üzenetek

hozzászólások


OddMan
(őstag)

Jó ideje használok már MikroTik routereket, de nálam még ilyen gond nem volt, pedig az "Always broadcast" opciót eddig még sohasem használtam. Természetesen elhiszem, hogy bizonyos helyzetekben elengedhetetlen ennek az opciónak a használata.
Ja és köszönöm a magyarázatot.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

w95-nél, w98-nál nem is nagyon működött másképp a net.
az xp-nél meg ahány sp, annyiféleképpen működik a tcp stack, de nem túlzás kijelenteni, hogy az egész hálózatkezelése egy rakás szemét. xp-ben a tcp window scaling, a path mtu kezelés, meg hasonlók teljesen rosszul működnek, ha hozzáállítod a szervert, akár 40-60x gyorsulás is elérhető letöltési sebességben.


azbest
(félisten)
Blog

Kellemes, olvasható bemutató.

Annó az egyik kollégium két 1km-re lévő épülete közt üzemeltettem mikrotik eszközöket.
Parabolákkal, RB433AH cuccal.
680MHz, 128MB ram, 3x slot, 3x 100Mbit lan
Kicsit túlméretezettnek tűnhet, de a kollégisták igazán kreatívan tudják rontani a hálózat működését. A 133MHz-es eszközök kevesek voltak :D

Emlékeim szerint két kártyára voltak konfigurálva ami azzal a beállítással a gyakorlatban szinkron 60Mbit-et tudott.

Szegények 5 év után meghaltak a púpos kondik miatt, a termékoldalon is látható gagyi zöld kondenzátorok feladták. Viszont ez az állapot nem tartott sokáig, 1-2 ezresből lett rendelve ugyanolyan paraméterű, de jobb minőségű rubicon kondenzátor hozzájuk. Ügyes kezű kolléga kicserélte őket és így várhatóan újabb 5 évet elmehetnek :)

Igaz, mivel sürgősen kellett helyreállítani a linket, így két szett RB433GL lett a helyükre szerelve, utána meg felesleges lett volna visszacserélni a régire.
Azok is hasonlóak, csak már Gbit lannal.

Annó kísérleteztem is, hogy két g-s wifivel más konfigurációban mit tudhatnának. Elvileg asszinkron 100MBitre be tudtam volna lőni őket. Sok hasznos leírás van hozzájuk. Úgy emlékszem 3 antennás konfigban lenne ideális. De azóta már eljöttem onnan, így legfeljebb az utódaim próbálkozhatnak vele.

A licenszelés kapcsán is igazán kellemes tapasztalat volt, hogy az 5 éves eszköz 3.x szoftverét (licensz update után) az akkor stabilnak számító 5.x-re lehetett frissíteni és az eszköz menüje szerint 7.x-ig érvényes az a licensz. Nem tudom pontosan van -e kikötés, hogy hány főverziót lehet egy licensszel updatelni, de ez kb 10 év supportot jelentett abban az esetben.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

ez nem túlméretezettnek "tűnik", hanem ez túlméretezett :)

"Annó kísérleteztem is, hogy két g-s wifivel más konfigurációban mit tudhatnának.": a fő erősségük, hogy nem csak a,b,g-t tudnak, hanem van saját protokolljuk is, az nstreme v1 meg v2, az lényegesen gyorsabb, csak nem kompatibilis mással. de az két szembe állított eszköznél mindegy.

"Nem tudom pontosan van -e kikötés, hogy hány főverziót lehet egy licensszel updatelni": van. úgy működik a dolog, hogy az eszköz hardveres képességei alapján megsaccolják, hogy kb. milyen területen használhatod (kliens, pont-pont, ap) és aszerint raknak bele egy licenszet (level 3-4-5-6-7). a licensz szint szerint lehet főverzió lépést csinálni upgrade esetén. magasabb licensznél többet léphetsz. mondjuk az ára is annyival több :)


DBob
(őstag)
Blog

"Nem tudom pontosan van -e kikötés, hogy hány főverziót lehet egy licensszel updatelni, de ez kb 10 év supportot jelentett abban az esetben."

Ez picit komplikált. Itt van egy friss topic épp erről a témáról, miszerint a legújabb 6.20-as ROS már nem tartalmazza azt, meddig frissíthető a termék. Egy jó ideje már az volt kommunikálva a fórumon amúgy is, hogy törölték a limiteket régóta.

Azt is írják viszont, ez csak látszat. Nagyon régi eszközökön már nem működik például a 6.x verziós ROS. De én már a 3-as verziókat se mertem futtatni az RB112 routeren anno, mert nagyon hamar kifogyott a szuflából. Jó volt oda a 2.9.x.


azbest
(félisten)
Blog

Egyébként valószínűleg a kisebb mikrotik eszközöknél a ram nem volt elég. Azokat időnként újra kellett indítani. Kb 30 ember volt talán azon az oldalon és volt aki nem vetette meg a torrentet sem csillió szállal, bár ezekre ugrottunk és ment a figyelmeztetés. Árban minimális különbség volt, ahhoz képest, hogy ez tutira elbírt mindent :)

Egyébként ott is nstream protokoll volt, de attól még a rádió is meghatározó. Ha jól emlékszem R52H kártyákkal mennek, amelyek G-sek és turbo módban 108Mbit-et tudnak (a valós átvitel pedig durván ennek fele volt). Külön fel és le irányú forgalommal, így szinkron ment 50-60Mbit körül. Valószínűleg aszinkron 100Mbit szerencsésebb lett volna nekik, mert inkább lefele töltöttek. Az asszinkront úgy értem (nem biztos, hogy helyes szóhasználattal), hogy a fel+le együtt 100, de ha csak egy irányba tolják, akkor az is közel 100. Jobban nem mentem bele, mert kevés időm volt már erre akkoriban.

A licensznél ha jól emlékszem a kisebb level 3-at hotspotnak használt eszközöknél is két főverzióval nagyobbig írta a rendszer, mint ahogyan a level 5-ös komolyabb cuccnál. A weblapon most nem találtam az updatelhetőségről ilyen infót, csak egy már törölt bejegyzésükre mutató linket.

(#65) DBob: aha, a weblapon is úgy tűnt az aktuális tartalom alapján.
Annó úgy voltam vele, hogy ha a hasonló paraméterekkel rendelkező utód modell gyárilag az újat kapta, akkor az előző hw változat is biztos jó lesz hozzá :)

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

a level3-as mikrotiket nem lehet hotspotnak használni :) ap-hoz level4 kell, a 3-as csak kliensnek vagy pont-pont kapcsolatnak jó. és még fejből emlékezve abban sem vagyok biztos, hogy a mikrotik által hotspotként értelmezett cuccok benne vannak-e az l4-ben, mert lehet, csak az l5-ben van benne.

de a 433-as alaplaphoz elég combos licenszet szoktak adni, l5-öt vagy nagyobbat.

most nincs kéznél 6.20-as ros, nem tudom megnézni a licensz határokat, de egy l5-ös, frissen upgradelt mikrotik switch 6.19-el 8-ig engedi upgradelni magát.


bacus
(őstag)

level3 biztos nem volt hotspot, ahhoz level4 kell, illetve nem is ahhoz, hanem, hogy APként menjen. level3 al tudsz bridget, de az csak kliens licensz.

hát ha még egy -egy r52H-t beletoltok és egy dual polaros antennát, vagy netán két két antennát raktok, akkor azért lehetett volna ott még mit kihozni belőle, de ez ma már nem biztos, hogy elég. Sajnos egyre több az 5Ghz otthoni router is (meg ugye eszköz is), 2 éve még nem volt a telefonomba, a laptopban, meg tvben igen, ma már látom, hogy nem csak hogy vannak 5 gigás ap-k, de okos gyerekek próbálkoznak is a brute forceal..

de legyen nekik, amig a wpa2 jelszót megfejtik, addig lemegy pár m3 viz a dunán..


bacus
(őstag)

csak az AH boardokhoz járt level5 licensz, egyébként a sima 433 level 4 volt


azbest
(félisten)
Blog

igazad van, utánakerestem és RB133 és RB433 cumók azok, tényleg 4-es levellel. Az RB433AH és RB433GL pedig level5-ös :K


hemaka
(nagyúr)

Ha jól értettem a cikket, akkor veszek egy ilyet, kapok egy nagyon jó routert wlannal, viszont körülményes eléggé a beállítása, de ha sikerül, akkor pöpec. A szoftver jár hozzá vagy azért külön kell fizetnem? (Kicsit bele kavarodtam a fentebb linkelt fórumba benézve)

Megéri szenvedni vele vagy inkább az ember vegyen ezen az áron egy TP-Linket?

Csak, mert ha a MikroTik jobb, akkor elbíbelődök én vele, azzal nincs probléma. :)

Egyébként az írás jó részletes, remélem lesz még folytatása. :C

[ Szerkesztve ]


bacus
(őstag)

Vegyél tp-linket, ezzel nem elbibelődni kell, hanem meg kell tanulni felprogramozni, ez nem kevés idő. A tanfolyam 1 hét, utána vizsgázol, és lesz egy 3 évig érvényes mikrotik képesítésed. (a tudásod megmarad :DD ) még egy két hét/hónap attól függően mennyit olvasgatsz és utána szépen felkonfigurálhatod a saját tűzfalad, egyéb szolgáltatásokat.

de ha eddig nem kellett a fenti felsorolt funkciókból semmi, akkor neked nem ez kell, hanem egy egyszerü web felület, ahol van egy pipa, tüzfal i/n, meg egy dhcp i/n, esetleg még upnp i/n, és múkodik.

Éles használat alatt elkezdeni tanulni és próbálgatni, ezt nem ajánlom senkinek. Aki meg akarja tanulni, az szépen vegyen egyet, kezdje el tanulni, szánjon rá elég időt, tesztelgesse, de utána mikor belefáradt, akkor legyen mit visszatenni a helyébe.


bambano
(titán)
Blog

2hnd-re végződik a típusszáma, vagyis 2.4 gigán high power rádió van benne. 1000 mW-ig tud, és az ilyen országkódos hülyéskedés nincs benne.

szóval vagy veszel egy tplinket és összeklikkelgeted és utána addig anyázol, hogy megszakad a wifi meg gyenge a jel, amíg el nem adod, vagy veszel egy ilyet, és még a harmadik szobában is barnulni fognak mellette.

a magam részéről nem gondolnám, hogy annyira vészes konfigolni, a webes felülete nem sokkal bonyolultabb, mint az openwrt-é. azt persze szokni kell, hogyha hálózaton konfigurálod, és nincs rajta soros port, akkor mikor ne rúgd ki magad alól a netet egy félreírt parancs miatt :)


bambano
(titán)
Blog

szerintem túlmisztifikálod az alap beállítását.

egyébként is nincs annál nagyobb motiváció, minthogy kirúgtad magad alól a netet és nem lesz min pornót nézni este, ha nem csinálod meg :)

szerk: ezzel nem mondtam, hogy egy komolyabb konfigtól ne tenné le a haját az ember...

[ Szerkesztve ]


bacus
(őstag)

100mW a megengedett, és attól, hogy felnyomod a teljesítményét, csak a vételed lesz jó, a notebook 3 szobával odább nem tud "visszakiabálni", viszont a szomszéd pistike is vesz egy ilyet és az is jól feltolja 1000mW-ra, aztán majd már az első szobában sem lesz rendes wifi...

én igenis szoktam használni az "országkódos hülyéskedést", ami nem mellesleg egész európában ennyi, még keleten is..


bacus
(őstag)

nem nem hiszem, simán elmegy neki az alap beállitáson, csak amikor belepiszkál fog meglepődni.

minden esetre először azt nézze meg, hogy kell resetelni a routert :D

ezek a modern műanyagok azért már egész jók, a 433-on még a boardon kulccsal összeérintett nyák, nem volt ilyen vidám..


iMaverick
(addikt)
Blog

Otthonra felesleges ilyen tudású router... Veszel egy 10+ eFt-os TP-Link-et, az már valszeg tud is valamit, tolsz rá egy Gargoyle-t (OpenWRT fork) és boldogan használod. Nem fagy, nem szaggat, csak működik.


KTTech
(veterán)

Vagy nem... én egy 1043-ast cseréltem le (nem 10e-be kerül még most sem), mivel elegem lett a gyenge hardverből és a wifi hibáiból (openwrt-vel és több hw revizióval próbálva). Mondjuk az első custom fw után ha gond van és vmiért nem lehet visszatenni az eredetit akkor a gar is ugrik (beállítani a mikrotiket se nehezebb).


iMaverick
(addikt)
Blog

beállítani a mikrotiket se nehezebb).

Ez komoly? Szerintem nem...

én egy 1043-ast cseréltem le (nem 10e-be kerül még most sem)

Szerintem nem olvasol a sorok között... Pont azt írtam, hogy 10+, tehát 10.000Ft feletti TP-Link routerről beszélek... Ezek szerint olyan emberke vagy, mint a kollégám... Teljesen leírta a D-Linket... Ezzel nem lenne baj, ha nem tudnám a háttérsztorit.

Vett egy D-Link Dir-100-at. Valami 6-7eFt. Állandóan lefagyott a nem kis torrent alatt. Erre bement valami boltba és vett Asus x modelt 25eFt-rt. És azzal nem fagy le... Amikor rákérdeztem, hogy nem tűnik fel, hogy az új kütyő majdnem 5x annyiba kerül, azt kaptam, hogy ez Asus... Ja akkor mindent értek... :U

A garira: ez megint felemás történet... Ha működik, akkor működik. Ha nem, akkor meg úgysem látszódik, hogy OpenWrt vagy a gyári TP-Link firmware van rajt. Persze nem kötelező felrakni sem...

[ Szerkesztve ]


sanzi89
(addikt)
Blog

Nagyon köszi az írást! :R Épp most szereztem be egy Mikrotik RB951G-2HnD-t, hogy tanulgassam a lelki világát kicsit a Mikrotik cuccoknak, így kapóra jön. Bármilyen egyéb Mikrotik-es témában szívesen várom az írásokat szerintem sokunkkal egyetemben!

üzenetek