[Re:] [Agyturbina:] Tényleg csak egy helyes út van? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Mokó
(aktív tag)
Blog

"Vagyis a modern társadalommal a saját rabszolgaságunkat teremtettük meg tulajdonképpen?"Semmi baj nem volt mig a pénzt nem találták ki,többek közt.Aztán még ottvan sok egyéb....De ez a kapitalista pénzkönzpontú világ egyszerüen elnyomja az EGYÉNT,tényleg fogyasztók vagyunk,ahogy azt a Harcosok Klubjában is megmondták.Boldogság?Szerintem a primitivebb népek jobban tudják,és jobb is volt.Nem volt ennyi "hercehurca" közelebb voltak (vannak) a természethez,ez egészségesebb.

Manapság tényleg úgyvan az emberek szerintem ~90%-a hogy túlél csak.De aki csak túlél,az soha nem él igazán.


Feruendios
(aktív tag)
Blog

Fölösleges a pénz démonizálni, egész egyszerüen egy emberi alap tulajdonság, hogy valami cél felé haladunk. (Ez a cél lehet az is, hogy perpill ne haljunk éhen).


elithun
(őstag)

Ha a mai emberek ~90%-a csak túlél, akkor épp úgy élnek, mint a primitív népek, akiknek ugyanez a feladata. Most vagy ők nem élnek valójában jól, vagy mi igen.

Egyébként én annyira nem aggódom, ha ez a világ nem működik, akkor változni fog, ahogy az mindig is történt. Viszont ezek nem gyors folyamatok. Mondhatjuk, hogy a középkor primitív volt a mai viszonylatokhoz képest, mégis több évszázadig tartott. A modern kor nem rég óta létezik, sőt úgy vélem most alakul csak ki igazán, mert kezdi közelíteni a gépi logika az emberi logkát, és azért vannak még túlkapások, mert ismeretlen a terep. Ezek szerintem mind beállnak majd egy középértékre.
Ha nem működőképes, akkor le fog váltódni, ha működőképes, akkor pedig fejlődni fog tovább.


Mokó
(aktív tag)
Blog

Ismerősom mondta;a világ 3 dolog körül forog;a pénz a pénz és a pina.Tudja miről beszélt 40 éves légiós,ez úgy megmaradt bennem.

szerk;"Ha nem működőképes, akkor le fog váltódni, ha működőképes, akkor pedig fejlődni fog tovább."

Ezzel egyetértek.Ha valami nem életképes azzal pedig tudjuk mi történik.A természet tesz róla.

[ Szerkesztve ]


Kolondrum
(félisten)
Blog

Egy helyes út? Igaz csak a címet nézem. Hol van leírva mi a helyes? Annak vélt dolgok vannak max. Az a helyes amit ÉN annak gondolok. Pont!


bagyulajuve
(addikt)

az egyik pénzt lecserélném hatalomra


D1Rect
(félisten)
Blog

A primitív életet romantikus ábrándozással megélők menjenek el egy hétvégére sátorozni, aztán amikor rájönnek, hogy alap dolgok(pl. ivóvíz) nincsenek, akkor majd nem jönnek fel ilyen kérdések.

[ Szerkesztve ]


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

Én mindig azt mondom, hogy a pontos időmérést (órát) nem szabadott volna feltalálni :) Napi stressz nagyon nagy része abból adódik, hogy időhöz vagy kötve, illetve hogy a napi ritmus független a "Nap ritmusától".

D1Rect
Annak megítélésében, hogy egy életformában mennyire boldogok az emberek, teljesen irreleváns, hogy egy másik életformát élő emberek egy hétvége alatt hogy érzik magukat a másik életformában. Szerintem fejlett világból is több millió embert lehetne találni aki azt mondaná, hogy a te életviteled élhetetlen (mondom ezt úgy, hogy nem tudom milyen életvitelt élsz), mert máshoz vannak szokva.
Ha kicsit tágabban nézem, akkor egy olyan embernek akinek normális, hogy nincs ivóvíz két lépésre tőle, valószínűleg borzalmasnak hangzik, hogy valakinek napi több meetingre percre pontosan oda kell érnie, vagy hogy minden nap 8-tól 4-ig egy helyben kell ülnie.


muszurkefal
(aktív tag)
Blog

Láttam egyszer egy filmet, ami nagy vonalakban arról szólt, hogy egy nép élt egy bolygón, aztán néhányan átjöttek a Földre, hogy megkeressék a legintelligensebb társadalmat itt, és Afrikában kötöttek ki egy primitív törzsnél. Most ezt nem azért mondom, mert egyetértek, hanem azért, mert nem jut eszembe a címe, és nagyon kellene :DD Valaki?

"volt idejük álmodozni, gondolkozni, és ezek csak az Övék volt. Nem volt ennyi kényszer....."
Nekem most is van időm álmodozni és gondolkozni mindenfélén, és ez csak az Enyém :P
Amit pedig magamon kényszernek érzek, az mind olyan, ami a saját érdekemet szolgálja: tanulni kell, edzeni, hogy ne legyek egy lusta disznó, olvasni, művelődni stb. Ha nem tudnám, hogy ezek az én javamat szolgálják, bizony isten nem csinálnám. De ide sorolható az adófizetés is, hiszen ha megfelelően működik a rendszer, akkor a befizetett adóból busás szolgáltatást kapok vissza. Lásd a skandináv államokat.

Az emberi civilizáció folyamatosan fejlődik, bár lassan, nagyon lassan. Egyes emberként értékelni és egészében átlátni az emberiséget: lehetetlen. Nem lehet örök igazságként megmondani, hogy mi helyes, mi nem, mi jó, mi rossz.
DE:
A XIX. századhoz képest az átlagember élete óriási minőségi javuláson ment keresztül. (Legalábbis az angolszász és az európai országokban.) Manapság ezeken a vidékeken nem az a jellemző, hogy az életben maradásért dolgozol napi 16 órát a bányában vagy a gyárban. Minél termelékenyebb,gazdagabb és egyenlőbb egy társadalom, annál nagyobb az egzisztenciális biztonság. Annál nagyobb teret enged a rendszer a saját, egyéni álmaid megvalósításának, a szárnypróbálgatásnak, mert te is tudod, hogy ott van a háló, ami megvéd, ha lezuhansz. Ezért (is) nagyon sikeresek a skandináv országok, és ugyanezért van nagy egyenlőtlenség az USA-ban. Mert nincs szociális háló. Ha jól sakkoztál, akkor sikeres és gazdag leszel (amíg el nem kell adnod az egészségügyi kezelésed fedezésére minden tulajdonodat), ha nem jól, akkor meg átlagos, vagy szegény.
Nem véletlenül mondják, hogy az az ország erős és sikeres, aminek nagy középosztálya van. Ebből ugye már a fényes magyar jövőre is lehet következtetni. :W

Az irány szerintem nagyon jó. Nyilván vannak kisiklások és olyan dolgok, amit instant kezelni kellene (globális felmelegedés például), de ha tartani tudjuk a technológiai fejlődésnek ezt a tempóját, akkor talán még van esélyünk. Mindig a technológián vagy a népvándorláson keresztül vezetett az út egy új korba. Ha a kettő közül lehet választani, inkább az előbbit részesítem előnyben.
Ami nekem nagyon nagy vágyam, az a szingularitás.

[ Szerkesztve ]


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

Kifutottam a szerkesztési időből.
"Annak megítélésében, hogy egy életformában mennyire boldogok az emberek, teljesen irreleváns, hogy egy másik életformát élő emberek egy hétvége alatt hogy érzik magukat a másik életformában."
Itt azt akartam írni, hogy "egy hétvége alatt hogy érzik magukat az első életformában"


#90088192
(senior tag)
Blog

Először is köszönet mindenkinek, jó érzés látni, hogy igen is próbálkozunk.

A kérdés maga talán világosabban: Amit a mai civilizáció összehozott, annak mi a célja? Mert eddig meg mindig az ön fenntartás(pénz), a fő cél, míg az emberek nagy részének, nincs valós célja, csak egy zárt körben rohangál körbe-körbe, és próbálja a szabad idejét úgy eltölteni, hogy az tetsszen(elfogadást váltson ki) a társadalom többi szereplőjéből.
Ha másként fogalmazok, nekem a jövőről való álmodozás nem azt jelentette, hogy anyagilag jól élek(próbáltam magam belekényszeríteni magam de csak depressziós lettem), hanem egy érzést kerestem világ életemben.


Narxis
(nagyúr)
Blog

A hangyának mi a célja? Szeretem amikor különbséget teszünk ember és állat között holott azért az emberek többségét még ösztönök vezérlik, ezeket szorítottuk civilizációs korlátok közé kisebb-nagyobb sikerrel. Az ember gyarló és egy jó ideig az is marad. Önző, egyéni érdekek vezérlik. A pénz csak eszköz vágyaink megvalósítására, ha holnaptól a kecskékkel lehetne házat venni akkor mindenki kecskét tenyésztene.


#90088192
(senior tag)
Blog

Gondold végig még egyszer! :R

A te érdeked, hogy tanulj? Ha igen mit fogsz elérni vele? Jo munkahely? Több pénz, kevesebb munka? Mit fogsz csinálni a szabad időddel? A legtöbb ember több pénz csinálására használja fel, ami több szabadidőt enged és így tovább egy végtelen spirál, aminek tulajdonképpen nincs értelme, hiszen léted csak a lét folytatásáért folytatod....Mert ugye ahogy van valamid egyből azon gondolkodsz, hogy azt elvesztheted...
Maga a tudás, ignoranciához vezet?
Tudsz-e azon felül tenni és akarsz-e mint amit a fogaskerék funkció enged?

Érted-e miért kérdezem ezeket(eddigi beszélgetésünk alapján IGEN a válaszom :R )


nicsefrigyes
(kezdő)

léted csak a lét folytatásáért folytatod...

Minden élőlény erre törekszik, ennek semmi köze a modern civilizációhoz.


#90088192
(senior tag)
Blog

Ha elnyomjuk azt ami emberre tesz akkor tulajdonképpen mi marad belőlünk? Mert ugye az ember mint önellentmondás létezik, a kérdés, kepések vagyunk empátiára amellett, hogy önzők vagyunk? Képesek vagyunk egymást segíteni azért hogy nekünk jobb legyen? Es így tovább...Ezert NEM választok oldalt mert így érzem magam, mint egy beszelő paradoxon :K


#90088192
(senior tag)
Blog

Nekünk van választási lehetőségünk...SZVSZ több szempontból is, hiszen az erőforrások miatt kepések lennénk mások létének egyengetésére, amellett hogy a sajátunk veszélybe kerülne, es ezzel maris kint vagy a körből peldaul


nicsefrigyes
(kezdő)

Nem értem, mi az alapvetés. Az a probléma, hogy nincsenek céljaink, vagy az a probléma, hogy a célunk nem a kihalásra ráhajtás?


#90088192
(senior tag)
Blog

Egyik sem és mindkettő, sőt egy harmadik is.

A kihalás mint maga, mar elkezdődött azokban a fejlett társadalmakban, ahol a célok kiüresedtek, és átvette teljesen a a következő filozófia: A szükségletek lettek a célok és a célok szükségletek lettek.

A másik véglet, fejletlenebb társadalom, ugye ahogy a gyors változás pl az egészségügyben, az eddigi szaporodási stratégia gyakorlatilag a kihalás szelére sodorta őket, miközben soha nem látott szaporulat maradt életben, de valójában ok azok akik a beavatkozás előttig számunkra látszólag céltalan eletet éltek, valójában a művészetük sokkal komplikáltabb, pont amiatt amit fejtegetek, vagyis a életfenntartás egy szükséges rossz számukra(talán nem kellene ide kevernem, de nehéz kihagyni, a drog kultúra igen melyen gyökerezik az emberi történelemben nem véletlenül, kerestek önmagukat szvsz)

A kérdés a jelenlegi társadalmi elvarások, és az egyen boldogsága szerinted hogyan egyeztethető össze?


Fred23
(nagyúr)

"Amit a mai civilizáció összehozott, annak mi a célja?"

Nem vagyunk egyformák, szóval rengeteg célja van, ki mit tart fontosnak ezekből, rajta áll! Egyértelmű, hogy rengeteg fájdalommal is jár a mai civilizáció, de szerintem bőven megéri, és sok korábbihoz képest talán objektíve is élhetőbb, kielégítőbb a legtöbb ember számára.

Én nagyon remélem, hogy el fogjuk hagyni ezt a bolygót, és vírusként terjedünk majd szét a világegyetemben magunkat átalakítva! :D

Más meg mondjuk ebben látja a fő célt. Olyan szomorú lettem, ahogy megláttam, de tudom, nem vagyunk egyformák... -sok ember számára valóban lehet, hogy már most túllőttünk a célon a jelenlegi technológiai szinten lévő civilizációval.

#18
"A kérdés a jelenlegi társadalmi elvarások, és az egyen boldogsága szerinted hogyan egyeztethető össze?"
Elég sokan megoldják ezt gond nélkül. Találni kell egy vagy több szuper hobbit, tevékenységet!

[ Szerkesztve ]


Narxis
(nagyúr)
Blog

Az, hogy mi tesz emberré arra tudományos magyarázat van DE ettől még ugyanúgy éldegélünk mint az állatok, semmi felsőbbrendűbb vagy komolyabb cél nincs. Majd ha egyszer sikerül elindulni felfedezni a világűrt és találunk más intelligens fajokat akkor még inkább vissza lehet venni ebből a magasztos felsőbbrendűségből bár ha nem találunk akkor se pánikolnék. Mindenki választhat magának célt, ki önzőbbet ki nemesebbet de erre semmilyen általános képlet nincs, hogy mi is lenne az élet célja. Élni, semmi más alapjaiban.


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

"Az, hogy mi tesz emberré arra tudományos magyarázat van"
És mi az? :) Én nem tudok ilyenről. Legjobb esetben is vannak teóriák, de eddig az összes korábbit sikerült megcáfolni.

Fred23
Ha a hobbid jelenti a boldogságot, akkor defínció alapján nem lehetsz boldog a civilizált társadalomban. Hobbi ugye amit nem munkaszerűen végzel, tehát kell mellette lennie egy munkádnak, ami esélyesen a napod (nem életfentartással töltött) időd nagy részét kiteszi. Nyilván a B verzió, hogy életed első X évében hülyére dolgozod magad, hogy korán nyugdíjba mehess. Ugye itt meg az a kérdés, hogy a munkára eltöltött idővel nyertél-e annyi plusz időt, hogy összeségében megérte a mutatvány.


nicsefrigyes
(kezdő)

A szükségletek lettek a célok és a célok szükségletek lettek.

A célok mindig szükségletek voltak. Célok nélkül nincs motiváció, motiváció nélkül nincs cselekvés.

A szükségletek illetve a szükségletek kielégítésének célokká való kinevezése valóban a modern kor vívmánya. Ez véleményem szerint azért történt így, mert a modern ember nem hisz a transzcendens dolgokban, mindent megkérdőjelez, ami nem tűnik számára racionálisnak. Márpedig magasabb célok nélkül maradnak az a alacsonyabbak. A földi örömök. A fogyasztási szükségletek kielégítése. Ezek önmagukban sokszor nem elegendőek, nem váltanak ki azt a fajta elégedettségérzést, amit sokan boldogságként definiálnak.

Nem racionális célként lehet itt akár a gyerekvállalást is említeni, nem kell feltétlenül elvont dolgokra gondolni. A racionalitás túl van értékelve. Perfektül racionális döntés lehet például az is, ha én úgy döntök, hogy nekem kell a szomszédom háza, ezért átmegyek, és elteszem láb alól, majd elveszem a tulajdonát. Racionális, amennyiben feltételezhetem azt, hogy megúszom büntetés nélkül.

[ Szerkesztve ]


Fred23
(nagyúr)

Nagyon szerencsés személyiség kell, szerintem ez a fő trükk! Agyturbina egyszerűen egy problémásabb egyed, ennyi. :D

Én se vagyok ideális példa, de ismerek nem is egy olyan embert, aki pontosan illene példaképnek azok elé, akik nem hiszik, milyen boldogan is lehet élni munka és hobbik mellett! Talán a valódi, megértő kompromisszumkészség és a szenvedély együttese a kulcs tényező bennük. Egyik ismerősöm fogorvos, mellette pedig ejtőernyőzik, siklóernyőzik, meg egyéb extrémsportol, és mondhatni példásan boldog. Persze egy jó családi háttér, gazdasági alap sem árt, de ismerek általános iskolai tanárt is kevés fizuval, akit meg a zene és a zenélés tesz boldog emberré. Rengeteg nagyon pozitív példát lehet szerintem találni!

Meg ismerek egy olyat is, aki sosem dolgozta magát hülyére, de a szerencse- és piramisjáték szenvedélyének hódolva pár év alatt elérte, hogy külföldön él a feleségével egész jól, és rengeteget utazik szuper helyekre.

De így most beugrott még jó pár ember... -szüleim egykori tanítványai Ausztráliában élnek már vagy 20 éve boldogan, a férj mérnök, a feleség szerintem már csak anya. Kanadai uncsitesóim is egészen tudnak élni, és tudnám még folytatni.


nicsefrigyes
(kezdő)

A kérdés a jelenlegi társadalmi elvarások, és az egyen boldogsága szerinted hogyan egyeztethető össze?

Ez nagyon nehéz, összetett téma. Nem tudom, hogy az adott egyén vajon mitől boldogtalan. Egyáltalán hogyan definiálja a boldogságot. Ha például valaki épp elveszítette a munkáját, a családtagját, rákbetegséget diagnosztizáltak nála, akkor tökéletesen érthető, hogy miért nem boldog.

Ha valaki egyszerűen nem találja a helyét, annak talán az értékrendjével lehetnek problémák. Lehet, hogy a családjával vannak problémák, lehet, hogy a munkahelyén vannak problémái, Az is lehet, hogy az ön-, és úgy általában az emberismeret hiánya miatt azt sem tudja, mire érdemes törekedne.

Erre a kérdésre nagyon nehéz univerzális magyarázatot adni.


#90088192
(senior tag)
Blog

Latod a hobbi is olyan dolog amit a szádba adnak mint gumicsont....Lehet tole az ember boldog, de ez is eseti SZVSZ

Mintha minden a szabványosítás irányába mutatna, a konvergens társadalom létrehozásához, nincs szükség egyéniségre, de szükség lenne diverzitásra, amit egyenlőre a nyelvi sajátosságokkal próbálnak kompenzálni(Multi kulturális társadalom)


#90088192
(senior tag)
Blog

Ez érdekes felvetés, de mivel mi kepések vagyunk elgondolkozni arról mi a létünk értelme akkor akar tudunk is létrehozni célokat, eddig egyezünk.
A kérdés az ember kepes-e felismerni, megismerni magát, hogy képes legyen boldog lenni?


fototrend666
(csendes tag)
Blog

Én a refrénjére hihihi:[link]


#90088192
(senior tag)
Blog

Ez ismét olyan ellentmondásba ér véget amit nem tudok feloldani, de talán nem is akarok.

Mi motivál arra hogy a szomszéd haza kell? Ha erre őszintén válaszolsz akkor megvan a gyökere az agressziónak, de ugye pont ez lenne a lényege a társadalom jelenlegi csapásirányának nem, hogy megszüntesse ezen igényeket, de közben generálja is azokat a folyamatos fogyasztói bővüléssel?


D1Rect
(félisten)
Blog

Ezen lehet filozofálni, de nem véletlen, hogy szinte kivétel nélkül minden ember értékeli az, ha van mit inni/ enni/ nincs kitéve az időjárás viszontagságainak / egyéb olyan dolgok amik nekünk fel sem tűnnek.

Nem beszéltünk még elektromosságról és mindenről ami jár vele: világítás, hűtőszekrény, internet, tv, stb.

Az egyszerű életformát élő embereknek nincs idejük azon filozofálni, hogy mennyire boldogok-e, mert szinte folyamatosan kell küzdeni azért, hogy egyszerűen ne haljanak meg.
Vagy azért nem filozofálnak ilyesmin, mert valami számunkra banális dolog miatt meghaltak 3 évesen.


nicsefrigyes
(kezdő)

Mi motivál arra hogy a szomszéd haza kell? Ha erre őszintén válaszolsz akkor megvan a gyökere az agressziónak...

Mondjuk az motivál, hogy az ő háza nagy, szépen berendezett és kényelmes. A racionalitást annak kapcsán hoztam fel, hogy az ember nem racionális, de ha az lenne, az nem jelentene feltétlenül jót erkölcsi értelemben.

Ami a célokat illeti, az ember nem képes racionálisan értelmes célt kreálni magának, talán azért sem, mert ilyen értelemben vett létező célok nincsenek. Az univerzum nem az emberi értelemben vett értelmes irányba való törekvés. Mi az univerzum önmagán túlmutató értelme?


#90088192
(senior tag)
Blog

Hogy problémás vagyok az nem kérdés, inkább deviáns sok szempontból :DD

A boldogságot mivel nem lehet egyenlőre definiálni, így külső jegyek alapján nehéz megítélni SZVSZ, sőt mivel a humán létforma képes magának is hazudni tudatosan, így azt is nehéz elhinni amit mond, hiszen lehet pont a társadalom nyomására alakítja ki az adott képet. Ezert próbálom az egyént a saját maga irányába való analízis irányából/által megérteni, vagyis a legtöbb esetben ha nem is tudatosan, de hazudunk akkor is ha nem akarunk, hiszen mar a gondolatmenetünk is módosított, pont hogy szolgálja a társadalom érdekeit, miközben az egyen tudat alatt felismeri a problémát, sosem jut el tudatos szintre sajnos. :R


nicsefrigyes
(kezdő)

Ezen lehet filozofálni, de nem véletlen, hogy szinte kivétel nélkül minden ember értékeli az, ha van mit inni/ enni/ nincs kitéve az időjárás viszontagságainak / egyéb olyan dolgok amik nekünk fel sem tűnnek.

Nem mindenki értékeli, sokan ezt adottnak, evidensnek veszik. Azok, akik a civilizáció ellen lázadoznak, ők többnyire ilyenek. El sem tudják képzelni, hogy a civilizáció nélkül nem valami utópikus boldogság lenne, hanem törzsi szintű háborúzás.


D1Rect
(félisten)
Blog

A boldogság annyi, hogy egy ismert cél felé haladni, megismerhető akadályok leküzdésén keresztül.


#90088192
(senior tag)
Blog

Ezert kell az egyénnek saját magát megismerni és őszintének lenni magával szemben, így képes a saját eletet egy olyan irányba terelni ami kiküszöböli a társadalom karos hatásait, ergo a cél mar túlmutat azon amit eléd raktak és tudsz vele azonosulni és pont az irracionális mivolta miatt az önismereted miatt kepés vagy elfogadni
SZVSZ :R


Fred23
(nagyúr)

Én a saját bőrömön érzem a diverzitást már családi alapon is -tuniszi, egyiptomi, és kanadai rokonság mellett nem nehéz talán-, esetemben viszont vannak működőképes gumicsontok. Való igaz, lehetnek olyanok, akik nem nagyon ugranak egyikre se sokáig, vagy talán sosem. "A kérdés az ember kepes-e felismerni, megismerni magát, hogy képes legyen boldog lenni?" Igen, határozott és egyértelmű igen arra, hogy sokan egészen biztosan. Én tuti ilyen vagyok, viszont például a munka engem szerintem sosem fog igazán boldoggá tenni, mert nehezen mennek a kompromisszumok sokszor; inkább döntök viszont akkor úgy, hogy kevesebb pénz, több szabadidő és hobbi. (Persze aki csak drága hobbikra ugrana, annak az én gumicsontjaim talán nem mindig elég jók, azt aláírom. Mondjuk még az olyan hobbik is, mint például a kerékpározás, űzhetők alacsony és nagyon magas költségvetésből is hasonló boldogságszint mellett.)

Egyéniségre akár van, akár nincs szükség, az adott és fejleszthető is.

Eszembe jutott, tegnap megtudtam egyik muszlima tesómtól, hogy ima előtt nem használhat átlagos körömlakkot, mert az tisztátalan, ugyanis nem légáteresztő, meg kitudjamégmi. Férje hozott neki azt se tudom milyen országból valami megfelelőt, mert a körömlakkról nem lehet lemondani. Diverzitás és konvergencia. :D


#90088192
(senior tag)
Blog

Nem egészen a civilizáció ellen harcolok inkább azon agyalok miként vette el a személyes teret, illetve a magány lehetőségét, és egyéb dolgokat, amikre nekem is nagyon nagy szükségem lenne, meg gondolom másoknak is.


#90088192
(senior tag)
Blog

De először kell egy belső motiváció kijelölni a célt nem ?


#90088192
(senior tag)
Blog

Ott válasz, a Munka nem tesz boldoggá, azért csinálod mert szükséges....Vagyis érted miről zagyválok :DDD


nicsefrigyes
(kezdő)

Igen, csak hogy az egyén képességei nyilvánvalóan korlátosak. Az egyén elfogult, látásmódja egyedien szűk, tudása, szellemi képességei limitáltak. Szüksége van a környezete reakcióira. Nem véletlen, hogy a teljes, és tartós magány gyakorlatilag totálisan elmebeteggé tesz szinte mindenkit. Az ember társas lény. Akárcsak rengeteg más állat, közösségben létezik, így sosem hagyhatja figyelmen kívül teljesen mások elvárásait. A közösségi terekben levő viselkedés megkívánja az együttműködést, a versengés civilizált formáit, mert ha nem így lenne, másból sem állna a társasági lét, csak az erőforrásokért folyó öldöklő harcból.

Az egyénnek szüksége van a társadalomra, mert a társadalom biztosítja számára a túléléshez szükséges feltételeket, a társadalomnak pedig szüksége van az egyénre, amely adott esetben felismeri, ha a társadalom rossz útra téved, és képes azt korrigálni. A mitológia sokat foglalkozik ezekkel a témákkal, egyébként.


nicsefrigyes
(kezdő)

A civilizáció elleni harcolók alatt elsősorban nem téged értelek, hanem azokat, akik le akarják bontani azt, mert elnyomónak tartják, ami csak kihasználja a szerintük elnyomott kisebbségeket, illetve amelyik mást sem csinál, csak az egyént nyomorítja meg. A civilizáció többé kevésbé mindig elnyomó, ez természetéből fakad. Másképp nem tudnánk létezni egymás mellett. Akkor van gond, ha zsarnokivá korcsosul. Mint a nácizmus vagy a kommunizmus, ahol az egyén gyakorlatilag eltűnik a totálisan uniformizált tömegben.

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

Nem komplett magányra gondoltam, hanem mint opció, lassan teljesen eltűnik sajnos.

Az szerveződés forma elengedhetetlen része volt a felemelkedésnek, kérdés hogy nélküle milyen esélyeink lennének hiszen rengeteg élőlény magányosan el, és mégis "működik" a dolog, ez olyasfajta tyúk-tojas problémája


elithun
(őstag)

Ahhoz, hogy magányos lényként is működjünk már nem igazán döntés kell, hanem ahhoz evolúció szükséges.
Az, hogy társas lények vagyunk jelenleg az belénk van kódolva.

Még #38-hoz: a munka teszi a cél elérését értékessé. Minél kevesebb munka szükséges egy cél eléréséhez, annál rövidebb ideig tart a sikerérzet.

Amiket írok, azokat szvsz értem.


nicsefrigyes
(kezdő)

Az szerveződés forma elengedhetetlen része volt a felemelkedésnek, kérdés hogy nélküle milyen esélyeink lennének hiszen rengeteg élőlény magányosan el, és mégis "működik" a dolog, ez olyasfajta tyúk-tojas problémája

A szabályok nélküli társadalomszerveződés mindig káoszhoz vezetett. A forradalmak mindig nemes célra hivatkozva robbantak ki, mindig rengeteg áldozatot követeltek, és szinte mindegyik diktatúrában végződött, mert az emberek szinte egy emberként áhították az erős kezű vezetőt, aki végre rendet tesz.

A Rousseau féle romantikus elmélet, miszerint az ember alapvetően jó, csak a társadalom teszi rosszá, ez szerintem hamis feltételezés, és ellenkezik mindenféle történelmi tapasztalattal.


nicsefrigyes
(kezdő)

A munka nem feltétlen tesz boldoggá, viszont a tudat, hogy például a munkával szerzett jövedelemből gondoskodhatsz a családodról, már lehet egy ilyen.

Egyébként kevesek kiváltsága az a fajta munka, amit akkor is örömmel végeznének, ha egyébként nem kapnának érte pénzt.


Ghoosty
(őstag)

Nem értem ezt a magány dolgot. Szerintem ahogy fejlődött a civilizáció egyre több lehetőséged van magányosan élni.
-távmunka régen nem volt
-mobiltelefonok korában egy eldugott tanyán is van lehetőséged veszély esetén segítséget hívnod
-könnyebb tartalékolnod, ha csak egy időre szeretnél magányba vonulni
-lehetőséged van személyes magányra, de beszélgetni tudsz többféle kommunikációs eszközzel
-relatív olcsón akár másik országban is elvonulhatsz

Régen meg ha el akartál vonulni, akkor vagy mindent megtanultál vadászni/gyűjtögetni/fedezéket építeni/stb, különben elég hamar elért a vég.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

#Régenmindjobbvót.

Hatalmas a nosztalgia manapság. És mindig csak a jó jut eszünkbe. Pedig nézzük csak például az emberi élet védelmét. Egészségügy nincs, elkapsz valami manapság röhejesen egyszerűen kezelhető betegséget vagy azzal születsz, aztán beledöglesz.

Attól, hogy a jelenlegi rendszerrel problémák vannak, abból nem következik az, hogy ki kell dobni az egészet a kukába, úgy ahogy van. Reformra van szükségünk, nem regresszióra.


merkucyo
(aktív tag)
Blog

"A primitív népeknél beállt egy természetes egyensúly, az egyen élettartama nem növekedett számottevően, de gyakorlatilag, független eletet éltek"
- én ezt azért vitátnam, hiszen nem voltak függetlenek, a természeti viszontagságoknak rendkívüli mértékben voltak kitéve a primitav népek.
Ma ezeket az esetleges természeti/egészségügyi stb. problémákat nem fohászkodással meg akámilyen áldozattal próbájuk megelőzni, hanem biztosítási kötvénnyel és szociális hozzájárulással...

Én ma abban hiszek, hogy a helyes út, az áll a személyes érdekeid megvalósításából és a társadalmi érdekhez való hozzájárulásból, ha a kettőt szinkronban sikerül megvalósítani az a legjobb, de a személyes érdekeid megvalósítása ne a társadalom kárára menjen és vica-versa. Innen gyorsan eljuthatunk oda, hogy morálisan egy út van, de annak a gyakorlati megvalósítása (ami maga az élet) az számtalan lehet, egyénenként változik és még csak nem is feltétlen lehet közöttük értékrendi különbséget tenni...


Lenry
(félisten)
Blog

Semmi baj nem volt mig a pénzt nem találták ki

rohadtul sehol nem tartanánk, ha a pénzt nem találták volna ki. a kereskedelem lehetetlen pénz nélkül (pénz = bármikor bármire beváltható érték), a társadalom fejlődése pedig lehetetlen kereskedelem nélkül. pont


Hieronymus
(addikt)
Blog

...Nem egészen a civilizáció ellen harcolok inkább azon agyalok miként vette el a személyes teret, illetve a magány lehetőségét, és egyéb dolgokat, amikre nekem is nagyon nagy szükségem lenne ...

Azt gondolom valamit nagyon félreértesz. Még mindig vannak népcsoportok az ősi törzsközösség szintjén.
Nincs szabadidő. Még a fogalmat sem ismerik. Sok dolgot közösen csinálnak. A többit kisebb csoportokban.
Nem vonhatja ki magát a közösségből a törzs tagja, de eszébe sem jut. Nem ismer más mentalitás, a közösségén kívül. Szerintem az esetükben, a boldogság fogalma sem tér el az öröm fogalmától.

#42
A cél elérésbe fektetett munka mennyisége, azt gondolom, sokkal komplexebb módon szabályozza a boldogságot. Ha nagyon sok munkát kell bele fektetni, az is csökkenti sikerérzetet.

(#6) bagyulajuve: az egyik pénzt lecserélném hatalomra

A másik kettőt, nyugodtan ki is húzhatod a listáról. A hatalom automatikus tartozékai.

(#46) lezso6: #Régenmindjobbvót.

Ezt hallom évtizedek óta. Egyre jobban röhögök rajta.


nicsefrigyes
(kezdő)

A régen minden jobb volt inkább csak tünete egy mélyebb problémának, akár csak a különféle formában vissza visszatérő tudományellenesség. És szerintem nem az a jellemzője, hogy hatalmas, a nosztalgia sokféle korra volt jellemző, inkább az a probléma, hogy hamis.

Az embereknek nincs "történelmi memóriájuk", úgy tűnik, csak tanulják a történelmet, de nem értik. Ezért aztán vagy romantikus elképzeléseik vannak a múltról, akkor minden jó volt, vagy inkább tagadják a múltat, annak szörnyűségeit. Azt gondolják például, hogy 75 éve még megtörténhetett, hogy embereket a vallásuk, etnikai hovatartozásuk miatt tömegével gyilkoltak meg, de ma már nem, mert most már okosak vagyunk, racionálisak és felvilágosultak.

[ Szerkesztve ]

üzenetek