üzenetek

hozzászólások


balaaazs
(senior tag)

"Kritikus hangok szerint az EU elfojtja az innovációt a standardizált töltőcsatlakozóval, mert nem ösztönzi a gyártókat arra, hogy a jelenleginél jobb töltési szabványokat dolgozzanak ki."

Mondják ezt a kritikusok akik ősidők óta lightinh töltőt használnak és nem hajlandók rajta változtatni :D :D (mondom ezt apple userként)


moma
(őstag)
Blog

Egyrészt örülök. Másrészt viszont azt tapasztalom, hogy az USB-C nem olyan jó akkor ha állandóan benne kell legyen a foglalatban azaz a laptopoknál. Nem elég erős és stabil ez így, kicsit lóg benne az egész, nem bírja el a kábelt, azaz érzésem ebből pár év után meghibásodás lesz. És akkor meg ugye adunk egy pofont a környezetnek megint.


Noukoum
(veterán)

Ilyen gyorsan, pedig azt hittem csak 2100-ra jutunk el idáig. :U


Pirosász
(aktív tag)

Hát igen.
Talán 2012 óta van? (iPhone5)
Nem tudom, hogy a belbecs mit fejlődött azóta, amit más nem tudott.


roli543
(őstag)

Addigra már csak Magsafe lesz az fix


Tibee86
(veterán)

Addigra akkor inkább semmi csatlakozó, mint az usb-c.


nozs23
(addikt)

De jo, igy lehet 10 USB-C kabelunk a fiokban, ami mind masra jo, a jelenlegi 1 lightning es 9 USB-C helyett, eljen a kornyezetvedelem.


DS39
(nagyúr)

Jaja, '23 őszi iPhone-nál már el fogják hagyni a csatit. Nekem ez a tippem.


Ezekiell
(veterán)

Miért kellene 10 kábel? Miért lenne mind másra jó? :F


gaucho
(tag)

Z690-es chipset, új Intel lapok az elmúlt fél évből ( nekem MSI Z690 Force ) átlagban egy, azaz egyetlen USB-C csatlakozó cca. 1 hónapja cca. 150K HUF-ért, ennél drágábbak a max. 2 USB-C-porttal rendelkező lapok. 5 éve ezt olvasom mindenhol, hogy sírnak ezért a portért, gyakorlatilag sehol sem szabvány most sem, semmi nincs telex@rva vele. Egy USB-A-USB-C HUB árat tekintsetek már meg, és akkor USB 3.0-tól felfelé nem beszélve! :U

Ezt benéztem, természetesen nagy általánosságban értettem, nem személyesen neked címeztem Ezekiell! :R :W

[ Szerkesztve ]


Noukoum
(veterán)

Hány darab lightning port van azon az alaplapon? És mire lehet használni? :B


balaaazs
(senior tag)

Nekem ez nem tűnt fel, lenovo, macbook, ezek szépen tartják.


Ezekiell
(veterán)

Nem para :)

Mondjuk itt telefonokról van szó, azokban kell typec. Typec usba kábel meg van/lesz is, szóval nem egészen értem a problémád.


Pirosász
(aktív tag)

Mindegy, mert a vezeték nélküli töltéssel is ugyanez lesz. (Ahogy a cikk írja)
Szabványosítás.
Ha veszel a Samsungodhoz vezeték nélküli töltőt, annak jónak kell lenni onnantól minden így tölthető eszközhöz.
A következő iPhone-odhoz is.
Tehát így is, úgy is szabványt kell alkalmaznia az Apple-nek.


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

Sima qi töltővel is megy az iPhone töltése… Nem értem mit sírnak ezen…


asdf_
(veterán)

Jaja, '23 őszi iPhone-nál már el fogják hagyni a csatit. Nekem ez a tippem.

Akkor jó sokat értek el ezzel. A nagy zöldség jegyében legyen egyforma töltő mindenhol, így átterelik a köcsög, mindig, direkt és szándékosan különcködő gyártókat (oh, minek a többes szám, apple, te görény, rád gondolok) a hatákonysággal erősen kihívásokkal küzködő kábelmentes töltésre. Igy megspóroltunk egyetlen töltő és kábel környezeti hatását, cserébe az összes wireless módon töltődő eszközbe akár másfélszer annyi energiát kell belepumpálni minden egyes töltéskor, a termék teljes élettartama alatt, mint kábelen keresztül. Sokat tettünk ám így a környezetért... Ja, nem. :U

[ Szerkesztve ]


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

Itthon van type-c kábel, ami vagy:

- kizárólag töltésre jó
- egyik eszköz felismeri, másik nem (ne kérdezd hogyan)
- egyiken max 60W megy át, a másikon max 100
- az egyik tudja a DP-t, a másik nem

Lightingot bedugom, tudom mire számíthatok. Type-c-nél meg reménykedem, hogy jó lesz arra, amire szántam. :C


Noukoum
(veterán)

Szerencsére a telefonok nem tartoznak a nagy energiaigényű eszközök közé.


Ezekiell
(veterán)

Ja hát ha szar kabeleid vannak, arról nem a typec tehet :)


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

LOL :DDD

A Sony tehet róla többek között, ugyanis az Ő kábelük az, amivel csak tölteni lehet.
A gyártók nem tudnak egységes kábelt adni a cuccaikhoz, akkor mit akarunk?

[ Szerkesztve ]


asdf_
(veterán)

Szorozd meg azt a töltésenként hasra (nagyon nagyon barátian számolt) 0,0025 kWh felesleges energiát évi 16 millió az EU-ban eladott készülékkel, az 40 megawattóra naponta. És akkor így 365 nappal, lesz kb. 15 gigawattóra, az reizsicsökkentett kamuáron félmilliárd(!) Ft évente (a valóságban pedig 2,5mrd). És a következő évben ez majd duplázódik, aztán triplázódik és így tovább.
Milyen szerencse, hogy tényleg csak egy kisfogyasztású eszköz. Kár, hogy viszont irdatlansokat eladnak belőle...

[ Szerkesztve ]


Pirosász
(aktív tag)

Nem értitek.
A különcködésnek az oka nem az, hogy nem szereti az Apple a type-c csatlakozót.
Az ok az, hogy az egyedi megoldása után sarcot szedhet.
Ha a vezeték nélküli töltésnek/gyors töltésnek is egységes szabványnak kell lennie, úgy nincs oka nem berakni a type-c-t.
Így se, úgy se szedhet sarcot a tartozék gyártóktól.
Semmi haszna nincs belőle, ha kihagyja.


Noukoum
(veterán)

De a készülékek többségét tudod kábelen tölteni.
2.5 millárd forint semmi manapság még magyar szinten is. Nem hogy EUs szinten.

Az a 0.0025 kWh meg szintén semmi éves szinten. És ez nem azt jelenti hogy pocsékolni kéne. Nálam az iPhone az usb c ignorálásával kiverte a biztosítékot.

[ Szerkesztve ]


Ezekiell
(veterán)

akkor mit akarunk

Először egységes töltőt, amihez vehetünk normális kábelt (és nem 10et, mert felesleges lesz annyi), utána normális kábeleket :)


asdf_
(veterán)

Nem értitek.
A különcködésnek az oka nem az, hogy nem szereti az Apple a type-c csatlakozót.
Az ok az, hogy az egyedi megoldása után sarcot szedhet.

Dehognem értem, ezért is meg a hasonló húzásai miatt "imádom" azt a céget. Az Apple is egy zöld cég, csak ők a zöld alatt a dollár színére gondolnak :D.

[ Szerkesztve ]


Noukoum
(veterán)

Jaj el ne hidd mar hogy pont a legnagyobb iphone fanatikusoknál vannak problémák az usb c-vel.
Van itthon ipad pro, chromebook, noname qi töltőhöz kapott kábel és mindegyik megy tökéletesen.


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Arra is lesz az EU-nak előírása, hogy a kábeleket és tartozékokat gyártó cégek számára kötelező legyen az USB szabvány megfelelő implementálása, hogy az ne okozhasson kárt az eszközökben? :U

Félreértés ne essék, tökéletesen egyetértek az egységes csatlakozó létjogosultságával, de azért azt is látni kell, hogy a Lightninghoz kapcsolódó Apple féle certifikációs program (ami nyilván az Apple számára a fő ok, amiért eddig halogatták az átállást, mert ez nekik szép pénzeket hoz...) az egyben egyfajta garanciát is jelentett a vásárló számára, hogy az általa megvett tartozék nem fogja tönkretenni az eszközét, meg úgy egyáltalán kompatibilis vele, működni fog.

Ez pedig egy olyan dolog, ami azért komoly problémákat rejt magában, ugyanis sajnos a gyártók nagyon nem egységes módon implementálják a dolgokat, ami jobb esetben csak azzal jár, hogy az eszköz nem az elvárt sebességgel vagy minőséggel fog működni, rosszabb esetben pedig akár tűzveszélyességet is jelenthet.
És ezzel még csak véletlenül sem azt akarom mondani, hogy az Apple maradjon a Lightningnál, hanem arra akarok rávilágítani, hogy önmagában ezzel a lépéssel az EU nem zárt be minden olyan problémakört, ami a témához kapcsolódik, tehát ez így félmegoldás szerintem.


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

Először a kábeleket kellene tisztába tenni, hogy ne legyen tíz féle. Hamár a csatlakozó ugyanaz… Jó lenne, ha a szabványnak nevezett valami működne is.

[ Szerkesztve ]


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Ez nyilván erősen függ az igényektől is, de az USB, pont az univerzálisságából adódóan nagyon sok mindenre jó, csakhogy ha egy kábel minden létező specifikációnak meg akar felelni, az egyrészt fizikailag vastag kábelt eredményez, plusz a kábel lehetséges hosszát is behatárolja, plusz elég drága dolog lenne minden feladatra a legfaszább kábelt venni.
Éppen ezért manapság elég gyakori megoldás az, hogy egyes kábelek specializálva vannak. van olyan kábel, ami megfelel az USB PD 3.0 szabványnak, és akár 240 W-ig képes tölteni az eszközöket, cserébe mondjuk csak USB 2.0-s adatkapcsolatra képes.
Ugyanígy van kábel, ami megfelel az USB4 maximális adatátvitelének, de cserébe nem tudod vele csak 30 W-on tölteni a gépedet, és csak 1 méter hosszú, mert csak adatátvitelre való, arra van kihegyezve.

Ezzel egyébként nekem nincs is semmi bajom, ameddig a gyártók pontosan feltüntetik, hogy a termékük mire képes, és a feltüntetett adatok ténylegesen meg is felelnek a valóságnak.
Nekem mondjuk sikerült úgy vennem Kínából USB C tápegységet, hogy a hozzá mellékelt USB C kábel nem bírta a terhelést, és tönkrement, valószínűleg elégett benne valami.

De még optimális esetben is az embernek oda kell figyelnie, hogy mit vesz, mire akarja használni, stb. Meg persze a tény, hogy vagy vesz több kábelt olcsóbban, de célirányosan, vagy kevesebb, de drágább kábelt, ami mindenre jó.

kakuk.tamas:
Szerintem egyáltalán nem baj az, ha ugyanazzal a csatlakozóval többféle felszereltségű kábelek léteznek párhuzamosan.
Az azért kissé overkill lenne, ha minden egyes kábelnek kötelező lenne a maximumot teljesítenie.
Ha mondjuk én egy USB Audio szabványú eszközt akarok csatlakoztatni a gépemre, akkor marhára nem akarok olyan kábelt venni, ami több száz W-okat visz át, meg több tíz Gb/s adatot, mert minek? Vagy ha direkt olyan kábelt keresek, amiu hosszú, akkor az szintén törvényszerű, hogy kisebb átvihető teljesítménnyel kell, hogy járjon, hiszen DC-ről beszélünk.
Szerintem sokkal inkább lenne fontos megkövetelni a pontos és közérthető tájékoztatást az egyes specifikációkról minden kábel és tartozék esetében.

[ Szerkesztve ]


Yeffy
(veterán)

+1

hosszu szules volt, udvozlendo, de valoban a kabelekre is ra kene nezni.


batai15
(félisten)
Blog

Örülök a szabványosításnak ,azonban ahogy más is írta akkor a kiegészítők minőségre is nagyobb gondot kell fordítani.


Ezekiell
(veterán)

Egyetértek, azokra is figyelni kellene.


Felesbandi
(senior tag)

"Lightingot bedugom, tudom mire számíthatok."
Kb. a nagy semmire, mert ezen a szinten van. A nagy semmit pedig kb az osszes type-c kabel is konzisztensen hozza.


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Ez altalaban a kukacos gyumolcsosok velemenye... Mindenki masnak mukodik az usbc, csak nekik nem.


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Hát ezzel azért vitatkoznék. :)
Egyrészt Androidon a legjobb tudásom szerint a mai napig megoldatlan probléma a töltés + adat, miközben az iPhone-omhoz vettem egy ilyen fülest, ahol van külön egy Lightning bemenet magán a fülesen, hogy tudd tölteni a mobilod zenehallgatás közben. (Még azon túl is, hogy egyébként ott van a Qi mint alternatív opció, amennyiben az rendelkezésemre áll, ami szintén nem egy túl gyakori feature az Androidos mobilok közt.)
Másrészt meg ezt a funkcionalitást meg tudod szerezni külön adapterrel is, pl nekem ilyenem van.
Igen, léteznek adapterek USB C-hez is, de ezeknek a megbízhatósága nagyon is kérdéses, eleve nem minden mobil támogatja őket, és amelyik igen, az is csak korlátozásokkal (pl. lassan tölt vele), és a legtöbb az USB C + jack kivitelben van, USB C + USB C kivitelben már nincs, holott ha valóban egységes csatlakozót akarunk használni, akkor az egy nagyon is valid felhasználás lenne, hogy az USB C-s fülesemet tudjam használni, miközben töltöm a mobilom.
Másrészt pedig egy kezemen meg tudnám számolni hány olyan mobil van, amelyik hajlandó kezelni a DisplayPort Alt Mode szabványt, miközben gyakorlatilag minden egyes iPhone magától értetődően kezeli a VGA-t és a HDMI-t is.
Persze tudom, mindkettőre létezik wireless megoldás, de azok sem jók minden élethelyzetben, és legalább annyi problémát nyitnak ki, mint amennyit megoldanak. Tapasztalatból mondom. :K
Persze ettől még igaz az, hogy 2022-ben gáz az, hogy Lightningon az USB 2.0 a max, ezt kétségtelenül aláírom, na de nem csak ennyiből áll egy mobil csatlakozója.

[ Szerkesztve ]


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

Vegyél egy akármilyen fejhallgatót, és az ahhoz kapott c-s kábellel próbálj meg adatot mozgatni. Hoppá, nem fogsz tudni, mert csak töltésre jó… Ez droidosként is zavart. :DDD


Apollyon
(Korrektor)

És egy fejhallgatóra mégis miért kellene kábelen adatot mozgatni?

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

"...a mai napig megoldatlan probléma a töltés + adat..."

Majd szolok a Sony kabelemnek, hogz ne csinalja, amikor eppen adatot masolok fel a PC-rol.

kakuk.tamas: egyelore nem talalkoztam fulessel, aminek USB-C-s a toltoje, legyen az Sony, Bose vagy Jabra - agyfasz, hogy mindegyik micro-USB-s.

[ Szerkesztve ]


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

Ha már typeC kábel (ami mindenhez is jó, mert univerzális), akkor miért nem jó mindenhez is és mindenre is?
Mégse elég 1 kábel minden eszközhöz… Bukott is a védjük a környezetet, és áll a xopassuk a júzereket álláspont.

sh4d0w:
én kerülöm a microusb-s csatis cuccokat (egyedül a Xiaomi pumpán van az sajnos). De agyam felbaxom azon a kamu dumán, hogy minden eszközhöz elég lesz egy kábel. Mert ez NEM igaz.

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Egyelore teljesen feleslegesen gerjeszted a feszultseget, mert meg 2 ev, mire kotelezo lesz az USB-C, tehat bebizonyitani nem tudod, hogy 1 kabel nem lesz eleg.

Ja, egyebkent meg a munkaltato altal biztositott eszkoznel nem valogatsz, hogy nem kell, mert micro-USB-s, a masik ketton meg nem szerepelt a leirasaban, amikor rendeltem.

[ Szerkesztve ]


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Nem, nem így értettem, de ezt le is írtam részletesen az üzenetemben, innentől már csak szövegértelmezés kérdése a dolog. :U


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Igen, fontos, hogy tudd ertelmezni, amit sajat magad leirtal...


kakuk.tamas
(addikt)
Blog

Mivel arra nem tér ki az EU-s szabály, ezért nem látok erre semmilyen esélyt…


LosBlancosRM
(senior tag)

Ha nem dzsunka kábelt veszel, akkor igaz. Nekem sose volt gondom egyikkel se.

Egyébkén szerintem a lightning kialakítása jobb.


Apollyon
(Korrektor)

Mivel az egésznek az a célja, hogy a töltés univerzálisan szabványos legyen. Lehet tölteni a fejhallgató mellé adott kábellel a telefonokat? Lehet. Tehát amit felhoztál teljesen irreleváns.


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Viszont ez a probléma az USB C-től tökéletesen független.
Az USB Audio szabvány (ami konkrétan az, amit hiányolsz, ha jól értem) az USB része a kezdetektől fogva.
Sajnos valamiért sem a hangszóró sem a fej-/fülhallgató gyártók tudatáig nem jutott el az a hír, hogy az USB kábel nem csak töltésre jó, de arra, is, hogy audiót vigyél rajta, és azt sem igazán lehet mondani érvkény, hogy plusz hw kéne ehhez a mutatványhoz, hiszen az már ott van, csak magát a protokollt kellene implementálni.
De a lényeg az, hogy ez a szabvány már akkor is létezett, amikor még csak a Mini USB volt, tehát a megléte vagy a hiánya nem type C specifikus dolog.
Egyébként ez engem is tökre zavar, szívesen használnám USB-n az audio eszközeimet, ha lehetne.
Azaz lehet, Lightningon... :))

[ Szerkesztve ]


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Akkor első körben ajánlom figyelmedbe ennek a cikknek a "4.5 Audio streaming" című bekezdését, és ha ráuntál a kötekedésre, akkor lehet értelme a további diskurzusnak.


Noukoum
(veterán)

2022-ben senki nem akar már egyszerre vezetéken zenét hallgatni és vezetéken tölteni. :)


sfefe
(őstag)

:F


sz.balazs.95
(veterán)
Blog

Hát, azt majd én eldöntöm, hogy melyik évben mit akarok csinálni. :P
De viccet félretéve, amíg nincs megfelelő (és széles körben elterjedt) szabvány arra, hogy megfelelő bitrátával lehessen wireless továbbítani az audiót, addig nekem tökéletesen megfelel az USB Audio szabvány. :K Igen, tudom, hogy létezik az LDAC kodek, csak marhára nem elterjedt.

Másfelől ha ez még esetleg meg is oldódik, továbbra is ott van az a probléma, hogy ha lemerül a fülesed, akkor meg így jártál.
Van egy wireless Sony fülesem, az ugyan rendelkezik vezetékes móddal, arra az esetre ha lemerülne, csakhogy abban a módban nem lehet mellette tölteni, mert ugyanazt az egy Micro USB-t használja mindenre, ami természetesen rohadtul nem szabványos úgy mellékesen. És egyébként ha töltőn van, akkor egész egyszerűen nem lehet bekapcsolni és használni. :(

De amíg van eszköz, amelyik képes egyszerre egynél több kanócot fogadni (ami úgy fest, 2022-ben már egy nagyon extra dolognak számít), addig maradok a vezetékes megoldásoknál.

üzenetek