üzenetek

hozzászólások


King Unique
(titán)
Blog

Szerintem először csak a live rendszert próbálgasd! Gondolom Windowst használsz most, ami alól ki tudod írni pl. egy pendrive-ra. Valamint még egy másik topikban említett multiplatformos program is opció. Továbbá az alábbi hozzászólásban vannak infók egyéb kipróbálási opcióról (virtuális gép), valamint a telepítésről is.

[ Szerkesztve ]


icemad
(nagyúr)
Blog

Azért ez nem igaz. 20 perc alatt is megvan egy tiszta telepítés, utána 5 perc alatt lehet telepíteni a szükséges programokat a ninite.com-ról. 1-2 nap ahhoz kell, hogy steamről letöltsék a pár terrányi játékot. De az már nem Windows....


sh4d0w
(félisten)
Blog

Beletartozik, amíg beállítod a rendszert.


tonyqa23
(senior tag)

Win7-et használok, amit újra kell tennem, mert már tele van sok sz@rsággal és belassult. Viszont a vinyóm C és D particiókra van osztva, a C mindig a rendszer és nem bántom a méretét sosem újratelepítéskor, mert a D-n vannak fontos dolgok. Ezt tudja ugyanígy kezelni? Ahhoz szerintem kicsi a C-m, hogy mindkét rendszer fent legyen egymás mellett, nem is akarom, ha nem jön be, megy vissza a 7-es windows.


King Unique
(titán)
Blog

Lehet csinálni akár dual-boot megoldást is. Ehhez létre kell hozni a Linux számára egy külön partíciót és arra kell telepíteni. Ezen cikkben le van írva, hogy kell leválasztani a lemezkezelőből. Tehát valamelyik partícióból le kell csípni egy részt, amit nem szükséges formázni sem, maradhat nem lefoglalt. Ha esetleg nem engedi zsugorítani, akkor külső particionáló programok még problémásabb esetekben is megoldják. A Linux telepítéskor pedig célszerű particionálásnál a "Valami más" opciót választani és akkor nem gyalulja le a korábbi rendszert. Valamint így tetszés szerint lehet rendezgetni a partíciókat.

Ha azonban eleve törölni / formázni akarod a C-t, akkor ezt a Linux telepítésekor is meg lehet oldani. Illetve a live rendszerben ott van pl. a GParted is a partíciók machinálásához. Viszont arra figyelni kell, hogy a megfelelő partíciót töröld / formázd! Illetve, ha a lemezen fontos adatok vannak, akkor előtte egy adatmentés sem árthat!

A telepítésről leírások pedig voltak linkelve az előző válaszban. Illetve nyilván figyelni kell a Legacy / UEFI boot mód szerinti telepítésre is! Továbbá, ha van kéznél egy gyorsabb USB-s háttártárad, akkor akár arra is fel tudod tolni és így nem piszkál bele a helyi lemezbe. A kezdő topik összefoglalójának végén vannak ehhez leírások.


tonyqa23
(senior tag)

El is indult a telepítő, de nincs elég helyem, úgyhogy majd nemsokára újra próbálkozok. Köszi a segítséget!


ribizly
(veterán)
Blog

Én azért először mindenképpen egy virtualbox / virtual pc-ben nézném meg a helyedben mielőtt még nagyon mélyen belevágnék egy ilyen 180°-os fordulatba, ugyanis, ha valamit benézel telepítés közben akkor aztán oda minden ami a gépen volt. És habár nagyon sokat fejlődött a "userfriendly-ség" jegyében ez a része is a dolognak azért nem árt ha valamennyire ért az ember hozzá (értsd már látott előtte legalább egyszer egy ilyet).
Amúgy meg sok sikert hozzá és legyen benne örömöd! :C


hallador
(addikt)

Na mi van megint csak kiforgatással tudsz válaszolni, ez a normális válasz, meg a beszélgetés neked? Na itt látszik ki nem tud normálisan beszélgetni... Ugye Ugye?

Azt azért szerintem ne akarjuk bemesélni, hogy jobban kezelné a nem saját fájlrendszerét,

Rajtad kívül kiállított ilyet?

Az SSD-k ára mostanában valóban kicsit felment, de azért pl. egy 120 - 256 GB-os meghajtó még mindig megfizethető áron van.

Amit nyilván Te döntesz el?

HDD + Win10, ezek szerint próbáltad, és azt is, amikor a HDD miatt egy frissítés, vagy egy nagyobb program telepítése 10 * annyi ideig tart?

Szerintem ne akard bemesélni a saját meggyőződésedet senkire, mert erre senki nem kíváncsi, minden egyes Linux topikban. Uncsi...

Valamint ha már társalogsz, akkor próbálj meg értelmesen, nem kioktatóan, az ilyen mondatokat meg tedd el GT-nek:

Amúgy kb. kit érdekelnek a X-es programok....

Talán nem kellene minden egyel Linux topikban úgy megjelenni, hogy elkezded össze hasonlítgatni a rendszereket, majd kivétel nélkül kifejted, hogy a Windows a legtámogatottabb, ugyanolyan, gyors, ami a lomha nagy frissítések miatt már nem igaz, az 5*ös helyfoglalás miatt már nem igaz, majd felháborodsz, hogy valaki mer szólni, hogy nem egészen így van...

Hívd fel az A-TEAM-et hátha segítenek.... Hogy a csúnya embereknek más véleménye is lehet mint neked... Szörnyű ez a világ...

[ Szerkesztve ]


hallador
(addikt)

Szerintem az előttem szóló kolléga okosat mondott.

Én ezt követném a helyedben:

Itt is egy használhatóbb videó hozzá. Szerintem sem érdemes megborítani a hdd-det. Max ha tettszik, akkor majd feltelepíted. Ezt meg nyugodtan tudod törölni a-nélkül, hogy a Windows-odat bármi bántaná.

Egy kezdő embernek teljesen felesleges az egyesek által ajánlgatott ilyen olyan partíciókkal foglalkozni mély szinten, mert ahhoz tapasztalat kell. Pontosan az ilyen tanácsok miatt utálják meg az emberek az éppen megtanulni kívánt operációs rendszert. Mert mindjárt azzal akarják megismertetni, hogyan kell byte szinten a hdd-t darabokra szedni, ez meg nem érdekli a legtöbb kezdőt, engem sem ez érdekelt az első linuxos éveim során. Ez kialakul, ha érdekel.

De először inkább nézd meg, hogy a rendszer tettszik-e, mert ha nem, akkor csak sokkal több fejfájást okozol magadnak...

[ Szerkesztve ]


petipetya
(nagyúr)
Blog

Egyetértek, szerintem is felesleges a partíciókkal babrálni. A Linux Mint esetén két lehetőség közül érdemes választani:
- Linux telepítése a Windows mellé
- Merevlemez törlése és Linux telepítése

Feltételezem, hogy Ubuntu esetén sincs másként. 5-10 éve éles Linux használat után sem érzek kényszert arra, hogy külön partíciókat hozzak létre a /home és egyebek számára.


Castell
(aktív tag)
Blog

Linux tapasztalat, általános felhasználás: hiába van linux driver a régi nyomtatómhoz, meg sem mukkan (nem nyomtat/nem szkennel). Már túrkásztam a netet, de egyik leírás vagy megoldás sem jött be. Van egy régi laptopom és Win 7/Win8 látványosan gyorsabb rajtuk, mint pl. a Mint. Linuxnál nagy-nagy piros pont, hogy alapból konyhakészen kapunk szinte minden alapprogramot, így nem kell vadászni a különböző progikat, de a fenti hiányosságok, sebbességbeli problémák miatt sajnos nálam a Linux nem járható út.


Degeczi
(nagyúr)

Jórészt sajnos szerencse kérdése is a nyomtató-scanner kezelés, nekem ezzel pont jó a tapasztalatom: a cégtől hazavitt hálózati HP 3390-t Windows 10 alatt csak USB-scannerként tudom használni, míg Linux alatt nem csak a nyomtatás megy hálózatról, de az Xsane is megtalálja, nem kell USB-vel rákötni a gépre

Ezzel együtt az Ubuntu egyetlen pozitívuma számomra, h szép, de túl sok nyűgöm van vele (a Unity pl. rendszeren megdöglik), le fogom cserélni vmi másra.


King Unique
(titán)
Blog

Nekiállod feszegetni a fájlrendszerek kérdését mindenféle konkrétum nélkül, meg hogy jobban kezelné stb., majd utána reflexből letagadod, csak hogy megint ellentmondhass. Aztán direkt belinkelem az SSD topikot, erre ráfogja, hogy az sem úgy van ám. Hát pedig a többség ekkora SDD-ket szokott venni manapság is, bele lehet nyugodtan olvasgatni! De a fórumon kívüli felhasználók számára szintén nem akkora extra manapság az SSD és 64 GB-osat már eleve nem nagyon vesz senki.

Aztán jön egy túlzó példa egy 10x szorzóval, csak hogy megint lehessen feszegetni a dolgokat. Érdekes, de pl. böngészők, lejátszóprogramok, xy egyéb, a mindennapos használathoz szükséges szoftverek telepítése messze nem tart 10x annyi ideig HDD-n sem. Sőt, a rendszer lefrissítése sem. Kipróbáltam ám ezeket is! Ja, és azért használnak még nem kevesen manapság is ilyen háttértárat, pláne ha fontos olcsón a minél nagyobb tárolókapacitás. Szóval inkább ez az újabb reflex az uncsi...

Fentebb abban a bizonyos hozzászólásban pedig a macOS és a Windows volt a téma, illetve az ottani szoftverek. Szóval teljesen felesleges volt erre is reflexből ugrani. Az egyes desktop OS-ek ilyen téren való támogatottsága pedig tény, szóval azt is kár feszegetni. A nagyobb tárhelyfoglalásnál pedig már el lettek magyarázva a dolgok. Annál megint teljesen felesleges firtatni és szorzókkal dobálózni, mert a mai háttártárak már kellően nagy tárolókapacitással bírnak ahhoz, hogy ne kelljen ezen annyira rugózni.

Egyébként a live rendszeren történő kipróbálás, illetve a virtuális gép fentebb már említve volt itt és itt a fórumtársnak, szóval nagy újdonság abszolút nem lett mondva. Ellenben, ha úgyis újra kell telepítenie a Windowst, illetve élesben akarja kipróbálni a Linuxot, az az ő dolga. Ahhoz is kapott infókat bőven. Valamint, ha nincs elég tárhelye a dual-boot megoldáshoz, USB-s eszközre sem akar telepíteni, akkor így is, úgy is hozzá kell majd nyúlnia a helyi lemezen lévő partíciókhoz.

Fentebb már leírtam, hogy mit gondolok ezekről a megnyilvánulásokról, ami az újabb érdekes eset után ismét megerősítést nyert. Szóval felesleges ez és inkább a komolyabb szakmai topikokban kellene villogni!

[ Szerkesztve ]


ElZoz
(csendes tag)

Jó a Linux, ha kapásból működik. Aztán ha nem, akkor jön a szívás, a hetekig tartó fórumozás, mert nincs wifi, vagy hang. Én jártam így MSI és Dell notebookokkal. Persze többségében rögtön működött minden, szép, gyors.

Senkit sem beszélnék le róla, mert valóban jó. És ingyenes. Ez nagyon nyomós érv mellette. De annyival nem jobb a Win-nél, mint amennyire misztifikálják. Ez is lefagy néha, és mit ér a biztonság, ha azt sem tudja az ember, hogy kell egy programot telepíteni és elindítani, vagy konfigurálni a tűzfalat. Sok programot még mindig parancssorral kell kezelni. Ízlés kérdése, nekem ez nem jön be.
A hazai fórumot meg hagyjuk. Egyáltalán nincsenek jó tapasztalataim. Sok a lekezelő, arrogáns kocka, akik kapásból hülyéznek és kioktatnak, pedig csak 3 parancssort ismételgetnek minden hozzászólásukban. Külföldi fórumokat inkább ajánlanám.

Átlag user, aki nem akar programokat írni vagy hackelni, maradjon a Windowsnál.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Itt a PH!-n van két jó Linuxos topic, tudom ajánlani őket.

Driver probléma meg Windows alatt is simán lehet. A legrosszabb amivel találkoztam az egy újabb HP laptop kontra Win7 esete volt. A telepítőben még ment a touchpad kezelés, a telepítés után már nem és az USB-k sem mentek, egyik sem. A telepítő CD-ről kellett csak a billentyűzet használatával a kellő drivereket először kibontani a zipből mert valamiért zippelve voltak, majd telepíteni őket. Szoptam mint a torkos borz... :D

Castell: ott valami gáz van, ha nem hozza a Mint a Windowsok sebességét. Simán legalább ugyanazt kellene nyújtania.

Neked is tudom javasolni, hogy gyere be ezzel a problémával az egyik itteni Linuxos topicba.


ivana
(Ármester)
Blog

Bármilyen értelmes gépre gond nélkül felmegy manapság a linux. (Desktopra bármire, azokban nem lehet semmi érdekes hw, laptopból meg minden normális üzletire, konzumert meg úgyse érdemes venni ;] ). Felrakás után nem kell driver megy simán...


Degeczi
(nagyúr)

Fölmenni fölmegy, igen - de hogy minden működik-e ahogy kell (pl. ujjlenyomatolvasó, kártyaolvasó, képernyő fényerőállítás) az már más kérdés üzleti laptop esetén is...

[ Szerkesztve ]


ivana
(Ármester)
Blog

Üzleti esetén szerencsére nem, azok rendesen ki vannak tesztelve linuxra is, thinkpadre annyi a linux install, hogy felrakod.


Degeczi
(nagyúr)

Vagy nem... Nem hasraütve írtam, hanem tapasztalatból.
Nekem ugyan HP Probook-kal volt-van gondom, de ha már Thinkpad-et említesz, ott is akad olyan típus ami Linux által nem támogatott Validity ujjlenyomatolvasót használ (min tpl. a 138a:003f, vagy 138a:0090)

üzenetek