[Re:] [bkercso:] Isten teremtett-e mindent? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


bkercso
(nagyúr)
Blog

Blogbejegyzésként tettem fel, mert ki tudja, összeszedem-e valaha egy nagyobb cikkbe vagy sem. Egyelőre nem látom értelmét, mert szerteágazó a téma és a linkelt anyagokból így is el lehet indulni sokfelé. :)


Fred23
(nagyúr)

Köszi az írást! Már szinte egyáltalán nem foglalkozok ilyen témákkal, mégis elolvastam, és kedves emlékeket ébresztett bennem. A Gyenis Balázs cikket pedig talán el fogom olvasni valamikor.


Ghoosty
(őstag)

Ezt a szubjektív objektív dolgot nagyon furcsán értelmezed. Főként, ha a fizikai fogalmakra is rá akarod erőltetni. De bármennyire is azt gondolod, hogy egy 100km/h-s sebességgel feléd haladó kő nem fog benned kárt okozni, akkor is fog.
A gyerek, aki még nem tud arról, hogy ha valamibe beüti a fejét az fáj, annak is fáj, pedig biztos nem szubjektíven döntötte el, hogy mi lenne, ha neki fájna.
Ha odamegyek egy törzshöz, aki még semmit nem tud az elektromosságról, de én viszek magammal egy nagy kapacitású akkumulátort, akkor bizony agyon tudom vágni őket a szubjektív elektronommal is. Hiába nem létezik az ő szubjektív valóságában semmi hasonló.

A paranormális tevékenységek kutatás kérdését is rejtélyes módon nyitva hagytad, de a valóság az, hogy abbahagyták, mert nem volt eredménye.

Szóval filozofálgatásra jó ez az írás, meg feltesz olyan kérdéseket, amiket nem lehet bizonyítani, de semmivel sem másabb, mint ahogy az sem cáfolható se bizonyítható, hogy csak ma teremtődtél a világgal együtt és csak a fejedbe ültettek emlékeket a múltról. Vannak még hasonlók, amik időtöltésre jó, meg érdekes gondolatok, de gyakorlati haszna nincs, max ihletet adhat más témakörben.


Dilikutya
(félisten)

NEM.


#77646080
(senior tag)

Érdekes tartalom, korrekten átgondolt és szerkesztett írás. Jó, hogy ilyet is látni errefelé (PH!). Nekem határozott válaszom van a címbeli kérdésre, mégpedig egy "igen".


updog
(senior tag)
Blog

Érdekes írás :)

"Számomra nagyon érdekes, hogyan gondolkodtak az emberek a természettudományos gondolkodásmód megjelenése előtt."

Nyilván a világ (szó szerint az egész világ) pontosan ugyanúgy működött régebben is, attól függetlenül, hogy az ember tudta-e hogy mi történik, vagy még csak érzékelte (vagy még azt sem).

És akkor most gondoljuk tovább ugyanezt, mi van, ha van olyan még "nagyobb" tudás, amit majd megismerve, akár csak párszáz év múlva azt mondjuk, (pont mint most visszatekintve pl. a középkorra), hogy haha, milyen nevetséges, hogy azt gondolták, fontos képet alkotniuk egy fekete lyukról, meg azt hitték, hogy a Higgs-bozon valami nagy dolog.


Ghoosty
(őstag)

Higgs bozon az kb Archimédész törvényével homológ, a fekete lyuk képe meg mondjuk Da Vinci helikopter tervrajzaival vagy a barlangrajzokkal.
Szerintem elég kevesen tartják nevetségesnek ezeket, pedig elég régiek.
Amit nevetségesnek tartanak, az a vágjunk eret, hogy kijöjjön a betegség, meg a villámokat Zeusz csinálja, stb.
Még a Newtoni fizikát sem tartják nevetségesnek, annak ellenére, hogy a relativisztikus fizika pontosabb képet ad (makro szinten). Nem attól válik valami nevetségessé, mert régi, még attól sem, hogy elavult, hanem attól, hogy sose volt alapja, csak valaki kitalálta.


updog
(senior tag)
Blog

OK, valami ilyesmit akartam én is megfogalmazni, csak még nem ittam meg az első kávémat :) A "nevetséges" rossz szóhasználat volt, legalábbis mondjuk a következő értelemben gondolok rá: hát nem nevetséges, hogy az emberiség kétharmadának a zsebében olyan telefonok vannak, amik sokszor-sokszor nagyobb teljesítményűek a teljes Holdraszállást levezénylő számítógépeknél?

A felsoroltak valóban (tudásunk szerint) megkerülhetetlen részei az egésznek, viszont akkor nézzük úgy: egy adott időszakot nézve (a jelent is beleértve), mindig "csak" egy adott tudásmennyiséggel rendelkezett az emberiség, és ahogy haladt előre az idő, egyre többmindent tudtunk meg és egyre nagyobb mélységben értettük meg az eddigieket. Igazából a világ mindig is ugyanaz maradt körülöttünk.

És az egykor mindenre kiterjedő, és a legtöbb kérdésünkre választ adó tudás nevetségesen kevésnek tűnik így visszatekintve, mert nem is tudjuk, mennyi kérdést nem tettünk még fel. Extrém(?) példa: lehet hogy 150 év múlva minden okostelefonnal le tudunk majd fotózni egy fekete lyukat.

Talán így érthetőbb, mit akartam mondani, ha nem, iszok még egy kávét ;]


#77646080
(senior tag)

Az érvágás célja nem az volt, "hogy kijöjjön a betegség". :N A [link] -et olvasva magam is meglepődtem a tényen, hogy kontrollált formában ugyan, de a mai napig is alkalmazott, ritka eljárás.


Ghoosty
(őstag)

Elnézést, valóban pontatlan volt a megfogalmazásom, de nem volt kedvem részletezni. A linkelt 'cikkben' is szerepelt, hogy "a betegségeket a testben rekedt „rossz vér” okozza." Így azért is engedték a vért, hogy kijöjjön közvetetten a betegség.

A modern alkalmazását azért kétkedve fogadom. Főként, hogy csak úgy egy mondat erejéig szerepel, bármilyen konkrét példa nélkül, egy olyan blogbejegyzésben, ami keveri az érvágást a köpölyözéssel. Nagyon nem keresetem, de azért egy 5 percet próbáltam találni érvágás modern alkalmazását, de nem találtam semmit.


#77646080
(senior tag)

Ja-ja, ezért is írtam, hogy engem is meglepett. Könnyen lehet, hogy nem is helytálló a tartalom. Nem vagyok orvos vagy eü.-s, de a környezetemben vagy csak a hétköznapi életben, abszolúte nem hallottam róla, hogy ilyesmit végeznének.


Chaser
(titán)

amennyiben isten teremtett mindent, pontosan megtervezhette az evolúciót is, az isten hitet, mindent, mivel nyilván megvolt arra is a képessége
az én véleményem az, túl sok véletlen kellett a földi élethez, túl törékeny az egyensúly amiben élünk, túlzottan felgyorsultak az események az utóbbi 1-2 évszázadban, meglepne ha csak úgy kialakultunk, nem pedig valaki/valami megtervezett volna, h milyen okból, az pont az ő dolga


bkercso
(nagyúr)
Blog

Ezt a szubjektív objektív dolgot nagyon furcsán értelmezed. Főként, ha a fizikai fogalmakra is rá akarod erőltetni. De bármennyire is azt gondolod, hogy egy 100km/h-s sebességgel feléd haladó kő nem fog benned kárt okozni, akkor is fog.
Akkor te értetted félre. :R Arra vonatkozik a szubjektív, hogy megalkottuk a sebesség fogalmát. A sebesség olyan, mint a kék: mi alkottuk, mert számunkra hasznos az értelmezéshez. De alkothattunk volna más fogalmat is.

A paranormális tevékenységek kutatás kérdését is rejtélyes módon nyitva hagytad, de a valóság az, hogy abbahagyták, mert nem volt eredménye.
A blogbejegyzésem nagyon vázlatszerű, de belinkeltem róla egy Vassy Zoltán könyvfejezetet. Ebben a könyvben (talán a belinkelt fejezetben, talán egy másikban) leírja, hogy azért hagyták abba, mert a hatás kicsi és sztochasztikus, de a létezését nagy megbízhatóssággal kimutatták.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Köszi!

Szerintem a kérdésre a választ senki nem dönti el helyettünk. :)

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Igazából a világ mindig is ugyanaz maradt körülöttünk.
Szerintem ma a világot nagyrészt az emberek határozzák meg, a társadalmak pedig nagyon sokat alakultak. 12 ezer éve kezdtünk letelepedni és növényt termeszteni. 5000 ezer éve írni, így létrejöttek nagy birodalmak, amik egységesítették a kultúrákat.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Lásd antropikus elv. ;)


updog
(senior tag)
Blog

"az én véleményem az, túl sok véletlen kellett a földi élethez"

Ilyen szempontból nézve, a pap, aki összeadott minket (majdnem velünk egy idős, modern felfogású), mondott egy jó példát: a tudósok a mai napig kísérleteznek, hogy életet hozzanak létre (gyors google után a jelen állás: "akár egy évtizeden belül sikerülhet egy működő sejtet létrehozni"), de ez még nem sikerült nekik. Miért lehet ez, és sikerülhet-e nekik valaha is? Egyébként nagyon jó dolgokat mondott másról is, de nem megyek bele, ez nem az a topic.

A szkeptikus énem persze azt mondja, nyilván, mert hogyan reprodukálnák azokat a körülményeket, amik x milliárd éve álltak fenn a Földön? Hiszen akkor és ott jött létre az első élő organizmus, értem én hogy most minden(?) tudás a rendelkezésünkre áll, hogy hogyan kéne csinálni, de fizikailag képtelenség, ettől még ez nem azt jelenti, hogy azért az, mert van egy nagyobb hatalom, és csak "ő" tudhat(ott) életet teremteni.

Az, hogy túl sok véletlen kellett: az univerzum nagy. Felfoghatatlanul nagy. Maradjunk annyiban, hogy ha csak ez az egy univerzum létezik is, nagyjából végtelen lehetősége volt az életnek arra, hogy valahol (pl. a Földön :) ) pont minden véletlen egybeessen.

És akkor továbbvihetjük a gondolatmenetet: van-e még valahol egy (több) olyan hely a világban, ahol ez (vagy pont hogy valami más, ami "életet" eredményezett) szintén megtörtént? A Kapcsolat című filmben hangzik el ez: "The universe is a pretty big place. If it's just us, seems like an awful waste of space." (Carl Sagan)


Ghoosty
(őstag)

Szerintem a sebességnek semmi köze nincs a kékhez. Attól, hogy speed-nek hívom, vagy lépés/homokórapergés-t használok attól még ugyanazt takarja. Valami egységnyi idő alatt megtesz egy távolságot. Ebben nem látok semmilyen szubjektivitást.
A kék esetében teljesen egyetértek egy bizonyos frekvenciatartományát az elektromágneses sugárzásnak kéknek nevezzük. De lehet valakinek a türkiz az alapszó és a mi kékünkre mond valami más kifejezést, ahogy mi mondjuk a kicsit zöldeskékre, hogy türkiz. De ezt is lehet objektivizálni, ha szükséges. Az elektromágneses sugárzás frekvenciájával. Ebben megint nincs szubjektivitás.

Hallottál te már bármilyen kultúráról, ahol egy tárgy haladását nem idő/távolság módon határozta meg? Bárhogy akarok bele szubjektivitást vinnem nem sikerül.


Chaser
(titán)

majd látom:)

doeeg
"Maradjunk annyiban, hogy ha csak ez az egy univerzum létezik is, nagyjából végtelen lehetősége volt az életnek arra, hogy valahol (pl. a Földön :) ) pont minden véletlen egybeessen."

reál és egyszerre humán beállítottságúként erre csak azt tudom mondani, amit egész életem folyamán tapasztaltam:
véletlenek nincsenek, minden ok és okozatok összefüggése, a legtöbb ember szeretné azt hinni, h vele valami véletlenül történt, pedig egyszerűen visszavezethető bármilyen esemély ok és okozati összefüggésekre
egy "véletlen" is sok, véletlenek sokaságán pedig mosolygok csak:)
azt tudom mondani, amíg nincs rá bizonyíték, h létezik-e bármilyen isten, avagy sem, pontosan ugyanolyan esélye van annak hogy létezik, mint hogy sem
az, h ma a tudósok mit tudnak létrehozni és mit nem, egyáltalán nem releváns, amennyiben létezik isten, olyan lényről beszélünk, akinek a fejlettségét a mi ütemünkben mérve lehet 10e év múlva sem érnénk el, de lehet ez a szám 1 millió év is

egy sarkalatos pont pedig a lelkiismeret, erről is van sok elmélet, amit én tudok róla, nincs összefüggésben a társadalmi helyzettel, lehet egy társadalmilag hátrányos helyzetű embernek jól működő lelkiismerete, ugyanakkor lehet egy társadalmilag előnyös helyzetű embernek olyan lelkiismerete, ami nem jól működik
azt viszont magamról tudom, el tudom dönteni valamilyen cselekményről, hogy jó-e vagy sem, ez pl nagyon érdekelne, magában az evolúció hogy oldotta meg
és ott van a kis lelkünk is, tehát nem kell paranormális tevékenységeket elővenni, magában a lélek elég paranormális


kenwood
(veterán)
Blog

Szerintem minden a tulelesrol szol. Ha az biztositja a tulelesedet, szaporodasodat, hogy kedves vagy embertarsaiddal, akkor erdemes kedves lenni. Ha meg kell olnod a nosteny frissen vilagra hozott utodjat,hogy parosodjon veled, akkor ezt fogod tenni.

Az biztos, hogy ahogyan az atomoknak,az amobaknak,a majmoknak, ugy az embereknek sincs kituntett szerepe az univerzumban.
Egyetlen autobalesetben szerzett fejserules le tud nullazni valakit.
Gondolom,sem ok,sem az agykarosodassal szuletett csecsemok nem fognak a menyorszagban megtaltosodni.

[ Szerkesztve ]


Ghoosty
(őstag)

Megnéztem, hogy ki ez a Vassy Zoltán. Gyakorlatilag ennek a témának a kutatásával foglalkozik. Kicsit csúnyán mondva hívő. Egy pozitívnak szánt könyvben is ilyeneket ír:

"Egyszerűbb és majdhogynem reálisabb mindössze annyit mondani, hogy nem tudunk semmit."

Rengeteg elköltött pénz után egy olyan ember akinek 'érdeke', hogy legyen valamilyen eredmény ennyit tud mondani.

"Nem biztos, hogy a parapszichológia képes lesz a fent vázolt program követésére, vagyis lényegében arra, hogy tudomány és áltudomány határán lavírozó, félamatőr tevékenységből igazi tudományos kutatássá váljon."

Az elért eredmények simán lehetnek véletlen eredmények ismertebb nevén fiókhatás.

(Az stílusa az őszintesége alapján, nem tűnik kóklernek, de inkább tűnik szalmaszálakba kapaszkodásnak, hogy biztos van valami, csak rosszúl keressük.)

A témakörben még: [link]


Ghoosty
(őstag)

Ugye tudod, hogy amíg előre nem tudod meghatározni, hogy milyen okok sorozata fog oda vezetni, hogy megnyerd a lottót főnyereményt 1db szelvénnyel, addig ez egyenlő az 'Isten útjai kifürkészhetetlenek' dologgal, csak nyakon öntve némi tudományosnak ható szöveggel.
Nagyon jó a fantáziám utólag én is ki tudom találni bárkinél, hogy mi vezetett ahhoz, hogy valami történt vele.


bkercso
(nagyúr)
Blog

lépés/homokórapergés-t használok
Azt akartam mondani, hogy már maga a távolság és idő is szubjektív. Példa: az anyag legsűrűbb formájába, a fekete lyukba sűríthető információmennyiség maximuma nem a fekete lyuk térfogatával, hanem a felszínével arányos. Ezért gondolják többen (Hawkings, Bohm, Pribram), hogy a tér egy hologram. Mi ezen keresztül érzékeljük a világot, de ez szubjektív.
Ide tartozik még a kvantumcsatolás (EPR paradoxon), amely a Bell-egyenlőtlenségek megsértésével megmutatta, hogy a lokalitás is csak egy illúziónk a térről.
Idő: az ált. rel. órta tudjuk, hogy minden egyszerre létezik. A múlt és a jövő csak számunkra különbözik: a jövőről még nem tudunk.
És akkor a sebesség: a mi mérettartományunkban ez egy kézenfekvő fogalom, de ugyan ezt akarjuk használni a szubatomi részecskékre is, és rájuk már nehezebben illik: mindig más választ adnak rá, és csak ezek valószínűségi eloszlása az, ami reprodukálható, vagyis amivel jellemezhetjük őket (ezt írja le a hullámfüggvényük).
Kék: nekünk 3 féle fényérzékeny receptor van a szemünkben, amivel színt látunk (meg egy negyedik, amelyikkel nem látunk színt, hanem csak sötétben segít). De van olyan rákfajta, amelyiknek 16 féle színlátó receptora van! Olyan színeket is lát, amikről fogalmunk sincs.
A természetben viszont nincs kék, csupán az elektromágneses sugárzás spektruma létezik, amely folytonos.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Jól utánanéztél 5 perc alatt. Én olvastam a könyveit, mind. Végig. :B Nem csak ennyit tud mondani. :N


Algieba
(őstag)
Blog

Mivel a világ működéséhez nem szükséges az ember által kitalált isteni lény, részemről értelmetlen fantasztikum mindenféle hit.
Eleve a lélek sem létezik, mindannyian az agyunk trükkjének dőlünk be, ami egy lénynek látatja a milliárdnyi sejtből és egyéb élőlényből (például baktériumok) összeálló emberi testet.
Elég sokat tanulmányoztam a saját elmémet és bizton állítom, hogy időszakos jelenség, ami megszűnik az agyvelő halálával. Egy információs szemétkupac a nagyra tartott elménk =lélek, és nincs az az isten, ami erre igényt tartana.


Ghoosty
(őstag)

Egyes nagy koponyák sejtéseit ötleteit, ne vegyük már készpénznek. Azért mert ők a tudományterületükön valami maradandót alkottak, még tévedhetnek. Az, hogy nem zárhatjuk ki, hogy a tér egy hologram, még nem jelenti, hogy igaz.
Ha a qvantum összefonódásról kiderül, hogy összeköttetés 2 térrész között és ezért azonnali a hatás, akkor sem változtat a távolságon, max bonyolítja az útvonal tervezést.
Hogy a feketelyuk információtartalma hogyan függ össze a távolsággal, az nem jött át.

"Idő: az ált. rel. órta tudjuk, hogy minden egyszerre létezik. A múlt és a jövő csak számunkra különbözik: a jövőről még nem tudunk."

Ez nem igaz. Csak annyit mond, hogy máshol máshogy telhet az idő, de itt is ki tudjuk számolni, hogy máshol hogyan telik, tehát ez is objektív.

"És akkor a sebesség: a mi mérettartományunkban ez egy kézenfekvő fogalom, de ugyan ezt akarjuk használni a szubatomi részecskékre is, és rájuk már nehezebben illik: "

Attól, hogy nem mindenhol használható a sebesség, attól még nem válik szubjektívvá.

A színérzékelés szubjektivitását nem vitattam.

Vassy-ról meg nem mondtam, hogy csak ennyit írt. Csak annyit néztem meg róla, hogy valami kókler, vagy tényleg tudományos munkát végez. Úgy tűnt, hogy az utóbbi. De amíg ezzel a tudománnyal foglalkozó sem meri egyértelműen kijelenteni, hogy létező dolog, addig én besorolom a nagyon valószínű, hogy nem létezik kategóriába.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Ez nem igaz. Csak annyit mond, hogy máshol máshogy telhet az idő, de itt is ki tudjuk számolni, hogy máshol hogyan telik, tehát ez is objektív.
Ha tízezer fényévre egy idegen lény a Föld felé biciklizik, akkor Beethovennel van egy időben. Ha megáll, akkor velünk, ha a másik irányba indul, akkor pedig a 2200-as évekbeliekkel. Ez persze csak kb. 10000 év múlva derül ki számára, amikor az info odaér, és abból visszaszámolja. De mai gondolkodásunkkal úgy látjuk, hogy a 2200-as évelben élők is léteztek már Beethovennel együtt, csak az infp a téridőben nem érhet el a 2200-as évekből Beethovenhez.

A holografikus Univerzum és a nonlokalitás pedig azt mondja, hogy távoli térrészek között, amik közt laza a kapcsolat, még lehet valamiféle kapcsolat, "együtt viselkedés". Tehát az Univerzum térben és időben is egységes, de a fenti sajátos módokon.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Örülök a sok olvasónak és a sok hsz-nek! :R

Mindenki milyen biztos a dolgok állásában (kivéve a kutatókat)! Hogy lehet így újat tanulni? :U ;)


Egon
(nagyúr)
Blog

De attól még az a 10000 fényév, ha megismerteted vele a fényév fogalmát, pontosan neki is ugyanannyi lesz, mint neked.
Szubjektív akkor volt (mondjuk)a távolság, amikor arasszal mértek. Az tényleg az volt: van akinek nagyobb, míg másoknak kisebb a keze. De mióta vannak szabványosított értékek, azóta objektív a távolság (mérése).
Persze bizonyos értelemben minden szubjektív. Egy átlagos nappali hossza nyilván mást jelent egy járni alig tudó egyévesnek, mint egy felnőttnek. 20.000 Ft - hiába objektív, mérhető stb. - nem "ugyanannyi" egy koldusnak, mint egy milliárdosnak. De a "filozófiai" megközelítés a kiinduló témában nem vezet sehova.


#77646080
(senior tag)

"Mindenki milyen biztos a dolgok állásában"

Persze, ezt hívjuk meggyőződésnek. :)

Algieba és Dilikutya tökéletesen az ellentétéről vannak meggyőződve mindannak, mint ami az én szilárd hitem alapja. Mindkét oldal meg van róla győződve, hogy neki van igaza, ezért vagyunk biztosak a dolgok állásában, a saját oldalunkon. Így kerek a világ.


kenwood
(veterán)
Blog

Ez igy biztosan nem igaz.
Mint ahogy az sem, hogyha mondjuk lenne ket novenyunk,az egyiket leraknank egy bolygora,a masikat pedig egy kozel fenysebeseggel mozgo urhajora,akkor nehany ora utan az egyik ugyanakkora lenne a ,masik pedig tobb eves felnott.
Ha ez igy mukodne,baromi egyszeruen menne a terraformalas.
Ledobunk nehany robotot,magokat,aztan par ora utan kesz is az uj bolygo.
Lehet, hogy kicsiben mukodik,nagyban biztosan nem.


gordonfreemN
(addikt)
Blog

Ez tök jó gondolatébresztő :R


plömplöm
(őstag)
Blog

TLDR

de ha igen, akkor magát istent ki/mi teremtette? vagy isten mindig volt? és mindig is lesz? azaz végtelen? és végtelenségében ezt az egy darab sárkupacot teremtette? vagy isten teremtette az egész világmindenséget, és van benne soksok sárkupac? a többi sárkupacon ugyanezt a módszert választotta, ádám éva alma kígyó? vagy ott kreatívabb volt?


bkercso
(nagyúr)
Blog

Mélyebb szinten szubjektív: faji szinten. Nélkülünk nem lenne távolság, mert a távolság csak annyira van jelen a természetben, mint a kék.
Ahogy írom is a bejegyzésben: annyiban objektív, hogy mindenki ugyan úgy érti, de annyiban szubjektív, hogy emberi kreáció. Mivel Isten bennünk él (a mi belső egyik minőségünk elnevezése), ilyen értelemben ő teremtette azt a világot, amit látunk, hiszen nem közvetlenül a valóságot látjuk. Pl. teret és kéket látunk, holott ezek nincsenek nélkülünk. Ez lett volna az alapállítás.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nem tudom, mivel nem értesz egyet, de az én hsz-em és a tied is az általános relativitáselmélet következménye, ami állja a teszteket derekasan. (Legutóbb egy Einsten-gyűrűt fotóztak egy feketelyuk körül.)

Egyszerű nem lenne a terraformálás, mert közel fénysebességre gyorsulni bonya.


Ghoosty
(őstag)

Tudtommal az idő dilatáció független a mozgás irányától, csak a sebesség számít.
Ha gyorsítok, akkor nekem lassabban telik az idő, de az nem jelenti azt, hogy a jövővel egy időben vagyok, csak annyit, hogy 'gyorsabban érek a jövőbe'. Visszafelé meg nem megy.

Még ha el is fogadom, hogy távoli térrészek között valamiféle kapcsolat van, nem jelenti, hogy szubjektív a távolság. Maximum ez alapján fogunk tudni féregjáratot vagy térgörbítést csinálni így rövidülhet az utazás, de nem az eredeti útvonal alapján ugyanolyan távol fogok kerülni.


gordonfreemN
(addikt)
Blog

hiszen nem közvetlenül a valóságot látjuk. Pl. teret és kéket látunk, holott ezek nincsenek nélkülünk. 
Erröl kicsit az anyag kettős természete illetve a kettös rés kisérlet ugrik be, persze lehet hogy helytelenül...


Hieronymus
(addikt)
Blog

"az ált. rel. órta tudjuk, hogy minden egyszerre létezik."

Biztos vagy te ebben?

"Ha tízezer fényévre egy idegen lény a Föld felé biciklizik, akkor Beethovennel van egy időben. Ha megáll, akkor velünk, ha a másik irányba indul, akkor pedig a 2200-as évekbeliekkel. Ez persze csak kb. 10000 év múlva derül ki számára, amikor az info odaér, és abból visszaszámolja. De mai gondolkodásunkkal úgy látjuk, hogy a 2200-as évelben élők is léteztek már Beethovennel együtt, csak az infp a téridőben nem érhet el a 2200-as évekből Beethovenhez."

Az idegen lénynek csak egyetlen dobása van. Akár összevissza cikázhat is biciklijével, csak egyszer érheti el a célját és a célban sem lehet több valóság. Ellentétben a quantum mechanikával, ahol egyetlen részecske több megfigyelője, azonos időben, eltérő állapotot figyelhet meg.

Ha több biciklistát indítanak az idegenek, és több időben érkeznek a Földre, egymáshoz képest elcsúsznak az időben. A később érkező nem tud visszaüzenni a korábbra érkezettnek, hogy nagyon jót tenne a Földdel, ha még az Osztrákbirodalom területén eliminálná a bajszost. Persze a biciklisták elindulhatnak egy közös idő pillanathoz, de ott csak a múltat tudják megbeszélni.

"Az emberré válás a zsidó-keresztény teremtéstörténet szabad értelmezése szerint azzal kezdődött, hogy az ember felismerte (kimunkálta) magában ezt a belső minőséget, és ezzel összhangban kezdett élni. De rögtön az elején el is bukott: olyasmit is tett, amiről ez a belső minőség azt mondta neki, hogy az rossz, de tudatos szinten (azaz alacsonyabb hatékonyságú szinten, hiszen az agyműködésnek kb. csak a hetede tudatos) meggyőzte magát arról, hogy a kívánságot követni megéri. A kívánsága pedig arra irányult, hogy nagyobbá váljon, többet tudjon, nem pedig arra, hogy ő maga és mások is jól éljenek. Ezért volt gonoszság. Isten eszerint nem más, mint az evolúciós versengés mellett megjelenő kulturális vonásunk."

Ezzel az a baj, hogy definiálatlan marad a "belső minőség" mint fogalom. A tudatos szint sem teljesen tisztázott. További nagy kérdés, hogy miért egyheted a tudatos agyműködés. "Isten eszerint nem más, mint az evolúciós versengés mellett megjelenő kulturális vonásunk." Ez a tipikus fogalmazási módszer, amivel gondolkodásra bírható az olvasó. Jól hangzik. Majd kitalálnak valamit olvasók, amin vitatkozni lehet.

Akiben már kialakult a világszemlélete, azon a " belső minőség". jellegű szigony gondolat, úgy pattan le, mint fadárda az acélpajzsról. A szokásos értelmetlen nézet összeütközések. Ebben a témában nem létezik igazi kompromisszum. Nem lehet félig hinni.


gordonfreemN
(addikt)
Blog

Szerintem meg olyan nincs, hogy majd én megmondom a tutit. Bár hihetetlen de olyan sokfélék vagyunk... csak nehéz elképzelni objektíven ezt. De azt is nehéz elhinni, hogy egykor dinoszauruszok uralták a bolygót, mégis igaz.


Syl
(nagyúr)
Blog

Mint a Men in Black első részének a végén. Az univerzum egy üveggolyó, amiből sok-sok volt egy nagy csápos alien tarisznyájában :)

Egyébként ha Isten létezik, akkor melyik vallás szerinti az "igazi"? Mert ugye majdnem 10 000 vallás van a földön. De ha csak a legelterjedtebbeket nézzük (kereszténység, iszlám, hinduizmus, buddhizmus), akkor is piszok nagy különbségek vannak közöttük.

[ Szerkesztve ]


Dilikutya
(félisten)

Az a vicces, hogy az egymást legjobban gyűlölő vallások (keresztény, zsidó, iszlám) istene ugyanaz. :)


gordonfreemN
(addikt)
Blog

Mind visszavezethető egy pár ősi vallásba. Mondjuk egyistenhit többistenhit. Azt nem tudom ezek mennyire mutatnak egymásba, de majd hétfőn megtudom. Van egy kollégám aki lelkésznek készült :)

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Az, hogy mely események egyidejűek, függ a mozgás irányától és sebességétől. Ha pl. egy 4 fényévre lévő csillagot látnék felrobbanni, akkor tudnám, hogy 4 éve egyidejű voltam a robbanádsal. Ez nem jelentibazt, hogy odaérek.


kenwood
(veterán)
Blog

Ha kulonbozo idopontokban,iranyokban,sebesseggel indulnak el,de mindkettonel van egy szerkezet,ami a kvantum-osszefonodast kihasznalva kommunikal egymassal ?

Nyilvan nem.
Magyaran Beethoven mar nem el,es ezt kizarolag azok nem tudhatjak,akikhez fenysebesseggel jutnak el az infok.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Az Isten nem tőlünk független a jelek szerint, így nem kell elvárni, hogy mások eldöntdék, melyik az igazi.


Hieronymus
(addikt)
Blog

A másik oldalról nézve a fényevésbe csak akkor lehet belehalni, ha túl mohó a fényevő és halálra zabálja magát.

Bármit el fogsz hinni, ha el akarod hinni vagy a környezetedben nem látsz mást. Kis kordtól kezdve valamire dresszíroz a környezet el fogod hinni.

Egy teljesen bizonyos. Nincs valódi kompromisszum vallási vitában. Nyilván lehet és kell tolerálni a mások hitét. De itt ér véget a történet.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Újra:
A kvantumösszefonódással nem lehet kommunikálni, legalábbis nem gyorsabban a fénynél, mert elzajosodik. Az állítás első fele le volt írva a rpvidke bejegyzésemben. :B

Beethoven meg számodra nem él, mert közel vagyunk ahhoz a helyhez, ahol élt és sok idő eltelt. De 10 ezer fényévre már erősen függne a mozgásodtól, mivel vagy egyidejű a Földön, persze egyikről sem tudnál.
Erről ajánlom Brian Greene 4 részes ismeretterjesztő filmjének vonatkozó részlt (youtube).


Hieronymus
(addikt)
Blog

Talán én gondoltam rosszul a kiinduló példázatot..

A klasszikus mechanikában sem nagy mutatvány, hogy két utazó eltérő időpontba érkezzen meg egy adott helyre, úgyhogy egyszerre indultak el ugyan onnan. A relativitás elmélet csak nagyobb lehetőségeket enged meg ehhez időben és térben. Egymáshoz képest eltérő lehet az idő sebessége a kiindulópont, a célpont és az utazók között.
Jelenleg ennek a hátránya nem igazán fenyeget bennünket, mert nincs olyan gyors biciklink, amelyiknél ez gondot okozna.


Medocsabi
(addikt)

Nem hát, az ERŐ, és a midikloriánok nemzettek minket is! a Föld meg lapos!


Chaser
(titán)

pontosan erről van szó, nem feltétlen tudod aktuálisan, mért történt veled ami, de bármi történt, az nem a véletlenek műve, hanem ok és okozati összefüggések eredménye
ezen túlmenően gyakorlatilag amiben élünk rendszerek összessége, minden kihat mindenre bizonyos mértékben, ha pl pista bácsi jól bebacik', aztán beesik az árokba, max pár fűszálat nyom agyon és feltehetően nagyobb következménye nem lesz a többi rendszerre, max azasszony' aggódik érte - ha van neki - , ellenben
ha pista bácsi mondjuk kiugrik egy kamion elé, akkor egyrészt a szállított áru nem ér oda időben, vagy egyáltalán nem ér oda, mert mondjuk a kamionos beborult egy árokba és minden összetört, a forgalmát lezárják - késnek az emberek, akik ott közlekedtek volna, és ezzel akár újabb folymatokat indíthatnak el, a mentő lehet odaér időben és nem hal meg senki, de lehet máshova is mennie kellett volna és ott meghal valaki, stbstbstb
az is lehet a kamionos többet nem fog kamionba ülni, annyira megviseli az eset, így az élete teljesen megváltozik akár, mert más munkaterületen folytatja az életét, ezzel teljesen más ok és okozati folyamatokat indít el, mintha kamionosként ténykedett volna tovább, az is lehet, h valaki a blaesetet látva kap kedvet ahhoz, h orvos legyen, és lehetne sorolni
a balestekre is szeretik ráfogni a "véletlen" jelzőt, holott bármelyik visszavezethető a kiindulási okra, egy egyszerű kéz megvágásra is krumpli pucolás közben, mert nem véleltlenül vágja el senki sem a kezét, hanem mert nem figyelt oda, máshova figyelt, álmos volt, üvöltött a gyerek, de valami oka volt annak is, és annak is, h olyan állapotba került aminek ez lett az okozata

üzenetek