üzenetek

hozzászólások


.mf
(veterán)

"Kérdés, hogy akkor milyen alvilági utakon kerül forgalmazásba a Mikrotik az 1W-os és az Ubiquiti az 500mW-os eszközeivel..."

Pontosan úgy, mivel az európai szabályzás (100 mW max) alapján nem kerülhetnének forgalomba.

TeeJay: a 3600 szerintem még alternatíva lehet az 1.x verziókhoz képest, mert gyorsabb proci és dupla RAM van benne, valamint ugyanúgy Gb-es és 2db USB van. Cserébe 3x3 helyett 2x2, ha ez valakinek számít.

Bervi: ja, számít ám az AC, papíron, a routertől 5 cm-re (ha egyáltalán ott). :DDD


sanzi89
(addikt)
Blog

Konkrétan mennyi is egy AP fogyasztása?
Hogy jön ide, hogy mennyit fogyaszt a rézvezeték a falban? Az ott van, ha van AP, ha nincs.
Hogy jön ide, hogy mennyit fogyaszt egy standby eszköz? Azok ott vannak, ha van AP, ha nincs - sőt AP-val plusz egy -.

Nem értem, hogy miért kevesebb egy AP kis fogyasztása a semminél. Erre nem válasz az, hogy a többi fogyasztóhoz képest elhanyagolható és vegyek energiatakarékosabb hűtőt és húzzam ki a nem használt mobiltöltőt. Ennek köze nincs az AP használatához.

@dchard
Valószínűleg meglepődsz, de pincénk nincs, és nem a padláson tartom a WiFi-s eszközöket. És azért jobb a WiFi lefedettség egy régi Linksys WRT54GL-lel meg egy ASUS RT-N16-tal, mert a kliensekkel van a gond, köszi a felvilágosítást.


Jim Tonic
(nagyúr)
Blog

Arányokról beszélünk. Annyira nagy egy átlagos családi ház fogyasztása, hogy egy AP szinte nem kimutatható.
Még az is lehet, hogy spórolnál vele, mert akkor az rádiók visszavehetnek a teljesítményből. Attól függ, mennyi eszköz csatlakozik nálatok.

[ Szerkesztve ]


nemlehet
(őstag)
Blog

Már ne haragudj, de ha egy AP fogyasztása neked problémát okoz (havi 40-100 Ft) akkor mégis hogy akarod megvenni egyáltalán magát az eszközt? Amúgy meg el kell fogadni, hogy van ami nem oldahtó meg egy eszközzel. Nálunk is 2 AP van, mert vastagok a falak, nem megy át a jel. Próbáltam mindenféle profi routerrel, de vagy eleve el sem ért a wifi mindenhova vagy egyszerűen értékelhetetlenül lassú és szakadozós volt. Befektettem kb 15k-t és most mindenhol remekül működik, azt a 80 forintot meg megspórolom az idegeskedésen és a családtagok nyavalygásának megszünésén...


dchard
(veterán)
Blog

A hozzászólásommal az eszköz elhelyezésének a fontosságára utaltam, de ha nem akarod, ne értsd meg.

De csak a kíváncsiság kedvéért: melyik konkrét tp-link modellel volt ilyen tapasztalatod? Elég sokan használnak itt elég sokféle tplink cuccot, legalább gyorsan kiderül, hogy vajon más is ezt tapasztalja-e vagy nem.

Nálam a 1043ND két-három vasalt szerkezeti beton falon át is rendesen működik (igaz nem valami gagyi 32mW-os mobil kütyüvel használom), pedig interferi is van rendesen. Meg egyáltalán: ha minden eszköz betartja a 100mW kisugárzott teljesítmény, teljesen kizárt, hogy lefedettségbeli különbség legyen bármelyik két gyártó terméke között, ha azokat azonos körülmények között hasonlítjuk össze, ez elemi fizika.

Egyébként elárulom, hogy már azzal, hogy nagyobb antennát raksz a 100mW-os routeredre, már törvényt sértettél, nem is kell ehhez 500 meg 1000mW-os eszköz.

Dchard

[ Szerkesztve ]


sanzi89
(addikt)
Blog

WDR3600 és WDR4300.

Megvettem a 3600-at, hogy milyen jó lesz, és koppant az állam, hogy ahol eddig volt jel, most nincs, gyenge kliens ide vagy oda. Pont a napokban próbáltam, ASUS WL-500G Premium v1 routerrel a konyhában működik a telefonomon a netrádió, míg a 3600-as WiFi hálózatát nem is látja. Értem én, hogy a telefon übergagyi WiFi-vel van szerelve, de másik eszközzel működött gond nélkül. Ekkor kértem kölcsön egy 4300-mat is, hogy biztos a 3600 a szar, de az még rosszabb volt. Megfordult már a kezemben pár WiFi-s cucc többféle gyártótól, és lefedettséget tekintve eddig a Linksys WRT54GL viszi a prímet, n-es eszközök közül pedig az RT-N16. Ugyanoda tettem, ugyanazokkal a kliensekkel néztem.
Kliensek között van Atheros, Intel, Broadcom, laptop, telefon, USB-s kártya. Volt 20/40mhz, más csatorna, minden kutyafüle - megjegyzem 1db 2.4Ghz-es WiFi fogható még nálunk, kertváros előnye, így zavarásról se lehet nagyon beszélni.

Mindegy is, már lassan novellát tudnák írni a WiFi-s eszközökkel kapcsolatban, amikkel próbálkoztam, és az első kommentem ezek összefoglalójaként született, hogy egyáltalán nem érzem azt, hogy a vezeték nélküli hálózat fejlesztése abba az irányba halad, ami igazán hasznos lenne.


sanzi89
(addikt)
Blog

"Arányokról beszélünk."

Én fogyasztásról beszéltem, W-ban kifejezve. Mikor meg leírtam, hogy nem értem miről beszélsz - most se értem, hogy jön a konkrét fogyasztási értékekhez a ház egyéb fogyasztója és ezek aránya - akkor meg egyből leszóltál, hogy mit osztom az észt... Leírtam, hogy egy AP használatának egyik negatívuma a többlet fogyasztás, ehhez nem tudom hogy jön amit írtál.

u.i.: Most üzemelek be egy TL-WA901ND-t, a későbbi komment párbajt megelőzendő csinálok többféle notebook adapterrel méréseket alaprajzzal.

[ Szerkesztve ]


Versus
(senior tag)

Én most kukáztam ezt a remek eszközt. Ingadozó térerő, két szobával odébb szakadozó átvitel. Hetente reset és a beállítások újbóli betöltése. Meg-megálló DLNA. Konfigurálhatatlan médiaszerver, esélytelen nyomtatómegosztás. Nyilván az én tudatlanságom de akkor ezek miért működnek gond nélkül egy kétszer ennyibe kerülő eszközön ?


Jim Tonic
(nagyúr)
Blog

Én meg megkérdeztem, hogy egy 10e forintos villanyszámlánál érv-e a 40Ft többlet. Illetve azt is leírtam, hogy ennyit jó eséllyel spórolhatsz.
Látom, nehezedre esik elhinni, hogy tapasztalt emberek nem tudják elfogadni az érveidet. Szóval a jövőben legyen neked igazad.

[ Szerkesztve ]


#82729984
(senior tag)

Nekem wdr3600-on van, wifit szoktam vele tesztelni és semmi baja.
A router a szobámban van, egy tégla emeletesben lakom, és ha kimegyek a lépcsőig (a mi lakásunk a lépcsőtől letávolabbi lakás kb. 20 méterre van) akkor ott még mindig van jel, pedig egy mezei okostelefonnal ellenöriztem. És azért itt van néhány fal mire odaér a jel.

Szóval vagy én fogtam ki nagyon jó példányt, vagy te nagyon rosszat.


.mf
(veterán)

"Egyébként elárulom, hogy már azzal, hogy nagyobb antennát raksz a 100mW-os routeredre, már törvényt sértettél, nem is kell ehhez 500 meg 1000mW-os eszköz."

Ilyenről még nem hallottam (csak a 100 mW-ról), tudnál róla részleteket?

Versus: milyen fw-rel használtad?

[ Szerkesztve ]


sb
(veterán)

Nem kötekedni akarok, csak kérdezem, hogy ez így biztos igaz?
Az itteni ph tesztekből az AC-s routerek azért eléggé meggyőző fölénnyel jönnek ki általában a régi 300/450-es N-esekhez képest.

Legalábbis a normálisabb eszközökkel.
Dual band N-es (900-as) helyett inkább a sima 2 csatornás N-es és AC-s eszközök a jellemzőbbek, nem? Aminél viszont már elég nagy a különbség.

[ Szerkesztve ]


sys25
(aktív tag)

A wr340gd tipusú olcsó kis "szutyok" + a 8dBi-s antenna 5 éve minden gond nélkül teszi a dolgát és a szomszédban a nagyszüleimnél a konyhában(terméskő falak) még van jel,szóval én bízom a márkában!Lehet hogy meglesem én ezt a routert a közeljövőben,a sebessége nem izgat,nem baj ha lassabb mint a drágábbak,a házimozim miatt kell az 5 GHz-es tartomány.
A hátsó hangszórók drót nélküliek és bezavarják egymást a routerrel.Hol a hang szakadozik,hol a wifi jele,egyszerre nem tudom őket használni....
Szóval én örülök hogy lassan jönnek az olcsóbb ac-s routerek,még ha kompromisszumokat is kell kötni.


zsolt501
(nagyúr)

Az szerintem is eltúlzott kijelentés volt, mert a törvény az adó teljesítményt határozza meg, és azt, hogy más hálózatot nem zavarhatsz direkt, az antenna típusát nem szabályozza.
Rádiótechnikával foglalkoztam, illetve amatőr rádióztam HIF engedéllyel, ahol elég szigorúan vették ezeket, de az antenna mérete és típusa ott sem volt meghatározva.
Az más kérdés, hogy este szépen megléptük az 5KW-os teljesítményt is ami már a környék tv adásaiban is meglátszott :B és az antenna is melegedett, télen hó nem nagyon volt rajta...

[ Szerkesztve ]


bteebi
(veterán)

"Egyébként elárulom, hogy már azzal, hogy nagyobb antennát raksz a 100mW-os routeredre, már törvényt sértettél, nem is kell ehhez 500 meg 1000mW-os eszköz."

Ez nyilván nagyon laikus kérdés, de miért? Ha egy 5 dBi-s antenna helyett ráteszek egy 9 dBi-st, az már büntethető? És mekkora lehet a büntetés?

(Mod) #34: I see. De a büntetés része továbbra is érdekel.

[ Szerkesztve ]


dchard
(veterán)
Blog

zsolt501:

Hát az szomorú hogy nem hallottál róla, az 5kW-os adásod meg nyilvánvalóan illegális, erre te engedélyt senkitől nem kaphattál, nem is önmagában a nagy adásteljesítmény miatt, hanem mert a vonatkozó szabályok és engedélyek azt is meghatározzák, hogy mennyire lóghatsz ki a saját sávodból. Ha pedig igaz amit írtál, akkor ezzel már önmagában törvényt sértettél. De inkább később mint soha: olvass tovább és megtudod miről van szó. Hint: nagyon is számít az antenna.

mf. , beetebi:

A szabályozás a teljes kisugárzott rádiós teljesítményt (EIRP) határozza meg. Nézzük meg példával, hogy mit jelent ez: van egy tipikus wifi routerünk 3dB-s antennával. Ez azt jelenti, hogy ahhoz, hogy betartsuk a 100mW EIRP korlátot, már eleve nem adhatunk 100mW-tal, csak annak a felével, mivel a 3dB-s antennánk duplázza a jelszintet. Tehát az 50mW + 3dB antenna = 100mW EIRP (nagyon leegyszerűsítve). Ezt a gyártók be is kalkulálják, így gyári antennával amikor beállítja az ember maximális adásteljesítményre a routert, akkor az antennával együtt jön ki a 100mW.

Namost ha jön a naív ember, és kicseréli ezt a 3dB-s antennát mondjuk 8dB-sre, akkor ugyanazzal a beállítással, mivel a 3dB-s antennánál 100mW volt az EIRP, most közel 300mW lesz. Ezzel majdnem háromszorosan lépi át a törvényi határértéket.

Miért jó akkor a nagyobb antenna ha nem használhatom maximális teljesítménnyel? Hát pontosan arra jó, hogy a vételi oldalon lehet vele nyereséghez jutni, így az olyan gyenge adásteljesítményű berendezések számára is működőképessé lehet tenni a kapcsolatot, mivel így nő a vételi nyereség, és jobban kiegyenlítődik a két adóvevő közötti teljesítménykülönbség (természetesen a nagyobb antenna plusz nyereségével csökkenteni kell a routeren az adásteljesítményt). Ez az oka annak is, hogy önmagában nem a nagyobb kisugárzott teljesítmény-re van szükség egy nagyobb nyereségű antennánál, és ezért is nő a "lefedettség": mert az AP távolabbról is "hallja" a kleineseket, és nem pedig azért, mert az AP-nek így nagyobb a kisugárzott teljesítménye.

A legtöbben ezt nem értik meg.

Dchard

[ Szerkesztve ]


nemlehet
(őstag)
Blog

Erről még csak nem is hallottam soha. De most ha valaki rárak egy erősebb antennát akkor rábassza a TEK az ajtót? Szóval szerintem lakossági szinten nem nagyon van ennek jelentősége (lévén nem fog kiderülni), csak ha olyan helyen laksz ahol ez bezavar valamit.


dchard
(veterán)
Blog

Nem az a kérdés, hogy hallottál-e róla, hanem hogy ez a törvény, és nem véletlenül van így.

A TEK nem fogja rád rúgni az ajtót, mert nem az ő feladatuk a spektrum regulációs szabályok betartatása, hanem az NMHH-é. És nekik hatósági jogkörük van, no meg olyan műszerezettségük amivel ezt ki is tudják mérni adott esetben.

De nem is ez a lényeg, hanem inkább az, hogy nincs értelme, és amúgy is elsősorban a környezeteddel meg magaddal baszol ki, ha össze-vissza pakolászod az antennákat anélkül, hogy pontosan értenéd a működését, ráadásul nem is fog önmagában ettől jobban működni a technológia.

Dchard


zsolt501
(nagyúr)

Írtam azt hogy az 5KW-ra engedélyünk volt???
A 90-es években, CB rádiózásban a távolság vadászat volt a lényeg, a legnagyobb akkori távolság amit elértünk Ausztrália volt, irányított antennával, de amúgy egyesületek kaphattak egyedi engedélyt, szegeden volt is az MHSZ-nek egy 10KW-os adója ami már megszűnt, onnan is nagyban ment a vadászat.

Az antenna mérettel kapcsolatban, meg várom a hivatalos hatósági adatokat, ami az antenna méretet meghatározza, mert továbbra sem hiszem ezt el.

Az NMHH-ról meg ne is beszéljünk a volt HIF alakulatáról, nem egyet ismertem személyesen a régi bandából...

[ Szerkesztve ]


dchard
(veterán)
Blog

"Az antenna mérettel kapcsolatban, meg várom a hivatalos hatósági adatokat, ami az antenna méretet meghatározza, mert továbbra sem hiszem ezt el."

Még egyszer leírom neked (mondjuk az szánalmas, hogy egy volt rádióamatőrnek ezt magyarázni kell). Nem az antenna méretre, hanem az antenna nyereségére (mit ad isten, összefügg a méretével) vonatkozik amit írtam, még hozzá azért, mert a hatósági szabályozás minden esetben teljes kisugárzott teljesítményre vonatkozik, és ez nem csak az adó teljesítményétől függ, hanem az antenna nyereségétől is. Mit nem értesz ezen?

Próbál az ember nem messzemenő következtetést levonni az ilyen elszólásokból mint a tiéd, de sajnos nem te vagy az első rádió amatőr, akiről kiderül hogy tényleg amatőr. Elemi rádiótechnológiai alapokat kell neked magyarázni. Ezt persze szívesen megteszem, így legalább a többieknek szélesedik a látóköre.

Dchard

[ Szerkesztve ]

üzenetek