[Re:] [adlersson:] Hangyák a fán - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


joghurt
(addikt)
Blog

Érdekes kérdés a nevezéktan. (Kb. annyira, mint az itthoni bolognai/milánói tészta, francia saláta stb., amit a nevezett környékek nem ismernek.)

Vajon az Orly csirkemellet a kínai büfékben miért hívják "illatos-omlós"nak? A többi kaja annyira büdös és rágós?


adlersson
(aktív tag)
Blog

Mondjuk az ilyen kínai büfékben a legtöbb kaja valószínűleg valami hibrid, aminek vagy nincs, vagy csak nagyon laza kínai kötődése van. Nem ismerem Kína összes konyhaművészeti ágát, de kínai útjaim során relatíve kevés olyan ételt ettem, amit egy az egyben megtaláltam a magyarországi büfék kínálatában is, úgyhogy szerintem természetes, hogy ezeknek a "fúziós" ételeknek kitalálnak valami csábító nevet.

Másrészt meg ha én olyan kínai kajáldát vezetnék, amit jellemzően nem a "szakértő" közönség látogat, oda nem tenném ki, hogy ez a kaja itt a "Fára mászó hangyák" ez meg a "Halízű sertés", mert egyszerűen nem lenne étvágygerjesztő, elég, ha az van ott, hogy "szecsuáni", azt már kb. mindenki be tudja tájolni, hogy valami csípős meg sós étel lesz.


Jack Hunter
(csendes tag)
Blog

Ez is jó lehet,kár hogy ezt sem tudom elkészíteni.De végre vannak mennyiségek! Ja, amúgy milyen hangyát érdemes használni hozzá,és hogyan? Jó a magyar fáraóhangya abálva,vagy valami kínai szuperhangya dukál hozzá? ;]


adlersson
(aktív tag)
Blog

Ízlésednek megfelelő méretű hangyákat keress. :DDD


alcsa
(senior tag)

MSG es Uncle Roger :DDD. En meg kerulom azokat a termekeket amiben van. Akkor most jo vagy nem jo? :))


adlersson
(aktív tag)
Blog

Valaki, a kínai kaják elterjedésének idején felhozta, hogy az MSG tulajdonképpen maga az üvegbe zárt rákos megbetegedés, hogy lichen simplex chronicustól kezdve fejlődési rendellenességeken át az Alzheimerig mindent is okozhat, aztán ahogy zajlottak a kutatások, újabban már azt is hangoztatják, hogy valószínűleg kevésbé egészségtelen mint a só. Mondjuk annyira nem érdekel, főzéskor max. pár grammot használok, ázsiai kajákban teljesen megszokott ízesítő, ha olyan óriási gond lenne vele, egy elég nagy minta állna az orvostudomány rendelkezésére ezt megállapítandó.


joghurt
(addikt)
Blog

Annyiban lehet kevésbé egészségtelen a sónál, hogy a bennük levő nátrium a problémás. A nátrium-glutamátból pedig kevesebb is elég az ízesítéshez, mint sóból.

De attól még a kínaiétel-szindróma létezik, zsezsgő aggyal.


adlersson
(aktív tag)
Blog

"De attól még a kínaiétel-szindróma létezik, zsezsgő aggyal." - Az arra érzékenyeknél, de ennyi erővel bármilyen ételre, fűszerre, adalékra rá lehet húzni, hogy "rossz, mert".


totron
(őstag)

Nem bármelyikre, a nátrium-nitrit kikutatottan karcinogén, csak mindebki tesz rá, mert egyszerűbb azt enni amit elé tesznek, itt szó szerint, de a nátrium-glutamát sem sokkal jobb haver. Ezektől független egy egyéni érzékenység. Nagyon gyakran az ostiba keménykedéssel, mint egyfajta életre valósággal, mindennek ellenállósággal keverik össze a valóságot. Nem kell nekem fülvédő, nem kell nekem porvédő, szemétből is megeszek mindent, minden más nyavalygó (=tájékozott, gondolkodó ember) meg csak kiröhögésre méltó, nem többre. Nem azt állítom, hogy te is így viszonyulsz, de szorosan kapcsolódik a témához. Nem legyintéssel és gunyoros hárítással maradunk egészségesek.

A minták is csalókák lehetnek, mert odaát más a genetika, az életvitel és számos változó. A kutatások erre is, arra is haladnak, de ha nálad veüt a rák nem a fejet homomba dugásra késztető szlogenek fognak érdekelni (mint most). Nem azt mondom, hogy, gondoljuk túl vagy hogy gyomorgörcssel főzzünk. Van, aki visszafelé gondolkodik, azaz azt állítja, hogy éri úgyis elég káros hatás, +1 már nem oszt, nem szoroz. Mondanom sem kell, hogy nem tudok azonosulni a "gondolattal".

[ Szerkesztve ]


solfilo
(veterán)
Blog

Köszi ezt a receptet is! A savanyított paprika videót meg különösen, egy yt-s szecsuáni szakács egy csomó kajába rak ilyesmit, lehet gyártok itthonra. :D

(#9) totron: elérhető valami kutatás vagy komolyabb cikk erről? Elolvasnám.
Ez így kicsit kevés, hogy: "de a nátrium-glutamát sem sokkal jobb haver."

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Annyiban lehet kevésbé egészségtelen a sónál, hogy a bennük levő nátrium a problémás. A nátrium-glutamátból pedig kevesebb is elég az ízesítéshez, mint sóból."

Ne essünk át a ló túloldalára. A nátrium-klorid (NaCl) szükséges az életben maradáshoz. Nem válthatod ki.
Az infúziók 0,9% étkezési sót tartalmaznak. Ennyi a szükséges, a vér sótartalmának fenntartásához.

Nátrium, Kálium, Magnézium és Kalcium arányának megtartása szükséges a sejtek működéséhez.
Nyáron amikor izzadsz, magas a sóveszteség. Ha kevés a só, nem tudsz izzadni, mert a minimális arányt megtartja az emberi test. Izzadás nélkül viszont könnyebben lehet "túlmelegedni"

A konyhasónak nem alternatívája a nátrium-glutamát. Nem csereszabatos a konyhasóval.
Gondolom azért fontos a só, mert az élet a sós óceánban alakult ki. A tengervíz sótartalmához alkalmazkodott az élet és nem a nátrium-glutamáthoz. :D

Mind a két nátrium só esetében a túladagolás lehet a gond, az étkezési só esetében az alul adagolás is.
Az ízfokozáshoz a semleges ízű kurkuma is használható. Ha a színe nem gond, passzol minden ételhez. De túladagolni ezt sem jó.


joghurt
(addikt)
Blog

Semmit sem írtam a K, Mg, Ca mennyiségéről. Mivel azokból jóval adottabb a bevitt mennyiség, így az arányoknál a gyakorlatban a Na mennyiségével lehet játszani.

A magas vérnyomást pl. a Na túlzott mennyisége (is) okozza, a klórtól függetlenül. És mivel Na-ra is szüksége van a szervezetnek, a szívbarát só sem tömény KCl, hanem csak 1/3 arányban tartalmazza ezt.

A Mg-Ca tengelyt pedig például a túlzott tejfogyasztással lehet megborítani.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"a szívbarát só"
Jó étvágyat hozzá. A kálium nagyobb túladagolása mérgezést okoz. De a túlfogyasztása is problémákat okoz.

Ha magas vér sótartalma, egyél kevesebbet. Az egyik probléma átkonvertálása egy másikba, nem old meg semmit.

Ennél már a Japán ötlet is sokkal jobb. A japánok is túlfogyasztják a sót. A kézhez kötik az egyik elektródát, a másikat az egyik evőpálcika végére. Evésközben a fém részt a nyelvhez kell érinteni. A sós íz érzékelése felerősödik az érintkezés hatására.


dabadab
(titán)
Blog

Most így hirtelen utánanéztem, és a tengerekben átlagosan olyan 3,5% só van, ami 530 millió évvel ezelőtt (amikor megjelentek az állatok) még inkább 5% táján volt, szóval a vérünk (és ez nem csak az emberekre vonatkozik, mert úgy kb. minden állat vérében kb 0,9% só van) jóval kevésbé sós, mint a tenger.
Viszontellenben ha az ember mélyebbre ás, akkor meg mégis van egy csomó hasonlóság a vér meg a tengervíz között, csak nem ilyen nyilvánvaló módon.

üzenetek