegfúzióban, antigravitációban nem lenne pénz (illetve gazdasági potenciál)?

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

ha lenne ilyen (nincs) totál felforgatná a jelenlegi anyag-tőke-munkaerőmozgásra alapuló világgazdaságot. Nem véletlen, hogy kisebb dolgokban sincs előrelépés, mint pl távmunka.

A sima, erőművi fúzió is óriási hatással lehetne gazdaságra, pl kicsi, erőforrásokban szegény országok vághatnának masszívan energiaigényes projektekbe, mint pl titán és alumíniumgyártás.

[ Szerkesztve ]


sztanozs
(veterán)
Blog

mint pl távmunka
Nem tudom, hogy te hol dolgozol, de nálunk eléggé jól működik a távmunka. Az előző csapatomban pl majdnem mindenki 1-2 napot otthonról dolgozott hetente, de van olyan ismerősöm is, aki évente max 2-3 alkalommal megy be a munkahelyére.


borg25
(senior tag)
Blog

De nyilván van bennük üzleti potenciál. A kérdés, hogy milyen áron? Mekkora kockázat mellett, milyen megtérülési idővel.
Vonjuk párhuzamot a kereskedelmi űrhajózás fejlődésével. Ott nagyot dobott a fejlődésen mikor kiírták a versenyt, hogy emlékeim szerint 1 milliót kap az a csapat, aki először kijut a világűrbe. A pályázat kiírójának elhanyagolható volt a kockázata, csak annyit fektetett be, amennyibe a pályázat meghirdetése és reklámozása került. Ha senki se teljesítette volna a feltételt, akkor neki nem megy el egy fillérje se kutatásra, jutalom kifizetésre. A versenyzők pedig mind megosztották a kutatás költségét, mindegyik annyit fektetett be, hogy még jól járnak ha megnyerik a versenyt és az 1 milliót. (Presztízs, ismertség forintosítható értékét hagyjuk.)
Érdekes lenne egy versenykiírás hideg fúzió, antigravitáció vagy más témakörben. Kíváncsi lennék annak az eredményére. De lássuk be, ha üzlethez nem értő feltaláló vagy, akkor kecsegtetőbb egy olyan jutalom amit már azzal elérsz, ha a találmány megvalósul (és tényleg működik) semmint, hogy utána abból még gyártható terméket kell csinálnod és azt el is kell adnod. Azt is vedd figyelembe, hogy aki ilyennel foglalkozik, annak lehet, hogy gőze sincs a termékfejlesztésről, üzletről, vagy nem is érdekli. Edison is külön apparátust tartott fent ezekre a feladatokra.

Fúzió már biztos nem működne pályázattal. Számomra a megtérülés valószínűsége, és időszükséglete túl sok, a hozzá szükséges befektetéshez viszonyítva. Ennék az aszteroridabányászat is sokkal kevesebből gyorsabban megtérülő befektetésnek tűnik.
Fúziós erőmű fejlesztés jelenleg állami/alapítványi pénzből megy, a tudós, mérnök akkor is megkapja hó elején a fizetését, ha van eredmény, ha nincs.


t72killer
(titán)
Blog

asszem ideje új munkahelyet néznem... (multinál vagyok amúgy, a német főnök hallani se akar róla)


apatyas
(Korrektor)
Blog

Szép-szép az a képlet, de ez is: í€Ä=[#&}íđĐ[
Szóval, a nagy kérdés: mit jelent, darabonként és egészben?

[ Szerkesztve ]


arnyekxxx
(veterán)

Még szerencse, hogy ott van körülötte az új hosszútávú amit nem futtában dobtak össze "mihamarabbkészlegyenésaddigbírjaamignemleszhelyettejobb" jelszóval


Rive
(veterán)
Blog

Igazából pont itt lenne az ideje rendesen kitakarítani, ahhoz meg pont kell is, hogy visszabontsák a régi szarkofágot.


borg25
(senior tag)
Blog

A részletekbe nem mennék bele, a lényeg, hogy egy táguló univerzum idővel energiát veszít. Ezt meglovagolva kvázi energiát lehet nyerni.
Tudom, energiamegmaradás törvénye, energia nem vész el csak átalakul, de a 0-val való osztás se mindig alkalmazható, aztán akkor vannak az érdekes dolgok, mikor azt kell lekezelni.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

csupán egy fluxuskondenzátor kell hozzá. De ha van az embernek időgépe, mi a frásznak vesződjék az energiatermeléssel :F


borg25
(senior tag)
Blog

:)


Hunmugli
(aktív tag)
Blog

Miért veszítene energiát egy táguló univerzum? Az megvan, hogy kihűl, de az nem jelenti azt, hogy energiát veszít.

Ha valóban energiát veszít az univerzum, akkor ebből hogy lehetne energiát nyerni? Hogy lesz a kevesebből több?

Honnan tudjuk hogy nem állt le a tágulása az univerzumnak, vagy, hogy éppenséggel nem zsugorodik-e?

[ Szerkesztve ]


Zé.
(tag)

,,Fúziós erőmű fejlesztés jelenleg állami/alapítványi pénzből megy, a tudós, mérnök akkor is megkapja hó elején a fizetését, ha van eredmény, ha nincs."

Egy kompakt fúziós reaktor: [link]


t72killer
(titán)
Blog

ha van időgéped, nem is kell semmiféle univerzum: elég egy szimpla hűtő v benzinmotor, amiben idővel nő az entrópia és "elvész" az energia: időgéppel a jövőből visszafelé csökkenő entrópiát és növekvő energiát találunk. De ez az ügyeskedést meghagyom másoknak: nekem jók lesznek a jövőheti lottószámok is.


apatyas
(Korrektor)
Blog

"Egy kompakt fúziós reaktor" tervei, mert ez se úgy néz ki, mint ami már működik, vagy közelében van.
És akkor a saját kompakt mérete mellett még mindig ott van a turbina meg a hőleadás szükségessége.
De ők legalább csak 5 éves távlatokról beszélnek. Nemhiába, céges pénz.
Nem drukkolok ellenük, csak legyünk reálisak.
És tök mindegy mi lesz ingyen, utána mindig lesz valami más, amiért még több pénzt kérnek hogy a függőség meg a hatalmi rendszer megmaradjon.

[ Szerkesztve ]


sztanozs
(veterán)
Blog

Ez csak egy lózung. Ráadásul a 2013-as bejelentésben 2018-as tesztüzemet ígértek és a szabadalom nem is erről szól, csak a reaktor felépítéséről (ahol szó sincs a méretekről). Igazából csak szabadalmi trollkodás, hogy ha végül ez a módszer válik be, akkor bezsebelhessék a szabadalmi díjakat. Ráadásul a beígért határidőre erre jutottak:
Although the original concept was to build a 20-ton, container-sized unit, the team conceded after actual engineering and scientific research and computer simulations in 2018 that the minimum scale would be about 100 times larger at 2,000 tons.
Szóval erről is ennyit erről.

Amúgy szvsz ez sokkal meggyőzőbb: Wendelstein_7-X

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Nekem ne mond. Réges rég hiszek bennük....

múgy:

https://24.hu/elet-stilus/2019/08/24/csernobil-sugarzas-szennyezes-radioaktiv-turizmus/

Olvassatok el. :)

üzenetek