üzenetek

hozzászólások


Reggie0
(félisten)

Mondjuk a 120x120x120 eleg karcsu, ezt leszamitva meg realis is az ara egy nagy cegtol.


azbest
(félisten)
Blog

" az idei CES alkalmából bemutatta első, PlaySmart névre keresztelt 3D nyomtatóját is"

Tényleg ez az első play smart nevű nyomtatója. De már a 2017es ces-en is mutogattak nyomtatókat. Bár lehet azokból nem lett termék, csak a tollakból.

Viszont ModelSmart néven már 2016-ban is volt nyomtatójuk, úgy látom ezt azóta is árulják

Egyébként a mostani nyomtatójuknál fura az abs nyomtatás, mivel elől-hátul és felül nyitott.

(#3) Roaming
nem tudom, hogy tényleg ők gyártják-e vagy csak valami oem gyártó brandelve :)

[ Szerkesztve ]


#81733120
(senior tag)
Blog

Én is emlékszem valami ilyesmire, amit linkeltél. :)
Csodálkoztam, hogy már ilyet is gyártanak. :D

[ Szerkesztve ]


Tetsuo
(aktív tag)

Nylont is lehet 3D-ben nyomtatni?


azbest
(félisten)
Blog

Lehet azt is, de minden anyagnak mások a tulajdonságai, nehézségei, előnyei, hátrányai. Van 3d nyomtatós topic is :)

[ Szerkesztve ]


Tetsuo
(aktív tag)

Igen, azért kérdezem a nylont, mert az nagyon erős és aránylag rugalmas. A topikra ránézek, köszi.


ttt
(senior tag)

A Freedee ingyenes (egy regisztráció szükséges) kiadványából (nem reklámnak szánom és nem is plágiumnak, de ezúton is köszönet nekik :R )

PLA és ABS

Az FDM 3D nyomtatás két leggyakoribb anyaga, az ABS és a PLA is hőre lágyuló műanyagok, azaz újra meg újra megolvaszthatók és formálhatók, kihűlve pedig megszilárdulnak. A PLA egy keményítő alapú biopolimer, ami ezáltal környezetbarátabb és könnyebben is nyomtatható, mint az ABS. Az ABS egy kőolajszármazék, ami kevésbé ideálisan viselkedik nyomtatás során, azonban a fizikai tulajdonságai miatt kedveltebb a mérnökök körében. A PLA és az ABS különbségeiről részleteiben is írtunk a blogunkon.

PVA

A vízoldható polimerek képviselője a PVA (polivinil-alkohol). Mivel a PLA-val megegyező módon nyomtatható és jól is tapadnak egymáshoz, ezárt főleg a PLA támaszanyagaként használják a 3D nyomtatásnál.

Nylon

Azokban az esetekben, amikor kiemelkedő rugalmasságra, tartósságra és szilárdságra van szükség, a Nylon alapanyag megfelelő választásnak bizonyul. Ipari alkalmazása régóta széleskörű, köszönhetően előnyös tulajdonságainak. A Nylon 6 illetve 12 alapanyagokkal készült tárgyak ruhafestékkel is színezhetőek, azonban legalább 250C-ra fűtenünk kell hozzá a nyomtatófejet.

HIPS

A High-Impact-Polystyrene gyakran az ABS mellett támaszanyaként használatos, nyomtatási paraméterei és tulajdonságai ugyanis nagyon közel vannak az ABS-hez. Önmagában is nagy szilárdságú alapanyag, ráadásul nem is karcinogén, viszont oldódik a limonén nevű vegyszerben. Így kétextruderes 3D nyomtatókon, mint az Ultimaker 3 vagy a MakerBot Replicator 2X, ideális támaszanyag lehet ABS modelleinkhez. Jó hőállósága, magas szilárdsága és food-safe minősítése miatt pedig önállóan is alkalmazható alapanyag.

PETG

Az üdítőspalackok PET alapanyagának egy módosított változata, mely változat nem válik törékennyé a hevítés következtében. Ennek köszönhetően egy ABS-szel megegyező szilárdságú, hőállóságú alapanyagunk van, amely a PLA-val megegyező könnyedséggel nyomtatható bármilyen gépen. A rétegek közötti kötés kölünlegesen erős, továbbá food-safe minősítésű változatok is léteznek.

ASA

Talán ez az alapanyag a leginkább alkalmas kültéri alkalmazásra a Nylon mellett, az ASA ugyanis ellenáll a nedvesség mellett z UV sugárzásnak is. Az autóiparban is használatos alapanyag remek mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik, emellett időjárásállósága miatt tartós alkatrészek készíthetőek belőle.

Flexibilis

A flexibilis 3D nyomtatószálak általában kétféle keménységgel kerülnek forgalomba, 92 ShA és 98 ShA felületi keménységgel. Jellemzően TPU alapanyagból készülnek, az 1.75mm-es szálak általában csak közvetlen meghajtású (direct drive) extruderekkel nyomtathatóak. Szilikongumiszerű illetve habos szerkezetű tárgyak nyomtatására alkalmasak.

Műgyanta

Az SLA és DLP tehcnológiás 3D nyomtatáskor a nagyfelbontású műgyanta modellek folyékony fotopolimerekből készülnek rétegről rétegre történő levilágítással. Ezek a fényre térhálósodó műgyanták ideálisak nagyfelbontású, cizellált részleteket tartalmazó modellek nyomtatására. Korábban az alapanyagok felhasználási köre viszonylag szűk volt a gyenge mechanikai tulajdonságok miatt, mára azonban megjelentek a korszerű, műszaki alapanyagok is, amelyek utókezelés után az ABS-szel megegyező szilárdsági mutatókkal vagy akár 289C-os hőállósággal is rendelkezhetnek.
Az elérhető, 3D nyomtatható műgyanták között találunk:
-salak nélkül kiégethető öntészeti alapanyagokat
-nagyszilárdságú, szerkezeti alapanyagokat
-flexibilis alapanyagokat
-biokompatibilis, orvosi/fogorvosi alkalmazásra fejlesztett alapanyagokat
-áttetsző, opaque, és színezhető alapanyagokat
Néhány különleges alapanyag esetében a nyomtatást követően UV utókezelés lehet szükséges a megfelelő fizikai tulajdonságok eléréséhez.

Poliamid

A poliamid 3d nyomtatott alkatrészek finom, fehér színű porból készülnek. Az eredmény egy viszonylag rugalmas, erős alapanyag, amely jelentős erőket és hajlító nyomatékokat tud felvenni. A felület finom, porózus szerkezetű, alkalmas funkcionális alkatrészek sorozatgyártására is. Ez a technológia (SLS - Szelektív Lézer Szinterezés) biztosítja a legnagyobb tervezői szabadságot a geometriát illetően. A por rétegekből a kontúrokat lézersugárral olvasztjuk össze, mely eljárás során homogén, izotróp szerkezetű alkatrészeket gyárthatunk.

Homokkő

A színes, full-color modellek és figurák, illetve a MiniMe szobrok is ebből az alapanyaból készülnek a Binder Jetting eljárás során. A homokkő rétegeket a nyomtatófej a kontúrok mentén CMYKW színű ragasztóval szilárdítja meg rétegről rétegre, majd vegyszeres utókezelést követően a modellek valósághű színekben pompázhatnak. A modellek a gipszszobrokhoz hasonlóan sajnos törékenyek, így műszaki alkalmazásuk a demonstráción túl erősen korlátozott; azonban az egyedi ajándéktárgyak piacán jelentős potenciál van bennük.
Homokkő alapanyaggal dolgoznak a Voxeljet ipari 3D nyomtató gépei is, amelyek különlegesen komplex geometriákkal készítenek homoköntészeti mintákat az autóipar és a gépgyártás számára.

Kerámia

A kerámiák nyomtatása többféle technológiával is lehetséges. Ipari körülmények között por alapanyagból készülnek a modellek, amelyeket utána kiégetnek, azonban a fotopolimerek közül is elérhető olyan resin például a Form2-höz, amely kiégetve kerámia terméket eredményez. Valamint delta típusú nyomtatóra is szerelhetünk kerámia extrudert, amely egy dugattyús tartályból extrudál agyagot rétegről rétegre.

Ételek

Az ételek nyomtatása szerteágazó lehet a csokoládétól a különböző tésztatermékekig, illetve porcukorból nyomtatott szobrokig. Jellemzően pasztaextruderekkel és csokoládéextruderekkel operálnak a piacon szereplő gépek, a hagyományos FDM technológiájú masinákra rögzített speciális adagolókkal emberi fogyasztásra alkalmas alapanyagokkal tudnak térbeli alakzatokat létrehozni.


orion1025
(őstag)
Blog

Végre valami olyan márka, ami már bizonyított. Ráadásul a megvalósítás is olyan Polaroidos, nekem kifejezetten tetszik, és el is fogadnék egy példányt.


arnyekxxx
(veterán)

Végre valami olyan márka, ami már bizonyított.
A márkanév önmagában sokat nem jelent, volt pl polaroid zsebkompaktom ami egy nagykalap trágya volt.


azbest
(félisten)
Blog

Plusz egy csomó nagy márka használati jogát megvette török-kínai-indiai cég bizonyos régiókra. Szóval termékcsoporttól és országtól is függ, hogy adott márkát valójában ki gyártja.


awexco
(őstag)

Én Svájcban találkoztam Polaroid TV-k el is :D

Anno valahol volt is egy cikk hogy nagy régi márkák nevét megvásárolva sok szart piacra dobnak .


#81733120
(senior tag)
Blog

Dettó, a Polaroid kompaktom ezer éve a fiókban pihen.


orion1025
(őstag)
Blog

Ugye a remény hal meg utoljára. Bár gyanítom itt is egy név vásárlásról van szó, de talán többet ér egy kupac fekáliánál.


Tetsuo
(aktív tag)

A Polaroid pont az a márka, amitől óvakodni kell.


orion1025
(őstag)
Blog

Akkor ma is tanultam valamit.

üzenetek