[Re:] Batteriser - fake? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


psyho85
(aktív tag)
Blog

Nézd meg egy random IC diagrammját, mennyi minden van belezsúfolva, már nem is DIP-8, hanem sokkal kisebb tokozásokban is. Ez meg csak egy sima step-up konverter gondolom. Elvileg jó, működhet, csak annyi a baj, hogy ha az elem lemerül adott feszültség alá, már a kapacitásának a nagy részét elvesztette, tehát hiába csinálsz 1,5 V-ot az 1,3-ból, A-t nem tudsz már kinyerni belőle olyan sokat. Pl. van egy olcsó gagyi 5 LED-es kerékpár lámpám, gyerekek tönkre vágták, de a LED-ek még jók voltak benne, azt kivettem, és egy 9V-os elemmel hajtottam meg - ami már le volt merülve olyan 8V-ra. Hiába duplája ez annak amivel amúgy a lámpa megy, pikk-pakk lemerült.

Alkalmazni meg azért nem alkalmazták eddig a "nagyok", mert akkuhoz értelmezhetetlen, azokat ha túlmeríted tönkremennek.

[ Szerkesztve ]


joghurt
(addikt)
Blog

1. Szerintem az inverter és a kapcsolóüzemű táp elég régóta ismert technológia.

2. Az egészben épp az a kunszt, hogy le tudják kicsinyíteni. Egy kondi ennél kisebb méretben is elfér, pláne akkora áramokhoz, amiket egy elemről táplálsz.

3. A készülékgyártók részéről épp ennek az ellenkezője zajlik, kőkemény üzleti megfontolásokból. Egyre
kevesebb fényképezőbe lehet pl. AA vagy AAA akkukat tenni, mindegyikhez valami egyedi Li-akkut adnak, egyedi töltővel. Semeddig sem tartana a kapcsolóüzemű tápokat úgy méretezni, hogy 2*1,1 V-ról még működjenek, de inkább úgy állítják be őket, hogy 2*1,3 V-nál már lemerült elemet jelezzen, így egy csurig feltöltött NiMH akkut egyből leköp. Már alig találsz ceruzás fényképezőt, ahol ne így lenne.

Az Apple-nek sem az a célja, hogy te egy félig lemerült ceruzaelemet használhass még, hanem az, hogy vegyél Apple akksit. A telefonoknál már ott tart a dolog, hogy pl. a Samsung az NFC antennát is az akkura növeszti, így utángyártott akkuval nem fogod tudni használni.


mr_ricsi
(veterán)
Blog

Amikor a szén-cink elektródás elemeknek 1.4V alá esik a feszültsége, akkor a kapacitásának már a 10%-a sincs benne. Ez a szerkezet elvileg sem gazdaságos.

Én már építettem kapcsolóüzemű invertert LED-es lámpába, hogy anyám vérnyomásmérőjéből kikerülő elemeket a végletekig kihasználhassam, és ezzel nagyon megvédjem a Földet. Sok értelme nem lett a dolognak.

joghurt (#2):
"Egyre kevesebb fényképezőbe lehet pl. AA vagy AAA akkukat tenni, mindegyikhez valami egyedi Li-akkut adnak, egyedi töltővel."
Ez csak a pocket fényképezőkre igaz maradéktalanul. Mert a kicsi méret miatt nem fér beléjük szabvány akku és akkutartó. És az egyedi akkutöltő sem kizárólagos, mert sok fényképezőt USB-n keresztül (is) lehet tölteni.
A nagyobb méretű gépeknél nagyon sokat lehet találni szabvány AA méretű elemtartóval.

"Semeddig sem tartana a kapcsolóüzemű tápokat úgy méretezni, hogy 2*1,1 V-ról még működjenek, de inkább úgy állítják be őket, hogy 2*1,3 V-nál már lemerült elemet jelezzen, így egy csurig feltöltött NiMH akkut egyből leköp. Már alig találsz ceruzás fényképezőt, ahol ne így lenne."
Menüben át lehet állítani Ni-Cd vagy Ni-Mh akkuhoz, sőt, van olyan is , ami lithiumosat is fogad, és ehhez is van beállítás. A merült szenes elemnél át kell állítani NiMh-ra, és akkor még lehet lőni néhány fotót.


joghurt
(addikt)
Blog

"Amikor a szén-cink elektródás elemeknek 1.4V alá esik a feszültsége, akkor a kapacitásának már a 10%-a sincs benne." - Ezt rosszul tudod. A NiMH/NiCd valóban hirtelen törik le a kisütésnél, az alkáli elemek viszont teljesen lineárisan merülnek.
http://michaelbluejay.com/batteries/disposable.html

"Menüben át lehet állítani Ni-Cd vagy Ni-Mh akkuhoz" - Igen, van ilyen (ilyet vettem én is ;) ), de a nagy többség nem ilyen. Van, aminek a hivatalos adatlapja szerint működik NiMH-val, de a review-k, felhasználói hozzászólások és konkrét kipróbálás alapján mégsem.
Aztán vannak gyártók, akik már az adatlapon is csak alkáli elemet írnak, és kizárják a tölthető akkukat.


Hujikolp
(őstag)
Blog

Joule thief az eszköz neve. Ismert, nem új dolog az elektronikában. video

Mellesleg kis áramoknak kis kondi elég. Kapcsolás frekijével és terhelésből számolható

[ Szerkesztve ]


Blindmouse
(senior tag)
Blog

Bele van téve több perifériába is meg nem is. Annyit csinál hogy hagyja lemerülni az elemet asszem 0,8V-ig és úgy kicsivel nagyobb a kapacitása mintha csak 1,2V-ig merítenéd. Azért nincs benne pl egy egérben, mert akkor kicsinálná az újratölthető akksikat amit beleteszel. Nem varázslat, működik, csak biztos hogy nem hozza a 800%-os többletet, legalábbis az esetek 99%-ában biztos hogy nem.


sonar
(addikt)
Blog

Index-en is volt róla bejegyzés: [link]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Nemrég kutakodtam pont ez irányban, én sima 3V-os CR2032 gombelemből próbálom kihozni a maximumot. Egyelőre még nem mértem le, hogy mennyit lehet nyerni egy step up konverterrel, ami fix 3.3V-ra állítja be a feszt, akár 0.7V-ból. Lehet semmit se fogok vele nyerni üzemidőben, bár úgyse ez volt az elsődleges cél, hanem a fix fesz. Nagyon apró cucc, kb 2x2mm a DC-DC chip lábbakkal együtt, emellé csak két kis kondi (2x1.25mm / db) meg egy induktivitás (kb 2.5x2mm) kell, s kész is. Szóval simán reális, működhet.

A dologban a kérdés inkább az, hogy:

1. Mekkora áramot tudsz így kivenni az elemből? Egy ilyen apró DC-DC konverter nem tud sokat, szóval ha sok ampert akarsz kivenni, ugyanúgy le fog esni a feszültség, cseszheted. De 100mA körüli áramokra talán jó. Bár ez se biztos, ami nekem van az 1.2V-ból már csak 40mA áramot garantál.

2. Milyen minőségű a kimeneti fesz? A kapcsolóüzemű cuccok igen szőrös jelet állítanak elő, s az apróság csak ront helyzeten, normális szűrés van rajta? Ha egyáltalán elfér. Persze ha a meghajtott cucc megfelelő tápszűréssel van ellátva, akkor nincs probléma. Csak hát mivel elemről van szó, annak felesleges erős tápszűrés, hisz az önmagában nagyon tiszta tápfeszt ad.

3. Hatékonyság? Nyugalmi áram? Ha ezek nincsenek megfelelő szinten, akkor cseszheted, maga a DC-DC fogja lezabálni az elemet.

[ Szerkesztve ]


JoeYi
(őstag)
Blog

köszi srácok, akkor mégis lehet varázslat. Ha tényleg kijön beáldozok párszáz forintot hogy lássam mire használható


mr_ricsi
(veterán)
Blog

"az alkáli elemek viszont teljesen lineárisan merülnek."
A gyakorlatban ennek nincs jelentősége. A lámpám 480mA-t fogyaszt, ezt egy teljesen új garnitúra tartós alkáli elem 3,5-4 órán át tudja működtetni. A vérnyomásmérőből kiszedett elemekkel egy negyed órát bír, aztán már drasztikusan halvány a fénye.
Egy bármilyen készülék által kimerített elemeket teljesen értelmetlen a postban szereplő kütyüvel használni.

Minden eddigi fényképezőgépemet NiMH akkukkal használtam, mivel csak olyat vettem-veszek, ami akkuval és elemmel egyaránt működik. Mindegyikben működött az NiMh és az alkáli is, (pedig régebben még noname gépeket is képes voltam megvenni). Ha valamelyik írná az adatlapján, de a valóságban mégsem működne, azt gariban visszavinném, mivel hibásan működik.

"Aztán vannak gyártók, akik már az adatlapon is csak alkáli elemet írnak, és kizárják a tölthető akkukat."
Erre mutathatnál néhány példát.


joghurt
(addikt)
Blog

Pl. Canon (mint a PowerShoot A1400), vagy a FujiFilm (mint a FinePix AV200/205).


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Akkor merül lineárisan, ha nincs rajta terhelés. :D Amint áramot küldesz rá, máris leesik a fesz, mivel az elem belső ellenállása a merüléssel növekszik, nem képes elegendő áramot leadni. Ennek a kütyünek csak a kis fogyasztású (nagyon max pár tíz mA) cuccoknál van értelme, abban az esetben tényleg ki tudsz venni az elemből sokkal többet, mert ott lemerült állapotban nem az áramfelvétel a korlát, hanem a feszültség.

Példának okáért én azért használok a 3V-os kis lítium gombelemhez DC-DC átalakítót 3.3V-ra, mert ugyan a meghajtott ledeknek 3.0V környékén van a nyitófeszültségük, de a gombelem az használat során során a 3V-ról 2V-ig merül. Szóval kb az első pár órában hatékony, s onnantól, hogy kicsit merül, a ledjeim nem fognak normálisan világítani, cseszhetem. De ha megerőszakolom a DC-DC chippel, akkor 3.3V-on fog maradni, amíg az elem belső ellenállása nem korlátoz, azaz a tényleges lemerülés be nem következik.


mr_ricsi
(veterán)
Blog

"Canon (mint a PowerShoot A1400),"
"2 db AA méretű alkáli elem vagy Ni-MH akkumulátor (az alkáli elemek mellékelve)"
"kb. 500 felvétel (a külön megvásárolható Canon NB-3AH akkumulátorokkal)"

"vagy a FujiFilm (mint a FinePix AV200/205)."
"2xAA type alkaline batteries (included) / 2xAA type Ni-MH rechargeable batteries (sold separately) "
[link]

Ezek nem azt bizonyítják, hogy a gyártók csak alkálival működő fényképezőket gyártanának, hanem éppen az ellenkezőjét.


mr_ricsi
(veterán)
Blog

Egyformán világít, de az üzemidő viszont lerövidül, mert az átalakító is fogyaszt áramot.

üzenetek