[Re:] [lev258:] A tudomány helye, szerepe mai világunkban - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


Shing
(őstag)

Sokkal jobb oktatást kapsz egyházi suliban, mert rengeteg pénzük van. Ez meg is látszik felszereltségben és az alkalmazott tanárokban is.


Rive
(veterán)
Blog

Valami hihetetlen mértékben ki van vattázva körülöttünk a világ.

Valahol végülis ez volt a cél, ami indokolta a tudomány fejlesztésébe beletolt erőforrásokat.

A célt sikerült elérni: a vattaréteg vastagodásával párhuzamosan egyre kevésbé érződik a szükség, hogy ezt a szekeret tovább tolja a nép.


Fred23
(nagyúr)

Miért is van rengeteg pénzük? :U

A jó oktatás pedig sokat veszít értékéből, ha a gondolkodás beszűkítését is célul tűzi ki, márpedig az összes egyházi iskola lényeges feladata a gyerekek filozófiai-tudományos beszűkítése. Freud szerint hosszú távon az ilyen beszűkítések eredményezik azt, hogy nem jut egy társadalom egyről a kettőre. Az a szerencse, hogy kivételek minden rendszerben lesznek. Csak jobb lenne egy olyan országban élni, ahol az emberek képesek önállóan gondolkodni (vagyis gondolkodni :D ).


Alg
(veterán)
Blog

Egyrészt ez, másrészt manapság az emberek egyre inkább egyszerűen lusták gondolkodni.

Mivel a leggyorsabb eljutni A-ból B-be? Megnézem google mapsen. Hogy is kéne ezt csinálni? Rákeresek a neten. Hogyan legyek boldog az életben? Megnézek pár TED-előadást ;]

stb...


dabadab
(titán)
Blog

"Miért is van rengeteg pénzük?"

Állami támogatásból, nyilván. Illetve az az előnyük van, hogy őket nem nyomorították meg a klikkel meg a kötelező könyvválasztással úgy, mint az állami iskolákat. Szóval az egyházi iskolák előnye jórészt abból származik, hogy az államiakat szándékosan rossz helyzetbe hozták.

"márpedig az összes egyházi iskola lényeges feladata a gyerekek filozófiai-tudományos beszűkítése"

Amit én látok, az alapján ezt baromi rosszul csinálják. A sima tanárok munkájában egyáltalán nem jelenik meg az egyházi jelleg, a kötelező hittan meg kb. olyan hatékony az ideológia terjesztésében, mint ahogy az úttörőmozgalom volt a kommunista ideológia tekintetében (hál' Istennek ( :DDD )).

[ Szerkesztve ]


Shing
(őstag)

Az átlagember nem filozofálgat mélyen és nem néz utána tudományos dolgoknak. Ezért is vannak mindenféle lapos föld hívő emberek. De az is csak egy extrém eset.

Közel sem kell olyan középkorian elképzelni a helyzetet, hogy a vallás felül ír mindent náluk és akár még a tudomány is visszaszorul emiatt. A filozófiai beszűkítés már tényleg jelen van ha úgy vesszük. Vagy legalább kapnak valamilyen irányzatot? Ezzel is mindenki azt kezd aki akar szvsz.


Fred23
(nagyúr)

"A sima tanárok munkájában egyáltalán nem jelenik meg az egyházi jelleg, a kötelező hittan meg kb. olyan hatékony az ideológia terjesztésében, mint ahogy az úttörőmozgalom volt a kommunista ideológia tekintetében"

Biztos nem általános ez a tapasztalat, de persze jó; meg szerencse, hogy az otthonról hozott nevelésen nem foghat ki egyetlen iskola sem (remélem). Csak hát ez nem ment meg mindenkit.

Shing: Az átlag, vagy inkább a szegény szívni fog a jövőben is, és talán egyre kevesebb esélye lesz kitörni a szegénységéből. Újra fogja magát termelni a tudatlanság is. Ezen nem akarnak nagyon változtatni felülről, úgy tűnik számomra.

[ Szerkesztve ]


BoB
(veterán)
Blog

Ez az elborult extrémitás nem tudom hogy merült fel nálad mint érvelés. :U

[ Szerkesztve ]


Shing
(őstag)

Szerintem aki irányítani akar annak mindegy, hogy szegény az ember vagy gazdag. Akinek időigényes, "nehéz" munkahelye van, otthon már szeret kikapcsolni. Egy egyetemi hallgató is lehet nagyon kitanult a saját szakmájában, de pár másfél órás előadás után már nem lesz kedve semmihez.

Ennyi kell és már az ember nem nagyon fejleszti magát, nem lesz tudatos választó, nem lesz tudatos vásárló, stb. Ezért is van ennyi tajparaszt főnök, de ha visszagondolsz te is biztos emlékszel pár tanárodra aki emberileg nulla volt. Pedig ha megnéznéd az önéletrajzukat, tanult, sok mindent megjárt emberekről lenne szó... papíron. De önmaguk fejlesztésére sem jut már valós idő.

pl. Az embernek nincs sem ideje, sem kedve körbenézni. Így az nyer aki a legtöbb helyen tudja magát szerepeltetni. Sajnos ezért van szénnéplakátolva minden egy politikai választáskor is, még ott is a marketing az elsődleges tényező. Elejtett fél mondatok alapján politizálnak az emberek, mélyebben már nem kutat senki.

Nem véletlenül van ennyi pénz a marketingben, reklámokban. Ez a lapcsalád is simán megél belőle, ami persze egy pozitív hozama a rendszernek...

Na mind1, kicsit elkalandoztam és ez is csak egy általánosítás, de szerintem komoly problémája a fejlett országoknak.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Miután mondtam neki hogy egyetértek vele csak röhögött hogy én akkor egy majom leszármazottja vagyok-e.
Mondd neki, hogy igen, sőt, dinoszauruszt ebédeltél (azaz csirkét)! :DDD

Kellemetlen amúgy az egész evolúciótagadósdi, ami a fundamentalista keresztények körében is megy. Meggyőződésem, hogy azzal, hogy a fajon belüli alakulást elfogadjuk (mert ezt látjuk is), míg a fajok köztit nem, Istent a tudásunk fehér foltjaiba toljuk. (Azaz, ami nem nyilvánvaló, az biztos csoda, mint anno a villámlást is annak gondolták.) Ez nem méltó szerep Istennek, a hívők is felismerhetnék végre!

Szerintem a Bibliában Isten számunkra felfoghatatlan dolgokról beszél mindenki számára érthető módon. Ezt élesen el kellene választani a tudománytól, noha megvan a maga helye!

-------------------

A másik aspektus pedig a tudományban hivés. "Már minden lényeges kérdést megválaszolt a tudomány. Istent is. Meg mindent." Igen, megválaszolta, csakhogy tudósonként és pár évenként is változik ez a válasz. Mert bizonyos kérdések egyszerűen kívül esnek a hatáskörén. Ami meg nem, az azzal kapcsolatos tudás is mindig részleges, formálódó, néha ellenkezőjére vált (mégis soványak voltak a dínók; mégis tollasak voltak a dínók; mégsincs sötét anyag). Ezt is jó lenne megtanítani a fiataloknak az iskolában. Nekem pl. általánosban olyan érzésem volt, hogy már mindent tudunk, csak kisebb fehér foltok vannak. Most kb. ellentétes a benyomásom: foltokat látunk.

[ Szerkesztve ]


D1Rect
(félisten)
Blog

Nem láttál még egyszerű embereket?


Hieronymus
(addikt)
Blog

"...csakhogy tudósonként és pár évenként is változik ez a válasz...."

Nem. A válasz csak akkor változik, ha alapvetően hibás feltevésen alapul. Ha a kiindulási alap helyes, csak pontosodik a válasz. A klasszikus mechanikában nem sok válasz fog már változni. Persze pontosítani még lehet.

Vannak feltételezésen alapuló tudományos okosságok. Ilyen például a Hawking-sugárzás.
A feltételezés, semmiféle tudományos törvényt sem sért. Minden részlete lehetséges. DE! Addig amíg megerősíteni vagy megcáfolni, tényekkel nem tudjuk, csak feltételezés marad.

Einstein publikált dolgozatai azért lehettek rendkívüli jelentőségűek. mert rövid időn belül. mérésekkel lehetett igazolni a feltételezéseket. A mai kor kor számára kissé megmosolyogtató, hogy a legjelentéktelenebb dolgozatát értékelték Nobel díjjal.

A tudományok, a minket körülvevő világ megismerése egy folyamat. A vallás egy kinyilatkoztatás.
A legnehezebb dolog kiszűrni a hozzáférhető információk közül a hitelesnek tekinthetőek. Ehhez kell a tudományos gondolkodás. A hinni akarok hozzáállást hagyjuk meg a vallás és a Hi-fi világának.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nem a klasszikus mechanikára gondoltam, hanem pl. arra, ami Istennel kapcsolatos. Mi választja el a létezőt a nem létezőtől? A tudomány ma erre a multiverzumelméletek egy fajtáját hozza fel, amely szerint minden létezik, egy hullámfüggvényösszeomláskor az összes lehetséges kimenetel megvalósul, a létezés sokfelé ágazik el, azaz sok új univerzum jön létre. Ez egy hipotézis, ami változhat, nem úgy, mint a klasszikus mechanika.
Az, hogy ezt az elválasztást egy élő személy végzi, semmivel nem tudományosabb, de nem is tudománytalanabb számomra.

Vannak feltételezésen alapuló tudományos okosságok. Ilyen például a Hawking-sugárzás.
Igen, ezt se figyeltük még meg, azonban ennek sokkal több alapját látom, hiszen megoldja az információmegmaradással kapcsolatos paradoxont (hiszen a feketelyuk által elnyelt anyag által hordozott információ így kijut a lyukból, nem veszik el).

A mai kor kor számára kissé megmosolyogtató, hogy a legjelentéktelenebb dolgozatát értékelték Nobel díjjal.
Én ezt így nem jelenteném ki, de kétségkívül nem lehet belőle akkora szenzációt kreálni a puklikumnak, mint a relativitásból. :) Amúgy az is vicces, hogy pont ezt az elméletet nyúlta a feleségétől.

A legnehezebb dolog kiszűrni a hozzáférhető információk közül a hitelesnek tekinthetőek.
Egyetértek maximálisan.
Ehhez kell a tudományos gondolkodás.
Igen, ám ez nem korlátozódik a természettudományokra. Én úgy látom, hogy a Biblia semmilyen természettudományos ismeretet nem akar közölni. Ellenben a koherenssége vizsgálható más tudományokkal, pl. jogi szempontból vagy pszichológiaiból (pl. az evangéliumokban a részletek eltérnek, de a lényeg ugyan az, hasonlóan a más történésekről készült szemtanúbeszámolókhoz), és a rabbinikus írásmagyarázat is egy tudomány, így mégsem abban hisz egy alapos és tájékozott ember, amiben csak akar.

[ Szerkesztve ]


hcl
(félisten)
Blog

Azt a cikket én is most akarom felhasználni... hasonló témájú, csak kissé társadalmi problémásabbhoz.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Nem a klasszikus mechanikára gondoltam, hanem pl. arra, ami Istennel kapcsolatos.
Az a hittudomány. Maradjunk annyiban, hogy ez a tudomány, nagyon speciális ága.

"Mi választja el a létezőt a nem létezőtől?"
Ez ugye filozófia, ami közel áll a hittudományhoz. Inkább hit, mint tudomány.
Számtalan cáfolhatatlan válasz létezhet. Legalább is egy adott relációból nézve.
Talán egyetlen univerzális válasz létezik. A hit. Az létezik amit elhiszel.
Minden élőlénynek létezik egy személyes univerzuma, amiben létezik.Ez egy kevert valóság.
Az egyik része minden környező élőlény számára azonos. Ezt tekinthetjük a mindenki által megelfogadott illetve megélt, objektív valóságnak. Például. Az építőmunkás egy építkezésen dolgozik.
A másik része szubjektív. Az egyik építőmunkás egy gyönyörű katedrálist épít. A másik beleszakad a munkába, mert egy hatalmas épület építésén, kevés pénzért gályázik.

A személyes univerzum legfelső szintjét a hit foglalja el. Ez egy teremtő erő.
Ez teremti Istent és a megnyilvánulásait. Ez teremti a félelmeket. Ez teremti az akaratot. Ez teremti a karriert.
Olyan dolgokat is, amiket hittel, vagy logikával megmagyarázhatatlanok. Kívülről
Ha neked egy olyan úton kell autóznod, ami sok kilométer hosszan, egy jármű szélességnyi. Te szabadon eldöntheted, hogy legyen szembe jövő jármű vagy sem. Ha a hited erős nem lesz bonyodalom. Ha a félelmed, akkor jönni fognak szemben. (Ez már filozófia, szóval a szemszógömböl nézve, megtámadhatatlan igazság.)

"Igen, ezt se figyeltük még meg, azonban ennek sokkal több alapját látom, hiszen megoldja az információmegmaradással kapcsolatos paradoxont (hiszen a feketelyuk által elnyelt anyag által hordozott információ így kijut a lyukból, nem veszik el)."

Az, hogy egy problémára választ ad egy feltételezés, még nem jelenti azt, hogy a feltétélezésnek valóság alapja van. Ráadásul az elfogadásban nagyon benne tisztelet elv. Mivel Hawking mondja, aki profi a szakterületén, kétségtelenül igaz amit állít.
Én most prezentálok neked egy másik megoldást.

Einstein óta tudjuk, hogy a hozzánk képest gyorsan mozgó tárgyak megrövidülnek a mozgás irányában.
Ez az anyag hullámos tulajdonsága miatt van. A feketelyuk matematikai középpontpontjában, ahol vételen magas az energia sűrűsége, megszűnik az anyag, az energia. A legalapvetőbb részecskékre bomlik le miden. Ezen részecskék még mindig azonos szögsebességű hullámban mozognak. Egy elemi részecske a sorozatos ütközések hatására rezgésfázist válthat. Ekkor megszűnik a feketelyuk gravitációs hatása, mivel az ellen fázisban nem érvényesül. A fekete energia szabadon távozik. Ekkor csökken a feketelyuk tömege.
Ez a magyarázat nem csak a feketelyuk párolgását magyarázza. A világegyetem tágulásának sebesség növekedésére is magyarázatot ad. A csökkenő azonos fázisú anyag mennyiség gravitációja okozza az entrópia növekedését. Ezzel együtt a tágulás sebesség növekedését.
Az ellen fázisban megjelenő fekete energia és anyag gravitációs hatása egyre kisebbé csökkenti a sötét teret.
Amikor a mi világunk összes energiája ellen fázisba vált át, akkora sűrűséggé áll össze a sötét anyag, ami kiváltja a következő ősrobbanást.

Persze ez akkor sem fog bekerülni a történelem könyvekbe, ha igazam van, mert én mondtam és nem Hawking. Még akkor sem, ha valaki majd mérni is tudja majd a feltételezésemet.

"Biblia semmilyen természettudományos ismeretet nem akar közölni."
Ezzel neked van dolgod. Az én személyes univerzumomban a biblia létező könyv, de nincs jelentősége.
Ez számodra semmit sem kell, hogy jelentsen. A te személyes univerzumod felsőbb szintjei mások. Más valóságban élsz. ( A közös valóságunkon túli részeken.)

Szerintem! :B


bkercso
(nagyúr)
Blog

Ezekben a fizikai elméletekben az a szép, hogy matematikailag írják le őket. Persze van mögötte ötlet, de a legtöbb elmélet attól elmélet, hogy matematikailag kijön.

A te személyes univerzumod felsőbb szintjei mások.
Épp a lényegnél vagyunk szerintem: a Biblia nagyon határozott abban, hogy nem csak az anyagi valóság objektív és konkrét, hanem a szellemi is.


Fred23
(nagyúr)

" a Biblia nagyon határozott abban, hogy nem csak az anyagi valóság objektív és konkrét, hanem a szellemi is."

Ahogy a Bhagavad-gíta, meg a többi is. Innentől pedig van az, hogy érdekeidből és vágyaidból levezethető, melyik miért lesz szimpatikus -vagy nem-, és mennyire. A Harry Potter és A Gyűrűk Ura is elég határozott álláspontot képvisel, ami azt illeti. :D

Meg persze lehet azon is vitatkozni, mennyire logikus dolog szétválasztani anyagi és szellemi entitásokra a valóságot, és hogy mit is értünk 'anyagi' és 'szellemi' alatt. Hathat például a szellemi minőség az anyagi minőségre? Na és fordítva?

A hittudományban leginkább az "bizonyít" valamit, hogy a "tudós" kielégültebb lelkiállapotba kerül.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Biblia nagyon határozott abban, hogy nem csak az anyagi valóság objektív és konkrét, hanem a szellemi is."

Ez a te személyes univerzumodban működik.
Egészen addig rendben van a dolog, amíg nem akarod behúzni a személyes univerzumaink közös részébe.

Ne feledd el!
A vallásszabadság nem csak azt jelenti, hogy mindenki szabadon választhat vallást magának.
Azt is jelenti, hogy senkinek sem KELL vallást választania, ha nem akar. Ebbe az irányba senki sem fejthet ki nyomást a másikra. Burkolt formában sem.

Ebben a témában a tudományról beszélgetünk és nem a bibliáról.


Rive
(veterán)
Blog

A hittudományban leginkább az "bizonyít" valamit, hogy a "tudós" kielégültebb lelkiállapotba kerül.

Nah. Hát ezér' nem volt soha szokás túl komolyan venni a papi nőtlenséget ;]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Ezzel maximálisan egyetértek! Nem is akarom ráerőltetni senkire. A Biblia csupán egy példa volt az eredeti állításomra, hogy a tudományos gondolkodás (mint eredeti témánk) része néha olyan kérdések feszegetése is, amik semmivel sem tudományosabbak a hitnél. És maga Hawking is rendszeresen említi/feszegeti/bizonygatja Isten nemlétét. Hawking egy nagy tudós, ezek az állításait szerintem nem tudományosak. A tudományos gondolkodás része, ha nem gondolunk tudományosnak vagy tudománytalannak olyan állításokat, amik nem tartoznak a (természet)tudomány tárgykörébe. Ugyanezt a hibát egyébként a keresztények is elkövetik.

[ Szerkesztve ]

üzenetek