üzenetek

hozzászólások


szente
(addikt)
Blog

Még szerencse, hogy nem muszáj X570-es lapot venni.


Ribi
(nagyúr)

A probléma akkor lesz, ha a delikvens pont egy olyan procival rendelkezik amit kiszednek a biosból, hogy menjen az új széria.
Na akkor mi a szitu? :F


libit
(tag)

szerintem eleg sokan meggondoljak, h meger e 100€ felarat a PCIE 4 meglete, amit GPU jo ideig nem fog kihasznalni es valszeg az SSD sebessegen se hoz tul sokat mindennapi hasznalat melett

(B450 tomahawk / mortar +- 100€)

(#9) Pug
es az megvan, h ugyanaz a kodreszlet minden prociban/alaplapban engedi alapjaraton elindulni a gepet legalabb BIOS frissitesig?

szerintem ilyet megintcsak helysporolas miatt nem hasznalnak


menpee
(aktív tag)

BIOS Flashback kellene minden lapba alapértelmezett funkcióként nem csillivilli csimbummcirkusz árdzsíbí hülyeségek butaságok. Főleg AM4 vonalon, ahol alapból a hosszú terméktámogatás volt a kezdeti kijelentés.


dokanin
(aktív tag)

Én arra leszek kíváncsi a Predator Helios 500-hoz kiadnak-e új BIOSt.
Mekkora lenne már, ha be tudnék rakni egy 3700X-et a laptopomba! :D


wwenigma
(Jómunkásember)
Blog

Hát de nem kell ember.... :U Majd a B550-es lapok lesznek az átlag halandó pénztárcájára méretezve és a fogyasztas se akkora mint amekkorara felfujjatok az X570-ét.


MongolZ
(addikt)
Blog

1., Nem kötelező az 570
2., Konkrétan 15w-al eszik többet... Értem én, hogy sok, tudásban is más, és majd az új biosokkal talán még javulhat is. Vagy nem.


Viktor77
(titán)

Vaaagy, olyan lapot kell venni, ami cpu, memória, vga nélkül frissít biost.


Jester01
(veterán)
Blog

Mire a lap (BIOS) bármit tud csinálni addigra már rég elindult a proci a benne lévő mikrokóddal. A BIOS (firmware) ugyanis egy program. És de, amíg felül nem csapja a prociban lévőt addig az fog futni. Továbbá ha nem totálisan agyhalott a mikrokód (márpedig akkora hibák nem szoktak benne lenni) akkor frissítés nélkül is simán elindul.

Tehát a dolog a következőkképpen néz ki:

1) áram alá kerül a rendszer / reset
2) proci elkezdi végrehajtani a BIOS/firmware kódot a saját beégetett mikrokódjával
3) BIOS kiolvassa a proci modellt egyebeket
4) BIOS megnézi van-e hozzá mikrokód frissítés
5) BIOS betölti a frissítést

Na most a 4-5 az opcionális kellene legyen. Ha nincs vagy nem ismerte fel akkor hagyja indulni alapbeállításokkal és kész.

Most az intel dokumentáció van kéznél, az elég egyértelműen leírja, hogy a mikrokód frissítés nem kötelező, csak arra való, hogy a gyártás után talált esetleges hibákra javítást adjon.

The P6 family and later processors have the capability to correct errata by loading an Intel-supplied data block into the processor. The data block is called a microcode update.

Továbbá:

The effects of a loaded update are cleared from the processor upon a hard reset.


Cyberboy42
(senior tag)

Az a baj hogy ha ez így működne, akkor bármilyen alaplapra rá lehetne mókolno bármilyen processzort!
Fogd már fel hogy ezek olyan döntések amit nem fognak meghozni. Inkább küldenek csere procit mind az 5 embernek akinél fennálnak és teljesíti az összes kitételt meg követelményt az igényre ;] :P


Cathulhu
(addikt)

Az teljesen érthető, viszont az nem, hogy miért nem lehet olyan alaplapot csinálni, ami magától frissíti a BIOSt (hint: van akinek sikerült)


Male
(nagyúr)
Blog

Ez régen valóban működött, nekem Abit lappal volt, a P3-ak előtt adták ki, én meg beraktam a P3-at, amit persze nem ismert még... de ment vele... a BIOS frissítés előtt ismeretlen procinak látta induláskor, és csak be kellett állítani az órajeleket, feszt, aztán ment... persze lefrissítettem utána, de elindulni el tudott vele, és frissíteni is lehetett így. (igen, lefrissíthettem volna előtte is, tudom :) )
Nem tudom azóta mi változott, mitől lett ez olyan megoldhatatlan feladat mára... vagy csak ismét a csilivili grafika elfoglalta a helyet a spórolós BIOS chipben, így kihagyták ezt a lehetőséget? :U

Szerk_ Közben látom írod is az indulás lépéseit, ami miatt ennek mennie kéne ma is.

[ Szerkesztve ]


janeszgol
(félisten)

Az megvan, hogy nem értesz hozzá? Prociban mikrokód. Ott az internet, keresd meg, hogy bootol a gép.


janeszgol
(félisten)

Az eszköz mikrokódja akkor fut, ha meghívják. Magától nem fut. Szóval butaságot írsz.
Ha úgy működne, ahogy írod, akkor nem létezne ez a probléma, ami alatt beszélgetünk.


Palinko
(tag)

Ez egyrészt elég gusztustalan, mivel nem azért állsz el, mert nem tetszik az adott termék hanem eleve szükséged sem volt rá igazából csak a frissítésig. Hasonló szarháziság, mikor foci vb döntőjének hétvégéjére rendelnek tv-t majd visszaküldik, aztán ha a csomagolást szétbontogatod onnantól már gond az üzletnek.

Másrészt meg az is elég szomorú hogy mindenkinek az első gondolata hogyan lehetne lopni, utána persze meg vagyunk lepődve, hogy miért tartunk itt. Arra nem gondoltok hogy megadják a címüket ott utána simán kopogtatnak a processzorért ha elfelejtik visszaküldeni?

(#24) menpee
Egyetértek, számomra teljesen meglepő hogy pl ASUS-nál is csak a legfelső kategóriában van ez a funkció már felső kategóriából is kimaradt, meg rakat 450-es MSI lapnál jelent meg ami mégis csak nem egy X470. Szóval elég baj hogy ezen spóroltak a gyártók.


snecy20
(veterán)

Én nem éltem még ilyesmivel, és nem is szorulok rá szerencsére, de ismerve a magyar kiskereket és webshop-okat, túl sok lelkiismeret-furdalás nem gyötörne egy ilyen manőver után. :U


wwenigma
(Jómunkásember)
Blog

Havernak 2xxx ryzenhez apróról vettunk tavaly 7-8e korul valami APU-t amit mar az elado is bios frissitesre vett egy embertol aki bios frissitesre hasznalta. Haver is eladta valakinek akinek arra kellett, gyk postakoltsegert jar korbe az orszagba :)


Jester01
(veterán)
Blog

Egyeseknek itt fogalma sincs mi az a mikrokód a processzorban és még engem akarnak továbbképzésre küldeni :DDD

Ez a mikrokód nem azonos pl. egy grafikus vagy hálózati kártya firmware-el. Egyáltalán nem kell meghívni (nem is lehet) hanem a processzor belső működését automatikusan szabályozza például bizonyos összetett utasítások esetén de akár olyasmit is mint a memóriakezelés vagy a spekulatív végrehajtás.

Már idéztem a hivatalos leírásból: az a mikrokód frissítés amit a BIOS betölt csak arra van, hogy hibákat javítson a processzorban lévő verzióban. Alapszinten anélkül is működik. Sőt, van amikor az operációs rendszer (is) tölt be frissítést, lásd pl. a spectre/meltdown/akármi javításokat. Ha nem volt új BIOS az oprendszer is betölthette.

De a hitetlenkedőknek itt van wikipedia link is (na nem mintha az megbízhatóbb lenne mint a hivatalos leírás): "The processor boots up using a set of microcode held inside the processor and stored in an internal ROM. A microcode update populates a separate SRAM and set of "match registers" that act as breakpoints within the microcode ROM, to allow jumping to the updated list of micro-operations in the SRAM." Hogy mik vannak!


Revolution11
(csendes tag)

Én ugyan így csináltam


Yutani
(nagyúr)
Blog

Én értem, hogy modern cucc nem járt még nálad és el sem tudod képzelni, hogy fordulhat elő ilyen. Akkor Elmondom, hogy 2 éve, amikor a G4600 procimat vettem egy Giga B150M alaplappal, én is csak kamilláztam, hogy mi a frászért nem indul a gép. Utánanézve derült ki, hogy a Kaby Lake-hez BIOS frissítés kell, mert különben nem indul el az alaplap. Tehát Intel, és 2 évvel ezelőtt. Azaz mindkét oldalon van ilyen f@52ság.

üzenetek