üzenetek

hozzászólások


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Nekem volt olyan, hogy a Serious Sam2 nem látott ki netre Win7 alatt, akárhogy állítottam a tűzfalat. Elindítottam Wine alatt Linuxon és egyből tudtam vele multizni. :DDD


Bici
(félisten)

En azt szoktam mondani, hogy a Wine kompatibilisebb a regi Windows-okkal, mint maga a Windows.
Szerintem ebben nincs is tulzas. :U
Ugy, mint a DosBox; az is jobban futtatja a Dos-os jatekokat, mint annak idejen az MS-Dos akkori csucs gepen.


nakos1212
(senior tag)
Blog

Wine-on néhány játék jobban fut mint a natív új windowsokon.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Viszont elég nehézkesen zajlik a Wine fejlesztése. Ez a CSMT dolog is már valamikor 2012 körül létezett de csak most a 3.3-as verzióra jutott el odáig, hogy befejezték és alapból aktív...

Bici: passz, ennyire nem ismerem őket.


ribizly
(veterán)
Blog

Jó látni, hogy ez ilyen szépen fejlődik. Köszönjük a profi írást! :X :R

Én akkor már csak az kéne, hogy az új slágerek (Fortnite, PUBG, BF1, R6Siege, ...) normálisan és stabilan fussanak és akkor én is elkezdek átmászni Linux-ra.


Bici
(félisten)

Az uj jatekok szerintem soha nem fognak garantaltan jol menni Wine-on.
Az egesz reverse engineering modszerrel keszul, amihez ido kell. Vagyis mindig lesz valamekkora kesleltetes (1 ev legalabb).
Ezt csak akkor lehet elkerulni, ha:
- az MS beszall
- az adott uj jatek olyan (regota hasznalatos) technologiat hasznal, amire mar van megoldasa a Wine-nak
- a MS valamiert hosszabb ideig nem fejleszti a Windows jatekokert felelos reszeit

Legfeljebb a masodik pont reallis. :U

[ Szerkesztve ]


Hallosz
(senior tag)

Én már annak is örülnék, ha az "ABEV" futna rajta. Vagy Wine kell, de az ugye futtatja a kártékony Win progikat, vagy parancs sorból kell beavatkozni.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Az nem az abevjava, amire gondolsz? Mert abból van java-s futtatható és rpm-es csomag is.


ribizly
(veterán)
Blog

Utánanéztem és úgy tűnik a legtöbb gond nem is az alapjátékkal van a gond, hanem valamelyik keretrendszer komponenssel (pl BattleEye), pedig maga a game menne. Pl a Fortnite már rendben megy. Jó lesz ez egyszer. :D


Lacc
(aktív tag)

Arra gondolt a kolléga, de most az EV-s határidő előtti ABEV verzió tényleg nem működött normálisan, sem Fedora 27-en, sem Ubuntu 17.10-en, nekem. (Java hibát dobolt a terminálban), a 2017-es bevalláshoz tényleg lehetett használni az akkori verziót. :R


icemad
(nagyúr)
Blog

Köszönjük ezt a hasznos írást.
Lenne viszont pár kérdésem.
Azt tudom, hogy a steam kliensből van Linux verzió, de mi a helyzet a többivel? (origin pl.)
Miért jobb linuxban futtatni egy játékot wine alatt, mint összedobni egy dual boot rendszert?
Hogy működik a játék telepítés? Mondjuk ha van lemezes játékom, azt csak telepítem wine alá?
Ha steamen veszek játékot, aminek nincs Linux verziója, akkor hogy futtatom Linuxon?
Bocs a sok kérdésért, de engem a gyakorlati felhasználás kicsivel jobban érdekel, a kalózkodásból meg már kinőttem. :)


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

-a dualboot célszerűbb, természetesen
-cd -s játék: igen úgy, de arra inkább a PlayOnLinuxot javasolnám a csupasz wine helyett
-a Steam letölti a wines játékot, aztán elindítani nem tudja. Ez után megpróbálhatod kézzel elindítani wine játékneve.exe paranccsal a megfelelő mappában.

A játékok kompatibilitását meg a wine appdb oldalán meg tudod nézni, mert előfordulhat, hogy xy dolgot fel kell raknod az adott játékhoz a winetricks segítségével.


leviske
(veterán)

Azért a Mesa kapcsán a "nincs választás, csak a zárt" kissé leegyszerűsíti a dolgot. Pedig játék szempointjából nem mindegy, hogy az alap Mesa driver van-e fenn, vagy padoka, esetleg Oibaf.

A Wine kapcsán pedig mindenképp érdemes szót említeni a VKDX-ről és a VK9-ről, mert a Vulkan-on szimulált DX-nek mindenképp több esélye van normális teljesítményre, mint az OpenGL-en való zötykölődésnek.


KISDUCK
(addikt)
Blog

Ez az, amd apuval és amd vgaval készült a teszt. Ennek azért örülök mert nekem is amd apu+dgpu van a laptopomban. Később elolvasom az egészet amint lesz időm. Köszi a tesztet. :R


lev258
(veterán)
Blog

Én úgy tudom, az újabb 9-es java-val volt gond, de a 8-assal rendben megy most is Linuxon.


vinibali
(őstag)
Blog

Köszönöm szépen a sok olvasás, szeretném leszögezni, hogy a teszt csak azért készült mert tavaly május körül vettem egy A10-7800-as APU-t és kíváncsi voltam, hogy mennyivel gyorsabb mint az A10-5800, és ha mértem akkor egy itt lévő videókártyát sem volt nagy meló belevenni a tesztbe.

Megpróbáltam az itt felmerült kérdéseket a cikkben is feltűntetni.

#3 Murphy(O.o): nVidiánál a zárt driver nagyon jó, bár én csak hallomásból tudom azt mondani, hogy közel natív windows sebességre képes Wine alatt.

(#7) ubyegon2: bizonyos tesztek, ahol a beállítások vagy modulok eltérését mértem adott konfiguráción történtek. Erre pont jó példa az 5. oldal, mert az AMDGPU/Radeon kernel driver csak a GCN 1.1-es kártyáknál használható. Ezt egyébként ott is elolvashatod :)

(#9) lugosi: a teszt célja, a különböző beállítások és párosítások összehasonlításra.

(#14) lev258: javítva, a 8. oldalon lévő tesztek miatt kerültek be egyébként a tesztbe az újabb kernel és Wine verziók, 5 hónappal később mértem le ezeket. Egyébként a régebbi architektúrákhoz - amilyenek ezek is - lényeges változások már nem kerülnek be a Mesa-ba.
Igen, Linux alatt csak Wine-os összehasonlítás ment, natív játékot nem mértem le.

(#15) CPT.Pirk: írtam pár sort a GCC mellé. Majd lehet, hogy írok hozzá frissítést, de már egyik alkatrészem sincs meg az akkor használtak közül :) Egyébként szerintem driverek kapcsán kár lenne bele az idő. Akit érdekel az elolvassa angolul is, nagyon jól összeszedett írományokat találni.

(#31) icemad: a dual-boot szerintem csak hit kérdése, nyilván nagyon ritka az az eset, amikor a Wine gyorsabb. Pirk kapitány megválaszolta a többi részt :)

(#33) leviske: arra gondoltam, hogy adott kártyánál az architektúra határozza meg, hogy melyik Mesa driver használható. VLIW4, VLIW5 -> r600, GCN -> radeonsi.
Olvastam már róluk, ígéretes fejlesztések, de még időre van szükségük.

[ Szerkesztve ]


taiji
(junior tag)

Ez a CPU üzemező változtatása engem érdekelne. Nincs erről egy részletesebb leírás, hogy hogyan lehet, illetőleg kinek melyikkel milyen tapasztalata van?
Androidon is szoktam ezt változtatni, hogy ha custom kernel-en vagyok (van hogy noop, vagy hogy deadline-t), szal ezért is érdekelne.


CPT.Pirk
(Jómunkásember)
Blog

Egy normál gépen elég kevés jeéentősége van az üzemezőnek. Csináltam mindenféle méréseket 6 különböző ütemezővel, de nálam hibahatáron belüli eredményt adtak.

vinibali: Annyira nem egyértelmű a driver kérdés, meg az infó jó része nincs is meg magyarul. Egyébként a kezdő Linuxos topic téma-összefoglalójáról van szó. Oda pár éve én írtam dolgokat, de mára már teljesen outdated.


blade zte
(őstag)

Szerintem a végső levonható következmény a saját tapasztalataim alapján az, hogy a linux potenciálja a csillagos ég... ha értesz hozzá. Valószínűleg egy random gamer továbbra sem jut messzebb a 2-3 évvel ezelőtt uralkodó színvonalnál, de isten mentse meg a Microsoftot attól aki tudja mit csinál. Én nekem az anti-cheates gammákkal van a bajom, de ha tehetném akkor gpu passthrough-val megoldanám azt is.


blade zte
(őstag)

Elég sok, akarod mondani. A nem-vanilla ütemezők, mint amilyen a linux-ck és a linux-zen, sokkal jobban működnek multitasking alatt. Nekem legalábbis kevesebb bajom van a böngészővel játék alatt amikor a zennel csapatom. Sőt, fordítani is jól lehet, a gépem meg se rezzen attól hogy berakok compile-olni egy kernelt. Mondjuk egy másik kérdés az hogy mennyivel kevesebb időbe telne hogy lefusson ha maximálisan kihasználná a hardver adta teljesítményt.

üzenetek