üzenetek

hozzászólások


duo
(őstag)
Blog

megnéztem. nincs fent. úgyértem megvan csek nem tették közzé a Contentában (lehet h nekem kellett volna kezeményeznem hogy harmadik fél is hozzáférjen.) mindegy, dobj egy címet.


tordaitibi
(veterán)
Blog

Ez így simán nagyszerű.
Jó hogy idetaláltál.

Gyorsba pár mondatodra ami eszembe jutott, bár nem illik kiragadni a szövegkörnyezetből fél mondatokat met nagyon megváltozhat a mondandója, de talán itt ez nem lesz.

" csináltam egy településfejlesztési/közösségfejlesztési koncepció hibridet is, a munkahelyem szerinti kistelepülésre optimailzálva.
Iszonyat lelkes voltam, sokszáz munkaórát öltem bele meló és család mellett."

Teljesen ismerős szitu csak én egy munkahelyemen próbáltam észérvekkel hatni a vezetésre hogy nézzenek már körül, kisebb átszervezésekkel, a géppark minimális felújítása-újracserélése és minimális logisztika révén milyen nagyon megugranának a termelési mutatók,és mindez nyersanyag és energiarezsi csökkenés mellett.
Én is dokumentáltam ezeket és miután megveregették a vállamat, az egész ment a süllyesztőbe.
Senki nem értette meg hogy egy pillanatnyi közepes, inkább kisszintű beruházással hosszútávon jól járna mindenki.

"nem az újabb ájfón, hanem tudatos döntés eredményeképp a fa tüzelésű cserépkályha lesz a prioritás, meg a szándékosan szerény (ám tartós) tárgyi környezet, és technológiai eszköztár."
Nem fog menni addig amíg az erre fogékony, túlsúlyban lévő réteget minden nap bombázzák több oldalról, ennek az ellenkezőjével.
Én privát véleményem szerint a kereskedelmi televíziózás néven futó valami, többet árt az ország kultúrájának és szellemi színvonalának mintha csak 8 általánosa lenne mindenkinek. De az rendesen, nem csoda waldorf meg egyéb oktatás elleni merénylet.

"ruházatom a legszükségesebbekre szorítkozik. a fast fashiont kerülöm"
Nekem 3 pár lábbelim van, egy mindenes, egy báli cipő és egy téli csizma.
Ehhez hozzájön egy papucs, nyáron otthon az se mert a kertbe is mezítláb szaladgálok.
Namost. Ez takarékosság vagy igénytelenség..?
Attól függ, ki és milyen aspektusból közelít a témához.
Pro és kontra, az asszonyra ezen a téren csak kicsit tudok hatni, ő (az én állandó visszafogásom és papolásaim ellenére) néha még mindig beleesik a felesleges vásárlások csapdájába.
Bár a régi mondás még igazabb ma, nőnek és gyereknek mindent el lehet adni csak megfelelően kell tálalni és promózni.

Műszaki cuccok terén,
épp tegnap volt sikerélményem, egy falfúró-véső gépet 8000 forintért sikerült megjavíttatnom (polihisztor vagyok de kommutátort nem tudok újat csinálni otthon), bízom benne hogy évekig szolgál még és nem ment a kukába/újrahasznosító (..?) telepre a 10 kilós gép.

"Arra jöttem rá az elmúlt hetekben hogy valami ilyesmivel szeretnék foglalkozni." (itt nem idézek be mindent de nagyon jó)
Congratula!!

"közösség/egészség fejlesztés/iskola-óvoda"
Igen jól fogod meg, kiskorban kell hatni és akkor a felnövekvő generáció már természetesnek éli meg mindezeket amiről itt beszélgetünk.
Viszont, erre írtam pár hsz.-al feljebb hogy a kifutási idő 1-2 generáció.

"-esélyteremtés, nemcsak az utánunk jövő generációknak, hanem a mi öregkorunknak is."
Ezt szintén jól közelíted, több felől is,
először is az esély az megvan a túlélésre (csk nem lesz Armageddon) de hinteni kell a gondolatokat hogy ez így nem jó és önpusztításhoz vezet.
Másik megközelítése a mi öregkorunknak, minden (régebbi) társadalomban tisztelték az idősebbeket, nem azért mert beléjük verték hanem belátták hogy az idősebbek fejében lévő tudást nem adták ingyen, az az évekkel jött és vagy az idősebbek átadják, vagy a fiatalabbaknak a nulláról kellene kezdeni.
Ehhez képest ma, tizenéves, egyedül életképtelen, kamaszlázadással és dackorszakkal "nehezített" sorsú fiatalok posztolják hogy anyám csicska, apám meg bunkó.

"Nem kivonulva a társadalomból de kissé befelé fordulva(a szónak a "tudatossági" értelmében)"
Hát igen, magam is hasonlóan érzem ezt (és ahogy a szavaiból kivettem oldbaidhun is így van néha) de ezt tudomásul kell venni. Ez a zsenik sorsa... :) (ez talán erős volt, a smiley tompítja kicsit).

"rendszerszeméleltű minden-mindennel összefüggő módon"
Itt is piros pont mert máshogyan nem is lehet megközelíteni semmit.
Csak példaképp, ennek illusztrálására, bár ezzel nem arattam osztatlan siker máshol és el is hajtottak hogy pesszimista vagyok és ferdítek,
A nulla emissziós elektromos autó az nagyon nem nulla, sőt sokkal rosszabb mint bárki is gondolja. Most még. Majd valamikor nem lesz ilyen de most van most, ezt kell górcső alá venni nem a 10-20 év múlva várható állapotot mert addig el is kell jutni.

"Örülök ennek a topiknak és a kommenttársaknak, fontos téma, nagyon jó hogy megindult róla itt egy diskurzus "
Én köszönöm a beszélgetést.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Bekukkantottam, ezért két kiváló forrást jelölnék, amely segít fókuszálni a témában.

[link]

Rekord MP3 gombra kattintva letölthető a hanganyag, később offline hordozható pl mobillal.

Kiváló gondolat egy nagyszerű levelezésből:

"... Növekedni kétfele lehet, kifelé és befelé. A világ általában az elsőt választja, úgy gondolom, hogy befelé sokkal izgalmasabb. A technika nyelvére lefordítva ez az optimalizáció.. "


olbaidhun
(őstag)
Blog

Tegnapi üzenethez hozzáfűznék, a beszélgetés morális/érzelmi részét illető filozofálásra reagáltam a két hivatkozással:

"Nem kivonulva a társadalomból de kissé befelé fordulva, a szó 'tudatossági' értelmében
ahogy a szavaiból kivettem olbaidhun is így van néha, de ezt tudomásul kell venni."

Az oké, hogy társadalmi szempontból az lenne az elfogadott, aki szépen beáll a sorba, munkahelyre, beilleszkedik, legalább 3 gyereket vállal, de huszon éve túlestem ezen, hogy mi a véleménye az önkényes moderátoroknak. Nevetségesnek tartom, hogy már az általánostól igyekeznek az embert beskatulyázni.. hogy klasszikust idézzek ismét: "akinek nincs semmije, az annyit is ér".

Szóval azt is mondhatnám, hogy mások sokan vannak, ezért rájuk nem kell annyira vigyázni, mint magunkra :DDD ... komolyabbra fordítva, nem hiszek a kapitalista tömegemberben. Inkább tartozom a nyugati polgárosodott tartományokhoz, akik összefognak és elutasítják a lehetetlen választásokat. Nem kell a kisebb rossz.

Szuverén emberi jog, hogy maximális autonómia irányába forduljon az ember és a szükségesebbnél is több prioritást fektessen abba a szolidaritásba, ami a saját családját / környezetét illeti. Meg kell válogatni a barátainkat! Talán úgy tűnhet, hogy ez is egy buborék, de hozzátenném, hogy igyekszem több irányba feszegetni a határokat, több ízben megadom az esélyt kisvállalatoknak, "komolyabb vállalkozóknak", ismerek jó pár befolyásos és kevésbé megbecsült tagot... de a szemet - szemért, meg az erősebb kutya szabály megvakítja a legtöbbjüket. Függetlenül attól, hányszor ellenőrzöm újra. Ez a tapasztalat, erősítheti a szabályt, de leginkább rajtunk áll, merre halad a hajónk.

Ezért üzletben, partnerekkel, cimborákkal már az is nagyon jó eredmény, ha szelíden/szolidan viselkedünk egymással, korrekten együttműködés alakul ki, mondjuk évekig. Ebben a fórumban hasonlót látok kibontakozni, bevallom azért nem hoztam létre hasonló topicot, mert alapvető elvárásnak tartom a ph! vagy más online rendszerrel szemben, hogy minimum mobilszám csekkolást, troll üldözést és minőségbiztosítást eszközöljön első körben. Ha ez nincs, hiányzik pár alapfeltétel az élet egyéb területein, akkor nekünk kell intakttá válnunk.

[ Szerkesztve ]


duo
(őstag)
Blog

Hadd reagáljak sorban:

@BiP Fontos dolgot mondtál. Szerintem, akkor történik minden nagyobb változás, mikor a döntéshozók,, jogalkotók, a gazdaság vezetőinek szereplői, a nagy-nagy cégek lobbijai ( elég sok átfedés van, ezért nem mondok tisztán politikusokat) összehangoltan úgy döntenek. Nem törvényszerű ez sem, hiszen egy sereg más tényező is befolyásolhatja ezt.
De úgy általában akkor van meg az esély az ilyesmire, mikor érintetté válnak a fenti szereplők. Gondolom ez az ő esetükben maximum, annyi hogy a hatalmuk vagy a bevételeik, a rendelkezésre álló erőforrásaik csökkenni kezdenek. a váltás elmulasztása arcvesztéssel jár.
A felülről szerveződő változások azonban talán nem annyira hatékonyak, mert nem társadalomba ágyazottan történnek hanem egy maréknyi érinthetetlen megmondóember kitalálja, és mire eljut a végfelhasználóhoz az attitűd, már lehet h régen irányt vesztett, vagy csak egyszerűen kontraproduktív. Ezért szerencsésebb mindenképpen a függetlenül, alulról szerveződött, helyi igényekre és sajátosságokra épülő, közösségi együttműködésen alapuló irány. ha egyszer elér egy kritikus tömeget azt már senki nem tudja figyelmen kívül hagyni. és nem, nem fognak zsákba és hamuba öltözni hogy bocs nem tolunk több reklámot a pofátokba, rendezzük az erőforrások bölcsebb felhasználását, óvjuk meg világunkat a jövőnek és hogy a fogyasztói társadalmat kissé diétára fogjuk, pl a tudásalapú társadalom javára... ó nem. max annyi lesz szerintem, hogy aki eddig olajban utazott, az majd átteszi a portfóliója nagy részét megújulókba.( amiben már szerintem így is vastagon benne vannak , csak most még parkolópályán van az egész.) Akkor fogják megtolni a trendiség vonalat, mikor pénzt szimatolnak benne. másfelől az álszent nagygazdaságok lelkiismeretüket akarják csillapítani a támogatásukkal. De ne legyenek illúzióink, egy feltörekvő India, Kína, és a többiek, ahol megindul egy akármilyen kis expanzió, azok zabálni fogják a maradék erőforrásokat. a nagyok nem fognak udvariasan félreállni visszafogva magukat. mert a verseny ott csattogtatja fejük felett a bővülés igényének az ostorát. és be vannak rezelve hogy lemaradnak a bármiről.
Ha annyit elér a társadalom szűkebb vagy tágabb csoportja, hogy hagyják, és esetleg valamilyen módon támogatják a fennmaradását a fenntarthatóságra törekvő csoportoknak, már jó eredmény.

@tordaitibi
"Senki nem értette meg hogy egy pillanatnyi közepes, inkább kisszintű beruházással hosszútávon jól járna mindenki." Aki nem lát előre a holnapnál tovább, meg a "jólvanazúgy" és a "nemcsinálok semmit abból nem lehet baj" között háromszögel, azokkal nem tudsz mit tenni. nem tudom ugyan hogy kinek mutattad, de szerintem egy szervezeti kultúrában is a kulcsembert kell megnyerni, aztán közösen a többieket. Na hogy azt hogy kell arra sajnos nem tudom a választ. az asszertív viselkedés, és meggyőzés területén hiátusaim vannak szép számmal. Nem vagyok benne jó.
A falfúrógépért pirospont. :)
Nekem még vannak olyan törekvéseim, hogy a holmijaimat nem halmozom, fel ha tudom. amire nincs szükségem elajándékozom.
Ami az iskolai óvodai közösségi(szakmai) munkát illeti a tyúk vagy a tojás esete... már a pedagógusképzésben is ott kell(ene) lenni.
a szegedi hallgatók 10%(!)akar tanítani a képzés végére és nincsenek felkészítve a gyerekekre igazán.
illetve ott van a meglévő jobb sorsra érdemes kiégett pedagógusgárda... ott is a szupervízió, a csapatépítés, edukáció...
Kereskedelmi televíziózásban egyetértünk. Gáz. én abban a "szerencsés" helyzetben vagyok h nálunk kb 8 éve napi fél órát megy a tévé. m2 mese. öltözés kakaózás közben. délután vagy este inkább kis yt. ellenőrízve, (mármint a tartalom) amúgy játszunk, olvasunk, rajzolunk. én rohadt sokat pakolok utánuk és állandóan a fenekünkben van mind a kettő. szóval ennek ára van. végsősoron ha akarnánk se tudnánk lezöttyenni a tévé elé. de tekintve a minőségét, nem kár érte. a kölykök meg okosak is és nem függtek rá semmi okoseszközre.

@olbaidhun
"Szuverén emberi jog, hogy maximális autonómia irányába forduljon az ember és a szükségesebbnél is több prioritást fektessen abba a szolidaritásba, ami a saját családját / környezetét illeti."
Nemcsak hogy szuverén emberi jog, hanem lassan a túlélés kulcsa lesz.
Nem, én sem gondolom klasszikus értelemben buboréknak. inkább egy erős közösen megválasztott értékek mentén szerveződő kapcsolati hálónak ahol a hálóban közelebbi emberek a rokonságod, közeli barátaid, kicsit távolabbi elemek a hozzád hasonlóan gondolkodó emberek, jó ismerőseid, és ez egyfajta szervezett struktúrában segít életedet szervezni és jól megélni napjaidat. és ez a háló jó esetben tud kapcsolódni más hasonló hálókhoz, a kölcsönösen gyümölcsöző együttműködés érdekében.

[ Szerkesztve ]


olbaidhun
(őstag)
Blog

Megél az ember pár élethelyzetet és rájön, hogy mindannyian pácban vagyunk. Mégis kevesen hordják ugyanazt a cipőt.

Sok dologban egyetértek veletek, de a túléléssel kapcsolatban tapasztalt optimista lesz amit kifejtenék.

Elfogadom embertársaimat, de néhányan a nagyobb vállalatok falánkságával/bélpoklosságával vetekszenek. Ültem ezen a bringán, nem akarom felróni... csak rémes látvány az út végén kikönyöklő pszihopata. Nem csoda az egyre gyakoribb felbukkanásuk, hisz lelketlen, internacionális cégek manipulálják a tudatalattit. Szinte már halhatatlan egyik másik brend. Talán kell lennie egy pontnak mindenkiben, ami már intim szféra. Oda még Édesanya és Vityesz sem érhet fel.

Nem érdemes olyan értelemben jóhiszeműnek lenni, hogy totál kinyílunk vagy az egó vonatra szállunk.. Ezzel naponta, exponenciálisan nő a pofára esések száma. Saját ösvényt kell taposni és a kultúrába érdemes visszavonulni.

Innen nézve a túlélés alapvető része, hogy megtaláljuk a saját identitásunkat. Abban a világban, ahol minden a félelmek és vágyak küzdelmében örvénylik. Aztán zöldülhetünk kisebb-nagyobb csoportokban, szerveződhetünk alulról. Hatásosabb lesz.

[ Szerkesztve ]


duo
(őstag)
Blog

"Nem érdemes olyan értelemben jóhiszeműnek lenni, hogy totál kinyílunk vagy az egó vonatra szállunk.. Ezzel naponta, exponenciálisan nő a pofára esések száma. Saját ösvényt kell taposni és a kultúrába érdemes visszavonulni.
Innen nézve a túlélés alapvető része, hogy megtaláljuk a saját identitásunkat. Abban a világban, ahol minden a félelmek és vágyak küzdelmében örvénylik. Aztán zöldülhetünk..."


Ez olyannyira nem mond ellent az elgondolásomnak, hogy semennyire.
Mint írtam nincsenek illúzióim. Árnyalatnyi ám fontos különbség mégis van:
Ha jól értem, előfeltételezed hogy egy fejlett önismeret és ebből következve önmeghatározásunk, céljaink körvonalazása előfeltétele annak hogy elinduljunk az úton. jogos. Ám azt gondolom, hogy ennyire nem választható le társas mivoltunkról a probléma. Az önismeretünk, másokkal való interakciónkon IS artikulálódik. Mindkettő fontos, de egyik sincs meg a másik nélkül. A saját ösvényt hasonszőrűekkel kell taposni. Egyéni különbségeink hozzák azt hogy milyen arányban nyomjuk a kettőt.

Találtam valamit, érdekes lehet, szerintem én fel is fogom keresni őket:

[link]


olbaidhun
(őstag)
Blog

Ismertem. Nagyon jó kis oldal.
Sok ilyen hivatkozást, forrást, tartalmat, összegyűjthetnénk az olvasni vágyóknak.

www.wasd.hu/szolid

Ezt a táblázatot nyitva hagytam, bárki szerkesztheti, de kérlek a tartalmából ne töröljetek!

Inkább szerkeszt áthúz, majd új sor hozzáadás. :R

[ Szerkesztve ]


duo
(őstag)
Blog

köszi! :K
ránézek majd.

itt van még:
[link]


olbaidhun
(őstag)
Blog

Sziasztok!

Egy gyakorlati tapasztalat jól jönne, gondoltam ide is beszúrom a kérdést.

https://m.logout.hu/tema/re_atomot_a_nepnek_kisfogyasztasu_gepek_nyomaban_2/hsz_48-48.html

Office egyelőre nem kell, de a jövőben van rá esély.


duo
(őstag)
Blog

debian netinstall+openbox+compton+lxpanel+pcmanfm es jo vagy kb. de ehhez a konfighoz az OS nagyon meghalalna egy 120gb ssd-t. metinstallrol van valahol leirasom, ha meglesz megosztom itt, ha kell.

[ Szerkesztve ]


tordaitibi
(veterán)
Blog

Mindenképp SSD.
Nem ismerema gépet, nincs benne msata hely, vagy ha van optikai akkor annak a helyére a legkisebb ssd.
Maga proci teljesen használható, én egy N3150-et hajtok, megelégedéssel.
Kár volt gyalulni a pro-t, maradhatott volna a 1909 win10 pro, abban mindent ki lehet kapcsolni meg időre beállítani. (upgrade, stb.) és meg lehet nyesni a rendszerfolyamatokat is kicsit.
Nekem is 1909pro van és 25 másodperc alatt áll fel a gép Winnel és utána ha nem babrálom 1% procit eszik. Home ebből a szempontból kezelhetetlen.
Viszont egy komolyabb vírusirtó meg fogja fogni, itt lép be a tudatos netezés, Valamint a beépített Defender teljesen megfelelő, nem szükséges komolyabb virnyakergető.

Ha nincs igény Windows specifikus szoftverek futtatására akkor a Linux is jó alternatíva.
Én egy Arch Manjarot hajtok KDE felülettel, a legnagyobb megelégedéssel.
Ha csak Windowst használtál eddig akkor ajánlom a KDE-t.
Xfce nekem túl puritán pedig nem vagyok csicsabolond.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Köszi mindenkinek az infót, dualboot-ot még megnézem, de egyelőre úgy érzem megtaláltam a megoldást. :R

(#61) olbaidhun

és egy kedves idézet a témához kapcsolódón a további filozofálás jegyében.


olbaidhun
(őstag)
Blog

lubuntu
mint mate
Arch Manjarot +KDE
Debian netinstall+openbox+compton+lxpanel+pcmanfm

létezik ezekből összehasonlítási alap, még mindig a régebbi hardverek optimálisabb kihasználásán agyalok;

max 4gb ddr3
5400-7200rpm random hdd
2mag max 4 szál
alacsony órajel
jellemzően intel HD grafikus kártya

banki művelet nem életcél, grafikus kártya integrált lesz, ahogy esélyes dual boot mellett egy korábbi win build megléte is (felhasználó kérése, jó ha van egy megszokott OS)

Köszi srácok :R

[ Szerkesztve ]


tordaitibi
(veterán)
Blog

Arc Manjaro KDE, épp rendesen használva, böngésző 6 füllel, alul egy rakás futó app:

Nudli N3150 proci, a ram az viszont 8g és SSD-ről megy.

A rendszer elég gyors, nem panaszkodok, viszont vannak olyan műveletek ahol a W10 nagyságrenndel lekörözi.
Stabilitásban sincs a W10 közelébe, igaz ez rolling azaz a frissítgetős disztró de vannak olyan gyerekbetegségei amik eléggé bosszantóak.
Viszont nekem nagyon kézreáll, a végletekig szabható a rendszer, a kinézet stb., ha Winről vált akkor vagy KDE vagy Cinnamon felület, ez esik legközelebb mindenben a Windowshoz. Bár a Cinna szerintem fényévekkel lassúbb és erőforrásigényesebb mint a KDE.

Talán a legtámogatottabb az Arch, én eléggé tök vagyok hozzá de a gugli keresőbe eddig bármi hibát beírtam és 100számra listázta a témekörben a megoldásokat, részletesen minden dokumetálva és hatalmas felhasználói tábort és éppezért nagy támogatást látok mögötte.
Archoz képest az Ubi vagy a Debian vonal olyan öreguras.
Mondom ezt én, 56 évesen... :)
Meg vagyok vele elégedve.

Támpontnak ez elég lesz a Manjaroról,

mindenképp tegyetek bármilyen Linux mellé egy Wint, pláne ha aki használni fogja az eddig csak azt ismerte.
Sokszor fog jól jönni, majd egyre kevesebbszer de véleményem szerint 2 több mint az 1.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Köszönet.

"mindenképp tegyetek bármilyen Linux mellé egy Wint, pláne ha aki használni fogja az eddig csak azt ismerte"

átbeszéltük a tulajjal, így lesz! Valami designos boot választó képernyő esetleg?

[ Szerkesztve ]


tordaitibi
(veterán)
Blog

Azt hozza magával a linux bootmanegere a Grub, nem túl dizájnos de a célnak megfelel.
Először a Win telepítés utána a Linux mert Redmondba még mindig azt hiszik hogy csak Windows létezik, ha egy pc-re több Windowst pakolsz akkor annak a bootloadere lekezeli a Windowsokat de a Linuxot nem.
Linuxé viszont ismeri a Windowst és be is teszi a boot menübe választhatóan.

Mindenképp egyféle boot rendszer kel, vagyis mindkettő vagy MBR/legacy BIOS vagy mindkettő UEFI.

Pont ma írtam egy kollégának némi segítséget, talán jól jön nektek is, [link]

[ Szerkesztve ]


cinemazealot
(addikt)
Blog

"...az Ubi vagy a Debian vonal olyan öreguras."
Ezt kikérem magamnak és a 41 évemnek. :P

(#214) olbaidhun
Ubuntut használok szinte minden napi használatú itthoni gépemen, de a hónom-alá-csapom-és-megnézek-rajta-valamit laposokon is. Utóbbit (N3150, 4 GB RAM, 120 GB SSD) pont múlt héten vittem magammal Németországba egy munkaútra, ahol hirtelen szükségem volt egy Java alapú IDE-re. Aggódtam, de ha lassan is, fordított, futtatott, amit csak kell. :K A vonaton meg hosszú órákon át kiszolgált töltő nélkül is. A CIB-es banki szoftver bármelyiken elfut (már ha banki művelet alatt ezt értettétek).

Windows csak itthon van egy régebbi, már elég ritkán használt grafikus masinán, és egy szintén elég ritkán használt játékra szánt gépen. Ha viszont a Windows-t meghagyjátok dualboot-os opciónak, nem tartasz attól, hogy a kényelem és a lustaság miatt a tulaj állandóan a Windows-on ragad majd és a Linuxot meg inkább hanyagolja majd?


tordaitibi
(veterán)
Blog

"Ha viszont a Windows-t meghagyjátok dualboot-os opciónak, nem tartasz attól, hogy a kényelem és a lustaság miatt a tulaj állandóan a Windows-on ragad majd és a Linuxot meg inkább hanyagolja majd?"

Nem, kb. mintha tudnék venni a benzines autóm mellé egy elektromost.
Vagy a kocsi mellé egy rollert, robogót stb.
Mindegyiknek megvan a helye, ideje.

Én 20 éve Winezek és kb. 6 éve ismerkedek a Linux rendszerekkel.
Volt több próbálkozás, volt hosszabb kihagyás is, viszont 2 éve aktívan használom minden nap.
Ha 6 évvel ezelőtt pisztollyal a tarkómon kényszerítenek hogy debizony mától semmi Windows, akkor lehet hogy most eme sorokat nem a Manjaro alól írnám.
Szerintem meg kell hagyni az ismerkedés, kipróbálás, ráérzés és megízlelés idejét és lehetőségét.
Ha az "áldozat" tiltakozik, kár erőltetni, ha viszont tetszik neki akkor amúgy is magától rááll egy neki megfelelő átszokási, át tanulási módszerre és erre időt kell hagyni.
Ellenérvkén felhozható hogy a fordított eset ritkán fordul elő, van rá bőven példa, pl. bár otthon Linux de suliba, munkahelyen Win van. Itt sem 2 perc alatt megy a tanulás.

Ellenérvként fel lehet hozni hogy esetleg kényelemből, megszokásból nem is fogja használni, viszont ennél a mentalitásnál meg tök felesleges erőltetni agresszívan mert akkor meg örökre elmegy tőle a kedve.

Én speciel mindkét rendszert használom, kb. Linux90%-Win10%, viszont amikor Win akkor az nagyon kell, nehezen vagy sehogy sem kiváltható a másikkal.
Minek erőlködjek, kár az energiáért, reboot Win és ennyi.

Én magam nem vagyok sem fanatikus Win hívő, se nem lettem elkötelezett Linux hittérítő. Megelégedéssel használom mindkettőt és az Android rendszert is, pedig az is több sebből vérzik és egyáltalán nem probléma mentes.
És szerintem ez így jó.

Mindkét OS jól használható, jó értelemben vett modern rendszer, teljesen felesleges őket méregetni, összehasonlítani, egyiket lehúzni a másikkal szemben vagy épp isteníteni.

[ Szerkesztve ]


olbaidhun
(őstag)
Blog

Kiragadok pár sort, ahogy a legjobbaktól tanultam:

"több sebből vérzik és egyáltalán nem probléma mentes.
És szerintem ez így jó."

Amúgy egyet értünk, azt hiszem a dualboot automatikusan választhatná a nem-wint első ízben. Nagy úr a lustaság, mint beszéltük :DDD

Nyilván hibásan kommunikált le pár dolgot a picipuha, ezért sokan már nem tudják komolyan venni a win 24/7/365 upgrade-et, látok olyan cégeket, ahol élből mindent tiltanak a winben és tapottat sem tesznek chrome/reklámblokkolók nélkül.

Hogy ez mennyire kifizetődő, majd az idő megmondja. Sokan kezdünk tesztelni más alternatívákat, bőségesen megférnek egymás mellett a legkülönbözőbb rendszerek, sőt talán van értelme emulatorokat is tesztelni, élmény beszámolni.

Nekünk is játszik egymás mellett psx, pc, notesz, többféle mobil, zárt és nyitottabb rendszerek, köszönik jól megvannak. Most gépigény szinten igyekszem jobban skálázni / koordinálni mindezt. Szignifikáns különbségeket látok, amikor egymás mellett két egyforma hardveren eltérő build van ugyanabból az OS-ből. Megérné összehasonlító videókat készíteni. Egyre kevesebb az optimalizálás. Nem volt ez mindig így.

2O2O -at írunk. Ma már nem feltétlenül fejlődés az innováció.


tordaitibi
(veterán)
Blog

Dualbootra reagálva,
az az OS lesz első a sorban és így az indul a beállított választási idő éetelte után amelyikkel utoljára leálltál.
Ha a Winnel, akkor az... :)
Ha Linuxszal akkor pedig az, ez egy kis gesztus a Linuxos bootmanagertől.
Természetesen némi átírogatással beállítható hogy mindig a Linux legyen az első.

"Szignifikáns különbségeket látok, amikor egymás mellett két egyforma hardveren eltérő build van ugyanabból az OS-ből. Megérné összehasonlító videókat készíteni. Egyre kevesebb az optimalizálás. Nem volt ez mindig így."

Ezt én maga nem tapasztalom, egy tök noname kis mini PC a munkahelyemen 2016-os telepítésű és azóta minden frissítést végrehajtó Win10-nél nem veszek észre drasztikus lassulást.
Szerintem nem is annyira az updatek hanem az évek alatt felgyülemlett feéesleges "szemét" lassítja a rendszereket.
Az említett pc-n ha eszembe jut, kitakarítok, ez biztosan jótékony hatással van a sebességre, egyébként a Linux rendszerek is igénylik az effajta manuális besegítést,
pár napja szabadítottam fel a Linux rendszeremen 5Gb tárhelyet a lemezen.
Ebben benn foglaltatik az utolsó rendszer update maradéka és majdnem 2Gb naplófájl. Pár hónapos rendszerről van szó.
Le is tiltottam a naplózást, illetve nem letiltotam hanem magadtam hogy csak az utolsó pár nap logokat tartsa meg majd kezdje felülírni a régieket.

Android is borzasztóan meg tud hízni, ha hagyják.
Nálam egy Google nélküli minimál rendszer jelen pillanatban 6Gb, alkalmazások 3Gb, gyorsítótár 1,2Gb.
Egy gyári, amúgy is felcsicsázott rendszeren ezek összeségében akár 15-20Gb-o is elfoglalhatnak (ez csak az OS és az appok...! egy mp3 vagy egy kép sincs benne),
hát ez lett a "kicsi, gyors, mobilra opimalizált" Android rendszerből ami ma 4G RAM alatt szine használhatatlan.

Halkan megjegyzem, ugye egy Android felappozva, használva közelít a 15-20Gb tárhelyhez, a 4 éves W10-em meg jelen pillanatban 22,5Gb, a fél éves linuxom 18,8Gb és vígan futkorásznak 4g rammal.
Így nem gyenge a dolog, mármint az Androidra nézve.

Optimalizálás, ezt a szót lassan el is lehet felejteni.


olbaidhun
(őstag)
Blog

Win10 et béta óta használok pár noteszen és asztalin. Valami nem kerek az indexelés, driver upgrade és adatszivárgás körül az utóbbi 2-3 főverziónál. Feladatkezelőt megnézed egy belakott gépen és valami döbbenetes mértékben írja az adattárolót. Másoktól is ezt hallom. W7 és az XP időkből is láttam szinte az összes verziót. Még 64bites Xpt is volt szerencsém telepíteni, mai napig normálisan működik.

Lényegében a w9x verziótól vagyok képben. Gyerekként szerettem a 98 és Millenniumot. Normális driverekkel jól működött mind.

95 kékhalál megvan, azt gyakran újra rántottuk. 3.1 meg a fél dosos verziók átmenetiek voltak.. De ott még rendesen optimalizáltak, nem volt ennyi félkész kacat. Lassan bevezették a patch fogalmát. Konzolon ezt ps3 nál éreztem először vészesnek.

Ezért van összehasonlítási alapom, hogy fut hddn egy normál rendszer. Mennyi a tűrhető/elviselhető loading screen, vagy lag.

Az android kétségtelenül az egyik legfragmentáltabb platform. Meg is látszik a méretén. Galaxy S4 idején követtem, meg az LG G3 nál is.. mennyi toldás, foltozás történt. Akksi időnek eleinte segített a nagy build léptetés. Később nem.

Alma ugyanez.

Mára beleuntam, egyre gyakrabban készítek klónozással biztonsági mentés, viszonylag sok céges és magánfelhasználású vasat látok, így közelednék a linuxhoz.

[ Szerkesztve ]


duo
(őstag)
Blog

eszembe jutott meg valami a linux disztro neve little susie. ez egy nagyon durvan optimalizalt magyar hobbi disztro opensuse alapokon. maganak frissitgeti a srac aki csinalja. atomstabil, es egy ketmagos gepen 4 giga rammal mar megallithatatlan. persze a böngészés azt is kikezdi. de nagyon pattogos kis disztro. kde3-al. valahol a hup.hu- n elerheto a srac eCaffee neven. Jo ember, kozenk valo.:-) a disztro artworkjenek egy reszet en csinaltam. :3

[ Szerkesztve ]


tordaitibi
(veterán)
Blog

Ez így leírva szuper,
a dolog hátulütője ugyanaz mint a neten fellelhető több 100 disztrónak és több 1000 szoftvernek.
A lelkesedés alábbhagyott, a fejlesztő elengedte a művét és eggyel több lett a támogatás nélküli és fejlesztőgárda nélküli projektek száma.
Az más ha valaki magának hobbiból fejlesztget de ha én ilyenre képes lennék, minden projektem mellé odaírnám hogy vigyázat, lehet hogy holnaptól elárvul a téma.

Amikor elkezdtem komolyabban a Linux után érdeklődni, egyszerűesn elborzasztott a variációk végtelen száma.
És ezzel nem csak én voltam így, hanem tuti mások is sikítva menekülnek. A Wiki kb. 150 disztrót sorol fel és van még bőven.
Természetesen ha az ember mélyebben beleássa magát rájön hogy a gyakorlatban használható rendszerek mind a pár fő rendszerekre épülnek, én 3-mat látok, Arch, Ubi, Debian vonal, és ezek is azért tudnak némi, nagyon csekély részesedést felmutatni desktop vonalon mertz mindegyik mögött álla valaki (canonical. stb.) aki(k) karbantartják, pofozzák, a szoftvereket is és a fő rendszert is.
Vagy vegyük a Linuxos játékot mint fogalmat, sehol, a béka segge alatt nem volt addig míg a Valve nem lépett egy nagyot a Steam-el és kezdte támogatni.
És ezzel eljutottunk oda ami a lényeg, a Win és Redmond azért (is) van ott százalékosan ahol, mert ezt a munkát a legelső windows 3.0 óta csinálják.
Az igaz hogy pénzért csinálják.
Ennek dacára a felhasználók 95-98%-a az övék és ennek nem csak marketing okai vannak.
Sokat vitázgattam erről más fórumokon is és tulajdonképpen nem érkezett érdemben elfogadható válasz ennek miértjére.
Hülye hasonlattal, a nép nem lehet annyira marketingezhető és vak meg buta hogy pl.
a piacon az egyik árus árul 100 féle cipőt, szebbnél szebbeket, minden méretbe, INGYEN!!!, a másik árus meg 1 féle cipőt, 1 méretbe, 40.000 forintért és az első árus éhenhal, a második meg mindent elad mert tolonganak a népek érte.
Ez van pontosan a két OS vonalán, és erre tényleg nincs korrekt magyarázat.
Árva oprendszernek kicsi a felhasználói tábora, ez egy új közmondás :)


duo
(őstag)
Blog

"Árva oprendszernek kicsi a felhasználói tábora"

ez jó :D még coelhózni is lehet: pl:

:)) Az árva oprendszerek megkeseredett örökléte, kicsi felhasználótáboron csendesül el. :))


olbaidhun
(őstag)
Blog

"a nép nem lehet annyira marketingezhető és vak meg buta"

de igen.
A támogatás és a többi csóró, pl játékfejlesztő meg a többi cég miatt Redmond lett a világelső, aki letarolta a piacot. A linux is tartalmaz értékes részeket, tudtommal már a w10-be is integráltak ebből.


stnorcy
(aktív tag)

Üdv.
Valaki tudna segíteni?
Van egy Fujitsu Siemens Celsius M720 gépem Xeon E5-1650 - es procival.
Vettem bele egy Xeon E5-2690-et. Ami elvileg 8 mag 16 szál, mint a képen is látható.

De a windows 10 Pro (jogtiszta) csak 6 mag 12 szál - nak látja. A CPU-Z is.

A Bios-ban felismeri rendesen.


Nem telepítettem újra a gépet csak procit cseréltem.
Esetleg valami ötlet?
Köszönöm.


BiP
(nagyúr)

Ha az alaplap nem támogatná rendesen, akkor gyanítom BIOS-ban sem mutatná jól.

De Windows-ban is lehet állítani az aktív magok számát. Lehet, hogy ott nem frissült, és maradt a 6 mag.
Msconfig-ban a Boot alatt Advanced Options, és ott ki kell venni a pipát a processzorok számánál, és akkor max-szal fog menni.
Az a gyanúm, hogy neked fixálva van 6 magban.

[ Szerkesztve ]


olbaidhun
(őstag)
Blog

Bios frissítést mindenképp csinálj. Láttam már hasonlót, nálam az új bios és clean win install segített. :R


stnorcy
(aktív tag)

Köszönöm a segítséget.
Msconfig beállítás volt a bibi.
:R :R :R


pepucs
(tag)
Blog

Ideje újraindítani a topikot. Mi a 2022-es befutó konfig? :U

üzenetek