[Re:] [Lalikiraly:] Szoktatok fekete-fehér képeket készíteni? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Hieronymus
(addikt)
Blog

Az antik időkben a fekete-fehér felvételek hatalmas előnye az otthoni feldolgozásának lehetősége volt. A papírkép készítésekor változtatni lehetett a kompozíción. A színes képek esetében azt kaptad, ami a dián vagy negatívon volt. Legfeljebb a kész képet lehetett szabdalni.

Ma ennél még a legegyszerűbb fotófeldolgozó program is sokkal többet nyújt. Az eszközből cél lett és többlet értéket kell nyújtania a nézelődő számára, a színek elvonásának.

Érdemes megpróbálni a fekete helyett a barnába tolását a színeknek. Teljesen más hangulatot ad a képeknek.


Lenry
(félisten)
Blog

A papírkép készítésekor változtatni lehetett a kompozíción

ez mit jelent a gyakorlatban?
(hülye vagyok a fotózás minden aspektusához, ezért kérdem)


Hieronymus
(addikt)
Blog

A negatív képből ki lehetett nagyítani/vágni egy belógó részlet, ezzel javítva a kompozíciót. Kis mértékben lehetett korrigálni a fényviszonyokat.

Nem régiben nézegettünk családi képeket a múltból. Nagy részük selejt volt. Inkább az összes. Viszonylag drága szórakozás volt a fotózás. És a kép készítése és ellenőrzése között hosszabb idő telt el. Nehéz volt a saját hibákból tanulni.


totron
(addikt)

Igen. Nagyon jó iskola a fény erejének megértéséhez, kitapasztalásához. A színek nem segítik ezt.

(#1) Hieronymus, A színes képek esetében azt kaptad, ami a dián vagy negatívon volt. Legfeljebb a kész képet lehetett szabdalni.
A színessel hogyan tűnt el az a lehetőséghalmaz amit a fekete-fehérnél említesz?


Hieronymus
(addikt)
Blog

Nagyjából úgy, hogy a színes papírképek készítése otthon, megfizethetetlen technológia volt.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Én ezeket értem, de nem az érdekel, hogy régen mi volt. Most fotóz e más is fekete fehérben. Egyébkén ha valamiben, a fotózásban ultra béna vagyok.


qnadam
(veterán)

amikor a nagyítás készült, mielőtt ráexponálták a fotópapírra a már előhívott filmet, még lehetett változtatni a képkivágáson.

@totron: ezt színesben is meg lehetett csinálni, de egyrészt drágább, másrészt a c41 (film) és ra4 (papír)hívó eljárás sokkal pontosabban tartott hőmérsékletet igényel, amit házilag nem olyan egyszerű kivitelezni.


qnadam
(veterán)

nagy néha szoktam filmre. néha digitálisan is, de alapvetően az színesnek indul, és később lesz ff, aminek előnye, hogy utólag lehet szűrőzni, hátránya viszont, hogy helyben nem látszik az eredmény (oké, ezt ki lehet kerülni megfelelő színprofillal). mondjuk filmnél se látszott helyben, hogy milyen lesz :)
az igazán elhivatottak meg digitálisan is tudnak feketefehéret fotózni, pl a filléres leica m10 monochrome géppel :D


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Hmm nem is adtál most rossz ötlete. Tehát megcsinálom a normál fotót, mondjuk 48MP ben 4:3 al, mert az a max a telónál és később "váltom" át FF re. Hmmm érdekes, kipróbálom!!! :R


qnadam
(veterán)

mindenképp érdemes, mert a jó ff konverzió nem csak annyi, hogy eldobjuk a színeket, különböző színű szűrőkkel más-más hatást lehet elérni. zölddel pl világosabb lesz a növényzet, pirossal eltűnnek a bőrhibák és sötétebb lesz az ég... és ezt utólag is lehet csinálni.


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Már próbálkozok is, viszont a programokhoz nem értek, így csak a windows alappal foglalkozok egyelőre. De ha adsz tippet, azt megköszönöm :) Most azt hiszem egy új világ tárul ki nekem!!!
Szóval nagyon köszi!!! :R

[ Szerkesztve ]


qnadam
(veterán)

photoshopban tudom, hogy van ilyen, telefonon snapseed is tud ilyesmit, mást nem nagyon használok :)


lomposfarkas
(tag)

Akkor belecsapok a lecsóba: ha egy képet fekete-fehérbe konvertálunk, nem különösebben lesz jobb vagy több vagy többet mondóbb.
Viszont!
Ha valakit valóban érdekel a téma, akkor a filmes korszakban írt ismeretterjesztő irodalmat érdemes olvasgatni. Magyar nyelven is nagyon gazdag az anyag. Igen, ismeretségemből is tudom, egy jól tenyésztett digitális fotós már a gondolatot is visszautasítja, hiszen a filmes fotózás lejárt lemez, ő már annál jóval korszerűbb.
Pedig milyen szórakoztató játék a fekete-fehérre állított digi gépen kipróbálni a klasszikus színszűrőket, itt pl. piros szűrőt.
[kép]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Na ez erős, mármint a kép. Na jól van ráfekszek a témára. Kár hogy a telóm 48 mp nél nem enged színszűrést alapból de nézek másik appot!!!


D1Rect
(félisten)
Blog

Nem.


cinemazealot
(addikt)
Blog

Osztom qnadam javaslatát: színesben lőj, lehetőleg minél szélesebb dinamikatartománnyal, fehér kiégés vagy fekete bebukás nélkül, és utólag keverd ki belőle a fekete-fehér képet a Neked szimpatikus hisztogrammal! :K

A színösszetevőkkel való játszadozás során viszont lehet, hogy idővel igényelni fogod a nagyobb bitmélységet. Ideális esetben egy színes kép RGB összetevői 8-8 biten vannak tárolva, azaz minden színösszetevő 256-256 értéket vehet fel a fekete és a max. fényerő között. A telefonokból és digitális fényképezőkből kijövő JPEG formátumnál azonban ez nem igaz, a színinformációk bitmélysége sokkal rosszabb a formátum adatvesztéses tömörítése miatt. Ha tehát a képalkotó eszközöd (telefon?) alkalmas rá, fotózz RAW-ban! A RAW formátum tükörfordítással is azt jelenti, ami: nyers. Az így tárolt kép tehát az érzékelő nyers adatait tárolja, ami az esetek többségében sokkal nagyobb fájlt eredményez, mint egy JPEG, viszont minimális veszteséggel (ha nem a nélkül), jóval nagyobb bitmélységgel, ezáltal maximális alakíthatósággal.

Érdemes utánanézni, hogy melyik eszköz (telefon?) milyen RAW formátumot támogat (ha egyáltalán), azt milyen szoftverrel lehet kicsikarni belőle, és annak a formátumnak megfelelően érdemes feldolgozó ("előhívó") szoftvert is keresni. Utóbbira népszerű az Adobe Lightroom vagy az ingyenes Darktable.

Ja, a kérdésedre válaszolva, nagyon ritkán szoktam fekete-fehérben fotózni. Asszonykámról lőttem egyszer egy séta alkalmával egy képet, hirtelenjében (különben elugrott volna), komponálás és utólagos vágás nélkül. Utómunka is csak a fekete-fehér konverzióban, némi élességállításban/lágyításban és mesterséges vignetting hozzáadásában merült ki. :B

[ Szerkesztve ]


pusszycat
(nagyúr)
Blog

Én régebben úgy 14 éves koromban negatívból csináltam fényképeket előhívóba mártogattam meg fixíroztam ennyire emlékszem másra már nem. Amúgy trafót is tekercseltem kiszámoltam hány menet kell meg minden. 20 évesen a kocsimat szereltem. Mára már ellustultam és csak csodálkozom a régi önmagamon. :)


Armagedown
(őstag)
Blog

Én nem szoktam, ugyanolyan eröltettet dolognak tartom, mint a pixel art stílusú indie játékokat.

[ Szerkesztve ]


cinemazealot
(addikt)
Blog

Elnézést az offért, de meg kell védenem a pixel art stílusú indie játékokat. :P Igaz, ami igaz, számomra is csalódás az a játékok, amik csak pixel artnak akar látszódni, közben meg látni, ahogy az ún. "pixelek" képesek akárhány fokkal is elforogni vagy átméreteződni (lásd linked második képét). Meg amikor egy pixel art játék alapjaként egy több száz megabájt (vagy néhány gigabájt) alapmérettel rendelkező játék motort alkalmaznak, pusztán azért, hogy könnyebb és gyorsabb legyen összekattintani mindent.

A pixel artnak pont az a bája, hogy a múltat idézi fel. Egyúttal a múlt alaposságát és optimalizáltságát is, amikor egy játékot nem olyan kapkodva adtak ki, mint ma, hogy majd később letölthetővé teszik a javító foltot, hanem hogy már kiadáskor agyon volt tesztelve, és maximális élvezetet nyújtott a célplatformon.

És ami ugyancsak nagyon fontos előnye a pixel artnak, az az, hogy elég csak néhány pixelt beszínezned és máris van egy főhősöd. Néhány további pixel és már képes megfordulni, mozogni is. Ha mindezt egy művészi, de mégis redukált palettájú háttér előtt teszi, ami esetleg még parallax módon halad jobbra-balra, az ugyancsak meghajlás a múlt technikai vívmányai (és úttörői) előtt, amikor még konyhai mérlegen mérték a bájtokat... sőt, sokszor a biteket. :)

És ha már bitszámolgatás: a másik ilyen tiszteletet érdemlő műfaj a demoscene. Ki hinné, hogy ennek a videónak az eredetije egy 64 kB-os (tehát max. 65536 bájtos) .exe fájl? ;)


arnyekxxx
(veterán)

Ha komolyan gondolod akkor használj valami rendes szoftvert amivel színszűrőzve kontrasztozva lehet a feketefehér konverziót megcsinálni. Én a nix color effex pro-t használom egy csomó mindenre, van benne BW konverzió is többféle metódussal, szinszűrőzve. Anno egy régebbi változatátt anno a google kiadta ingyenesbe ma is letölthető https://www.techspot.com/downloads/6809-google-nik-collection.html

Teljesen más végeredmény (ek végtelen sorá)t kapsz mintha simán átrakod FF-be a gépet.

üzenetek