[Re:] [Agyturbina:] Varjú és az AI esete - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Samus
(addikt)
Blog

A varjak és a hollók igen intelligens madarak, sok kísérletben bizonyították már a problémamegoldó képességüket.

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

Helló

Olvastam róluk sokat inkább a vizuális feldolgozás és az intelligencia oszefuggesere lettem figyelmes pl. a polipok is ide tartoznak. Erre jött a mai gpgpu jellegű neuronhalo szimuláció. Valahogy hátborzongató ez a fajta felismerés.


Samus
(addikt)
Blog

Nekem inkább az félelmetes, hogy ezek generációról generációra öröklődnek, csak fel nem tudom fogni, hogyan. Nincs írott anyag, amiből tanulhatnának, kalapos varjúprofesszorok sem repkednek, akik oszthatnák az igét. Mégis az van, hogy kiveszel a fajból egy egyedet találomra, és képes arra, amire.


t72killer
(titán)
Blog

A varjak sokszor csapatban vonulnak, van lehetőségük tanulni egymástól. Mindenesetre az is igaz, hogyha egy varjú egyedül marad, egyáltalán nem pánikol/pusztul el (ld hangyaboly nélkül maradt hangya), vígan éli az életét.

És igen, az AI-fejlesztőknek bőven van mit tanulniuk az állatvilágtól:R

[ Szerkesztve ]


UnA
(Korrektor)
Blog

"inkább a vizuális feldolgozás és az intelligencia oszefuggesere lettem figyelmes"

Talán létezik ilyen, de a látás fejlettsége az összes repülésre képes állatnál létezik, még a rovaroknál is, de azért ennek ellenére egy legyet nem igazán gondolok okosnak :)


#90088192
(senior tag)
Blog

Nincs is a legyenek komplex vizuális feldolgozó egysége.
Érzékeny sok tartományban, magas az FPS de mintakeresesben sehol sincs Szvsz


Eastman
(őstag)
Blog

Budaörsön láttam egy őszi napon, ahogy a varjak a telefonvezetékről a betonra ejtették a diót ami széttört. Így jutottak hozzá a puha dióbélhez. Egy közülük bátrabb és talán okosabb volt, aki a csőréből a forgalmas aszfaltos útra ejtette, ahol az autók átmentek a dión, ami apróbb darabokra tört és nem kellett erővel kivájnia.


#90088192
(senior tag)
Blog

Bocsánat félre értetted, nem a szem altal generált inputrol beszélünk hanem ami mögötte van ami az információ halmazt feldolgozza.


#90088192
(senior tag)
Blog

Én a gekkokat figyelem mostanában cseles jószágok, de van kormorán meg nagyon bátor kacagó Jancsi is aki felkeltette az érdeklődésemet.


mephi666
(nagyúr)
Blog

érdekes ez a téma: mi az, amit örököl a gyerek és mi az, amit elsajátít? pl fogsz pár tucat random 7 évest, akkor teljesen más szinten fognak állni... varjaknál valószínűleg az öröklődés dominál, mert nem ad varjúpapa a kisvarjúnak kirakót, hogy azzal játszadozzon és fejlessze a képességeit, miután a természetben is könnyebben fog boldogulni :DDD embereknél viszont tuti van, ami örökletes, de még jobban számít, ha ki akarja/tudja használni a gyerek a jó génállomány előnyeit... pl. 2 hete múlt 2éves a fiunk és már megjegyez színeket/számokat... egyszerűbb kirakókkal pedig már hónapok óta játszik... van pl egy ilyenünk és már 3-4 hónappal ezelőtt játszott vele... pár nap alatt megtanulta, melyik forma hová illik, mondja az állatneveket és amikor egyik állat sincs a helyén, végigmondja, hogy hova minek kell kerülnie :) (rokonságban más hasonló kirakóval is pillanatok alatt elboldogult) ...nem erőltetünk rá semmit, viszont ha valamivel szívesen lefoglalja magát, abban "támogatjuk" ...azért írom ezt, mert nővérem tanár és mesélte, hogy az is gyakori náluk, hogy egy 6éves iskolás gyerek nem ismeri még rendesen a színeket :Y


t72killer
(titán)
Blog

Igen, embereknél óriási különbségek vannak. Ahol szerető, ingergazdag, kiegyensúlyozott környezetben ismerkedik a világgal, ott 3-4éves korára elképesztő tudást halmoznak fel a kicsik - pl két nyelvet anyanyelvi szinten(!), betűket ismernek fel, és egy érdeklődőbb 4éves simán elszámol neked 30ig is.

Mindeközben a 30ig számolás lehet probléma lesz annál a 10éves gyereknél, akinél az esti program az, hogy végignézi, ahogy az alkoholista "apuka" elveri anyut miután hazajött a kocsmából.


UnA
(Korrektor)
Blog

Ha nem lenne mögötte valódi adatfeldolgozás, akkor egy kameráról beszélünk. De egy rovar hihetetlenül kifinomult manőverezésre képes, és akkor még hol vannak azok a dolgok, ami lehetővé teszi azt, hogy megtalálják a virágokat, stb - nem is szólva a ragadozókról, mint a skorpiólégy vagy a szitakötő.


Ghoosty
(őstag)

"ami lehetővé teszi azt, hogy megtalálják a virágokat, stb "

Erre nekem is volt egy meglepő tapasztalatom. Egyik nyáron nagyon csírás lett a krumpli. Leszedtük a csírákat és elástuk a földbe. Szépen ki is hajtott. Viszont rá pár napra meg is jelent a krumplibogár. De hogy az honnan talált oda?! A közelben kilométerekre nincs krumpliföld. Bár nem néztem be minden ház udvarába de nem láttam háztáji krumplitermesztést sem. De valahonnan odakerült egy csomó bogár. Eltapostam őket ne szaporodjanak, de így eredménye se lett a csírafelhasználásnak, csak a meglepő emlék.


#90088192
(senior tag)
Blog

Az ízeltlábúaknak elég primitív a feldolgozó rendszerük pl ha mozgást látnak próbálnak kitérni nagyon egyszerű megoldás. Bizonyos színek még vonzzák őket. De komplex minták összehasonlítása nem tartozik ebbe bele. Ebben különbözik a 2 feldolgozó egység.
Ami szöget ütött a fejembe hogy nem ez volt az egyre komplexebb idegrendszer kialakulásának a folyamata?


UnA
(Korrektor)
Blog

Szerintem ez így nem igaz, ez a papucsállatka szintje ;)


#90088192
(senior tag)
Blog

Akkor ez ügyben válni okosabb ember véleményére szorulunk. 🙏


mephi666
(nagyúr)
Blog

kb fél éve csótányokon végeztem kísérletet: feljött panelban valahogy az elsőre néhány kisebb konyhai csótány, amiket szerencsére gyorsan sikerült teljesen kiirtani, viszont 3 példányt befogtam pár nap alatt... beleraktam őket egy lezárt dunsztosüvegbe és kitettem napozni... (rohadt meleg volt azokban a hetekben) azt írták, hogy kaja nélkül nagyon sokáig bírják, víz nélkül viszont "csak" egy hétig... kb 10-12 nap után jutott eszembe, hogy megfeledkeztem róluk... nézegettem az üveget és 2 még virgoncan szaladgált benne, harmadik társukból viszont csak egy darabka kitinpáncél maradt... nem láttam a folyamatot, így nem tudom hogy először ölték/ették meg a gyenge egyedet, vagy csak azután vetemedtek rá, miután a leggyengébb elhalálozott, hogy felzabálják a maradványait és ezzel plusz időt nyerjenek maguknak... innentől kezdve tényleg az egyik legjobb túlélőnek tartom én is a csótányt... egyedül a mosogatógép 2órás 65fokos programját nem jól viselik :D (az első egyedet ott találtam a gépben döglött állapotban... arra még azt hittem, hogy tücsök, mert recések voltak a hátsó lábai és kicsit megszívta magát, ami miatt nem volt egyáltalán lapos :D )

[ Szerkesztve ]


UnA
(Korrektor)
Blog

Még egy 120 éves(!) tudományos cikk alapján is nagyon fejlett a rovarok látása... [link] Ha akarsz, keresel ennél újabbat ;)


#90088192
(senior tag)
Blog

Tudod, a halak rajban való mozgása jut eszembe mindig erről, olyan komplex dolgokat képzelünk mögé hogy csak na, de valójában max 3-4 szabály amit követnek, vagyis nem egy nagy agymunka.

Hasonló a csótányok/ízeltlábúak működése is, persze attól függ mire van kódolva az "FPGA" nagyon leegyszerűsítve nézve

Egy mintázat felismeréséhez sokkalta bonyolultabb mechanizmus szükséges, illetve utána a kimenet összehasonlításához mar nem, csak ugye az a kérdés, ez hogyan megy végbe, mert a látókéreg mar előre "megemészti" az infót és azt a megemésztett infót kell összehasonlítani az elraktározottal.
A másik a kép egyes részleteit SZVSZ maga a látókéreg is képes összehasonlítani.

Vagyis a GPU elvégzi a munka oroszlán részét, SZVSZ, és amikor ezek az élőlények megváltozott környezetbe kerülnek, akkor másra is felhasználható(ugye nem kell a varjúnak gyíkra vadászni elég a kukát kinyitni...Vagy megtanulni mikor hol nyírják a füvet és utána mehet bogarászni mert nem tudnak elbújni STB

Persze ez az én privát agymenésem, de analógiát látok, aztán lehet hogy nincs... :R


#90088192
(senior tag)
Blog

Akkor tisztázzuk, mit értünk Látás alatt:

A szem félbontását FPS érteket?

Vagy mennyi információt tud ebből kinyerni?

Mert a sima házi légy látása kiváló, csak ha a zebra csíkjait latja akkor megzavarodik mert amit a "látókéreg/GPU" kinyer a szemek által látott infóból annak nem lesz értelme.

Remélem így mar latod :R mire gondolok :DDD


UnA
(Korrektor)
Blog

Az hogy egyfajta mintázat képes optikai csalódást okozni egy élőlény esetén, az nem jelenti azt, hogy rossz lenne az információ-feldolgozás. Hasonlóan, ember esetén is vannak zavarbaejtő képek. Tehát ez nem érv semmilyen szempontból.

Szóval nem nézted meg, amit küldtem... :N


#90088192
(senior tag)
Blog

:B

Jogos, hamarosan pótolom.

De ez esetben megfordítom a kérdést, lehet jobban segítségünkre lesz:

A varjú/egyes élőlények agy mérete nem indokolja, az általuk tanúsított intelligencia merteket.
Ez az intelligencia összefüggésben áll-e a a látókéreg aranyával az agy többi részéhez képest?

:R


UnA
(Korrektor)
Blog

Természetesen nem tudom a választ, de meg lehet fordítani, és feltenni a kérdést, hogy az ámbrás cet agymérete alapján (az ember ötszöröse) mennyivel okosabb nálunk? ;)


#90088192
(senior tag)
Blog

Azt már bizonyított hogy maga az agy méret nem korrelár azon formában hogy minél nagyobb annál inteligensebb. Ami számít a neuronok távolsága egymástól mert ez meghatározza a maximálisan kialakítható kapcsolatok számát. Ezt hívjuk úgy hogy barázdáltság. Vagyis az elefánt nem különösebben inteligens. Ez már tuti a többinél meg jönnek a kérdések. :K


UnA
(Korrektor)
Blog

Valahogy úgy érzem, hogy ebben az agykutatás sztoriban nagyon kevés dolog bizonyított, persze feltevés van bőven...

És ha megmaradunk az evolúciós platformon, akkor a nagyméretű agy már önmagában ellentmondásos, ha nem jó semmire (mert akár a varjúé is elég volna). Vagy csak a feltételezés hibás, hogy mit tud az elefánt. ;)


mephi666
(nagyúr)
Blog

ja, lehet az elefántok csak játsszák a butát, cirkuszban idétlenkednek, stb... közben meg titkon már megtalálták pl a rák és aids ellenszerét és jókat röhögnek az embereken, milyen ostobák és hülyére veszik őket? :D az is lehet, hogy a piramisokat is ők építették suttyomban, az emberek meg építgetik a mindenféle elméleteket, hogy az őseink hogy rakhatták azokat úgy össze?

ui: embernél azért van kis párhuzam az agyméret/koponyaméret és intelligencia közt... pl azért születik kb 9hónapra a baba, mert később a növekvő koponyaméret miatt nem férne át... viszont ezzel az jár, hogy nagyon fejletlen az elején: évek alatt alakul ki a mozgás, majd válik egyre precízebbé, valamint válik egyre intelligensebbé... állatoknál meg azt lehet látni, hogy csomó újszülött szinte azonnal botladozik már az anyja után... egyszerűen az lehet a válasz tényleg, hogy más-más az agy felépítése és másak a korlátai is :K

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

Az embernél nem a koponya méret miatt születik kilenc hónapra a baba, mert kiférne nagyobb is, hiszen nincs semmi csontosodva.

Az anya metabolizmusa nem bírja tovább táplálni, 9. hónap végére gyakorlatilag 100% van járatva az anya szervezete :R


#90088192
(senior tag)
Blog

Mostanában jöttek rá, hogy az intelligencia kutatást tényleg fajra kell szabni mert sokszor olyan marhaságot csináltak, hogy az eszméletlen.

Az elefánt memóriája jó, vagyis nagyon jó, talán pont a méret miatt :R

Erre jön a mókus esete akinek sehol sincs méretben az agya mégis 100-200 eldugott élelem rejtekhelyre is képes emlékezni.

A varjú meg ismeri az jövőbeni/eltolt jutalmazás fogalmat, és képes ezek alapján a jelenben döntést hozni.
Például, ha adsz neki egy kulcsot amivel kinyithat egy dobozt amiben 10 kukac van, vagy adsz neki 5 kukacot, akkor a kulcsot fogja választani, meg akkor is ha nem 100%-ban volt jutalom a kulcs használta után a tréningezés közben.

Egyszerűen érthetetlen, de pl. egy kupac majommal kipróbálták, a pénz fogalma megismerhető-e számukra.

Ha jól emlékszem 3 hónap után feltalálták a prostitúciót :K


mephi666
(nagyúr)
Blog

1986-ban a Northwestern University diplomaosztó ünnepsége után Mkele Mbembe
Kenyában töltötte a nyár nagy részét. Egyik kirándulása során, amikor
átverekedte magát egy sűrű bokron, Mbembe egy elefántbikával találta szembe
magát amint az állat az egyik mellső lábát a levegőbe emeli. Az elefánt elég
kimerültnek nézett ki, ezért Mbembe óvatosan megközelítette, és ahogy elé
térdelt hogy megvizsgálja az állat lábát, észrevette hogy egy jókora
"szálka" van beágyazódva a talpába.
Amilyen óvatosan csak lehetett Mbembe kihúzta a szálkát, mire az elefánt
óvatosan lerakta a lábát a földre. Az elefánt arccal az ember felé fordult
és meglehetősen nagy kíváncsisággal az arcán bámulta az embert néhány
feszült percen keresztül.
Mbembe mozdulatlanul állt, és semmi másra nem tudott gondolni, csak hogy
most bele lesz tiporva a földbe. Egyszer csak az elefánt egy hatalmasat
trombitált, hátat fordított, és elsétált.
Mbembe sosem felejtette el ezt a napot...
Húsz évvel később Mbembe a kisfiával sétálgatott a chicagoi állatkertben, és
ahogy az elefántok kerítéséhez közeledtek az egyik állat egyenesen megindult
Mbembe és fia Tapu irányába. A hatalmas állat bámulta Mbembe-t, és az egyik
mellső lábát a levegőbe emelte, majd lerakta. Ezt egy jó néhányszor
megismételte, majd egy hangosat trombitált, végig az ember szemébe nézve.
Mbembe visszaemlékezve az 1986-os találkozásra az elefánttal, azon törte a
fejét, hogy ez vajon ugyanaz az állat-e. Mbembe összeszedte a bátorságát, és
megvárta amíg minden látogató odébbáll, majd átmászott a korláton és
megindult az elefánt felé.
Csodálkozva nézett az állat szemébe, mire az elefánt trombitált újra egy
nagyot, körbeölelte az ormányával Mbembe egyik lábát és hozzávágta a
korláthoz, majd odament hozzá és halálba tiporta a szerencsétlen balfaszt.
Valószínűleg nem ugyanaz az elefánt volt az...

üzenetek