üzenetek

hozzászólások


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Na ez egy jó hír! :K


fatpingvin
(őstag)
Blog

szuper. nagyon deréknek tartom hogy a Vulkan ekkorát ment ennyi idő alatt, ahhoz képest mondjuk hogy az OpenGL mennyire döcögött...


awexco
(őstag)

Én is ezen csodálkozok .


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Annyira nem csoda, mert az igény megvolt régen is, hogy legyen élet a Microsoft világán kívül is 3D gyorsítás terén.
Az OpenGL Next-es dolgok után a Vulkan pont jókor készült el, hogy iparági alternatívát jelentsen a DirectX-nek és valamivel később jött ki, itt-ott még fejlettebb is.

Most meg már ott tartunk, hogy Linux alatt a Wine Vulkan-ra fordítja a DX12 hívásokat és megy a játék. :)


Z10N
(veterán)

Helyes. Johet!


fatpingvin
(őstag)
Blog

az OpenGL is cross platform és open standard tho...

amúgy igen, a kompatibilitási kérdések elég sokat nyertek a dologgal, nekem is a DXVK jutott eszembe. már csak azt kéne hogy ezt a nyomorult directx-et kategorikusan elfelejtsük és egész jók leszünk ezen a téren is.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Igen, csak az fölött meg eljárt az idő, és a későbbi verzióinál a debug eszközök is problémásak voltak.

A DX-et meg nem lehet elfelejteni, mert Xbox-ra csak az azt használó játékot lehet kiadni és az elég nagy piaci szelet.


awexco
(őstag)

De az OpenGL egy rakás kaki volt . Lehet mert eljárt felette az idô . De lassan jöttek a fejlesztések is . Most ez a vulkán rendben van . Vajon az ezzel futó média lejátszó programok a hw gyorsítással nem rendelkező gépem kevésbé fogja terhelni ?


fatpingvin
(őstag)
Blog

pontosan mi is a baj az OpenGL-el?


Abu85
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ezer sebből vérzett sok évig. A hibák jó részét már javították, csak már senkit sem érdeke, így a Khronos is leállt a fejlesztésével.
Amikor még számított, akkor az volt a fő gond, hogy nem volt egyértelmű a specifikáció, így a gyártók sokszor másképp értelmezték, ezért annak ellenére több gyártóspecifikus kód kellett, hogy elvileg az OpenGL feladata az lett volna, hogy ne kelljen egy szabványos kódnál több.


ddekany
(veterán)

Ennek lesz kihatása Linuxon a böngészőben való videó dekodolásra? Tudtommal mai napig ügyeskedni kell hozzá még olyan elterjedt disztrókban is, mint Ubuntu-n (aztán még ki tudja mennyire működik jól). Bár már rég nem próbáltam, de rákesetve ez van még most is. De főleg az ilyen RPI szerűségeknél fáj ez, mert ott izomból sem megy HW dekóder nélkül. Persze, mindehez kell majd először a Vulkan Video támogatás driverekbe, csak hosszútávon kérdem.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nem igazán disztró függő a dolog, az Ubuntu meg pont egy rossz példa a viszonylag régi csomagjai miatt (feltételezve LTS verziót).

A Firefox a 80-as verzióval beépítette a VA-API támogatást X11 alatt is [link] . Nem tökéletes, azt hiszem főleg az nVidiásoknál problémás, de működik.

Ha Vulkan része lesz ez a dekóder, akkor az végre gyártófüggetlen megoldás lehet, amit szerintem ki is fognak használni a böngészőkben. Szóval igen, ezzel végre kikerülhető lehet pl. az nVidia hülyesége, hogy mindenre saját megoldást csinálnak...

awexco: az olyan régi hardveren nem lehet majd használni ezt a Vulkan kiterjesztést.

[ Szerkesztve ]


azbest
(félisten)
Blog

vagy vagy... amúgy például a chrome csak a 88-as verziótól engedi a hw video dekódolást linux alatt. Pedig már évek óta volt pach hozzá, de nem engedték be. Talán a stadia győzte meg őket, hogy talán a linuxosok is használnák jó teljesítménnyel.

Pi és más armos cuccoknál az is probléma, hogy a desktop sem hw gyorsított, x11-hez nincs driverük általában, hanem csak proci erőből rajzol mindent. És még amikor van hw videó dekódolás, magát a videót kirakni ablakba szintén proci erőből rakosgatott pixelekkel csinálja. Ezért vacak pi-n a böngészős videó máig, miközben külön a kodi opengl es-sel direktben ki tudja tenni simán, x11 nélkül.

[ Szerkesztve ]


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Milyen érdekes, tavaly márciusban még "Google has no plans for hw acceleration on Linux" állapotban voltak, erre most meg elérhető, csak engedélyezni kell: https://www.linuxuprising.com/2021/01/how-to-enable-hardware-accelerated.html


adr0001
(tag)

Kíváncsian várom. Fôleg az enkòdert. Mert pl. a VCE-re nincs jobb szavam a köpedelemnél. Waste of die area....


azbest
(félisten)
Blog

Már 2018 óta vannak tutoriálok, hogy ppa-ból patchelt chromiumot hogyan kell feltenni. És már kb fél éve is volt, hogy mintha engedélyezték volna hivatalosban, azt hittem be is állítottam, aztán kiderült, hogy csak azt írja, hogy megy, de nem volt egy codec sem engedve. Lehet egy verzióban ment is amikor néztem, csak később láttam, hogy megint nem megy. Aztán most jött el az nemrég, hogy most már tényleg.

Azért az, hogy hivatalosan támogatja már azt is jelenti, hogy karbantartják és javítanak hibákat vele kapcsolatban. Szóval erre is kell kapacitást biztosítaniuk. Úgy tűnik most jött el az, hogy úgy látják megtérülhet ez a plusz befektetés.

De amúgy tényleg, valami egységes, könnyen implementálható desktop gyorsítás kéne nagyon linuxra. Akár vulcan, akár opengl... a wayland-et azért vártam, mert úgy tűnt, hogy ahhoz talán könnyebb illeszteni opengl drivert. Mert úgy láttam, hogy az arm socokhoz szokott lenni opengl driver az android miatt, de x11 meg nem. Talán majd egyszer végre letisztázzák ezt. Talán ha lesz desktop célra készített arm soc, nem csak mobilokból és stb-kből szedetteket használnak linuxhos eszközhöz is.


sb
(veterán)

Ez tök jól hangzik, platformfüggetlen, létező támogatás... lehet. De mint kiegészítés felmerül a kérdés ahogy a cikk is megfogalmazza: ki és mikor fogja támogatni hw oldalról?


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

A hardverben (a mai hardverekben) megvan a támogatás, csak friss driver kell majd hozzá.

Olyan lesz, mint amilyen a DXVA volt DirectX esetében, a vulkan elfedi, hogy milyen hardver van alatta, így csak a vullkan kezelését kell megoldani az adott programban, a többit a driver intézi a hardverrel.

azbest: igen, ismerem a vaapi-s chromiumot. De azzal meg más gondok lesznek, a google szolgáltatások terén.

[ Szerkesztve ]


awexco
(őstag)

Nem túl régi de nem tudja ... Renoir ...


aprokaroka87
(nagyúr)
Blog

Ennek Android esetén mennyire lehet haszna?

üzenetek