üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

Köszönjük szépen a bemutatót! :R

Viszont olvasgatva pár kérdés felmerült bennem....

-"Ma már az sem állja meg a helyét, hogy egy Linuxot használni bonyolult, a Manjaro esetén például teljesen mellőzhető a terminál használata (gyakorlatilag minden elérhető grafikus felületről),"

Őőőő... oké, én Ubuntu alapú Kubuntut használok éppen, de nem egyszer és nem kétszer futottam bele olyan problémába, amikor nem tudtam mellőzni a terminált. A Manjaro miben különbözik vajon, hogy ott GUI alapon működhet a dolog, mert ugye írod is, hogy szemben az Ubuntuval... Van Manjaron lehetőség, hogy "Windows" módra jobb klikk -> root módban ("rendszergazdaként") futtassak pl. egy programot?

-KDE esetén ugyebár nálam Firefox és Firefox alapú böngészőknél folyamatos probléma, hogy egy csomó helyen a weboldalak színei "szétesnek", és világos alapon világos betűket használ (lásd még). Való igaz, hogy a Chrome és Chromium alapú böngészőknél (pl. Vivaldi) ez nem jelentkezik, de aki Firefox-ot szeretne használni, az csúnyán néz az ilyen problémákra... :(

-A Dolphin-t én is kedveltem, de azt Ubuntu alatt nem lehetett rootként futtatni, erre Manjaro-n van megoldás?


UnA
(Korrektor)
Blog

Ez a mondat nekem is feltűnt, mert szerintem mindig azt a módszert érdemes használni, ami hatékonyabb neked. Vagyis nem az a lényeg, hogy szigorúan szétválasszuk a "jó" és a "rossz" (=GUI / parancssor) dolgokat :)

Nekem a munkahelyi windowsos környezetben is sokszor a hatékonyabb vagy az egyetlen módszer a parancsok használata bizonyos feladatok esetén - és otthon is az Ubuntuval.


PDA_FAN
(tag)
Blog

A KDE-vel egyszer már leszámoltam a 4-es verziók kezdeti bénaságát látva. Lehet, hogy most újra nekifutok, ha tényleg ennyire jó.

A cikk elején a Linux előnyeihez még odaírtam volna, hogy ingyenes, jogtiszta, vírusmentes, mert talán ezek a legfontosabb szempontok a laikusok számára. A testreszabhatóság az eddigi tapasztalataim szerint csak nekünk, kockáknak fontos, az egységsugarú felhasználó a telepítéskori állapotot használja, amíg csak a sírba nem teszik vagy őt, vagy a gépét.


Syl
(nagyúr)
Blog

Már sokszor és sok helyen leírtam nyűgjeimet a KDE-vel, de attól függetlenül nagyon örülök az írásnak! Nagyszerű! :C :R


Dave™
(nagyúr)
Blog

Jogos a kérdés, igyekszem nem kuszán válaszolni. Az Ubuntuval való összehasonlítás elsősorban az alapértelmezett (Unity/Gnome) környezetekkel történt, tehát ha te Kubuntut használsz, ami szintén KDE, akkor egy része természetesen áll arra is. Vagyis Kubuntu alatt is sokkal kevésbé kell terminált használnod, ha nem akarsz, igen, és van lehetőséged rendszergazdaként futtatni programot a fájlkezelőből (Dolphin) terminál nélkül is (jobb gomb, rendszergazdai műveletek, gondolom ott van Kubuntu alatt is). A másik része Manjaro specifikus, pl. nem kell terminál új kernel vagy a belső tárolóból nem elérhető szoftverek telepítéséhez, a csomagkezelő cache törléséhez stb.

Ha már Dolphin: renegeteg plugint lehet letölteni hozzá, pl. a képfájlok mountolást is kényelmesen meg lehet oldani, de van sok egyéb is, érdemes körbenézni!

Firefox nálam másodlagos böngésző, de semmi ilyen gondom nincs. Lehet a téma, lehet a másik disztró, de hibátlan. Szóval nem tudom miről van szó, ha mondasz konkrét "bugos" oldalt, megnézem.

Miért akarod a Dolphint rootként futtatni? Vannat root műveletek a jobb gombos kontext menüben. Ha nagyon root szint kell fájlkezelés szinten (ami többnyire haladó felhasználást feltételez), ott a beépített teminál, ami kiválóan használható ilyen helyzetben. Ez látszólag ellent mond a fenti "nem kell terminál" filozófiának, de én azt átlag felhasználásra írtam, oda meg nem is nagyon szokott kelleni root jogú fájlkezelés.

[ Szerkesztve ]


Vesa
(veterán)

Én kb. Linux Mandrake óta kb. 2évente nézek rá valamilyen "most aztán..." disztróra, de eddig minden esetben uninstall lett a vége. Ok, nem vagyok advanced oprendszer user, de napi 12órában dolgozom PC-vel 25éve. Semmi mást nem várok egy oprendszertől mint stabilitást, minél jobb kompatibilitást és egyszerű kezelhetőséget. Ezzel szemben eddig nekem sajnos minden esetben tömény szívás jellemezte az összes desktop disztrót, pedig az összes nagyot, és néhány kisebbet is kipróbáltam. A terminálos baszakodásba sajnos minden esetben belefutottam, hol driver miatt, hol a használt szoftver miatt.

A cikkben bemutatott rendszert nem ismerem, de mára fentiek miatt erős kétségeim vannak, mivel már 6-8évvel ezelőtt is azzal demoztak a fejlesztok, hogy "egyszerűen használható".


Dave™
(nagyúr)
Blog

6-8 év rengeteg idő, még Windows vonalon is. Senki sem akar rábeszélni semmire, ha elégedett vagy pl. a Windows-zal, akkor számodra ez maximum érdekesség. Ha pedig kíváncsi vagy, egy live rendszert kipróbálni pendrive-ról semmiből sem tart, úgy le tudod ellenőrizni a kompatibilitást meg látod hogyan fest. Azt viszont érdemes hozzátenni, hogy ha nem vagy nyitott az újdonságok iránt, akkor kudarcra van ítélve ez a próbálkozás is, mert ez sem Windows (és nem a terminál miatt).


Vesa
(veterán)

Én csak leírtam a véleményemet. Ha nem lennék rá nyitott, nem szenvedtem volna ennyit oly sok verzióval. Azt sem vonom kétségbe, hogy értő kezek alatt ez egy jó rendszer, de kvázi Windows alternatívának véleményem szerint nem alkalmas, hiába vannak rá GUI-k.


Syl
(nagyúr)
Blog

Már bocsi, de aki fel tud telepíteni egy windowst, az a Linuxszal is elboldogul. Ha nincs extrém hardver a gépben, akkor 'just works". Ha meg hegeszteni kell, akkor ott a gugli, de ez ugyanúgy windowsnál is megvan. Senki nem születik Win tudással, csak erről sokan szeretnek megfeledkezni. Azt is meg kellett tanulni. Persze winhez ott a szomszéd pistike és majd ő megmutatja, linuxnál meg általában olvasni kell. Oh, my... Olvasni...

A mai világban pont hogy alternatíva a linux. Ezt bizonyítja az is, hogy az átlag ember a telefonján intéz sok mindent. És az nem windows. Böngésző legyen, meg fosbúk, kép/videó piszkáló oszt jónapot.

Én is húszon éve dolgozom windowszal, ebből sok évig hivatalos MS bétatesztelő is voltam, és mégsem jelent problémát a linuxozás. Próbálgattam, olvastam, gugliztam, fórumoztam és megy. A kifogás csak nyafogás.

Nyilván a munkámat (DTP) nem tudom rajta elvégezni, ezért van Win10 valamint Macbook.

[ Szerkesztve ]


sh4d0w
(nagyúr)
Blog

Ne akard Windows-ként használni, mert nem az. Mindenféle offense nélkül: tapasztalatom szerint, mindenki, aki ezt írja, Windows-ként akarja használni, pedig ez egy másik, sokkal elterjedtebb rendszer, mint a Windows, más filozófiával.


Dave™
(nagyúr)
Blog

A saját példámmal tudom ezt az állítást cáfolni: Windows 10-ről mentem át először Ubuntura (akkor még kb. lövésem sem volt a Linuxokról), aztán Manjarora, és most is közelebb vagyok a kezdőhöz, mint valami szuper haladóhoz. Ki tudom vele váltani a Windowst, ahol pedig mégsem (Excel), azt virtuális gépben futtatom, és a probléma megoldva.

A nyitottságot én úgy értelmezem, hogy nem csak kíváncsi vagyok valami másra, hanem elfogadom, hogy az másként is működik. Ha ugyanazt keresed benne, mint amiről jössz, akkor sok sikerre ne számíts. Ahogyan te is fogalmaztál, alternatíva.


ViZion
(félisten)
Blog

hmmm... hogyhogy még nem kommentelt a hivatalos Manjaro nagykövet úr itt? :D
Köszönjük a cikket.
Flame on: Jó lenne a Manjaro, ha nem KDE lenne ;] :D


Syl
(nagyúr)
Blog

A Manjaronak nem XFCE az "alap" felülete?


Skullwipe
(senior tag)

Olyan kérdésem lenne a rendszerrel kapcsolatban, hogy a frissítést magától csinálja rendszeresen, ha telepítés után végig pörgettük rajta és ahogy fentebb mondták nem nyúlunk egyáltalán hozzá? Mutattál egy kapcsolót ha jól rémlik ehhez kapcsolódóan, persze én most még nem próbáltam ki, így nem tudom, de biztos ha látnám értelmet nyerne az a kis beállítás.

[link] Van több ilyen felület is amivel előre tölthető az oldalukról: Xfce, KDE, Gnome, meg a csak konzolos verzió.

[ Szerkesztve ]


Degeczi
(nagyúr)

Nem egyedi, engem is a hideg ráz ki a KDE-től.
Mondjuk sajnos a Gnome3 sem éppen ideális, pláne több monitoron, de azt el tudom viselni.


Dave™
(nagyúr)
Blog

Előbb olvasd el a cikket (amihez kommentelsz), aztán rájössz, hogy 3 hivatalos verzió van (XFCE, ez az eredeti, KDE és Gnome) valamint több community (Deepin, Cinnamon stb.).

Syl: de, illetve az volt az eredeti, aztán lett KDE és Gnome szintén hivatalos.

Skullwipe: nem, nem fut le magától (nem Windows 10), csak jelez. Neked kell elindítani, aztán lefut. Utána nem kell újraindítanod.

[ Szerkesztve ]


Cifu
(nagyúr)
Blog

@UnA: . Vagyis nem az a lényeg, hogy szigorúan szétválasszuk a "jó" és a "rossz" (=GUI / parancssor) dolgokat

Én nem tekintem a parancssort "rossznak", de számtalanszor pont azért kellett hozzányúlnom, mert root jog kellett egy programnak.

A hatékonyságát nem vitatom el - a kényelmet viszont igen.

@Dave™: Vagyis Kubuntu alatt is sokkal kevésbé kell terminált használnod, ha nem akarsz, igen, és van lehetőséged rendszergazdaként futtatni programot a fájlkezelőből (Dolphin) terminál nélkül is (jobb gomb, rendszergazdai műveletek, gondolom ott van Kubuntu alatt is).

Én nem látok ilyet:

A másik része Manjaro specifikus, pl. nem kell terminál új kernel vagy a belső tárolóból nem elérhető szoftverek telepítéséhez, a csomagkezelő cache törléséhez stb.

Ohhh, ez mondjuk magyarázat akkor a kevesebb terminal használatra...

Firefox nálam másodlagos böngésző, de semmi ilyen gondom nincs. Lehet a téma, lehet a másik disztró, de hibátlan. Szóval nem tudom miről van szó, ha mondasz konkrét "bugos" oldalt, megnézem.

Kubuntu 17.10, KDE Plasma: 5.10.5, KDE Framework: 5.38.0, Qt Version: 5.9.1, Kernel Version: 4.13.0-36-generic, 64 bit.

Lent már linkeltem, hogy a RiOS hozzászólás / szerkesztőablaka is ilyen, de például egy Hddscan.com is úgy néz ki, hogy sötétszürke háttér előtt alig látható kék betük (normálisan fehér háttér van ugye). Próbáltam más Layoutot, Theme-t, stb, de nem nyert egyik sem...

Miért akarod a Dolphint rootként futtatni? Vannat root műveletek a jobb gombos kontext menüben. Ha nagyon root szint kell fájlkezelés szinten (ami többnyire haladó felhasználást feltételez), ott a beépített teminál, ami kiválóan használható ilyen helyzetben. Ez látszólag ellent mond a fenti "nem kell terminál" filozófiának, de én azt átlag felhasználásra írtam, oda meg nem is nagyon szokott kelleni root jogú fájlkezelés.

Pl. mountolni szeretnék egy könyvtárat / meghajtót, átírni az fstab-ot, stb...
De akár csak egy meghajtó Label-jét átnevezni -> átírom, bezárom a Dolphin-t, újra megnyitom, maradt a régi label név...


Dave™
(nagyúr)
Blog

Akkor Kubuntu alatt nincs, le tudsz tölteni a Dolphinhoz kiegészítőket, rendszergazdai műveletek a neve elvileg. Manjaro alatt alapértelmezetten van:

Firefox nálam ilyen:

Fstab szerkesztéshez simán megnyitod pl. Kate-tel, aztán mentésnél bekéri a root jelszót. Mountoláshoz is vannak pluginek Dolphinhoz, de ugye fstabbal is meg tudod oldani. Meghajtó címkét a Gnome-os Lemezek alkalmazással is át tudod írni. Gyakorlatilag mindenre van megoldás.


Dave™
(nagyúr)
Blog

A négyest nem használtam, de ránézésre is elég borzasztó volt, meg annyira jókat sem olvastam róla. Az ötösben nagyon sokat reszeltek a külsőn és az erőforrásigények csökkentésén.

Oda lehetett volna írni igen, meg sok minden mást is, de ezeket a legtöbben úgyis tudják, már közhelyszámba mennek. Próbáltam inkább az "újdonságokat" kiemelni, ami érdekessé is teszi. Nem akartam egy N+1-ik azért jó a Linux, mert ingyenes és nincsenek vírusok írást.


batai15
(félisten)
Blog

Szép írás, köszönöm a cikket.

üzenetek