üzenetek

hozzászólások


paprobert
(senior tag)

Durva belegondolni, hogy Microsoft, Google fejlesztőként, vagy bármilyen százmillió, vagy milliárd felhasználós szoftveren dolgozni mekkora felelősséget jelent.

Kifogy a kávé Redmondban, és másnaptól az emiatt sz*rul sikerült kódsor több gigawattal több energiát fog felemészteni globálisan... :)

[ Szerkesztve ]


Krugszvele
(aktív tag)

Néhány adat, amit itthon mértem, kétféle fogyasztásmérővel. Több áramhálózatban (volt költözés három)
Úgy vettem észre, hogy a fogyasztásmérők, ha nagyobb a feszültség a konnektorból (240-245) akkor úgy 1-3 százalékkal többet mérnek wattban. Ennek biztos megvan a logikus oka :)
Mostani házban 230-233 volt feszültség van.

intel dh67 alaplap
i5-2500 cpu
1x120 gb ssd
1x500 gb 2,5'' laptop merevlemez
hd 5450 vga (különálló pci-e)
be quiet 300w táp, 80+ (csak ennyi van rajta) tápegység

nyugalmi helyzet betöltés után: ~33w
4k youtube közben: ~37w

másik gép:

valamilyen intel egyszerű 1150 alaplap
pentium g3220 cpu
1x120 ssd
sff tápegység, egy kb 8-10 éves darab 200w

nyugalmi helyzetben: ~30w
4k youtube közben (szaggat) : 35w

kijelzők:
LG IPS224 20w
fujitsu 27'' p27t-7 28w

A napokban volt egy prohardver cikk, ahol a teljesen új számítógép, pentium gold processzorral és egy ssd-vel nyugalmi helyzetben 16w-ot vett fel.

Szerintem elhanyagolható a számítógépek fogyasztása.


t72killer
(titán)
Blog

Kérdés, mire van szükséged: egy raspberry pi 4 már böngészésre+Libreoffice-ra, sőt némi kompromisszummal mozizásra is jó és max 10W/átlag 4W-ból kijön.

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Bocs nem válasznak, új üzenetnek szántam
(Pi, szerintem is jó, de ha nem kell Arduino akkor olcsóbb egy amlogic TV box)

Bár nekem is voltak (vannak de a polcon) dual bootos Atom tabletjeim, nem igazán jók semmire sem... vagy nekem nem jöttek be..
Windows-ra lassúak, Android problémás (ahogy a dual boot is)

Linuxot- akcióban -4-500Ft-os amlogic alapú TV boxon is lehet futtatni - kínlódós- böngészésre lehet használni.
De okos otthon központ HomeAssistan/Domoticz kíválóan fut rajta
És hálózati film nézésre (CoreElec) akár trasnmission/mini NAS-nak tökéletes.

Egyszerűbb Windowsos dolgokra nincs jobb, mint egy használt mobile Core procis noti. Nem 3-5, hanem 15w eszik, de ég és föld a teljesítmény különbség.
Jobb -minőségibb- fajták hiába régiek jól lehet őket moddolni: SSD, RAM, AC-s Wifi és remekül helyt állnak még ma is

Ritkábban szükséges komolyabb dolgokra, meg össze kell dobni egy asztali gépet bagó árú bele hackelt Xeonnal. (755/771 vagy x58/1366 esetleg x79/x99 ha több rá a keret)
Ugyan terhelve 2-400W-ot is ehet a gép (leginkább VGA-tól függ), de gyorsan megvan egy raw fotó editálás, video áttömörítés stb...

[ Szerkesztve ]


bazsi83vp
(senior tag)

"akkor azt az elérhető leglassabb hardveren célszerű megírnom, mert, ha azon jól fut, akkor mindenhol meg fog felelni" - ennek ugye egyenes vonzata, hogy a combosabb gép is előbb végez a kóddal és csökkenti vissza a teljesítményét, fogyasztását. Amolyan win-win szitu.
Csak gondolom az átlag szoftverfejlesztőt hajtja a munkáltató/megbízó és nincs sok ideje optimalizálni.


t72killer
(titán)
Blog

Igen, a rendes winfosch nemigen úszható meg 10-15W alatt. Nekem van egy ősrégi n450-es eeePC: ez 10w-ot eszik, háziszervernek jó (de ez megoldható lenne kevesebből is) de már a böngésző is dögledezik rajta, lassabb a pi 3b+-omnál:Y.

A következő szint itthon a régi melós laptopom i7-5600u procival, ez tök jól viszi a wines alapdolgokat. Idle elvan 15w-ból, de már a telóm 4k videóit se tudja lejátszani csak akadozik + zabál 25W-ot. Újabb generációssal a teljesítmény jobb lenne, de uennyit enne.

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

4K-s lejátszásnál nem a proci erő, hanem ,a video kártya a bűnös...arra nincs jobb, mint egy bagó árú amlogic TVBOX+CoreElec kombó
Ez pl most kuponnal 22.99 USD (bőven ÁFA határ alatt)


PistiSan
(addikt)

Jól értem hogy optimalizálod az általad írt szoftvereket, és nem az a válaszod, hogy venni kell erősebb gépet az ügyfélnek? Nincs valós tapasztalatom szoftverfejlesztői körben, de a hírek szerint ez nem jellemző hozzáállás.


t72killer
(titán)
Blog

Igen, csak nekem a videó mellékfunkció.


dudi
(senior tag)

és erre simán felmegy egy linux disztro?

szerk: #7-re szántam válasznak

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Nálunk minden szobában és melléképületben a hol van TV/használt projektor (ami csak monitorként üzemel) vannak telepítve olcsó TV boxok. HBO Go-t is így nézzük....TV nézésre nincs időm (pontosabban amikor menne valami érdekes akkor általában nincs, ezért hagyományos adás nem igazán jó)
Szerintem 6-7000Ft-ot megér egy ilyen céleszköz...
De egy kis hack után másra is használható pl, most a HomeAssistant is hasonlón fut nekem....


Silεncε
(őstag)

Általában a manageri hozzállás nem olyan, a fejlesztő azt csinálja, amit a főnöke mond neki...


Krugszvele
(aktív tag)

Azért mert vagy 20 éve egy okos közgazdász bebizonyította, hogy nem éri meg így szoftvert írni.
Gazdaságilag. Mert ha erősebb hardver kell, akkor nagyrészt a teljes gépet cserélik, új oprendszert vesznek, stb, tehát sergetik a gazdaságot mesterségesen.

Nem értek ezzel egyet, csak leírtam. Nekem is sokkal szimpatikusabb, mikor egy bonyolult ciklus optimalizálásával nyer a program 50 ms-ot :)

És emiatt rühellem a wordpress-mániát. Több tízmegás letöltések és a valós infó belőle 2 kbyte. 200 kbyte-ból meg lehetett volna oldani, de wordpress! wordpress! Mondjuk lehet mellé kiszámlázni nagyobb tárhelyet, gyorsabb tárhelyet, biztonsági utánkövetést, stb :)

Pont mint az első bekezdésben mikor új gépeket vetettek a felhasználókkal.


t72killer
(titán)
Blog

Pontosan, vedd a "négygigakevés, vegyünk 8giga rammal szereltet" modern okostelókat, majd 2év múlva dobd ki és vegyél újat. Hogy közben a bolygó élővilága belefullad a szemétbe, mindenki leszarja.


olbaidhun
(őstag)
Blog

(#14) t72killer és (#13) Krugszvele

+1

infós területen elképesztően szembetűnő a tárhely, memória vagy összesített rendszerigény.
Az eredeti cikknél maradva van arra mód, hogy pl egy windows 8.1 és 10 összehasonlítást megnézhessek pl optimalizálás szempontból?

Szükség volna ilyen videókra, cikkekre, hogy jobban szem előtt legyen, tényleg nem létezik akkora erőforrás, amit nem lehet elpocsékolni. :U

[ Szerkesztve ]


bazsi83vp
(senior tag)

Mondjuk a szoftverest inkább az érdekli, hogy ő dobja előbb piacra a szoftverét.
De ugye ha még fél évig, évig az optimalizáción ülök, a konkurencia a piacra dobja a sajátját.
Lehet az enyém fél évre rá 15%-al kisebb számítási igénnyel, kisebb fogyasztással megcsinálja ugyanazt, de a franc se fog ezért egy belakott szoftverkörnyezeten változtatni. (+ az első vásárlása kuka lenne a vevőnek)

Utólag is lehetne tovább optimalizálni, de a gyorsabb cég már nem fog annyit a meglévő szoftverbe fektetni, hiszen meglett a piaci szelete, bevétele. Majd (talán) a következő hasonló szoftverénél felhasználja az előzőekből merített tapasztalatait.


kenand
(veterán)
Blog

Sajna az ember előbb utóbb váltani kényszerül a telefont... mert szoftveresen elavul és nincs hozzá már megfelelő utángyártott lakatrész pl aksi... emiatt cseréltem most én is 4 év után a Xiaomi Note 2-t, teljesen jó-lenne- még, de az eredeteinek hazudott új aksi annyit sem bír, mint a 4 éves...egy éve meg 20x kellett 0-ról újra tennem, mivel állandóan belefagyott a google appok frissítésébe. Google nem foglalkozott már az 5.0-ás Androiddal, ez okozta a hibát. Rootolás után néhány sort be kellett írni a build prop-ba, utána rendbe jött, de azért ezt egy átlag telefon felhasználó már nem tudja megcsinálni...

De egyetértek hogy sok új -és felesleges-elektromos kütyüt vásárolunk

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Fogyasztóként sajnos csak sodródunk az árral. Már azt se mondhatom, hogy maradok az ultrabiztonságos tartalomnál (ld biztonsági rések) és nem frissítek szoftvert, a belevarrt akksi miatt max 4év után bármelyik teló halott.

Volt egy sgs2-m, az eredeti 2.x-es droidján szuperjól futna még ma is. 3-as fölé frissítve viszont egy operától kihal. Ugyanez vár a mai 300eFt-os csodákra (bár a fentebb írt akksipestis hamarabb üt be sztem).


kenand
(veterán)
Blog

Xiaomi Note 2 még régimódi. hátlap le, aksi be, de így sincs hozzá jó...ez a NOHON (de már ez is lehet hamis, ki tudja) még elmegy, de az eredetivel megegyező sárga színűek mind hamisak és hitványak...
Infrás távirányítónak és autóba navigációnak még jó lesz a Note2 (ott úgy is töltőre van rakva)

De nem "offolok" többet


t72killer
(titán)
Blog

A navigáció téma enyhénszólva vicces volt az sgs2-nél: az ősrégi 2.3-as droidon tökéletes, pontos volt a gps. Soksok frissítést kihagyva 3éve felraktam rá az utsó hivatalos 4.1-et "tiszta telepítéssel", erreföl totál behalt, 6-8perc mire holdakat talál, nagyot hibázik.

Erre vettem egy 2016-ban vadiúj s7edge-et: ezen meg mostanában kezdi beadni az unalmast a korábban hibátlan guglimaps. Nem adom fel: ha szoftveresen használhatatlanná válik, rootolom+rakok rá egy régebbi, működő ROM-ot/frissítéseket lesz.rva.


nlewyc85
(csendes tag)

A cimre reflektalva en is tavaj csereltem le a regi nagydarab pc-met (hoszabb piackutatas utan) egy picurka intel nuc-ra (NUC8i3BEH). Eletem egyik legjobb dontese volt. Bar arban nem volt olcso: NUC8i3BEH + 8gb Corsair Vengeance ram + 250gb samsung 970 evo m2-es ssd + 1tb wd hdd = kb 160.000 ft nagyon megerte. Kis fogyasztas, kis helyfoglalas, szinte teljesen halktalan mukodes, meglepoen nagy ero.

En is leginkabb munakra hasznalom, weboldal keszites, kepfeldolgozas, photoshop. Tokeletesen es gyorsan teszi dolgat. Az iris plus 655 IGP-nek hala meglepodtem hogy olyan jatekokat tudok max grafikan jatszani 1080p-ben mint starcraft 2, diablo3. Meg a battlefield V- is jatszhatoan mukodott igaz csak 720p-ben alacsonyabb grafikai beallitasokkal.

Nagyon ajanlom mindenkinek, vagy akar az i5-os kb 50%-al erosebb varianst.

[ Szerkesztve ]


Somatom
(veterán)
Blog

Pár éve vettem egy Vorke V1 -et. Nagyon jó kis kütyü. Gyári Win10 (meghagytam, de nem használom). Raktam mellé trial boot -ban Linuxot és Androidot. Mindegyik szépen fut a vason. Azóta már vannak modernebbek is. Sztem ezek a legjobb ár/érték arányú gépek. Persze, nem gamereknek, vagy videószerkesztőknek.


Krugszvele
(aktív tag)

Ugyanitt tartok fejben, hogy venni egy mini itx pc-t, amit fel tudok csavarozni az íróasztal lapja alá, kb. észre se lehetne venni. A cpu hűtője lenne az egyetlen zajforrás benne, fogyasztása 20w alatt.

166 000 Ft-ba kerülne megvásárolni, tegnap kattintgattam össze pcx-ből. (+tápot máshonnan)

VAGY vehetek használt SFF félgépet 12 000 ft-ért, teszek bele i5 cpu-t, 8 gb ramot meg egy ssd-t és 44 000 Ft-ból vagyok kb ugyanott teljesítményben (számomra érdekes teljesítményben)

Szóval 120 000 ft-ért kapnék harmadakkora házban 30%-kal kisebb fogyasztást, valamint -1 db zajforrást (tápegység)

Számomra most ez egy rossz üzlet. De fáj a szívem érte azért.


Silεncε
(őstag)

Munkahelyen ilyen SFF gépem van, de kb semmivel se halkabb, mint az itthoni asztali (pedig ebben van 5! ventilátor). Full terhelés alatt persze az asztali hangosabb valamivel, de teljesítményben is kb összehasonlíthatatlanok.


t72killer
(titán)
Blog

Asztalinál nekem normál esetben csak a vizes procihűtő pumpája és a VGA ventijei járnak alapon (utóbbi sajna nem kikapcsolható). Sok hangosabb üzleti lapost hallottam már...


Fred23
(nagyúr)

"Szerintem elhanyagolható a számítógépek fogyasztása."

Szerintem is. Egy modern gép alig fogyaszt, ha mondjuk éppen csak híreket olvasol a neten. Mindegy, hogy hány W TDP-s a proci, vagy milyen erős a VGA, annyira jó az energiagazdálkodásuk, hogy elhanyagolható a gép fogyasztása "üresben".

Ha meg használni akarom valami erőforrásigényesebb dologra, akkor meg legyen gyors, és nem érdekel, ha többet fogyaszt.

Jelenleg egy Ryzen 2700 + RX570 kombóm van, és ami miatt mégis elkezdtem alapon használni a procit, és alulfeszelni a VGA-t, az az, hogy a Ryzen húzás nélkül is kihajtja ezt a VGA-t, vagyis fölöslegesen állítok be egy allcore 4GHz-cet, tényleg csak azt érem el vele, hogy duplájára nő a fogyasztás, valamint ITX házban egy alulfeszelt VGA kevesebb hővel és zajjal jár. Ha pedig alulfeszelve is húzható a VGA, az már ajándék (és igen).

Fentiektől függetlenül viszont szeretnék egyszer majd egy olyan mini pc-t, ami elég gyors számomra mindenre. Ilyen egyelőre viszont nincs. Azt az időt várom, mikor akár az Intel, akár az AMD hoz egy olyan procit, aminek az IGP-je elég lesz azokhoz a játékokhoz, amik érdekelnek. Lehetőleg 1440p-ben vagy 4K-ban persze. :D

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

"Csak gondolom az átlag szoftverfejlesztőt hajtja a munkáltató/megbízó és nincs sok ideje optimalizálni."

Aligha, mert a kód optimalizálás mára külön szakmává vált. Nagyobb projecteken külön emberek vannak, akik csak ezzel foglalkoznak. Ahogy a prgramtervezés is külön szakma a szakmában, ezek a dolgok értelmesebb helyeken már rendesen layerezve vannak.


t72killer
(titán)
Blog

Asztali gépnél azért mennek a Wattok. Igaz, nem 6-800, ami a tápegységre van írva, de egy szokásos i5-7 proci, mATX lap, nvidia vidkari office-böngészés alatt is elvisz 60W-ot, amihez hozzájön még a képernyő.

A Ryzen konfit mérted már konnektorból? Én egy i7-4770k-sat mértem még GTX970-es karival, akkor 60-260W között változott a fogyi.

A miniPC-k/NUC-ok és egyéb apróságok ill laptopok már persze más tészta:R.


Vesa
(veterán)

Ezeknek az összehasonlításoknak egyébként nem sok érteme van, mert a teljesítmény és ezzel összefüggésben, a fogyasztás mindig attól függ, milyen célra lesz használva a gép.
Az én munkagépemhez kb. Paks kell (Dual Xeon E5-2690V3, 24mag/48szál, 96GB RAM, Quadro M4000), de ezen csak dolgozom, ide kell az erő mert olyan a munkám. Hiába eszik keveset egy NUC, ha meg se moccan rajta semmi, amivel dolgoznom kell. Nem túl kényelmes, de éppen ezért van egy külön gépem minden más egyébre, az lényegesen kevesebbet fogyaszt, de nem is hasonlítható össze teljesítményben. Ha valakinek szimplán netezésre, tartalomfogyasztásra kell gép, arra össze lehet dobni olyat, ami alig fogyaszt. De teljesítményt igénylő munkára nem.

[ Szerkesztve ]


kenand
(veterán)
Blog

Én inkább használt Gigabyte BRIX-re szavaznék (15 000FT körül megy), nekem is van kettő, az jobban bővíthető, "márkás" . Általános gépnek azért fiaimnak, nekem nem jönne be. Kis szervert faragtam belőle Xplenology fut rajta, HomeAsssitant és surveillance system 2 kamerával.


t72killer
(titán)
Blog

Nyilán. Azt meg ki kell osztani-szorozni, hogy érdemes-e második, kisfogyasztású gépet venni otthonra, ha az erőmű mondjuk az idő felében csak netezésre van használva. (pénzügyileg nemigazán).


bazsi83vp
(senior tag)

Gondoltam, ahogy én mérnökként is főként a számolással, tervezéssel foglalkozom. Majd a letisztázás, a dokumentáció legépelése, későbbi módosítása etc. a mérnökasszisztens feladata. Pedig nem vagyunk ötvenen se. Egy naaagy cég még inkább szét tudja bontani a specializációkat, bármivel is foglalkozik.


bkercso
(nagyúr)
Blog

kis kötekedés: a watt [W] az J/s, vagyis nem óránként eszik ennyit. A teljesítmény már normálva van időre, energia/idő jellegű mennyiség. Lehet pilanatnyilag érteni, lehet 1 órára átlagolni, de nem egy óra alatt eszik xW-ot, mert ennek nincs értelme. :R


bkercso
(nagyúr)
Blog

30-80% között használva az akksit bő duplájára nő az élettartama (a Tesla kocsik is így használják az akksit). Az se árt, hogy mikor a teló nagy kapacitáson számol, kiveszed a tokjából, hogy jobban hűljön, mert a meleg is árt az akksinak.


holex91
(csendes tag)

Fúh, hát ezt fájt olvasni. Aki ennyire nincs tisztában még az általános iskolás fizikával sem, az ne erőltesse már ezt a dolgot...
" teljesítményfelvétel óránként" - értelmetlen
"3 watt fogyasztást mutat óránként" - értelmetlen
" óránként nyolc wattal" - értelmetlen
"fél wattnyi energiát" - értelmetlen
A teljesítmény egy pillanatnyi érték. Az energia a teljesítmény idő szerinti integrálja. Ha van egy 1 W TELJESÍTMÉNYŰ valamim, amit 1 ÓRÁIG használok, akkor elhasználtam 1 Wh ENERGIÁT. Nem olyan bonyolult szerintem.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Attól még a cikknek nem ez volt a témálya. ;)


nlewyc85
(csendes tag)

De a mini itx es az sff gepek is nagyobbak a nuke-nal raadasul ha nincs szukseg kulon hdd-re es eleg csak az m2 foglalatu ssd akkor lehet kapni meg alacsonyabbat is. Ez a nuc modell megelpoen nagyon jo ar/ertek aranyu lett. Uj alkatreszekbol nem tudnad sokkal olcsoban kihozni a desktop pc-t sem. Ez az i3-8109u teljesitmenyben szinte ott van mint az elotte levo generacio i7-7567U-ja ami meg most is 2x dragabb.

Amugy azert esett a valasztasom az intel nuc ra es nem asus, hp vagy mas gyartok hasnlo meretu mini pc-jere mert az volt a fejemben hogy ki mas rakhatna jobban ossze a mini szamitogepet mint az intel aki eleve a processzor gyarto is :). Ami persze nem feltetlenul igaz mert olvastam hogy a legtobb nuc modell hutesgoondokkal kuzd :D de ez 1 jo szeria lett

https://nucblog.net/2018/10/coffee-lake-nuc8i3beh-review/


Krugszvele
(aktív tag)

totál igazad van! Sajnos az általad linkelt kisgépnek csak 1 monitorkimenete van :(


Silεncε
(őstag)

Az USB-C-ből tudsz csinálni többet is


Vesa
(veterán)

"témálya."

Jáááj, bocs, de: Témája!


Fred23
(nagyúr)

Szoftveres mérést már csináltam, kábé reális is lehet; a Ryzen 2700 ugye alapon 65W TDP-s, de egy allcore 3,8GHz már -alulfeszelve!- AIDA stress test alatt 88-89W. Onnan felfelé meg hirtelen brutálisan megugrik, egy allcore 4 GHz szerintem 130W körül lenne AIDA alatt, de odáig nem is mentem fel.

Az RX 570 is alulfeszelve talán 110-120W full terhelésen, de ha jól meghúznám (nagyon mondjuk szerintem nem lehetne), 150-160W lenne játékok alatt.

Office/böngészés alatt még nem mértem, viszont a proci és a VGA energiagazdálkodásáról már olvastam pár cikket, és 50W körülre tippelnék proci+VGA-ra, ha proci alapon, VGA pedig alulfeszelve; meg ehhez jön még a monitor persze, de az se sok.

Vagyis összességében nem tragikus, kicsit sem.

[ Szerkesztve ]


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Köszönöm, tisztában vagyok vele. Viszont amikor hónap közepén megkapom az áramszámlát, ott az van, hogy X kilowatt volt az fogyasztás, és ezért ennyit kell fizetni. A Wh mértékegységet nem tartom ebben az esetben relevánsnak, mert nem arra jó, ami engem érdekel.


t72killer
(titán)
Blog

Teljesen korrektnek hangzik:R.


bkercso
(nagyúr)
Blog

most muszály ezt? :)


bkercso
(nagyúr)
Blog

A fogyasztást kWh-ban mérjük, mert az energia jellegű, és ugye energiáért fizetsz. Csak pongyolán kW-nak mondjkák, esetleg így is írják...( :F )


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Igen, pontosan ez történik. Webes alkalmazás fejlesztésén dolgozunk, viszonylag nagy mennyiségű adattal, a (tíz éves) szerver válaszideje átlag 1-3 tized másodperc, a kliensé az Atomos gépen egy tized körül van.

A viszonylag nagy azt jelenti, hogy a Gmail-hez képest körülbelül százszorosa van kinn a képernyőn. A program méretét nem írom le, mert úgysem hiszi el senki.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Igen, nekem is van ilyen, és írni is fogok róla. Armbian megy rajta, alap munkára tökéletes. Linux alatt viszont nincs normális videogyorsítás, processzor dekódolja, de ez nem mindenkinek létkérdés.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Minden relatív. Ha olyan szoftvereket használsz, amiknek nincs nagy teljesítményigénye (pl. Word, Excel, esetleg böngésző), és a gép egész nap a minimális órajel közelében van, akkor nem mindegy, hogy 2 vagy 16 wattot eszik óránként. Plusz egy ilyen Atomos gép monitorral, billentyűzettel és egérrel kijön mondjuk hatvanezer forintból.


gabor.79
(aktív tag)
Blog

Utánajártam, a harmadik részben már így fogom írni, köszönöm.


Hellwhatever
(aktív tag)

Köszönjük a cikket, szakmabeliként lenne egy kérdésem: Milyen nyelven és technológiákkal dolgozol?

Úgy gondolom a második bekezdésben mind az alapfelvetésed mind a konklúziód erősen hibás.

[ Szerkesztve ]

üzenetek