[Re:] [Adamyno:] Telefonakku és a "bármilyen táppal töltés" esete - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


rover45
(senior tag)
Blog

Ugyanmár, hisz mondta, csak meglökni szeretné :DDD


Kiki18
(őstag)
Blog

Faterral már csináltunk hasonló "meglökést", én is pesszimista voltam a dologgal kapcsolatban. Aztán csináltunk egy ilyet, túlmerült telefonakksival, és voilá bevált...el se hittem...


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Régen volt vmelyik motorolánál ilyen "macgyver hacknek" nevezett eljárás a telefon felélesztésére, amikor is a töltőnek a kábelét egyből az akksira kellett kötni és úgy berakni a telefonba.
Használtam én is párszor. :D


UnA
(Korrektor)
Blog

De akkor miért aprózza el a dolgot, rögtön lehetne lökni valami masszívabb feszültséggel + árammal...

Egyébként nem értek hozzá :)


Gdi
(senior tag)
Blog

Nekem valami ilyesmi jutott eszembe hirtelen: https://9gag.com/gag/aEP5R3G


ncc1701
(veterán)

Be szokott váln, de én labortáppal csinálomi. Mondjuk én a hivatalos feltöltött üresjárati feszkót állítom be rajta, és akkutól függően valami kis áramot, ilyen 100-200mA-t, és azt utána csavarhatom feljebb, amíg meg nem eszi a rendes töltője.


Krugszvele
(aktív tag)

Motorola Defy volt és élesben használtam és működött.
De ott ugye a saját töltőáramát kapta az aksi csak közvetlenül bekötött kábelből, nem a töltőelektronikán keresztül. Írták is, hogy 10 percnél tovább ne csináljuk és melegedésnél azonnal hagyjuk abba.


sztanozs
(veterán)
Blog

Igazából én ezt meg is csináltam 7-8 évesen - csak 1.5 voltos izzóval e14 foglalatban :D

[ Szerkesztve ]


razorbenke92
(őstag)
Blog

Hasonlóról tudok nyilatkozni.

Biztosan nem nevezhető szakszerűnek, de működik. Főleg olyankor, amikor a cellavédelem valami nagyobb áram miatti alulfeszültség miatt tilt le.

A "mindegy milyen" részhez még nem voltam elég bátor.


llax
(senior tag)

A jelenség ismert sokak körében: valamilyen ok miatt mélykisütött állapotba kerülő Li akku nem vesz fel töltőáramot. Nem csak a védelem nem engedi, hanem gyakran maga a cella is rosszalkodik. A mélykisütés károsítja az akkut, veszít valamennyit a kapacitásából, nő valamelyest a belső ellenállása, de nem lesz automatikusan bomba belőle.
Ha nem egy kuka közeli akkuról van szó, simán feléleszthető egy "meglökéssel". Ehhez a cellát erősen ajánlott lekötni minden elektronikáról és az áram jelentős korlátozása mellett, a cellafeszültségnél nagyobb feszültséggel kínálgatni mindaddig (lehetőleg szakaszosan), amíg el nem kezd számottevő áramot felvenni (az áramkorlát miatt ilyenkor már esik a feszültség).

Labortáppal, letekert áramkorláttal, folyamatos (műszeres) felügyelettel (vagy céleszközzel) akár biztonságosan is kivitelezhető a dolog. A cellában a kezdeti állapotban nincs számottevő eltárolt energia, ekkor még nem akar robbanni/kigyulladni. Amint éledezik (=értékelhető áramot vesz fel), onnantól Li akkuhoz való töltővel kell tovább tölteni. Az első feltöltés ne valami gyorstöltés, hanem sok órás töltés legyen - hőmérsékletet is figyelő töltővel.

Ha az áramkorlát és a felügyelet közül bármelyik elmarad, akkor jöhetnek a bajok... Ha valaki csak hallotta, hogy így vagy úgy kell, de ténylegesen nem tudja mit csinál, az szintén veszélyes. A Li-* akku nem játék!

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

"Úgy tudom, ha mélykisülésbe kerül egy akku és a töltésvezérlő már nem akarja tölteni, az nem véletlen. "
Nem hát, nincs rá felkészítve.
Meg van, amikor tölti, csak nem tudod, mit csinál, mert nem jelzi.

Ha alapvetően nem púpos az az akku, de lement 3V alá, akkor én is adok neki néha 5V-ot direktben pár másodpercre, mert akkor már tudja tölteni a gyári elektronika is. Nem tesz jót neki (de a mélykisülés károsabb), de néha kell :S
Ha ráér, akkor persze megfelelő töltővel adok neki, ami lekezeli a mélykisült akkut is.

(Akkunak, nem cellának!)

@Krugszvele : Nincs olyan, hogy "saját töltőárama".
A saját töltőárama az, amit a telefonban a töltőáramkör belő, a töltő meg csak egy buta táp. Az adja ki a tápfeszt, meg ha szívnak belőle, akkor áramot is, meg letilt, ha túláramot érzékel (jobb esetben).
Ha a töltőt direktben az akkura kötöd, az pont olyan, mint ha bármi más tápot tettél volna rá, csak az akku védelmére számítasz ugyanúgy.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Mondjuk a 20V az viszont tuti sok. 5. Vagy 3.3.


Adamyno
(tag)
Blog

Azért olvastam itt is érdekes dolgokat, de én inkább nem állnék neki ezzel otthon kísérletezgetni. Ha töltődik és meg is tartja az akku a töltést, akkor marad. Ha nem, akkor megy a gyűjtőbe.


ncc1701
(veterán)

Van, mikor az akku egy drága eszközben van, és nem tudsz bele venni másik akkut. Másik eszközt meg csak ezért nem akarsz ($).


Adamyno
(tag)
Blog

Tiszta sor. Jelen esetben nem erről volt szó. Szerintem egyébként így vagy úgy mindenhez lehet akkut szerezni. Vagy simán itthon webes vagy fizikai boltban vagy pedig épp kínából de ha egyik sem opció (amire kicsi esélyt látok) akkor valamilyen hivatalos vagy partner szervizben biztos megcsinálják olcsóbban mintha új eszközt akarnál venni. Ez amúgy tipikus magyar mentalitás, hogy mindent meg akarunk kendácsolni, még a legegyszerűbb dolgokat is :D Én is így vagyok ezzel de van egy olyen pont, amikor az ember (ha) mérlegel, és nem biztos, hogy megéri a kockázat mert nagyságrendekkel nagyobb kárt is okozhatsz vele, mint amennyi az esetleges haszon ideális esetben. Volt már pár necces dolgom így. Pl. amikor nekiálltam házilag a BMW motorját megjavítani. 2 napomba telt, 3x kültem vissza a hibás, de új alkatrészeket de sikerült. Rengeteg idő, de sokkal olcsóbb volt, mintha mással cisnáltattam volna és tudom milyen munka lett elvégezve. Ugyanez a másik autómmal, szelepfedéltömítés, olajcsere, stb... még belefér. De mondjuk egy vezérlés cserének még akkor sem mernék nekiállni ha minden alkatrész meglenne hozzá.

Ez a Lithium akku b..sztatás is hasonló kategória nálam. A komfortzónámon kívül esik amióta volt 3 balesetem ezzel. 2x pukkant el Li akku a fejem közelében és 1x "csak" felpuffadt és füstölni kezdett. Utólag belegondolva persze tudom hol hibáztam de ott és akkor csak az a fajta eljárás volt számomra hozzáférhető és bíztam a szerencsében is. Azóta inkább ha lehet, akkor biztosra megyek. Az autónak azért nem állok neki mert előfordulhat, hogy nem lesz kéznél olyan szerszám ami épp kellene és már nem tudom visszacsinálni, az akkunak meg azért mert lehet, hogy épp elromlik a műtét közben az egyetlen kínai multiméterem vagy hirtelen szükség lenne egy ponthegesztőre vagy neadjisten balul sülnek el a dolgok és kigyullad a cucc, akkor a lakáson belül nincs is mivel eloltsam, a füstje pedig rendkívül mérgező. Ezek ugye a fentebb említett dolgok... a mérlegnek 2 nyelve van: lehetséges/remélt haszon és lehetséges kockázatok. Szerintem ez pont az a kategória, amivel nem biztos, hogy megéri házilag szórakozni.

Az más, ha valaki ezzel foglalkozik évek óta és szinte minden eshetőségre fel van készülve, Vannak műszerek, szerszámok, balesetvédelmi eszközök. Számára adott esetben akár előnyös is lehet a dolog. De lássuk be... ritkán van olyan háztartás ahol minden körülmény adott egy ilyen manőverhez. Főleg nem egy irodai környezet.

[ Szerkesztve ]


ElektrikusDE
(senior tag)

Én már jó néhány sokat állt telefont és tabletet "megmentettem" igy!

Mivel ha 3 Volt alatti az akku feszültség akkor a normál töltés el se szokott indulni!

Én az 5 Voltos usb csatlakozót kötöm rá az akku pozitív pontjára egy pár ohmos ellenállással általában. (ritkában kiszerelve, szintén 5 Voltrol korlátozó ellenállással)

Nem kell ennél több feszültség! (a 3 Volt nem elég hozzá)

Persze zárlatos vagy a belső védelem miatt letiltott akkunál nem fog működni! (szerencsére ilyen nem fordult még elő nálam.

Púpos akkuval nem kísérletezek!

Arra mindenképpen jó hogy kiderüljön hogy működik a készülék tehát érdemes akkut beszerezni hozzá vagy nem.

Ui:

Ez a szakmám.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

"akkor valamilyen hivatalos vagy partner szervizben biztos megcsinálják olcsóbban mintha új eszközt akarnál venni."
Ja, meg úgy 10x annyiért, mint amit ér az egész :D

Amihez nem értek, annak én sem állok neki, de egy lítium berúgása teljesen biztonsággal megoldható otthon is.


llax
(senior tag)

Normál esetben nem a végét járó akkuval szokás ezt eljátszani, hanem valamilyen egyéb okból mélykisülésbe kerülő akkuval.


hcl
(félisten)
Blog

Nemide

[ Szerkesztve ]


JoeYi
(őstag)
Blog

anno én is "bikáztam" így nokia akksit. A telefon már "nem látta". Sima 5V telefontöltő csatlakozóját levágtam, lecsupaszítottam, rányomtam az érintkezőkre az akksin és ott tartottam 2-5 percig. Ez felhozta olyan szintre, hogy a teló "észrevette" és elkezdte tölteni. Nem robbant fel a további 2-3 évben, pedig azthiszem 4szer is bikáztam (többnyire a fiókban állt tartalék telefonként)

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Elég lett volna, ha beledugsz egy drótot, meg egyet a külső köpenyre tekersz :)


milu
(aktív tag)

Olyan alkalmazásról tudtok-e, ami azt teszi, hogy a telefonom (Poco X3 Pro) töltése közben automatikusan figyeli a töltöttséget és ha teljesen feltöltődött a telefon, az applikáció meggátolja a további töltést. Véleményetek szerint lehet ilyen applikáció? Ha van ilyen, mi a neve és a linkje?
Egy másik fórumban okosdugaljt javasoltak, de nem tudom, van-e ilyen célra ilyen eszköz?


Adamyno
(tag)
Blog

Ahhoz, hogy vezéreld a töltést (bármilyen androidos készüléken), root jog szükséges. Az akku állapotát olvasni lehet, de a töltésvezérlés erősen a rendszer mélyén lakozik. Nem is biztos, hogy az OS-en keresztül lehet vezérelni, mert van ahol külön céláramkör végzi a feladatot. Szerintem amúgy az újabb telóknál ez lehetséges (mint néhány laptopnál) csak rootolás után. Célszoftvert talán az XDA-n érdemes keresgélni.

üzenetek