üzenetek

hozzászólások


Muton
(addikt)
Blog

zsír :C
várjuk a folytatást


malwy
(senior tag)

Mivel még nincs sok ismeretem a programozás területén, mindössze egy kisebb Phytonos kitérőm volt, ezért tanácsot szeretnék kérni: Melyik nyelvvel folytassam a következők közül:C++, C#.
Mindkettőre indult egy-egy cikksorozat. Előbbi ismertebb nyelv, sok esetben gyorsabb, utóbbi modernebb, több architektúrát kezel és persze drámaian jobb megközelítésű a cikk.

Azt hiszem C#-nál maradok, mivel ahhoz két szakkönyv, illetve egy remek cikk áll rendelkezésemre.


stevve
(nagyúr)
Blog

Köszi a cikket (és hogy megemlítettél benne, nem kellett volna :) )! :R

Jó írás, érthető és - remélejük, mindenki igénye szerint - elég elmélet van benne.

malwy:
Nem jársz rosszul, ha ezt választos. A C# sok előnnyel bír és gyorsabban lehet látványos eredményeket elérni benne, nem is beszélve a Windows alkalmazások készítését. C++ alatt ez elég körülményes. :DDD


Umbar
(csendes tag)

Szerintem a C# és a .Net a jövő technológiája. Sokkal rövidebb fejlesztési időt lehet elérni a segítségükkel. Az egyik kedvenc dolgom, hogy a kód amit írtam, más programnyelvekből is egyszerűen használható. Szvsz sokkal jobban megfelel egy kezdő programozónak mint a C++, bár nem vitatom, hogy egy profinak a C++ sem hiányozhat az eszköztárából. Egyébként nagyon jó kis cikk, csak így tovább! :DD


divrapier
(tag)
Blog

A C# kezdőknek szerintem barátságosabb, bár a C/C++ és C# rokonnyelvek. Akár mindkettőt érdemes egyszerre nézni összehasonlításképp, mert bőven találni közös dolgokat. Meg eltérő részeket is


ollie
(MODERÁTOR)
Blog

Érdemes még megemlíteni a SharpDevelop open source fejlesztőkörnyezetet, mint Visual Studio alternatívát.


Ricsi85
(csendes tag)

Szerintem folytassátok mind a C++-t mind a C#-ot lesz rá igény.

Én is nemrég kezdtem el ismét foglalkozni a programozással (annó pascaloztam, meg belekezdtem a C++-ba), de én barátom tanácsára a C++-al kezdek és csak utána tanulom majd meg a C#-ot szerinte jobban járok ha így csinálom. (Ő mindkettőt használja munkája során) A C# cikk szerintem is jobban sikerült részletessége miatt, ha együtt csináljátok tovább akkor meg még jobb lesz.

Várjuk a többi cikket is hajrá.


tobal
(tag)
Blog

Azzal azért vitatkoznék, hogy a .NET a jövő technológiája. Ez legfeljebb a windows-os környezetben igaz. C++-ban nem csak win-re lehet programozni, ellentétben a C#-al. A Java pedig kifejezetten platformfüggetlen, és legalább olyan könnyű benne programozni, mint C#-ban.
Kezdő nyelvnek amúgy csak annak ajánlom a C++-t, akit mélyebben érdekel a programozás, és az informatika. C++-nál előjönnek a pointerek, memóriakezelés, stb, amiket a Java és a C# előzékenyen elfed a programozó elől. Magyarul ha C++-ban programozol, tudni fogod, hogy mit csinál ténylegesen a program, "belelátsz a lelkébe", de abban sokkal könnyebb hibát véteni, több odafigyelés kell, ezért lassabb is a programozás. Java-ban vagy C#-ban könnyebb dolgod lesz, viszont nem fogod igazán megérteni, hogy ténylegesen hogyan működik a program.

Ja, és a cikk tetszett, várom a folytatást.

[ Szerkesztve ]


Killing
(addikt)
Blog

Köszi! Majd ha hazaérek átolvasom. :R


divrapier
(tag)
Blog

C++-ban nem csak win-re lehet programozni, ellentétben a C#-al.
cikkben irtam, van mono projekt, ami pl nem csak win platformos sőt, meg egyéb oldalról is próbálnak hódítani, pl ha a Silverlight plugint sikerül neten keményen elterjeszteni, akkor az mégegy erős bázis lehet. A jövőre tippelni lehet, múlt alapján meg... még fortran és cobol programozókat is keresnek.

C++-ban programozol, tudni fogod, hogy mit csinál ténylegesen a program, "belelátsz a lelkébe"
Én ezzel vitatkoznék :) Ahhoz, hogy valaki tényleg csúcs c++ progit írjon, ne csak sikerüljön összehozni, hogy működjön sok figyelem kell. Az OS-t és a gép architektúráját is figyelembe kell venni. Én nem gondolom, hogy a C++ programozók többsége ennyire a mélyére megy - már csak a produktivitás miatt sem biztos, hogy érdemes.


Ricsi85
(csendes tag)

Könyveket is lehetne ajánlani esetleg ami segíthet a tanulásban minden kezdő és haladó programozót. pl. kezdőknek ajánlom ..., haladóknak .... persze csak javaslat.


Zwiebel
(tag)
Blog

Először is köszönöm, hogy megemlítetted a nevem , és a cikkem a cikked elején! :R

Másodszor: Ezt a cikket nem érdemes folytatni... ezt folytatni kell!!! :R :C Nagyon jó , még több ilyent, hadd kockuljon a nép ;)


tobal
(tag)
Blog

Lehet, hogy nem minden C++ programozó megy ilyen mélyen bele, mindenesetre C++-ban van rá lehetőség, hogy aprólékosan vezéreld a gépet, mert több mindent hagy a programozóra. Ezért lehet gyorsabb programokat írni C++-ban (ezért írják pl a komolyabb játékokat is a mai napig C++-ban).
Egyébként a Mono-t se az MS-nek köszönhetjük... de nem flamelni akarok. A Java-hoz rengeteg platformra adnak ki JVM-et, a forráskód nagy része is nyitott már. Az MS érdekes módon sosem adott ki linuxra .NET framework-öt. És ugyanúgy Silverlight-ot sem. A Moonlight, Mono, és egyéb projectek a nyílt forrású közösség próbálkozásai arra, hogy a monopol helyzetben lévő MS zárt "kvázi-szabványai" elérhetőek legyenek szélesebb körben. Ezzel persze nem a C#-ot akarom ócsárolni, véleményem szerint ez egy nagyon jól összerakott nyelv.


Umbar
(csendes tag)

Felvilágosítalak hogy C#-ban Linux-ra, MacOSX-re, Solaris-ra és BSD-re is lehet akár programozni. Sőt akár PS3-ra, iPhoneOS-re és Nintendo Wii-re is. Lásd MonoProject. Újrafordítás nélkül megy a legtöbb dolog.

[ Szerkesztve ]


infectedmann
(őstag)
Blog

Megint egy C nyelv :D
Mindkét sorozatot nyomon fogom követni :)

[ Szerkesztve ]


Snowy_owl
(őstag)
Blog

Nekem ilyen könyvem van. Már kb. a felét átnyálaztam és most a cikk is nagyon jól jött. Bár eddig még nem igazán fogott meg ez az egész. Na de majd.


Suker10
(aktív tag)

Én azt mondom, hogy a C++ jóval többre képes, mint a C#, annak ellenére, hogy rengeteget dolgozok vele. Pont a környezetben vannak a korlátai, viszont kevesebb a hibalehetőség és gyorsabb a fejlesztés. Sebességben sem fogja elérni azt a szintet, akárcsak a Java. Ez nem a nyelv hibája, hanem a .NET miatt van. A natív kód gyorsabb.
Az nem igaz, hogy C# csak Windows alatt létezik, de messze nem "platformfüggetlen", a Java sokkal jobban megvalósítja ezt. A keretrendszer is folyamatosan változik, ami a futtatáshoz szükséges, ezért előfordulhat, hogy az újabb verziók alatt íródott programok nem működnek a régi alatt. Az alap legyen inkább a C nyelv. Abban nincs OOP sem, ami tovább bonyolítja és más szemléletet kíván. Erre épül a C++, Java, C#, D, Objective-C, JavaScript, Perl, PHP, stb.


TheMareek
(csendes tag)

Jó cikk lett. Gratulálok!

[ Szerkesztve ]


taylor200
(csendes tag)

Köszi az első leckét, várom a folytatást, nekem nagyon tetszik :R


smkb
(őstag)

Hát az olyan vén rókáknak mint én, akik assemblyben tolták kezdésnek annó, és írtak grafikus programokat, rutinokat, meg fejtettek vissza disassemblerrel (na ott aztán tudod melyik regiszterben épp mit pakol cpu és mit raksz te, ott aztán lehet optimalizálni. és látod a lelkivilágot... és van ám nulla debug lehetőség :) ) ... jobbán jár mindenki, ha C++-t tanulja, sokkal jobban látja, hogy épül fel egy program (jobban rá van kényszerítve), univerzálisabb és időtállóbb (nem ma indult és nem is fog egyhamar eltűnni), mint a C# és egyéb véleményem szerint túl magas szintű fejlesztői nyelv.


Realradical
(őstag)
Blog

Abból a könyvből senki nem fog C#-ul megtanulni programozni az tuti. Megvettem, hogy legyen ilyen is és nagyon felszínes szaharin. Nincs benne egy olyan objektum leírása sem amit az ember magától nem tud 100%-ban megtanulni használni. Hogy egyet mondjak. pl. datagridview.

Nem rossz ellenben:
Jason Price: C# adatbázis programozás

A címe nagyon ijesztő, de kb. az egyik legérthetőbb könyv a legértékesebb anyaggal ami alapjaitól tanítja a C#-ot kifejezetten windows formra kihegyezve és kiváló T-SQL fejezet is van benne.


hobizsolti
(csendes tag)

hello!

szerintem is szükség van arra, hogy ez a cikksorozat folytatódjon, hasonlóan vélekedek a c++-ról is. ez a cikk szerintem szakmailag magasabb színvonalú, mint a c++-os. ennek ellenére nem gondolom, hogy a c++-os rossz lenne. végzett programtervező matematikus vagyok, amivel azt szeretném csak mondani, hogy amit írtok programozás kapcsán, azt simán megértem. de aki kezdő, annak talán a számomra színtiszta szöveg zavaros lenne, ezért szerintem a c++ -os cikk nyelvezete talán éppen megfelelő a cikksorozat szándékához mérten.
2 évig programoztam .net/C#-ban, jelenleg 1 éve c++-ban. több kurzust is tartottam .net kapcsán egyetemen, úgy érzem állíthatom, hogy profi vagyok a témában. mindenesetre, ahogy tőlem telik, követni fogom mindkét cikksorozatot.
érdeklődök esetleg elvetődhetnek a dotnetszeged.hu oldalra, ahol .net-el, C#-pal (és microsoft-os termékekkel) kapcsolatos blog bejegyzések, fórumok vannak. a blog-ok egy részét jómagam írtam. egyet kiemelnék, ami a jelen cikkhez is kapcsolódik: Hello World program írása IL használatával, C#-ból generálva). csupán érdekesség, gyakorlati haszna csekély.
(az oldal ma, júl. 29-én nem érhető el karbantartás miatt, ezért sem tudtam linket adni az említett post-ra)

sok sikert kívánok a továbbiakban és bocs a hosszú hozzászólásért


hobizsolti
(csendes tag)

http://www.libri.hu/konyv/microsoft-visual-c-2005-lepesrol-lepesre-cd.html

én ezt a könyvet olvastam először, és szerintem kezdőknek elég jó. bemutatja a nyelvet is, a windows form-os programozást is, van benne adatbázis programozás, és némi asp.net webes programozás.


hobizsolti
(csendes tag)

assembly - c++ - c# és Java ???

jelenleg egy open souce virtuális gép fejlesztésében veszek részt, a fenti 3 szintről a következő a véleményem

assembly: a szóban forgó VM tud JIT-telni, ami azt jelenti, hogy gépi kódot kell generálni, tehát ismerni kell az architektúrát. itt erre van szükség

c++: a VM c++-ban van írva. teljesítmény kell, mese nincs. ha C# vagy Java lenne, akkor a programkódot egy olyan VM értelmezné, ami maga is VM felett fut. ezt hívják dupla interpretációnak. nyilvánvaló, hogy ez teljesítményveszteség. ide nem jó a C# és Java, natív kód kell

C# és Java: marika néni a postán vagy katika a bankban ügyviteli programot használ. grafikus alkalmazás, kattintgat, pötyög egy keveset, kommunikál a központi szerverrel. itt a C# és Java teljesítménybeli hátránya nem érdekes, de a biztonság, gyors fejlesztés, hibamentesség (nem kell manuálisan memóriát foglalni/felszabadítani) nagyon fontos.

végül: Quake II .NET http://www.vertigosoftware.com/Quake2.htm
anno volt egy videó is róla, sajnos nem találom. P4-en vagy Centrino-on asszem teljesítménye az eredeti játékéval pariban volt.


sirzollee
(tag)
Blog

Aki ehhez nem ért mint én,annak ez nagy segítség! :C :DDD


stevve
(nagyúr)
Blog

Nem feltétlenül rosszabb egyik a másiknál, csak másra alkalmasak... Egy nagyvállalati rendszert felülettel, db-vel, mindennel nehezen tudnék elképzelni C++-ban. ;)


hobizsolti
(csendes tag)

Valami elfejetettem:

Szerintem sok egyetemistának (évfolyamtól függetlenül) tanácsos lenne elolvasni ezt a cikket!


divrapier
(tag)
Blog

főleg akik jönnek a TTIK-ra programozni 0 tapasztalattal, azoknak nem mindig pozitív tapasztalat az első óra - bár ez oktatófüggő is, nem csak tantárgy. Még a matek csak-csak mert gimiben is volt olyan... de progalap kínaibb. Még van 1 hónap suliig, addig fel lehet készülni.

[ Szerkesztve ]


Khan13
(senior tag)

Nagyon jó cikk, várom már a többit! Főleg az osztályok témakört és hasonlókat.


Jester01
(veterán)
Blog

a C# vagy Java lenne, akkor a programkódot egy olyan VM értelmezné, ami maga is VM felett fut. ezt hívják dupla interpretációnak.

Hát nem egészen, mivel nem kötelező interpreteresen használni. Lehet JIT vagy rendes előrefordítást is csinálni. Ezesetben ugyanúgy natív kód lesz belőle. Továbbá esélyes, hogy a keretrendszer jobban optimalizált mint amit a hétköznapi programozók elkövetnek c++-ban. Másképp fogalmazva, a programok nagy része nem a használt nyelv hanem az algoritmus/kódolás miatt lassú. Pl. ha Gipsz Jakab programozó úgy implementál dinamikus tömböt c-ben, hogy minden egyes elem beszúrásánál realloc vagy csak a buborékrendezést ismeri, akkor az siralmas lesz. Ezeket a hibákat feltehetőleg a keretrendszerben nem követték el, vagyis ha Jakab c#-ban programozik és használja mondjuk az ArrayList osztályt akkor gyorsabb lesz a kódja. Ettől függetlenül persze lehet, hogy tulajdonképpen láncolt listára lenne szüksége, de a programozók nagy százaléka manapság valamiért nem ismeri vagy használja a megfelelő adatszerkezeteket és algoritmusokat.

MOD: ja és még valami: IL-re is lehet(ne) natív hardvert csinálni, mint ahogy ha jól tudom van java hardver is.

[ Szerkesztve ]


Syrano
(tag)

Magyar nyelven sajnos nem sok jó könyv van C#-hoz, a kezdők szerencsésebb helyzetben vannak ezen a téren, de aki komolyabban akar foglalkozni a C# programozással az felejtse el a magyar könyveket, angol nyelvű könyvek közül ajánlom figyelmetekbe a Sams kiadó Unleashed sorozatát, továbbá az Apress kiadó Pro sorozatát illetve az O'reilly-nak is vannak jó könyvei. Az Apress Pro C# 2008 and the .Net 3.5 platform különösen jó szerintem, 1400 oldal és szintén Hello World-del kezdődik!

Az írás tetszett, csak így tovább!


emvy
(nagyúr)

Ja, csak epp a mono ugy szar, ahogy van. Valami irgalmatlan lassu, es allandoan le van maradva az MS implementaciotol. Sajnos.


eziskamu
(addikt)

Érdemes folytatni. Eshetne majd szó különféle konténerekről és sztringek kezeléséről is.


Sanyix
(őstag)
Blog

Vigyázat! a c# nem platformfüggetlen! Bár ott a mono, de az olyan követni próbálkozás a m$ segítsége nélkül. Sőt az m$ mindent megtesz hogy egyre kevésbé legyenek a programok kompatibilisek a mono-val, mert ez az érdeke. Tehát aki multiplatform programot akar írni, javazzon vagy c++-ozzon, c# csak félig meddig multiplatform, de idővel úgy is onlypc onlywindows lesz, m$ ből nem lesz szalonna :D.

java mostanában már elég gyors. pl a quake2-t megcsinálták benne, ablakos módban gyorsabb volt mint az eredeti, többi módban pedig alig maradt el. Egyszerűbb vele programozni, minden szarra van hozzá library, full open, tehát még az alaplibraryk forráskódjába is benézhetsz, és full multiplatform, és elég jól támogatott. Van hozzá fasza fejlesztőkörnyezet (eclipse, bár van aki a netbeansre esküszik). Na meg egy java runtime telepítése pár másodperc alatt megvan, pár megabájt helyet foglalve, egy net 3.5-ös update frissítése meg vista sp1-en képes fél órát eltartani, és 300 megát eltűntetni :D

(mellesleg a c# és a java nyelvileg nagyon hasonló, nem véletlenül, hiszen anno az m$ akart gányolni egy saját javat magának (msjava), gondolom hogy egy vindózhoz kötött javat csináljon, de a sun beperelte őket, és így inkább csináltak egy másik nyelvet, ez lett a c#).

[ Szerkesztve ]


Sanyix
(őstag)
Blog

Valszeg nem véletlenül. Gondolom az m$ rendesen dolgozik ellene, elrejt mindent, megváltoztat, stb.


koslaci
(csendes tag)
Blog

Az nem sok mindenre jo, ha komolyabb cuccot akarsz varazsolni benne, azert egy LINQ -> SQL meg Server Explorer nelkul fabatkat sem er ez... probaltam, onnan tudom!


Jester01
(veterán)
Blog

Öööö, ha te mondod biztos igaz. Itt ugyan 4 éve használunk mono-t és nem tűnik se szarnak se lassúnak. Persze csak néhány TB adat van :B Ja és amikor még sehol nem volt 64 bites .net, mono már akkor is volt.

Kompatibilitási probléma néha felmerül, bár olyankor is inkább a windows a béna Pl. szegény mono-t meg kellett erőszakolni hogy emulálja az idióta windowsos file sharing módokat, pedig a linuxot ez rohadtul nem érdekli. Vagy bizonyos xmleket nem volt hajlandó megemészteni a windows, illetve legutóbb nem volt kedve magyar (!) windowson magyar abc szerint rendezni.


emvy
(nagyúr)

Ja, vegulis alig lassabb.
Scimark2

[ Szerkesztve ]


emvy
(nagyúr)

Mit rejt el? Vagy csak ugy tippeltel?

Licenszelesi problemak persze vannak, ettol fuggetlenul csomo MS kod nyitott, nem is beszelve arrol, hogy ott a Reflector.


divrapier
(tag)
Blog

könyv: C# nyelvhez kedvencem ez. .NET framework megismerése: van hasonló, én szeretem a Microsoft Press-es könyveket. Sajnos kezdő szinthez nem tudom mi a jó, már volt C/C++, Java előismeretem mielőtt C#ot kezdtem.
stringkezelés: az teljesen megfelel 2. leckébe változók, típusok bemutatásánál. A containerek viszont szerintem nem elemi követelmény itt még.

Folytatás: arra gondoltam, szombat délben felkerülhetne a következő lecke privát bejegyzésben. Ennek a végére is majd beszúrom a linket, meg aki szeretné az gondolom majd megtalálja. Ez megfelelne?

Microsoft, Java stb flame-be meg ne menjen át a topik! Érvelni, megbeszélni lehet, de ne 'szar'ozzunk.


sonar
(addikt)
Blog

Már csak a megkezdett C blogot kéne folytatni és teljes lenne az öröm. :)


kokyt
(senior tag)

Jó cikk lett. Köszi szépen, és várom a továbbiakat!
Ha már így belelendült mindenki a programozásba valaki nem kezd egy java "kurzust" is? :DDD


hobizsolti
(csendes tag)

a dupla interpretáció egy név, nem jelenti azt, hogy ténylegesen interpretálni kell. csupán arra utal, hogy a program VM-ben futó VM-en fut. ettől még lehet JIT-elni.

ugyanakor hiába a JIT, ha a JIT-elt kód is tökrözi a virtuális utasítás jellegzetességeit. akármilyen jó is a JIT, egy virtuális utasítás kifejtése más nyelv virtuális utasításaivá, majd annak natív kódra fordítása, hosszabb és lassabb kódot eredményez, mint az eredeti virtuális utasítás azonnali natív kódra fordítása. overhead van dupla interpretációkor, ez nem kérdés.

IL hardver: nem az a kérdés, hogy lehet-e csinálni, hanem az, hogy az hogyan működne. ha jól tudom, akkor az ARM, Java bytecode-ot futtató processzorai belül dekódolják a bytecode-ot, ami által egy Java utasítás végrehajtása több processzor utasításba kerül. akkor lenne az ilyen jó, ha 1 IL utasítás végrehajtása ugyanannyi időbe kerülne, mint 1 "normál" gépi utasítás.

de asszem ezt nem itt kéne megbeszélni, tekintve, hogy ez egy kezdő cikk, topic.


Sanyix
(őstag)
Blog

Amit akar. Valamit tuti elrejtenek a futtatókörnyezetben, különben le tudnák követni a monoban. Majd lesz sok zárt kód is... ahogy egyre jobban elterjed, egyre zártabb lesz, és a végén teljesen a vinfoshoz lesz láncolva. Hasonlót akar eljátszani a silverlightal is az m$, olyan directx-es mintára (az is volt mac-re meg linuxra amíg nem terjedt el), aztán elterjedt és hopp only win.


kokyt
(senior tag)

Sok fejlesztőt pont a licensz problémák riaszthatnak el a C# használatától. Ettől a "kis" malőrtől eltekintve viszont nagyon jó nyelv. Windows platformon mindenképpen számolni kell vele.


Sanyix
(őstag)
Blog

én kezdenék ha 2 lenne belőlem és legalább az 1-ik nem lenne kva lusta :D

[ Szerkesztve ]


stevve
(nagyúr)
Blog

A Java úgy ... ahogy van. Nem elfogultság, de egy embert se ismerek a környezetemben, aki szerint jobb, gyorsabb lenne, mint a C#.

Könyvek terén a következő lista legyen mérvadó kiadók terén:
Apress, O'Reilly, Wrox, Addison Wesley, Sams, Microsoft Press.

Magyarra igen kevés komoly könyvet fordítanak le sajnos, de simán érthető többségük. Persze kezdésnek egy C# 21 nap alatt könyv vagy valami kell, hogy az alapokat megszerezze valaki.

kokyt:
Nem csak számolni kell vele Windows platformon, annál azért több ez a nyelv. :P Pl.: WPF-ben van már a Win elég sok része is megírva. A licencekkel mi a probléma? Van ingyenes fejlesztőkörnyezet, más mi kell? :D

[ Szerkesztve ]


Sanyix
(őstag)
Blog

Tehát a c# szar szerinted, ok.

Az egy dolog hogy te nem ismersz, de van. Sok nagyvállalat is ilyen ... használ :D

[ Szerkesztve ]


emvy
(nagyúr)

Koncepciojaban a C# tenyleg a Java-bol es a Delphibol vette az otletek nagy reszet, annyi a kulonbseg, hogy itt vegre jol megcsinaltak (pl. generikusok).


Sanyix
(őstag)
Blog

mér javaban mi van rosszul megcsinálva a generikusoknál?

üzenetek