[Re:] [frescho:] XT-IDE rev. 4. - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ha jól értem akkor ez egy ISA slotba rakható IDE kártya? Jól néz ki! :D

Most vissza kellett néznem, hogy is nézett ki egy XT-s alaplap. Hát.... Lehet 30 év múlva a mostani alaplapokra is olyan elszörnyülködve nézünk majd rá, mint én most a képre, amit a Google kidobott... :D


siti
(senior tag)
Blog

hogyhogy mit a fölösleggel, én lengettem a kezem, hogy kellene egy, még össze is forrasztom bérgyártásban egy két év alatt mindet.


frescho
(addikt)
Blog

Nem ISA, hanem 8 bites ISA slotba. Így a 16 bites merevlemezek, CF kártyák simán működnek együtt az XT-vel. mi a szörnyű azokon a lapokon? Teljesen jól javíthatóak egy forrasztópákával.

siti: regisztráltam


Cifu
(nagyúr)
Blog

A javíthatóságot nem vitatom, de mai szemmel brutális az az ipari mennyiségű egymás mellé forrasztott IC, meg a sorba rakott memóriabankok...

De tény, hogy nemrég a Commodore +4 belső kinézetére is rácsodálkoztam, pedig gyerekként kíváncsiságból azt is szétszedtem... Csak hát az nem mostanság volt.


frescho
(addikt)
Blog

Ma az egészet simán rá lehet programozni egy chipre. Igen, nem írtam félre: programozni, otthon, házilag... De ez egy ilyen ipar. Sajnos az alapok oktatását ma már hanyagolják, ezért nem tudom, hogy meddig lesz még ember aki ezt megérti és meg tudja tenni.


Vladi
(nagyúr)
Blog

Először azt hittem erről lesz szó. De ez is igen szépen megtervezett nyák. :R

Amúgymeg: jah, open source hardware, tehát jó esetben van kapcsolási rajzod és grb fájlod is. Gyártasd le magadnak. 4x annyiból jössz ki, ha nem nagytételben veszed az ic-t. Mondjuk kg-ban mérve. :))


frescho
(addikt)
Blog

Azt gondoltam, hogy az XT-IDE elég jól leírja mi is ez a kártya. Majd írok részletesebb dokumentációt, mert még angolul is több helyről kellett összeszedni az információt, PCB-t, ROM tartalmat. Lehet az lenne a legjobb, ha egy repóba összeszednék mindent.

Az eredeti git repo-ban amúgy megvan minden a vashoz, könnyen le lehet gyártatni. Én túltoltam a csicsát, pl. aranyozás nem biztos, hogy kellett volna rá. A szállítással már belecsúszott abba a sávba ahol már ÁFA-t vágnak rá és amilyen peches voltam meg is fogták a VÁM-on. Az alkatrészeket sem több helyről szedegettem össze. Ezért aztán drága lett viszonylag. Azért viszonylag, mert nekem 6.700-ból kijött amikor az ebay-en több, mint a duplájába kerül a legolcsóbb.

Nagy tételben meg hiába rendelném mit kezdenék vele? Nem üzletelni készítettem, hanem azért, mert a topicban többször téma volt az XT-k háttértár kezelése. Az opensource szellemében én ezzel tudtam segíteni a közösségnek.


hcl
(félisten)
Blog

Na várjál, nekem ez új, hogy XT-re nem volt IDE vezérlő. OK, hogy a éegtöbben MFM winyó volt, hogy hogy nem is létezett gyári IDE, az meredek :D
Szép lett a kész cucc :) :R

@Vladi : De általában ezeket az OS hardvereket nem tudod megvenni készen :) Azaz, ha igen, az is így készül.

[ Szerkesztve ]


frescho
(addikt)
Blog

Hogy teljesen pontos legyek: Létezett egy IDE módosulat. Nem teljesen IDE kompatibilis, mert a 16 bites busz hiányában csak 8 bitet használ. Ha megnézed az IDE kábelt, akkor 16 bitet visz át, na ezt nem tudja ez az öszvér, csak 8-at használ. Készült hozzá néhány merevlemez, de ebből talán fél tucatnyi variáns sem készült. Nekem is van egy Seagate ST-351A/X lezsírozva a páncélban.

Ez a kártya viszont az AT-nál használt buszt és nyelvet "beszéli". Annyi a trükk, hogy buffereli az adatbuszt, így a merevelemez irányából 16 bites, az XT meg 2x 8 bites értékként olvassa ki. Ezért aztán nem kapkodó idegbeteg, de egy ST-225 sebességét hozza minimális késleltetéssel ha CF kártyát használ az ember. Kb. SSD szerű a sebességugrás.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

A linkelt honlapon IDE-s SSD van a képen, az is érdekes megoldás. :DDD

Csak hát abból meg nem nagyon van 64GB-nál nagyobb...

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Na akkor azt kevertem. Annyi volt meg, hogy valami volt rá, csak nem volt gyakori. Mondjuk nem tudom, miért nem voltak képesek gyárilag megoldani ezt, mert igazából akadálya nincs.
ST351 volt nekem is, de az normál IDE buszos volt :)

Az XT amúgy sem volt kapkodó elmebeteg, MFM-mel sem. (90-es években használtam még olyat :D ) ST225 még van a falon :D

@Cifo : Egy 32GB-os IDE SSD-ről megy most a home szerverem :D Amúgy IDE-SATA átalakítóval megy akármekkora kb.
XT-ben mondjuk viccesen mutat egy pár száz MB-os winyó is :D


frescho
(addikt)
Blog

Amikor a 4GB-os CF formátumú microdrive-ra nyomtam egy dir-t azt hittem lefagyott. Pedig a doksi is írja, hogy lassú. Tényleg az egy XT-n amíg végigmegy a FAT-en.


siti
(senior tag)
Blog

nekem villám gyors volt az XT annak idején, bekapcs, dos betölt, már gépeltük is hogy cd games, cd spacewar, spacewar és már indult is. Igaz grafikában nem volt egy king's bounty, de hogy a fél óra játszás időből nem ment el 20 perc lemez töltögetéssel, már fénysebesség volt.
a c64 idejében, amikor csak 1 órát játszhattunk délután, azt is figyelembe vettük a tesómmal, hogy melyik játék mennyi ideig töltöget.

[ Szerkesztve ]


Twinsen2
(tag)

Dehát minek 64 gigánál nagyobb egy XT-be ?


hcl
(félisten)
Blog

Ö
Mi az a filrendszer, ami egy bármilyen, XT-n elfutó OS alatt 4 gigát lát? :Y Kemény!

@siti : Nekem az maradt meg, hogy a winyóműveletek valami irgalmatlan lassúak voltak.Amúgy igen, valóban nem volt hosszú a boot, de inkább a DOS szögegyszerűsége miatt :)


frescho
(addikt)
Blog

NWDOS 7 újabb verziója. Sima FAT, de akármekkora blokkméretet elfogad, nem kényeskedik. Magasról tesz arra, hogy minek kéne lennie kiolvassa a boot szektorból és aszerint kezeli. Ezt már régen is szerettem benne, mert simán minden kiegészítő nélkül ette az 1.44-re formázott 5.25-ös lemezeket. De a megakadáshoz elég az 512-es CF is MSDOS 5.0-val.

Bootolni, mint a villám. Próbáltam sorozatfelvételt készíteni, de három kép volt a boot idő. Ebből a középső elmosódott. Előtte még az XT-IDE menüje, azután már a prompt fogad. Mindezt egy 386SX-en, mondjuk elég egyszerű a boot, nincs mindenféle firefrancos driver.

Régen a léptetés fogta meg nagyon a merevlemezt. Főleg sok kis fájl mellett, mert ugye a disk elején volt a FAT, valahol máshol a fájl. A DOS meg rángatta oda-vissza a fejet. Még az MFM-nél gyorsabb 40-80MB-os IDE vinyóknat is könnyen ki lehet akasztani. Van egy jó tesztem rá. XCOM-ban egy combosabb küldetés mentését smardtv nélkül elmenteni, majd visszatölteni. Minden cuccnak külön állományt generál re. Teljesen halál cache nélkül régi vinyón. Most képzeld el, hogy én MFM HDD-vel játszottam. Jól meggondoltam, hogy mit lépek, mert menteni és visszatölteni is kész kínszenvedés volt.


hcl
(félisten)
Blog

Aha, ért, nem ismertem. Jó kis cucc :)

Amúgy ja, bármilyen gyorsabb flash alapú dologról, elhiszem, hogy gyorsan indul :D A 386 meg (pláne ha 33-as) azért elég gyors egy DOS alá.

A léptetést aláírom, ez a mai napig minden winyó halála, ha kis file-okat kell kezelni. Van olyan SSD-m, ami nem gyorsabb számottevően egy winyónál, de mégis gyorsul vele a gép, mert az OS is jellemzően kis file-okból áll.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Ott a pont. Ilyenkor szembesül az ember azzal, hogy hajdan mennyire más léptékben gondolkodtuk...

üzenetek