üzenetek

hozzászólások


trydium
(csendes tag)
Blog

Köszönöm a linket ! :R Átböngésztem...
Lehet hogy vmi kezdetleges, kétmagos Xeon ?
Biztosan, egészen csinos, hetyke ólom-beton-víz pajzs veszi körül... Szívesen megnézném ! :DDD :Y

Sajnos, a mi csoportunk csak a keletkezett rácshibákból fakadó működési rendellenességekkel foglalkozik.
Nálunk nincs olyan csapat, aki a "pajzsokkal" foglalkozna.Célunk egy olyan 80386SLC kifejlesztése, ami a Nap közelében, a Plútó pálya közelében és csillagközi mély űrben is ugyanazt az eredményt szolgáltatja a "2+2=?" kérdésre (nehéz pajzsok nélkül!)

A nagy és nehéz pajzsok a legénységet fogják védeni, ezért számít minden megtakarított gramm az elektronikában...

Jópofa világban élünk, nekem tetszik... :DDD Csetlünk-botlunk a világűrben... :))


Cifu
(nagyúr)
Blog

Egy műhold esetében nem vitás, hogy az általatok képviselt megoldás a jó útirány.

A SpaceX esetében akkora kockázat (szerintem) nincs - a Falcon rakéták és a Dragon űrhajók is a Van Allen-övezeten belül dolgoznak, LEO pályán nem hinném, hogy drasztikus problémák lennének - legfeljebb a napkitöréseknél kell odafigyelni.

De ha embert is szállító űrhajó kerül szóba, ott nincsenek csodák. Ha a legénységet meg kell óvni, akkor az elektronikát már úgy is célszerű a lakómodulba elhelyezni. Plusz ez esetben ugye nem probléma a megfelelő hőmérséklet biztosítása sem.

Egy műholdon mindenféle trükköket vetnek be (elektromos fűtés, hűtőradiátorok, stb.), hogy az elektronikai "csomag" megfelelő hőmérsékleti tartományban maradjon. Az emberi járműveknél ez egyszerűbben megoldható. :)


trydium
(csendes tag)
Blog

Nagyon hullámhossz és intenzitás függő a kérdés ! :W Sajnos... :O
Kit, mit, mire és mennyire kell árnyékolni ?!?

Vannak olyan hullámhosszak, amiket az emberi szervezet sírva kiröhög (mert baromi sok benne a víz). Ettől az adagtól már bizonyos áramkörök (árnyékolatlanul) köhögni kezdenek.
Van olyan, ami az emberben DNS torzulás okoz, a mikroprocesszor meg pont lesz@rja...
Stb.. stb...

Az árnyékolásoknak, könnyű és nehéz atommagokat is kell tartalmaznia. Ezt most a hosszútávú "emberes" repülésekre értem !

Retvedék nehéz pajzsokat kell cipelni, plusz az üzemanyag, kaja, pia (sic!)... Jah, és kellene vmi energiaforrás is... Az milyen legyen ?
Akkor az egész űrhajót burkoljuk ? Vagy csak az életteret (mivel?), csak az elektronikát (mivel?), teljes tömegben hogyan jön ez ki ?

Csak játékos kérdéseket teszek fel, a beszélgetés kedvéért ! :R


Cifu
(nagyúr)
Blog

Alapvetően a fő sugárzásforrás a Nap, az ellen elég árnyékpajzs, tehát egy felület, ami a sugárzásforrás irányába néz. Ha nukleáris energiaforrásunk van, az persze bonyolítja a képletet, mert akkor abba az irányba is kell sugárvédelem.

Persze, amit problémának említesz (nehéz ionok, nagy energiájú gamma sugárzás, stb.) ott nincsenek csodák, maradnak a magas atomszámú anyagok. Vagy neki kell állni az aktív védelemnek (mesterséges Van Allen öv elektromágnesekkel).


trydium
(csendes tag)
Blog

"mesterséges Van Allen öv elektromágnesekkel"

Nem vitt magával az egyik űrsikló, egy küldetés erejéig vmi ilyesmit ?!
Egy kísérleti, kis teljesítményű elektromágneses "buborék" generátort ? Vagy totál összekeverem vmi mással ?

Azért itt is látok némi problémát... :))
Amikor be és kikapcsolják ezt a "mesterséges Van Allen öv" generátort, akkor a felépülő mágneses tér erővonalai metszik az űrhajó/űrállomás berendezéseit. Ekkor azonban az indukció miatt ezekben elektromos áram fog keletkezni. Mindenhol, a műszerekben, számítógépekben, de még az űrhajó fém falában/szerkezetében is...Érted mi a gondom ? :D

Jó tudom, az út elején 1x kell bekapcsolni, a végén meg ki. Az indukció, attól még indukció marad...
Faraday kalitkák a megoldás ?

Kérlek jelezd, ha fárasztanak a kérdéseim ! :B :R


trydium
(csendes tag)
Blog

Azért a Van Allen övön belül se "minden fenékig tejföl". :) Ugye számtalan asztronauta beszámoló létezik arról, hogy alváshoz készülődve, csukott szemmel is fényvillanásokat látnak. A mai napig nem tisztázott a dolog, hogy:
1. a szemben lévő csarnokvízbe belépő kozmikus részecskék Cserenkov-effektusát látják ?
2. a fényérzékelő sejtekbe közvetlenül becsapódó részecskék váltanak ki ingert a látóidegben ?

Ezzel csak arra akartam célozni, hogy egy nem erre tervezett szerkezet (emberi test) is képes érzékelni ezeket a jelenségeket. Vmi jön, jövöget, áthatol az űrhajó falán(!) és becsapódik emberünk szemébe.
Ezen felül, az övön belül keringő műholdakat is tett már tönkre a kozmikus sugárzás.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Nem vitt magával az egyik űrsikló, egy küldetés erejéig vmi ilyesmit ?!

Hogy műholdon tesztelték-e, azt így hirtelen nem tudom. A Földön laborkörülmények között biztosan, erről bővetten pl. ebben a tanulmányban írnak. Ez arról szól amúgy, hogy egy bolygóközi űrhajó ion (ill. plazma) hajtóművének "sugarát" használnák a napból érkező ionok eltérítésére.

Persze még sokat kell e kapcsán tanulni, az is csak pár éve derült ki, hogy a VLF frekvencia hatással van a Van Allen övezetre, és a töltött részecskékre ( NASA bejelentés ). :)

Amikor be és kikapcsolják ezt a "mesterséges Van Allen öv" generátort, akkor a felépülő mágneses tér erővonalai metszik az űrhajó/űrállomás berendezéseit.

Nem feltétlen, úgy kellene megcsinálni, hogy az űrhajó lakott részei mélyen a buborék belsejében legyenek, és a generátor elemei valamiféle távtartókon legyenek elhelyezve. Legalábbis az én logikám szerint.

A NASA-nak mondjuk más elképzelései vannak vannak erre, itt egy 2012-es példa erre.

Jó tudom, az út elején 1x kell bekapcsolni, a végén meg ki. Az indukció, attól még indukció marad...
Faraday kalitkák a megoldás ?

Hát az biztos, hogy az űrhajók külső burkolatán kívül én elhelyeznék egyet. :)

Ezzel csak arra akartam célozni, hogy egy nem erre tervezett szerkezet (emberi test) is képes érzékelni ezeket a jelenségeket. Vmi jön, jövöget, áthatol az űrhajó falán(!) és becsapódik emberünk szemébe.

Azt ugye tudjuk, hogy nem csak az űrhajó falán, de akár több száz méternyi talajon is át tudnak hatolni egyes részecskék. Szóval ezek legalább egy része itt van velünk a mindennapjainkban. :)

Annyira nem asztalom a sugárvédelem, de szinte minden komolyabb bolygóközi űrhajó terven volt "sugáróvóhely" a napkitörések idejére való biztonságba húzódás idejére. Talán ilyen megoldások, vegyítve a mesterséges elektromágneses mezővel megoldást jelenthetnek.

Ezen felül, az övön belül keringő műholdakat is tett már tönkre a kozmikus sugárzás.

Kozmikus sugárzás, avagy Napkitörésből származó töltött részecskék? Mert nem mindegy.
A mélyűrből érkező kozmikus sugárzás problémája, hogy "körkörös" irányból érkeznek, így nehezebb ellene védekezni.
A Napból érkező töltött részecskékkel szemben egy megfelelő pajzs is megoldást nyújthat, amit a Nap felé fordíthatunk, ha éppen szükség van rá.

Ha az angol nyelv nem probléma, akkor ajánlom figyelmedbe a ProjectRho // Atomic Rocket oldalt. Bizonyos szinteken nagyon jó és érdekes információkat gyűjtött össze, de azért akadnak meredek dolgok is rajta. ;)

[ Szerkesztve ]


trydium
(csendes tag)
Blog

"Ha az angol nyelv nem probléma, akkor ajánlom figyelmedbe a ProjectRho // Atomic Rocket oldalt."

Te vagy a király ! :R :R :R

Az oldal első része (a tudományos alapfogalmak ismertetése) a munkámhoz kapcsolódik, ezeket ismerem. De nagyon jól van megírva !
A második rész, a gyakorlati megvalósítások és ötletek, pont a világűrbe kalauzol el, amiért meg rajongok, csak hülye vagyok hozzá... :DDD

És megint segítettél ! :R
Megmutattam az oldalt a kölyköknek és azóta nem tudom őket lerobbantani róla. :Y :C
Úgy kellett ma délelőtt őket kizavarni biciklizni.
Természetesen, még elég sok fogalmat nem ismernek és 2 percenként rohannak hozzám: "Apaaa-apaaa ez mit jelent ?" Az "angol házit" csak ímmel-ámmal csinálják meg, most pedig önként és dalolva olvasnak angolul.

Kell ennél több ? :C

A Zasszony meg gyanakodva kérdezi, hogy: "Angol pornóregényt adtál nekik ?" :))
Igen azt ! :DDD Techno-pornót ! :)

Egyszóval hatalmas köszönet Neked ismét !!! :C :R

Cifu for President ! :C

Ui: erősen gondolkodom rajta, hogy az egész oldalt lefordítanám magyarra. A magyar nyelvű munkák között nem találni ilyen átfogó írást. Persze össze lehet vadászni, de így egységében nem találkoztam még ilyennel. És talán lenne egy-két ember akit érdekelne... Még Index címlapos is lehetek vazze ! :DDD

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

A ProjectRho // Atomic Rocket oldalt kb. 10 éve ismerem, azóta folyamatosan bővül, és az egészet a Sci-fi rajongók szemszögéből közelíti meg.

Tényleg alapvető, sacc per kábé olyan, mint a technikatörténeti részen az Astronautix - csak az Astronautix jó pár éve teszthalott állapotban van, és nem bővül, addig az Atomic Rocket igen.

Nekem is régi álmom, hogy legalábbis alapszinten csinálok egy magyarított verziót, anno valami ilyesminek indítottam egy topicot az Sg.hu fórumán, ami valójában onnan indult, hogy van-e értelme az űrvadászoknak (a Battlestar Galactica sorozat kapcsán). Egy adag troll-szélmalomharc után pár éve elsüllyedt a topic. A HTKA fórumán dettó nyitottam egyet, kvázi pepita indokkal (ott a CoD-ban látott űrvadászok volt az induló történet), de ugyanúgy elsüllyedt... :)

Ha a szovjet és orosz űrhajózás történetét egyszer befejezem, akkor egy, az űrhadviselés reális bemutatásával foglalkozó cikk lenne a következő nagy nekiugrás, de munka és magánélet mellett félek ez jövő év közepe előtt nem fog megvalósulni...

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Ez megint nagyon jó lett. Imádom olvasninezeket a cikkeket. Gondolom még van pár cikk a MIR érából. Illetve remélem.

Az egyik kérdésem az lenne, hogy, ezek a dokkoló és dokkoló ajtók, hogy vannak megoldva? Mármint, hogy van a kinyitás, nekem annyira nem egyértelmű.

A másik kérdésem az lenne, hogy USA részről nem tervezel cikksorozatot? Mert az is nagyon sokakat érdekelne valószínű.

Külön elismerésem az eddigiek miatt :)

:R :R :R


llax
(senior tag)

Az STS-ről volt egy igen komoly cikksorozata. A cikk elején ott vannak a linkek a sorozat korábbi cikkeihez.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Pedig volt már szó a zsilipajtókról. :)

Röviden: egy apa és egy anya rendszerről beszélünk, az űrállomáson van az anya, a szojuz vagy progressz az apa. A két dokkolórendszer áll az ajtókból és a kör alakú gallérból, amely az ajtó körül helyezkedik el. A cél az, hogy a gallérban lévő csatlakozók egymásba kapaszkodjanak, így biztosítva légmentes zárást a két jármű között. Ehhez két kúpos ajtó van - az űrhajóé kifelé kúpos, és a végén egy kibocsátható rúd van, az űrállomásé befele kúpos, és a cél az, hogy a kibocsátott rudat a közepén lévő fészekbe vezesse, ahol aztán egy rögzítőrendszer megfogja, és ezután a rúd behúzásakor az űrhajót "ráhúzza" az űrállomásra. A két galléron lévő rögzítőpeckek aktiválódnak, és ha minden rendben van, akkor a két ajtót befelé kinyitják.


Ez az elv: balra az "anya", jobbra az "apa" rendszer, kibocsátott dokkolórúddal


Ez a bedokkolt űrhajó, a belső ajtót (az "anyá"-t) már kinyitották, így lehet látni az "apa" ajtót.


Ez egy nagyobb kép az apa ajtóról (rá lehet kattintani), behúzott dokkolórúddal,
jól láthatóak körben a galléron a rögzítőkarmok és az elektromos csatlakozók

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Akkor úgy van valóban mint a Szaljutban a filmben is. Ellenben akkor ahogy nézem és kinyílik az a két vastag vasajtó, akkor nem sok hely maradhat ott. Mármint átmérőre.

Köszönöm nagyon a gyorstalpalót :) :R


llax
(senior tag)

Nem először próbálkoztak az "újraindítással", csak a legutóbbi járt sikerrel. Mindenesetre ez jó hír.

A Ctrl+Alt+Del az űreszközöknél mondhatni alap, ha valami probléma adódik :) "Csökkentett módba" (ezeknél biztonsági mód) maguktól is belépnek az eszközök, ha nem tudnak normál működést produkálni.

No meg érdekelne az a cikkben emlegetett drága "űrmisszió" is. Mivel? Mikor? Kik? Miből?

- Olyan űrhajó jelenleg nincs, amivel végre tudnának hajtani egy szerviz küldetést, az egyetlen, ami egyáltalán oda tudna menni és felkészítik EVA-ra, az Orion lesz...
- Az említett Orion és feladatra alkalmas rakéta összeházasítása, a "human rated" minősítés megszerzése évekbe telne.
- A korábbi szervizelések személyzetét folyamatosan, évek alatt készítették fel, gyak. befejeztek egy javítást, már készültek a következőre.
- Egy ilyen, soron kívüli repülés, amire teljesen egyedileg és nagyon gyorsan kellene felkészülni, talán többe kerülne, mint amit a Hubble jelenleg ér...


Cifu
(nagyúr)
Blog

Az hagyján, de mi viszi fel az Oriont? :D

Plusz ugyebár valahogy rögzíteni kellene az űrhajót a Hubble-hoz, valami olyasmi kellene, mint a CanadArm.


llax
(senior tag)

"Az hagyján, de mi viszi fel az Oriont?"

Arra tettem utalást, hogy igazából az sincs :)
A feladatra a D4H megfelelne, fullra tankolt (max. delta V) műszaki egységű Orion-t is fel tudná vinni, ráadásul a Hubble pályája és Floridából legkönnyebben elérhető pálya gyak. egy és ugyanaz. Már csak "human rated" D4H (annál szerintem könnyen elérhető) és személyzetes űrjármű kiszolgálására alkalmas indítóállás kellene.

"valahogy rögzíteni kellene az űrhajót a Hubble-hoz,"

SCRS / SCM
Ha EVA célokra az Apollo-hoz hasonlóan az ajtót használják, akkor az SCM párja mehet a dokkolószerkezet helyére (v. abba rögzítve), ha nem akarják nagyon bonyolítani a dolgot (és húzni az időt), akkor kézi dokkolásra készülnek.

Szigorúan elméletben lehetséges lenne javító küldetést összehozni, akár 1-2 évben belül (az Apollo program tempójával akár fél éven belül is...). Az már persze érdekes kérdés, hogy a nagyobb alkatrészeket mivel vinnék oda. Ilyen képességgel a Dragon-ok rendelkeznek most is és a személyzetes verzión is ott lesz a "csomagtartó" (EVA alkalmasságról nem tudok a Dragon 2 esetében).

[ Szerkesztve ]


#78693120
(aktív tag)

Jó hírek végre.


joghurt
(addikt)
Blog

Az azért vicces, hogy a fontoselvtársak lábzsákban, hajhálóban, köpenyben; az űrhajót ténylegesen masszírozó kék melósokon meg sem hajfogó (kivéve Szását, aki unott arccal támasztja az állványt), sem kesztyű, de még generic munkavédelmi sisak, sem az állványon történő munkavégzéshez kantár és esésgátló.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Engem inkább az lepett meg, hogy senkin sincs kesztyű... :U

De hát csak tudják...


llax
(senior tag)

Nagy kérdés az: Elő van-e írva számukra a kesztyű viselése?

Ha azért nem viselik, mert nincs előírva, az itt és most a legjobb eset. (Még akkor is, ha egyébként elvárható lenne.)


joghurt
(addikt)
Blog

Az orosz ipart ismerve nem kell szennyeződéstől félni, mert úgyis minden "vas" vastagon áll a gépzsírban. :D

üzenetek