[Re:] [csixy:] Kalandom a Slax linux-szal ,működik GPT partíción UEFI alatt systemd-boottal ! - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


csixy
(addikt)
Blog

Na jöhet a kivégző osztag! Még ugyan nincs készen , de már más is meg tudja ugyanezt csinálni, gondolom.
Majd még tuningolgatom ezt a fércművet. :R


Frawly
(veterán)

A címet megváltoztatnám, systemd-vel helyett GPT UEFI systemd boottal. Ugyanis systemd majdnem minden disztrón van, az egymagában nem mond semmit.

Azt nem írtad bele a leírásban, hogy honnan szedted az .EFI fájlokat a boothoz, ez lényeges lépés. Azok nem teremnek ott maguktól, valakinek vagy valaminek fel kell őket tenni.

Plusz én a screenshotokat kivenném, helyette terminálos kimenetet adnék a mappaszerkezetről, és benne a fájlokról. Felesleges egy egész képernyős screenshot azért, hogy látszódjon benne 2 mappa. A terminálban elég ehhez egy tree /akármi/loader parancsot kiadni.

A cikkben az írásjelek tapadjanak az előttük lévő szóhoz, de ne az utánuk lévőhöz. Tehát ne legyen szóköz a vessző, felkiáltójel előtt.

[ Szerkesztve ]


ubyegon2
(nagyúr)
Blog

Szerintem meg jók ezek a képek, sőt! Még több ilyent!😉
Nem vicc, példacikk Dave Manjaro KDE cikke! Nagyon jó, de hány nem Linuxos kattant volna rá akkor, ha tele van terminál kimenetekkell!?
Ma már az emberek a sok színes képek miatt olvassák el a közöttük lévő tartalmat.....
Jó esetben persze.

Az külön jó pont volt Papogány komámtól, hogy legalább a címben mellőzött egy szitokszót!😂
(ettől eltekintve jogos az észrevételed)

[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

Köszönöm mindkettőtöknek a bátorítást és a kritikát és átírtam , frissítettem.

Frawly-nak külön köszönöm a helyesírási és syntaktikai tanácsait!


Frawly
(veterán)

Ügyi vagy, már sokkal jobb az egész cikk. Normálisabban látszik mi van az EFI partíción, meg kiderül végre az írásból, hogy a szükséges .EFI fájlokat a GRUB tette az EFI partícióra.


csixy
(addikt)
Blog

Nem a Grub tette oda, hanem az Antergos linux systemd bootos telepítője. De azért köszi ! :R

A Grubot a linux mint cinamon telepítője tette oda, de már tulajdonképpen feleslegesen van ott, mert az fstabjában már átmountoltam az EFI partíciót a /boot mappába a /boot/efi-ből.


Frawly
(veterán)

Akkor én értettem félre. A lényeg, hogy valaminek oda kell őket raknia. Az .EFI fájlok lényegében futtatható binárisok, mint Windowson az .exe, bár inkább a DOS-os .com-ra hasonlítanak jobban. Csak annyit csinálnak hogy indítják az OS kernelt.

Archon a bootctl update parancs teszi oda az EFI partícióra.

De egyébként ez a másik szépsége az EFI systemd bootnak, hogy esetleges OS újratelepítéskor nem kell hozzányúlni, ha jól van megcsinálva, minden megmarad az EFI partíción, mappák, .EFI és .conf fájlok. Arra érdemes figyelni, hogy a vonatkozó OS .conf fájljában rootnak PARTUUID legyen megadva, mert az nem szokott változni, míg a fájlrendszer UUID változik újratelepítéskor, ha újra van formázva a partíció.

[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

Mivel a slax linuxot én UEFI gépen GPT partíción systemd boottal használom, ezért az MBR-es verzióhoz gyártott syslinux.cfg nyilván nem tud végrehajtódni, ennek következtében az automatic boot hajtódik végre, szűzen indul abból ami a slax mappában éppen be van települve.

Ezt a sorocskát a systemd-ben a config fájlba be lehet valahogy illeszteni, hogy persistens módban működjön a slaxom? ...: slax.flags=perch,automount

De azért így is jó játék, főleg hogy egy másik linuxból tudok turkálni őkelmének az .sb fájljaiban (is). :)


Most azon tökölök, hogy a GUI-s menüből azt a web-browser (chrome) ikont hogy lehetne kitakarítani . ???????

[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

Na ezt is sikerült megoldani. Töröltem az illetékes mappából az akarmi.desktop fájlt a kibontott squashfs fájból, majd visszacsomagoltam.


csixy
(addikt)
Blog

slax9.6.6CsI_64bit.iso
picike kis próba disztrócskám letöltő linkjei itt megtalálhatók.


csixy
(addikt)
Blog

MBR, Legacy körülmények között a slax eredeti gyári funkciói kihasználhatóak (persistens mód, toram mód, és az eddig mentett perzisztens változtatások nélküli "gyári" indítás.

A slax mappát egy pendrájv Ext4-es partíciójára is másolhatjuk.
A /slax/boot mappában kiadjuk a sudo chmod a+x ./bootinst.sh parancsot, majd a sudo ./bootinst.sh következik, s ez bootolhatóvá teszi a pendrájvot.
Ez esetben peristens módban a changes mappában a változások könyvtár szerkezet szerint mentődnek el és mindaddig növelődik a changes mappa , amíg a partíció mérete engedi.

Fat32-es pendrájv esetén a changes mappában egy changes.dat file keletkezik és ezt lehet hizlalni max 4Gigabájtos méretig. Itt windowsból kell indítani hasonló céllal a /slax/boot/bootinst.bat utasítást.

[ Szerkesztve ]


Frawly
(veterán)

Ebben a Slax-ban mi olyan jó, hogy ennyire fetisizálód? Nem kritizálásból írom, hanem komolyan érdekel. Nem ismerem ugyanis, csak azt, hogy Debian-alapú. De mitől jobb, mintha felraknál egy Debiant azonos WM-mel, vagy mondjuk egy Manjaro azonos WM kiadásnál?

Eleve ezt a sok disztrót sem értem egymás mellett, a disztróhopperkedésnek nem sok értelme van. Egyet érdemes használni, ami valóban használható, és abban elmélyedni egy ideig. Az persze nem baj, ha valaki kipróbál többfélét, de nem jó túl sok disztró keverni, főleg nem párhuzamosan többet használni.


csixy
(addikt)
Blog

A nagy horgászok semmibe se néznek egy zsebpecát, de egy kiránduló hátizsák egyik zsebében vígan elfér és néha jó szolgálatot tehet.


Frawly
(veterán)

Az, hogy legyen egy vészrendszered, ahhoz nem kell ilyeneket hegeszteni, bebootolsz egy Live iso-t és kész.

Emlékszem, hogy a 2000-es évek elején még én is túráztam ilyenekkel, hogy speciális Live Windows XP, meg hirens boot CD-t tartogattam vész esetére, ha elromlik a futó rendszer, de gyorsan kell valamit csinálni a gépen vagy adatokat menteni. Aztán bejöttek ezek a full-featured live linux rendszerek, és nem volt szükség többé a tákolt házi megoldásokra, live disztrókon van fájlkezelő, szövegszerkesztő, böngésző, netelérés, meghajtja a hardvereket, addig tudod használni a gépet, amíg meg nem javítod a rendszert, vagy újra nem húzod.

Sőt, még a Win9x-es időkben tartottam meg egy Win 3.11-es tartalék rendszert, ha elcsesződne a fő Win telepítés, és gyorsan el kell érni egy fájlt, dokumentumot, netre kell menni, rá kell nézni egy emailre, akkor el lehessen intézni. Akkor még nem voltak ilyen faxa live rendszerek.

Ma már nem csak a live rendszerek elérhetők, hanem a távsegítség is annak, aki nem ért hozzá, bár az csak akkor játszik, ha valami kisebb gond van a géppel, OS telepítéssel, nem kell senkit a géphez hívni, meg szervizbe vinni. Ilyenről anno nem is álmodtunk.

[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

A slax a porteusból ágazott le, de inmmár nem slackware, hanem debian alapú kis distro. Ha sikerülne egy saját porteus kiosk-hoz hasonló minidisrót csinálni, azt hiszem az már elég élmény lenne. Na ez lenne a homályból derengő cél. :B


csixy
(addikt)
Blog

Sikerült live scripttel becsomagolni egy LMDE Cindy telepített rendszert.
Itt vannak a letöltőlinkek:
LMDE_Cindy_slax_modbyCsI.iso
SHA256sum_LMDE_Cindy_slax_modbyCsI.iso

DVD-re pörkölve bebootolva feléled a ramban, így épp most próbálom. Működik.
Tulajdonképpen egy jó nagyra sikeredett slax verziója az LMDE Cindy 64 bites verziójának. Kicsit meg van soványítva. Gondolom, hogy slax módra is telepíthető pendrájvra, vagy HDD-re.
Próbáljátok. Hajrá ! :)

[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

A root passwordje toor és a slax passwdje slax.


Frawly
(veterán)

Sokkal elegánsabb lett volna, ha a slax felhasználó jelszava is xals. Akkor a virtuozitás is ki lett volna pipálva :DD

Ezeknek az egyedi telepítés alapján készült live rendszereknek (hívják remasternek is) az a hátránya, hogy ahogy linuxozol, időről időre változik a telepítésed, a használt grafikus felület, a használt alkalmazok, beállítások, úgy elavult az értékük, ezért nem éri meg egyedi live-val túrázni. Ha meg valami live rendszer kell, arra meg elegendőek a disztrók alap live rendszerei.

Én már nem lennék megelegédeve, ha bebootolnék egy fél, egy éve használt rendszeremet. Azóta már mások használok, máshogy konfigolok.


csixy
(addikt)
Blog

Ext4-es partíción persistens módban a /linux/changes mappában fastruktúra szerint addig tudja menteni a módosításokat , amíg a partíció engedi.


Frawly
(veterán)

Nem érted. Nem a beállítások mentése a lényeg. Hanem kb. fél-egy évente, ha fejlődsz, megváltoznak a linuxos preferenciáid, ezeket nem fogja kielégíteni egy fél-egy éves rendszerről készült live. Akkor sem, ha el tudja menteni a beállításokat. Ezt tapasztalatból mondom.

Bár a Live-készítés meg annyiból jó, hogy közben sokat tanulsz a Linuxról, legalább ezt is kipróbálod.


csixy
(addikt)
Blog

Hát ez az. Most épp be van töltve a RAMba egy egész Cindy.


csixy
(addikt)
Blog

Slax linux telepítése UEFI Systemd bootos pendrájvra barkács módszerrel. By me. :)


csixy
(addikt)
Blog

Multibootusb pendrájvra telepítve szabályosan indítható Legacy és UEFI módban is a Slax. Itt egy kép az UEFI slax létezéséről. Ez már nem systemd-bootos.


Frawly
(veterán)

UEFI boothoz nem is feltétlenül kell systemd boot. Elvileg a legegyszerűbb fajta UEFI boot az EFISTUB, ahhoz csak az EFI partíció kell, rajta az EFI fájlokkal meg az efibootmgr utilityvel az UEFI BIOS firmware-jébe a bootopciók közé bejegyezni az adott rendszert, hogy melyik kernelt és EFI fájlt indítsa, melyik partícióról. Ez elméletben szépen is hangzik, csak nekem ez a megoldás még egyik UEFI-s gépen sem bootolt, hiába követtem hűen az Arch Wiki-t ezen a ponton és hiába kísérleteztem vele.

Meg az efibootmgr-rel való játszadozást azért sem ajánlom, mert ha szétcseszed vele az UEFI-be bejegyzett bootolási lehetőségeket, bootképtelen lehet a gép!!! Velem ez majdnem előfordult, ki akartam üríteni pár próbálkozást az UEFI-ből, de az efibootmgr törölte az összes bejegyzést, nem lehetett mit választani a bootmenüben, nem bootolt a gép, még Legacy boottal sem, USB-ről sem, DVD-ről sem. Az UEFI BIOS default visszaállítása sem segített! Szerencsémre az adott gép UEFI-jében volt egy boot default menüpont, külön opcióként, így az visszaállított mindent. Ha nem lett volna ilyen lehetőség, nagy szarban lettem volna.

Illetve érdekességképp említem, hogy a systemd bootnak nincs köze a systemd-hez, téves az elnevezés.


csixy
(addikt)
Blog

A Slax UEFI bootosítása szerintem az alábbi módon a legegyszerűbb. Persze a boot options ebben még nem lett bedolgozva, csak egyszerűen a RAM-ba töltődik a rendszer, a persistens mód és a gyári újraindítás nincs benne az UEFI-s üzemmődban. A hozzáétőbbek a syslinux.cfg fájlból biztos pofonegyszerűen át tudnák emelni az opciókat de én nem tartok még azon a szinten.
Tehát csak simán egy FAT32-es partíción mdegoldunk mindent.
1, Egy pendrive egyetlen partícióra FAT32 fájlrendszerre formázva. A felmountolt 64 bites gyári iso fájlból a penre másoljuk a slax mappát. Windowsba dugva lefuttatjuk a boot mappa bootinst.bat fájlját. Bebootolván a pendrájvot indul teljes értékű Legacy módú slax.

2,UEFI hozzábuherálása slágvortokban: a slax mappa mellé megcsináljuk a loader mappát, mivel maga a slax mappa lesz egyben az eredetileg EFI mappa funkcióinak ellátója is. A slax mappába csinálunk egy systemd mappát. Belemásoljuk a systemd-bootx64.efi fáljlt. A boot mappába bemásoljuk a bootx64.efi fájlt. A többi teendő képekben íme.









csixy
(addikt)
Blog

Slax-v15.0.0 (a Slackware alapú). Most épp a RAM-ba töltve. Már kezdem kiismerni.Komfortosodik lassan.Szívtam vele pár napot rendesen, mire rájöttem, hogy USB-s SSD-re nem lehet felrakni, mert SCSI meghajtón nem találja meg a saját fájlrendszerét , de USB-s HDD-n jól érzi magát. Nem kell hozzá systemd boot. Legacy MBR disken megy. Ha fat32-es partícióra tettem akkor windowson tudtam elindítani a bootinst.bat fájlt és működik UEFI és Legacy boottal is, de így nem az igazi a perzisztenciája, mert a changes mappába csak egy changes.dat fájlt hizlalgat, ami ha 4 gigabájtos határt eléri, akkor vége van a játéknak. Ha a HDD első primary partíciójának egy Ext4-es partíciót csinálok és erre másolom a felmountolt iso-ból a slax mappát és ennek boot mappájából futtatom a futtathatóvá tett bootinst.sh fájt, akkor telepíti az mbr bootot és az EFI mappát is kiteszi a gyökérbe, de ezt a BIOS nem látja és emiatt csak a Legacy boot működik. Ezért csinálni kell egy második primary FAT32-es partíciót és abba áttenni az EFI mappát az első partíció gyökeréből és ebbe még belemásolni az initrd.img és az initramfs fájlt és még a szintén a boot mappában megtalálható két png fájlt és átírni a syslinux.cfg fájlt, hogy eme utóbbi négy fájlra mutasson és így már megy az UEFI boot is. A changes mappába így már igazi fa struktúrás változásokat ment.


csixy
(addikt)
Blog

Az EFI/boot/ tartalma a második Fat32-es partíción és a syslinux.cfg tartalma.

UI vesamenu.c32

PROMPT 0
TIMEOUT 40

MENU CLEAR
MENU HIDDEN
MENU HIDDENKEY Enter default
MENU BACKGROUND bootlogo.png

MENU WIDTH 80
MENU MARGIN 20
MENU ROWS 5
MENU TABMSGROW 9
MENU CMDLINEROW 9
MENU HSHIFT 0
MENU VSHIFT 19

MENU COLOR BORDER  30;40      #00000000 #00000000 none
MENU COLOR SEL     47;30      #FF000000 #FFFFFFFF none
MENU COLOR UNSEL   37;40      #FFFFFFFF #FF000000 none
MENU COLOR TABMSG  32;40      #FF60CA00 #FF000000 none

F1 help.txt zblack.png

MENU AUTOBOOT Press Esc for options, automatic boot in # second{,s} ...
MENU TABMSG [F1] help                                                        [Tab] cmdline >

LABEL default
MENU LABEL Run Slax (Persistent changes)
KERNEL vmlinuz
APPEND vga=normal initrd=initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 consoleblank=0 slax.flags=perch,automount

LABEL perch
MENU LABEL Run Slax (Fresh start)
KERNEL vmlinuz
APPEND vga=normal initrd=initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 consoleblank=0 slax.flags=automount

LABEL toram
MENU LABEL Run Slax (Copy to RAM)
KERNEL vmlinuz
APPEND vga=normal initrd=initrfs.img load_ramdisk=1 prompt_r
amdisk=0 rw printk.time=0 consoleblank=0 slax.flags=toram

[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

A Gparted telepítésekor hiányzó függőségek felrakásához jónéhány csomagot fel kellett raknom (ez egy slackware jellegzetesség lehet. Igaz, hogy más distro esetén a rendszer nem is engedi, hogy ennyit garázdálkodjunk a csomagokkal, függóségekkel.) és vele egy csomó szemetet is. Gondolom, ennek lehet a következménye, hogy a Gparted indításakor a memóriából kibukik, ahogy kutakodik a Gparted a meghajtókon és egy csomó felesleges ablak lesz belőle. :( Ezt hogy lehet meggyógyítani?


[ Szerkesztve ]


csixy
(addikt)
Blog

" Ezért csinálni kell egy második primary FAT32-es partíciót és abba áttenni az EFI mappát az első partíció gyökeréből és ebbe még belemásolni az initrd.img és az initramfs fájlt és még" ...
Helyesen így kellett volna írnom:
Ezért csinálni kell egy második primary FAT32-es partíciót és abba áttenni az EFI mappát az első partíció gyökeréből és ebbe még belemásolni az initrfs.img és a vmlinuz fájlt és még ...


csixy
(addikt)
Blog

[Debian Slaxosítása] benne egy kis Padavan buildelő ismeretmorzsa is , de az most itt nem szempont.


csixy
(addikt)
Blog

Konyhakész, lapraszerelt SparkyXfceDebianSlax, Prólni ki lehet. Köszi. [link]


csixy
(addikt)
Blog

Beillesztettem ezt a sort:
copy_including_deps /$LMK/kernel/drivers/usb/storage/uas.*
a Thomas-M-linux-live-blablabla/initramfs/initramfs_create script
# usb drivers szakaszába ...
Az így elkészített build mostmár bootolható az usb adapteres NVME SSD meghajtón is. Gondolom, hogy más USB adapteres meghajtók is élhetővé válnak ezen a módon.


csixy
(addikt)
Blog

Linux Live Debian videó. Hátha valakinek kedve támad hozzá. RAM kell csak és egy ócskavas, meg egy pendrive hozzá. [link]

üzenetek