üzenetek

hozzászólások


Csatravi
(senior tag)

És hogy kiegészítsem a hozzászólásom. Tényleg ez kell nekünk ?
[link]


wjbhbdux
(veterán)

én a tanárokat cserélném gépekre inkább


Vesa
(veterán)

Csak azt nem érted, hogy amikor "fejlesztőkről" beszélsz, akkor az nem egy központosított egység, amit ki lehet kapcsolni. A világ fejlettebb részein rengeteg fejlesztés zajlik, egymástól függetlenül, és egymásra épülve is. A fejlesztések zöme a versenyszférából jön, néhány államiból. Hogyan állítod le ezeket?


MaCS_70
(félisten)

Van itt némi ellentmondás abba, amit írtál.

A mocskos profitot emlegeted, aztán Te magad linkelsz be egy Kínáról szóló, egyébként valóban nagyon tanulságos cikket. Számomra a cikk legérdekesebb mondata egyébkánt az, hogy a fejlesztők maguk sem értik a gépi tanulás folyamatát -- ez sajnos ilyen.

Kína nem profitra hajt, legalábbis nem arra a bizonyos "mocskos" félére. Kína egyszerűen csak világuralomra tör, és ebben elég jól is halad -- ennek pedig integráns része az a brutális mértékű fejlesztés, élen a MI-val, amit véghezvisznek.
Nyilván hasznos lenne velük szemben kiszállni a játékból, és hagyni nekik mindent.

Sajnos én is úgy látom, hogy a vesztünkbe rohanunk, de a MI-ról szerintem eléggé homályosak az elképzeléseid.

MaCS


Csatravi
(senior tag)

Én nem érzek ellentmondást. A nyugat és Kína profitszerzési módja merőben más. Míg a nyugat egy-egy terméken nagyobb hasznot próbál realizálni de kevesebb eladásból addig Kína kicsi haszon de eszméletlen tömegben módszert alkalmazza. És láthatóan egyre hatékonyabban. És valahogy a nyugat nem vette észre hogy Kína hogy átverte őket. Egy nagyon kommunista elnyomó rendszer beengedte maguk közé a nyugati cégeket aminek egy nagy oka volt. Nem az hogy engedje, hogy kizsákmányolják magukat hanem hogy technológiához jussanak. Szemrebbenés nélkül ellopnak minden technológiát. Így azt a technológia fejlődést amit önerőből 40-50 év alatt értek volna el azt elérték 10-15 év alatt.
Ez az eszement technológia fejlődés meg a profithoz kell. A profit meg ahhoz hogy mindenre rátegyék a kezüket. Ha utánanézel hogy a jövő technológiáihoz kellő alapanyagok többségére már Kína rátette a kezét vagy a közeljövőben teszi rá. A nyugat bealudt ! A Kínaiak megszerezték a technológiát, majd most megszerezték a hozzá való nyersanyagok tulajdonjogát. Innentől ők diktálnak majd. Ehhez hozzáteszik majd a MI-t és a többieknek annyi. Ők sok minden olyat megtehetnek, és meg is tesznek amit a nyugat jogrendszere nem enged meg. Így lépéselőnybe lesznek. De ehhez csak egy úton juthattak el. Iszonyatos profitszerzéssel.
Ami az MI fejlesztők nem értését illeti, na az a legnagyobb probléma. Hisz ha nem értik akkor az azt jelenti, hogy nem tudnak majd belenyúlni sem ha probléma adódik. Ettől félnek nagyon az ellenzők is.


Csatravi
(senior tag)

Leállítani ? Ez a szellem már kijött a palackból !
Most még sok különálló fejlesztési irány van, csak a különálló de maguktól tanuló MI-k egymásra fognak találni. És akkor majd egymástól is elkezdenek tanulni és nem csak azt amit a megálmodója kitalált hanem a másikét is ezeket kombinálva akkor már gond lesz. Képzeld el az amikor a több helyen "ücsörgő" MI egy olyat csinál amit nem szeretnénk és valaki lekapcsolná de mivel ez egyszerre nem megy és közben a másik MI már arra is rátanul, hogy nem tud működni ha lekapcsolják és emiatt meghiúsítja a következő lekapcsolási kísérletet. Fantasztikusnak tűnik ez még de ugye olvastunk mi régebben is fantasztikus dolgokról ami ma már messze nem az..


dabadab
(titán)
Blog

Azért sokat segítene a dolgokon, ha nem hülye tévésorozatok alapján próbálnátok kitalálni, hogy valójában mi történik a világban. :)

Baromi messze vagyunk attól, hogy tényleg MI-t csináljunk, ami meg létezik és MI-nek nevezik, annak meg semmi köze ezekhez az elképzelésekhez.


Csatravi
(senior tag)

Mondjuk inkább olvasni szoktam egy kicsit hozzáértőbbek írásait.
Örülök, hogy ennyire tudod, hogy mi van baromi messze a tudományban. :)
15-20 évvel ezelőtt még olyanokra mondták azt hogy fantazmagória ami ma a valóságban működik.
A gondolom hallottál arról, hogy a gugli létrehozta a kvantum számítógépet. Hidd el más világ jön ránk még akkor is ha hitetlenkedve fogadod.


dabadab
(titán)
Blog

"A gondolom hallottál arról, hogy a gugli létrehozta a kvantum számítógépet"

És ennek mi köze az MI-hez?... Kb. semmi.


Csatravi
(senior tag)

Most még nincs köze de 10 évvel ezelőtt még ez a számítási kapacitás is a elképzelhetetlen, kivitelezhetetlen kategória volt. Ez a lehetőség felborít majd mindent a tudomány terén.
Szóval ezért említettem meg mert ugyanez lesz az MI-vel is ami még most fantazmagória az 10 év múlva már nem az lesz. Főleg ha a két ág egymásra talál.


dabadab
(titán)
Blog

"Ez a lehetőség felborít majd mindent a tudomány terén."

Nem igazán. Egyrészt attól még messze vagyunk, hogy ténylegesen használható legyen, másrészt meg annyit tud, hogy bizonyos számításokat nagyon felgyorsít, nem többet.

"Szóval ezért említettem meg mert ugyanez lesz az MI-vel is ami még most fantazmagória az 10 év múlva már nem az lesz"

Vagy az lesz még mindig.
Az MI azóta fantazmagória, mióta van számítógép, azóta meg nem 10 év telt el, hanem sokszor tíz év, ami alatt rengeteg egyéb területen voltak hatalmas áttörések, de az MI-nél kb. semmi.


otapi
(tag)

Részben egyetértek, részben nem. Egyrészt ma még valóban nem beszélhetünk MI-ről (ahogy azt Asimov vagy Clarke történeteiben olvashattuk), nem véletlen hogy inkább csak ML-nek (Machine Learning) emlegetik még a Google-nél is a mostani alkalmazásokat.
Másrészt azért történtek áttörések, a sakkban és a góban is egyértelmű már az MI fölény, de a Starcraftban is elveri az emberi játékosok 99%-át.


kymera
(senior tag)

Ez most komoly ? Akkor én most retardált vagyok mert Linuxot használok és nincs FB profilom ?

üzenetek