üzenetek

hozzászólások


HuMarc
(addikt)
Blog

Tényleg? Az nem sokkal drágább, mint ami kábelen jön be? :F


ViZion
(félisten)
Blog

Sokkal. De mindenhol van kábel? ;)
Vagy aki utazik sokat, az kefélheti a kábelt... :D

[ Szerkesztve ]


dchard
(veterán)
Blog

Kérlek :)

A mobilhálózat sebessége függetlenül attól, hogy hány G nagyban függ a kiépítéstől, az access kapacitástól, a pillanatnyi forgalomtól vagy az elfőizető elhelyeszkedésétől a kiszolgáló cellában.

Alapvetően a 4G is akkor gyorsabb, ha nagyobb sávban tud működni, mint a 3G, több antennaelem van hazsnálatban, nagyobb modulicáót tud hazsnálni mert az előfizető előnyös helyen van. Tehát nem lehet erre egyértelműen válaszolni.

Például a T-Mobile LTE-je 10MHZ-ben működik 2x2MIMO és 64QAM segedelmével a max elméleti sebesség 74Mbit/s. Ehhez képest például a Voda állomásain a 3G (HSPA+ dual carrier) szintén 10megán megy 2x2MIMO és 64QAM mellett az elméleti maximum 84Mbit/s. Tehát nem szükségszerűen gyorsabb a 4G mint a 3G. Arról nem beszélve, hogy az LTE képes terminálok ritkák és drágák egyelőre.

Az viszont tény, hogy az LTE(4G) minden ízében sokkal fejlettebb és hatékonyabb rádiós technológia, tehát ha nem is feltétlenül a sebesség, de például a késleltetés leszorítása miatt lehet érdemes váltani a szolgáltatóknak, vagy az all IP architektúra miatt.

Gondolom látszik, hogy a kérdés tehát nem egyszerű.

Dchard


HuMarc
(addikt)
Blog

Köszönöm a választ, nem mondom, hogy értem, de azért a lényeget magértettem. :R


dchard
(veterán)
Blog

A késleltetés például azért fontos, mert amikor böngészel, a weblap letöltési idő csak akkor rövidül, ha a késleltetés is csökken. Például hiába áll rendlekezésre mondjuk 7megabit, ha a késleltetés nagy, akkor csak 2-3megát tud kihajtani a kliens egy weblap letöltés során. A legnagyobb áttörés itt a HSUPA bevezetésekor volt megfigyelhető, amikor a 200ms körüli válaszidőkból 60-80ms lett. A temrinálok többsége még mindig nem HSUPA képes, pedig a hálózatok minden eleme tudja a HSUPA-t. A jelenleg széleskörben elérhető DC-HSPA+ mellett a válaszidő tartósan 50ms alatt marad (jellemzően 30-40ms) ami az első ADSL bevezetésekkel partiban van. Persze ehhez DC-HSPA+-t tudó telefon kell.

Tehát sokszor az előfizető régi vacak telefonja, modeme okozza a problémát, vagy a lassulást. Igenis figyelni kell az előfizetőnek arra, hogy milyen eszközzel használja a mobilnetet, mert a szolgáltató akármennyi pénzt elkölthet a hálózatára, ha az ügyfélnél rossz régi készülék van semmit nem fog érezni belől.

Dchard

[ Szerkesztve ]


HuMarc
(addikt)
Blog

Így már világosabb :D Még egyszer köszönöm a választ!


zenke
(aktív tag)

Mekkora neted van? 50mb :F


LordX
(veterán)
Blog

.. és nem csak a saját "hálózati élményét" teszi tönkre a user a régi eszközzel, hanem mindenki másét is lerontja, aki ugyazon a cellában tartózkodik.


dchard
(veterán)
Blog

Pontosan így van, mivel a jóval alacsonyabb bit/Hz arány miatt a régi terminálok a gyatra sebességhez is sok rádiós erőforrást követlenek, és mivel ez osztott erőforrás így a többi ügyfél elől is felzabálják a kapacitást.

A megoldás erre az lehetne, ha a régi terminálokat eleve hátrébb priorizálnák és ezzel kényszerítenék ki a jobb eszközre való váltást. MOndjuk az EPF ütemező eleve ezt csinálja, hiszen ha azonos rádiós erőforrással az egyik előfizetőt gyorsabban ki tudja szolgálni akkor azt részesíti előnyben, persze egy bizonyos határig.

Dchard


Depression
(veterán)
Blog

Azért még szerencse, hogy nem te döntesz, mert különben mindenki vehetne évente új eszközt. :(
Ha a szolgáltatóknak érdeke lenne, hogy jobb kihasználtságot érjenek el, akkor nem árulnának több éves telefonokat. De ha megnézed az árlistákat, jellemzően most sem az új technológiákat használó telefonokat találod.


dchard
(veterán)
Blog

Mint kifejtettem, az EPF ütemező amit mindhárom operátor használ, valamennyire érvényesíti ezt az elvet, tehát ez már most is megvalósul valamennyire.

Egyébként meg nem kell évente új telefont venni, de azok akik 4-5 éves szappantartókkal, és Rel99-es szutyokkal tolják szét a hálózatot, miközben saját magukkal meg másokkal is jól kitolnak, holott például egy HSUPA-s stick 3-4000 HUF, azokat egész nyugodtan hátra lehet sorolni. Ettől még működni fog, csak lassabban.

Több éves telefonokat meg azért árulnak, mert arra van kereslet (=csóró az ország). Mondjuk a probléma nem is ezekkel az olcós 2G-s telefonokkal van, hanem a belépő 3G-s modellekkel.

Dchard


fojuzer
(aktív tag)

Hm-Hm Sokan örülnénk annak ha hazánkban a 3G mindenüt tökéletesen müködne,Na a Király?4G-LTE hm az nehezebb,sokkal több venni képes telefon kellene.na és jó lefedettség-átjátszok,térerö biztositása. :O


TeeJay
(félisten)

barátnőmnek vodafone mobilnet van aztán mikor pár nap alatt lejár a kemény 150megabájtos csomag
utána 32/32kbit-re korlátozzák
ellenben rájöttem hogy olyankor is működik a telefonon a speedtest.net app
és ha a vodafone szerveren mérek nincs sebesség korlát
a havanna lakótelepen gyakorlatilag 4-5megabit körül lehet mérni letöltésre napszaktól függetlenül
oké a ping 300-500ms is szokott lenni de hát ez van
érdemes lenne másoknak is tesztelni mert ha már lejárt a havi forgalom semmibe se kerül


ted_mosby
(senior tag)
Blog

5g értelmét még nem igen látom. De örüljünk! A legújabb parasztvakítás!


desigo
(senior tag)

Akkor most örülünk?


Zsolty20
(senior tag)

Örülünk :)

üzenetek