[Re:] [joysefke:] update: Érkezés (Arrival) - Azt hiszem egy időre szakítok a Sci-fikkel... - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Rive
(veterán)
Blog

A novella egyik fő kérdésköre a jövő ismeretének és a szabad akaratnak a szembeállítása: csak valami jedi-féle alapvetően megismerhetetlen 'mindig mozgásban van' jövő ismerete összeférhető a szabad akarattal.

A filmben ez csak nagyon érintőlegesen került elő, talán két mondatban, de: előkerült.

Ui.: régebben, még QM előtt elég komoly filozófiai háború volt a szabad akarat természetéről egy determinisztikus világképben... Pláne, hogy akkoriban kerültek szem elé a fizikában az időbeli szimmetriák és az időtől független leírási módok. Persze, kaliber-scifin felnőtt fiatal nemzedékeknek ezek a régi dolgok nem szoktak szembejönni.

[ Szerkesztve ]


Gabás
(addikt)

kb. ugyanúgy, ahogy időutaznak a sci-fikben, néha géppel, néha fekete lyukakon keresztül:) az idő mint kezelhető dimenzió nem új ötlet, az, hogy összekapcsolták a gondolkodással/kommunikációval/nyelvvel, talán az, attól maga az alapgondolat nem lesz sem valószínűbb, sem valószínűtlenebb.
Az, meg, hogy egy morális döntést hülyeségnek tartasz, szíved joga, de azért ezt a felvetést én nem intézném el ennyivel.

Egyébként a tegnap este a hangvágásért elnyerte a tegnap az Oscart, úgyhogy talán a sok szörcsögés nem volt olyan szörnyű:)

Bónusz:

[ Szerkesztve ]


Gabás
(addikt)

Annyira azért nem tűnt nekem érintőlegesnek, hiszen ez a rejtett történetszál, ami szép fokozatosan bomlik ki, végül ez lesz a legfontosabb kérdés a főszereplő életében. A legnagyobb konfliktust is az okozza, hogy vannak „kódolt” dolgok, események: egy döntés szükségképpen elvezet egy végkifejlethez.


UnA
(Korrektor)
Blog

A novella esetében ez a szabad akarat is csak egy kapcsolódó kérdés ahhoz, hogy a tudat (és a valóság észlelése) mennyire függ össze? Vagyis másképp élheted-e az életed, ha a nyelv, ami a tudatos gondolkodás eszköze, alapvetően máshogy írja le a világot, mint a mi nyelveink, ahol a világ eseményei a egyenes vonalra vannak felfűzve.


Rive
(veterán)
Blog

A történetszálban benne van (hisz' a novella részben erre épül, nehéz lenne kikerülni), de az, hogy ez a szembeállítás egyáltalán téma, az biz' csak nagyon-nagyon érintőlegesen került elő... Máshol: a nyelvészeti és társadalmi részen a fókusz.

Ez (szerintem) az egyik hibája a filmnek. Értem/megértem, hogy nem akarták túlzsúfolni, sok nézőnek már ennyi filozófiai tartalom is sok, de így meg egy kicsit csonka/zavaró. Ebben az esetben meg tudtam volna bocsátani némi szájbarágást.

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Aki ezt a filmet romantikus drámának látja, azt keményen átverte a film, mert nem az. :D Az elején tényleg olyasminek tűnik, konkrétan egy klisés szemétnek (rákos dráma), amit már elég sokszor láttunk. Aztán kiderül hogy az a szál valójában a jövőben van. A film lényege pont hogy a "think outside the box", s aki erre nem képes (csápos kula), az nem érti és nem fog neki tetszeni a film.

A sci-fi meg még mindig tudományos fikciót jelent, s ebben ez nagyon az. Vagy nálad mit jelent a sci-fi?


Narxis
(nagyúr)
Blog

Én az Interstellar-nál éreztem ezt amit te. Ez a film viszont olyan hangulatot adott ami miatt sokkal megbocsátóbb tudtam lenni a végkifejlettel. Biztos vagyok benne, hogy Max Richter zenéje is hozzájárult ehhez, mert én szeretem a zenéit de hát ez van. Nem vagyunk egyformák, ami az egyiknek tetszik az a másiknak lehet még rossz. :)


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Az Interstellarban nekem az a kedvenc, hogy nekiállnak a Stephen Hawkingozni, hogy mekkora baromság, amikor 1) sci-fi 2) S.H. vetélytársával készítették a tudományos alapokat. A film szerintem nagyon jó, majdnem mindenestül, kivéve nyálat meg hogy szeretet a mittom én hanyadik dimenzió, bár én ez utóbbit valamilyen szinten a kvantummechanikával (te projektálod a valóságod) tudmányosan megmagyarázhatónak tartomm, így kicsit redukálható a nyálfaktora a filmnek.

[ Szerkesztve ]


Egon
(nagyúr)
Blog

Pl. nálam a Star Wars az sci-fi (meg kábé hatmilliárt embernél is). Hiperhajtómű, ami lazán lehetővé teszi a fénysebességgel történő utazást (ez ugyebár ellentmond a jelenlegi fizikai ismereteinknek: nem mint sebességkategória, hanem a fénysebesség elérése mondjuk egy fémdarab számára). Lézerpisztoly. Satöbbi.
Azt most hagyjuk, hogy lézerkarddal nem lehetne kardozni. Az Erőt lehet fantasy szálként kezelni (bár a telekinézis mint jelenség, számos sci-fiben is megjelenik), de alapból akkor is sci-fi.
A fantasy az a Gyűrűk Ura. Meg Drizzt Do Urden kalandjai. Meg a M.A.G.U.S. regények. Meg még sorolhatnám.


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Ez szerintem rossz "definíció". A sci-fi lényege az, hogy egy tudományos ötlet köré van felépítve a sztori vagy a jövőben játszódik. Na most a Star Wars úgy kezdődik, hogy "régen régen, egy messzi-messzi galaxisban" és a jedilovagok körül forog az egész. Szóval utóbbi alapján simán fantasy. Persze az új 1-2-3 részekbe behozták a midikloriánokat, amivel egyből sci-fi lenne, de azt inkább hagyjuk. :D

Egyébként meg, nézd csak az IMDB műfaji besorolását, egyiknél sincs sci-fi. :)

[ Szerkesztve ]


Egon
(nagyúr)
Blog

Ez szerintem rossz "definíció". A sci-fi lényege az, hogy egy tudományos ötlet köré van felépítve a sztori vagy a jövőben játszódik. Na most a Star Wars úgy kezdődik, hogy "régen régen, egy messzi-messzi galaxisban"

LOL. Relatív időfogalom használatával máris a jövőben játszódik. Hiszen légkörben is haladni tudó, helyből felszálló, egyszemélyes, fénysebesség elérésére is képes űrhajók röpködnek, több bolygót meghódítottak stb. Az adott galaxisban ez már a "jövő", legalábbis jelen földi korhoz képest.
Ezen az alapon, ha bármely, általad sci-fiként jegyzett mű elé odabiggyesztjük a "réges régen, egy messzi-messzi galaxisban" ikonikus kitételt, máris fantasy-vá válik? :U Ugyehogyugye.

és a jedilovagok körül forog az egész.

Ez messze túlzás, és abszolút leegyszerűsítése az egésznek, de hagyjuk.

Persze az új 1-2-3 részekbe behozták a midikloriánokat, amivel egyből sci-fi lenne, de azt inkább hagyjuk.

Nem igazán látom az összefüggést: a hiperhajtóműtől nem sci-fi, de a midikloriánok azzá teszik? LOL.

Egyébként meg, nézd csak az IMDB műfaji besorolását, egyiknél sincs sci-fi.

Jah, IMDB besorolás, az nagyon ott van a szeren. A kedvencem: vígjáték, dráma. Ez alapján meg döntsem el, hogy röhögni, vagy sírni fogok... :W

[ Szerkesztve ]


fordfairlane
(veterán)

Hát, nagyjából egyetértek, talán annyi különbséggel, hogy én egy időre a filmkritikusokkal végeztem. Amit dicsérnek, az eleve gyanús. Az alapötlet nem rossz, de a végén a világ megmentése annyira independence-day utánaérzés lett, hogy én is azon gondolkoztam, hogy valakinek bemosok egyet. Egyszerűen nem akartam elhinni, ilyen ócska befejezés láttán, hogy ennyi a vége. Az idősíkokkal való kísérletezés szerintem nem volt rossz próbálkozás, bár időnként kissé kuszára sikeredett. A kommunikációs forma, ahogy felépítik, meg, hmm, érdekes volt, na. Szokatlan, de kreatív.

[ Szerkesztve ]


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Egy szóval se mondtam, hogy nincsenek benne sci-fi elemek, de nem ezek adják meg hozzá az alapot. A "régesrég ..." pont hogy egy mesét, legendát jelent, ezt pedig akárhogy is nézem, fantasy.

Az erő az egyik lényeges eleme az egésznek. Ha bárki elsajátíthatja, akkor fantasy, ha viszont csak a véredben lévő midikloriánokkal akkor fasiszta sci-fi.

Pedig az IMDB besorolás pontos szokott lenni. A vígjáték + dráma esetén nem értem mit nem értesz. Ez már 100+ éve létezik, és az irodalomban groteszknek nevezik. Ez a sírvaröhögős kategória, nálam az egyik kedvenc. Jó példa, hogy megértsd miről beszélek: Égető bizonyíték

[ Szerkesztve ]


oriic
(HÁZIGAZDA)
Blog

ÉN lehet hogy más filmet néztem, de az Arrival-ban mi volt a romantikus? Nem kevered a Passengers-el?


bitpork
(veterán)
Blog

Akkor hogy magyarázod a "réges -régen egy messzi-messzi galaxisban" kezdeteket?! ;]

Nincs neked is valami Jedi -érzéked hogy megmondd mikor jön a Rios nyóc? :DDD


Polllen
(nagyúr)
Blog

A kedvencem: vígjáték, dráma. Ez alapján meg döntsem el, hogy röhögni, vagy sírni fogok...

Irodalom órán figyelni kellett volna. ;) Illetve a Star Wars-ban fénykard van és nem lézerkard a Jediknél.


Rive
(veterán)
Blog

A 'sci-fi' elég sok oldalágat növesztett mára. A Star Wars az sajnos teljesen beletartozik az egyik ilyen oldalágba, akkor is, ha túl sok 'fa' van benne és túl kevés 'sci'.

Keményvonalas sci-fi szempontból: még arra se vették a fáradtságot, hogy tisztességes technoblablával jöjjenek elő benne :DDD


oriic
(HÁZIGAZDA)
Blog

A Star Wars nem űropera? :D [link]


Egon
(nagyúr)
Blog

Figyeltem irodalom órán, és pontosan tudom, hogy a dráma az lehet komédia és tragédia (sőt: tradikomédia is). Csak éppen az nem jött át (neked sem), hogy szimpla (röhögős) vígjátékok is simán vannak "dráma, vígjáték" címkével ellátva, meg "sírós" filmek is... :U


Gabás
(addikt)

És plazmát lőnek a pisztolyok. De egyetértek az előzővel, nem a kellékektől lesz sci-fi a sci-fi

üzenetek