üzenetek

hozzászólások


pengwin
(addikt)
Blog

A 2 desktopra, a 4 laptopra, a 6 telefonra, a 3 TV-re, a 10 IP-kamerára, okoshűtőre, okosotthon izzókra, vezérlőkre, stb., a lista már most végtelen egy átlag háztartásban is, hát még ha egy kicsit a jövőbe tekintünk

Szerintem kicsit el vagy tévedve az átlag háztartás fogalmával kapcsolatban. ;)

Konkrét eredménnyel szerintem felesleges dobálózni, hiszen rengeteg összetevője van egy pillanatnyi, szintetikus sebességmérésnek.

Ez elég meredek kijelentés egy ilyen hosszú és alapos cikk végén.
Ha már ennyi bajlódást bevállal valaki, akkor lehet szívesen látna legalább egy előtte-utána mérést, nem csak egy ilyen "érzésre 50/90 Megabyte/s"-ot.

Egyébként rengeteg tudás látszik a cikkből, és nagyon szépen, jó minőségben lett megírva, gratulálok! :R

(#3) Teasüti
Szerintem erre a célra simán befogható lenne egy Gemini Lake vagy valami hasonló integrált processzoros alaplap, már azok is lényegesen erősebbek lennének egy router hardverénél. Sőt, akár ARM-es alapon is lehetne normális routert csinálni, csak bele kéne rakni bármilyen tetszőleges 6-8db, ARMv8 magot 1,5-2GHz-es órajellel és kétcsatornás RAM-mal.
Én megértem miért csinálta, és nagyon jól leírta a gondolatmenetét.
Mondjuk én aztán nem Arch-olnék, has már van ingyen RHEL(clearOS, CentOS) vagy Debian is ugyanerre a célra. Meg van még pár hasonló.

az se volt teljesen kihasználva még DLNA szerverrel sem. Mondjuk gigabites net sem volt még akkoriban, az is igaz
Szerintem még csak nem is a gigabites hálózat a lényeg, hanem az, hogy mostmár egy 3-4 tagú családban tényleg ki is van/lesz használva, annyi lesz az eszköz.

(#7) 40641
Miért környezettudatosabb venni még egy eszközt, mint használni egy már meglévő, működő darabot? :F
Kicsit be lettek az emberek hülyítve a fogyasztásra, környezettudatosan cseréli mindenki a még működő eszközeit vadonat újra, ami kevesebbet fogyaszt. Igaz még jó lett volna a régi hűtő 3-4-5 évig, meg a LED izzó is várhatott volna addig, amíg kiég az elődje, de környezettudatosak vagyunk. :P

[ Szerkesztve ]


atike
(nagyúr)

Elolvastam az írást, ezeket a sorokat is olvastam, de akkor "csak" ennyi az indoklás? Mondom ezt úgy, sajnos itt nincs még megközelítőleg sem ilyen sebességű net... :DDD De amennyire a kollégáktól hallottam még senki sem panaszkodott a letöltési sebességre...


MongolZ
(addikt)
Blog

Najó, de milyen net?

Egyébként vicc, mert nekem digin azért kell "küzdenem", hogy Magyarországon találjak egy olyan szervert, ami 3 ms fölött hoz...

(#21) pengwin: Ez így a párszáz forintos led izzók korában elég viccesen hangzik. Már elmúlt az a világ.

[ Szerkesztve ]


pengwin
(addikt)
Blog

Ja, hogy nem környezettudatosak vagyunk, hanem spórolósak?

Mert szerintem a környezettudatosságba az is beletartozik, hogy nem termelem feleslegesen az elektronikai hulladékot magam körül. Többek között nem dobálok ki még tökéletesen működő dolgokat. Egyébként nekem nagyon rossz a tapasztalatom a LED-izzók megbízhatóságával, szóval jó is, hogy már ilyen olcsóak. ;)


Kansas
(addikt)

Nem főleg az a lényeg, hogy a LED izzó mennyibe kerül, hanem(amire gondolom pengwin is utalhat) hogy adott esetben többet lehet bukni az új izzó gyártásán(ami a footprint nagyobbik része egy LED izzó esetén - de gyakran gépkocsinál is), mint amennyit megspórol az alatt az idő alatt, amíg még a régi üzemelhetett volna.
Aki ennyire környezettudatos, az az eszköz élettartamán belül nem cserél, ha csak nincs az újban feltétlen szükséges "killer feature"
Minél több eszközünket használjuk az élettartama végéig, annáll kevesebbet(ritkábban) kell gyártani.


atike
(nagyúr)

...ezért inkább használsz még 3-4 évig egy magasabb fogyasztású hűtőt, mint hogy lecseréld egy energiatakarékosra (már persze ha van módod / indokod / lehetőséged a cserére)? Kérdezem. És a tökéletesen működő régi hűtőjét a legtöbbünk nem kidobja, hanem eladja... De javíts ki ha tévedek. :U

#25 - a led izzóknál fényforrásoknál éppen rekord idő alatt megtérül a csere, szóval nem jó a példa...

[ Szerkesztve ]


40641
(csendes tag)

A lenti megjegyzések ellenére is dicsérendő azért a hozzáállásod. Tehát az hogy nekiálltál felépíteni egy ilyen rendszert. Nevezzünk 1.0 verziónak, és a későbbiekben majd még alakítva lesznek a dolgok.
Nekem otthoni hálózattal kapcsolatban a sebességet és megbízhatóságot tekintve az alábbi tapasztalataim voltak eddig:
- minden eszközt aminél lehetséges kábeles kapcsolaton keresztül csatlakoztatni, hogy minél kevesebb eszköz lógjon a wifin. A maradék wifi-only eszköznek (jellemzően okostelefonok) is jobb kapcsolat fog ezáltal jutni.
- senki se higgye, hogy egy több száz megabites netkapcsolatot ki fog tudni hajtani teljes egészében wifin keresztül (persze biztos vannak kivételek), de szerintem a wifi nem erre való.
- a szolgáltató által biztosított router nem rakéta. Az én netem csak 120mbit, ezt a sebességét természetesen ki lehet használni a szolgáltató cisco epc3925 eszközével is. Amivel meg lehet fektetni a routert az az egyszerre nyitott kapcsolatok száma. Érdemes ezt a [ami már megfekteti a routert] szám alatt tartani. Erre mondjuk lehetséges, hogy megoldást jelentene a nagyon sok kapcsolatot fenntartó pc-t dmz-be rakni. De az ilyesmitől én ódzkodom, így marad a kapcsolatszám kordában tartása.


40641
(csendes tag)

:R


bambano
(titán)
Blog

"a cpu terhelésekre is a routeren": kernel cuccok, nem nagyon terhelik a cpu-t. memóriát meg pláne.
csak a grafikus felület eszi komolyabban a ramot.

"A másik meg, hogy mi értelme egy ekkora gépen szopatni magad a mocskos és nehéz úttal": mert van, hogy az ember azt tűzi ki célul, hogy legyen egy routere, akkor nem éri meg kézzel barkácsolni, meg van, hogy azt, hogy barkácsoljon bármit, akkor nem éri meg célcuccot használni. esetleg meg akarja tanulni.

"És akkor ejtsünk szót az áramról is": ejtsünk. 35-40 forint körül van egy KW/h áram, az napi szinten egy százas. ez, ha már szabad a te stílusod szerinti szóhasználatot alkalmazni, a ki nem szarja le kategória. pláne, ha a router gép egyébként mást is csinál.

tapasztalatom szerint az armos routerek gyengék, még gyorsítóval is.

(#7) 40641 és mások: biztonsági szempontból pontosan mi az epic fail? az a gyári szoftver, amiről tudjuk, hogy backdooros? az a gyári szoftver, amiről tudjuk, hogy soha nem fog frissítést kapni? vagy ez, amit építget folyamatosan?

a custom firmware egy dologban tud kevesebbet: egyes hardverekhez nem feltétlenül van benne a driver. lásd hw nat.

(#11) vicze1 "HW-nak én biztos, hogy egy speciálisan erre kitalált kínai csodát használnák 4-6 porttal és Wifi támogatással": rendben, te azt használnál. viszont aki tesztelt már ilyen cuccokat, az tudja, hogy az ilyen célcuccok a fasorban sincsenek egy rendes pc-hez képest.

"Ez maximum csak álomkép, mint írtam feljebb rengeteg cél HW elem található egy Ubi-hoz hasonló routerben, ami nyilván egy otthoni user nem is használ. Sebességben semmiképp nem tudja utolérni egy alsó kategóriás CPU amiben pl. semmilyen AES gyorsítás nincs.": az ubi routereknél, meg főleg a switcheknél az első kérdés mostanában, hogy kicsomagolod, bekapcsolod és beindul-e. ha beindul, akkor lehet vitázni azon, hogy az ubi miért lassabb, mint egy rendes pc.


MongolZ
(addikt)
Blog

Értem én, hogy mit szeretnétek mondani, nem arról van szó. Egyet is értek veletek akkor, hogy ha nem nagyságrendi különbség van fogyasztásban és a lecserélendő alkatrész nem faék egyszerűségű izzó. Egy mai volframszálas, esetleg halogén izzó legyártása a jelentéktelen kategóriába tartozik egy led-hez képest, most te konkrétan ezeknek az élettartamának a végét várod. A halogén esetében ehhez sok szerencsét, sokáig nem lesz még led-ed. Közben meg egy 40W-os halogén GU10 izzót egy minőségi 5W-os led kivált, ha egész nap megy, ~35Ft-ot spórolsz csak azzal az egy izzóval. Egy kompakt fénycsövet már nehezebb megindokolni, ráadásul azok környezetvédelmi szempontból sem túl jók, de legalább lehet őket gyűjteni és leadni újrahasznosítás céljából.

Nevetséges, hogy mennyire semmibe nézik az emberek a világítást, közben meg az adja az otthoni elektromosenergia fogyasztás nagy részét (természetesen hagyományos izzók esetén).

(#26) atike: Az utóbbi leginkább csak az utolsó 1-2 évre (és persze mostantól) igaz. És csak és kizárólag a minőségi ledre vonatkozik!

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

kedves kansas, az ugye megvan, hogy "1 db WAN és 1 db LAN porttal nem routert csináltál, hanem "csak"egy gateway-t" állításod marhaság. Amelyik eszköz képes egynél több broadcast domain között csomagokat átpakolni, az router. sőt, szélsőséges esetben akár egy hálózati kártyával is lehet routert építeni.

"Ellenpéldának lásd pl a MikroTik különböző modelljeit.": egy csomó mikrotikben a processzornak egy, esetleg két ethernet lába van. belső vlanozott switch chippel látja a többit. akkor a mikrotikek se routerek?

(#14) 40641 "nézzük meg a rendszerek méretét.": nézzük. a célos is egy telepített linux disztro, meg ez a diy debian router is egy telepített linux disztro.

(#21) pengwin "laplap, már azok is lényegesen erősebbek lennének egy router hardverénél. Sőt, akár ARM-es alapon is lehetne normális routert csinálni, csak bele kéne rakni bármilyen tetszőleges 6-8db, ARMv8 magot 1,5-2GHz-es órajellel és kétcsatornás RAM-mal.": nekem megdöbbentő volt, hogy a 9 magos tilera mennyire lomha. ha két választási lehetőséged van: a tilera meg a pc, akkor a pc ár/értékben kimagaslóan sokkal jobb.


atike
(nagyúr)

Amúgy itt egy kis kalkulátor.... Korábban amíg drágábbak voltak ezek a fényforrások akkor több volt a megtérülési idő... De ha mondjuk a linken alapból kitöltött adatokkal számolunk akkor a jelenlegi 2 hónap pár éve még 4-5 hónap volt... Esetleg 6. Na most az is elég baráti szerintem...

Ja és, ha a környezettudatosság is szempont minden mellé akkor meg kell nézni azt, hogy mennyivel kevesebb a co2 kibocsátás... :U

[ Szerkesztve ]


Kansas
(addikt)

Azért, hogy a másik oldal is meglegyen, nem minden jó ami energiatakarékos, pl mosógépeknél gyakran már a mosási teljesítmény rovására megy az energiaspórolás. És ha emiatt 2x-3x kell kimosni a ruhaállományt mire tiszta lesz, az nem csak időveszteség de hirtelen már nem is olyan nagy az energiamegtakarítás.
És gyanúm szerint nem csak a mosógépek ilyenek, csak épp róluk olvastam konkrét példát nemrég.

De elég ennyi az energiakérdésről, a lényeg az, hogy amit OP leírt a cikkben, az meg sem közelíti tudásban egy off-the-shelf router-gateway szintjét, max throughput-ban.
Az más kérdés, hogy amit ez nem tud, azt általában az 1.0-s userek nem is használják, de kétlem hogy ez a megoldás 1.0-s usereknek volna szánva, akkor nem szórakozott volna CLI-vel...

(#31) bambano "Amelyik eszköz képes egynél több broadcast domain között csomagokat átpakolni, az router." Ez a lehető legnagyvonalúbb definíciója a routernek amit eddig hallottam, valóban szükséges, de nem vitán felül elégséges definíció.
Sok értelme nincs a routing szabályoknak ha minden forgalom csak A-B/B-A irányban mehet...

Tűzfalat is lehet 1 NIC-kel csinálni(pl. MS ISA), csak sok lesz rajta a lyuk.

Ha figyelmesen olvasod, nem azt írtam, hogy az összes MikroTik router olyan, hanem hogy több modell is.

[ Szerkesztve ]


pet007
(aktív tag)

Szerintem is ugy lett volna ertelme ha legalabb a kabeles halozat full errol fut, keszrouter meg csak wifit szolgal. Mindenesetre le a kalappal, alapos jol megirt cikk. Bar par merest azert meg berakhattal volna.


bambano
(titán)
Blog

"amit OP leírt a cikkben, az meg sem közelíti tudásban egy off-the-shelf router-gateway szintjét": az off-the-shelf routerek zömében ugyanilyen linux fut. tehát a tudásuk olyan nagyon nem különbözik.

de pl. egy off-the-shelf routerből hogy szeded ki a címfordítási táblázatot? csak hogy legyen már szó olyanról is, amit a pc simán tud, az ots router meg nem.


Prego
(senior tag)

Köszi a cikket, új lakásomban hasonló kiépítést tervezek, ez nagyon hasznos lesz :R
Egy Linuxos HTPC szolgálná ki a routolást, tűzfalat, NAS funkciókat, GIT, webserver, nyomtatószerver valamint termosztátokat is szeretném mobilról irányítani.
Én mondjuk, AP-nek terv szerint nem routert, hanem dedikált AP-t használnék, de majd eldől a jövőben.


tovgab
(aktív tag)

Érdekes a cikk, tetszik nagyon az ötlet és a megvalósítása is.
Lenne egy kérdésem a közösség nálam okosabb tagjaihoz:
Digi 1000 előfizetés közvetlenül a gépbe dugva lefelé ~850Mbit, felfelé ~210Mbit.
Tp-Link WDR4300-as (gyári soft., legfrissebb firmware) router-en kersztül lefelé ~130Mbit, felfelé ~200Mbit. :W
Arról nem is beszélve, hogy a utorrent az istenért nem tölt többel lefelé mint ~80-100Mbit.
Már tettem egy próbát egy új Archer C7-tel, teljes Win újratelepítéssel, de ugyanez a felállás volt így is.
Értetlenül állok a dolog előtt. :F
Ha esetleg valakinek lenne valami ötlete azért nagyon hálás lennék... :R

[ Szerkesztve ]


Kansas
(addikt)

Én sehogy, de nekem eddig fel sem merült az igény.
Gugli szerint pl. így.

Nem azt mondtam, hogy nem lehet akár a teljes SoHo router feature-listát megvalósítani egy ilyen x86-kütyün, hanem azt, hogy OP ebben a cikkben nem tette, pedig azzal a felütéssel indított, hogy szebb lesz, jobb lesz okosabb lesz, erősebb lesz. Erősebb az lett, a többi vitatható.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

openwrt off-the-shelf routerben???


bambano
(titán)
Blog

illetékes szaktopic felkeresése, eddig mintegy nyolcszáz alkalommal feltett kérdés megismétlése ott, rosszalló pillantások bezsebelése, topic összefoglaló utólagos elolvasása.

üzenetek