üzenetek

hozzászólások


Male
(nagyúr)
Blog

"a többi műholdas szolgáltatáshoz képest a Starlink dupla akkora sávszélességet kínál, a késleltetés pedig 150 százalékkal kisebb"
Hogy lehet 150%-kal kisebb, talán negatív a késleltetése? ;]


vince
(őstag)

prediktív a rendszer, már ma tudja, hogy mit töltesz le holnap :D


gilfoyle
(őstag)
Blog

"az előírt 50 ms alatti késleltetést" idehaza ez vezetéken se megy folyamatosan... Starlinket akarok! :D


dajkopali
(addikt)
Blog

igen, ez szerencsétlen megfogalmazás, de hát Hall ezt mondta
valószínűleg azt akarta mondani, hogy míg a konkurensek mondjuk 90 ms-ot tudnak, addig a Starlink 30-at


Cifu
(nagyúr)
Blog

Úgy, hogy a Globalstarhoz hasonlították magukat, amely1500 km magasan keringő műholdakkal szolgáltat. Ami 80-90ms körüli az átlagos latencyt jelent.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Erről szól a műholdas internet mostani generációja. Eddig is volt műholdas adatkapcsolat, csak 10-100 kbit/s, esetleg Mbit/s szinten, de magas késleltéssel és nem globálisan. A Starlink, OneWeb és a Project Kuiper viszont globálisan ígérnek 50ms vagy alacsonyabb késleltetést és több Mbit/s sávszélességet.

Nem véletlen, hogy az Amerikai Védelmi minisztérium is rárepült a rendszerre, és már előre lefoglaltak egy adott sávszélességet a StarLinknél. A hadviselésben ez a képesség kb. olyan szintű változásokat hozhat, mint a lőfegyverek megjelenése...


Yeffy
(veterán)

mondjuk igy akkor mar ertheto, miert repultek ra.
nagyon kivancsi vagyok, hogy fog ez a rendszer elesben, nagykozonseg szamara beindulni.


Victoryus
(addikt)
Blog

Ez kellett már csak a SkyNet-nek. Nehéz lesz lekapcsolni, ha egyszer elszabadul.


akaido
(addikt)
Blog

Majd a Legion tervez egy Anti_Rev-9.1-est...ennek a neve Anti bácsi lesz, és L’art pour l’art aranyköpéseket súg áldozatai fülébe...


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Hogy kaphatott engedelyt ez a rendszer, azt nem ertem...


NomadND1
(senior tag)

Musknak inkább azon kellene elgondolkodnia, hogy első körbe eltakaritsa a sok űrszemetet és ne növelje. A sok szarja már most jelentős részt kitakar az égboltból mi lesz 42e-nél, de akárcsak a felénél?
Remélem az első ez miatt észre nem vett aszteroida beléjük csapódik.

Ettől függetlenül a rendszer tényleg fantasztikus és jövőbe mutató, de lennének ennél fontosabb dolgok is.

Arról is megnéznék, egy hatástanulmányt, hogy mennyire fogja befolyásolni a jövőbeli ESA, NASA küldetéseket.


pilóta
(nagyúr)

Ebből nem lesz űrszemét, alacsony pályán vannak, pár év alatt leesnek. Semmilyen módon nem befolyásolja senkinek a jövőbeli küldetéseit.


Male
(nagyúr)
Blog

Oké, és a 90ms-ből ha kivonod annak a 150%-át, akkor -45ms jön ki késleltetésnek... ez még mindig időutazós :DDD
Ahogy dajkopali írja a 4-esben, itt valamit nagyon hülyén sikerült megfogalmazni :)


NomadND1
(senior tag)

Biztos vagy benne?

[link] [link]

Gondolj bele mi lesz ebből 42e-nél.
Az egy dolog, hogy az 1.0-nak már a 100%-a elég belépéskor, de biztosan meg vagy győződve arról, hogy 42e apró pici bizbasz nem fog semmilyen problémát okozni?


pilóta
(nagyúr)

Teljesen biztos vagyok benne. Az amatőr csillagászoknak lesz csak rossz, mert csíkot húz a fényképeken (erre van valami árnyékolós megoldásuk már elvileg amúgy).
A világűr hatalmas, az a 42 ezer kis műhold úgy elvész benne, hogyha nem verné vissza a napfényt, akkor esélyed nem lenne észrevenni akár egyet is.
Űrszemét akkor lenne belőlük, ha magasabban lennének és elvesztenék a kapcsolatot velük, mert akkor évekig-évtizedekig kóvályognának fenn. De mivel alacsonyan vannak, a légellenállás lassan lefékezi és a sűrűbb légkörbe érve elégnek még akkor is, ha elvész a kapcsolat.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

"csak" - kösz, egy db jelen. De egyébként tényleg pozitívum, hogy a VLEO/egész alacsony pályát is tervezik használni, ami azt jelenti, hogy azok holdak többet vannak a Föld árnyékában (hajnali és későesti megfigyeléseket kevésbbé zavarják).


Sinesol
(veterán)

Hajrá, növeljük csak tovább az elektroszmogot..


Silεncε
(őstag)

Viszont ha a 80-90ms-ből kivonod a 30ms 150%-át (45) akkor 35-45-ot kapsz, ami majdnem stimmel. (Legalábbis nekem máshogy nem jön ki). Ez tipikusan az, hogy addig csavarjak a marketinganyagokban, hogy a lehető legnagyobb szám jöjjön ki (nyilván ha az írják h X vetélytárshoz képest 66%-al kisebb, az kevésbé mutat jól)


Laci.M
(senior tag)

Azért ez nem a házak fölött repked remélem megvan. Milyen elektroszmogot akarsz érezni 550km távolságból? Értem mire gondolsz, de azt nem így hívják.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

"Ebből nem lesz űrszemét,.." igen, mert ez mar eleve urszemet, foleg hogy egyre no betervezett szamuk. Igazodni kell ezekhez az inditasoknak, a csillagaszok, asztrofotosok munkajat tonkreteszi, vagy nagy mertekben megneheziti.

Az se megnyugtato igazan, hogy pont az USA hadserege erdeklodik utana kulonosen. Emiatt varhato hogy megjelenik majd orosz es kinai konkurens megoldas, ami meg tobb urszemetet jelent.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Ha nem erne le a foldre az elektromagneses sugarzasa, nem lehetne hasznalni. Nem az az elektroszmog amit erzel, hanem az amit nem, de megis lehet hatasa rad, vagy mas elolenyre. Most a szakertok, tudosok tobbsegenek fingja nincs arrol, hogy barminek mik lehetnek a hosszabb tavu hatasai. Mindenre adnak engedelyt, aztan majd 50-100 ev mulva kiderul, hogy sit happened.


pilóta
(nagyúr)

Akkor ennyi erővel bármit, ami fenn van (akár mesterséges, akár természetes) űrszemétnek lehetne nevezni, de nem nevezik annak, te se tedd. Amíg teszi a dolgát, addig műhold, amikor irányíthatanul sodródik, akkor űrszemét. Nevezzük annak, ami, és akkor nem kell felesleges szemantikai vitákba bonyolódni.
A tájfotósok munkáját meg a szélerőművek (meg a távvezetékek, meg a kémények, meg az épületek) teszik tönkre, tiltsuk akkor be ezeket?


BBorg
(tag)

"48 cm átmérőjű parabolaantennákkal" .
Nem parabola. Pl nem látszik vevőfej és azt tartó kar.
"Fázisvezérelt antennarács"
https://en.wikipedia.org/wiki/Starlink#User_terminals
https://en.wikipedia.org/wiki/Phased_array
https://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1zisvez%C3%A9relt_antennar%C3%A1cs


htc07
(addikt)

Akkor költözz barlangba, hogy 100 év múlva is egészségesen élj :D Biztos a kommentjeidet is postán küldöd el a prohardverhez. :U

A technológia fejlődik, de hogy jó irányba-e, azt az utókor dönti el.

[ Szerkesztve ]


Z10N
(veterán)

Detto. :D Viszont csillagaszkent nem orulok a tobb ezer muholdnak.


TomMusic
(őstag)

Musknak ez főleg pénzcsináló project a Mars misszióhoz. Bár meghajlok előtte, véleményem szerint az elmúlt évtizedek (sőt..) egyik legnagyobb innovátora (remélem van ilyen szó). Mondhatnám hogy mondjuk jobb lenne ha minden erőforrást az elektromos autózásra és energetikai problémák megoldására fordítana. De már így is többet tett le az asztalra autózás téren, mint bárki a világon valaha.
Na ennyiből jó hogy nem fér bele az időmbe a csillagászat mint hobbi, mert most biztos bosszankodnék :U


Male
(nagyúr)
Blog

Kijön máshogy is, 50 az előírt, 20-at tud... tehát még 150% beleférne a határba. Csak hát igen... ez amolyan marketinges matek :DDD


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Vannak projektjei amik tenyleg a jovobe mutatnak, mint a Space X, Hiperloop, vagy a napelemek es Powerwall, de a Tesla mar inkabb csak jatekszer gazdagok szamara semi-luxus e-auto.

Ez a Starlink meg a Mad-Max autoja kifejezetten valami scifi-distopiabol vett megaloman otlet. Remelem az az auto sosem kap engedelyt Europaban.


opr
(veterán)

"Remelem az az auto sosem kap engedelyt Europaban."
Ez a remenyed valora fog valni, mivel tervben sincs az exportja usakian kivul barhova.


dabadab
(titán)
Blog

A sok szarja már most jelentős részt kitakar az égboltból

:U

(Az "égbolt", ahol a Starlinkek vannak, kb. 510 millió négyzetkilométer. 42 ezer műholddal ez egy műhold / tizenkétezer négyzetkilométer, vagyis olyan sűrűségről beszélünk, ahol a komplett Magyarországra esik nem egészen nyolc darab műhold, amiknek darabja kb. 30 négyzetméter.

Jelentős rész, az :DDD

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Hajrá, növeljük csak tovább az elektroszmogot.

Meg a csíszennyezést valamint az auraszemetet.
Nem lehetne, hogy az ilyen ezoterikus hülyeségeket nem hozzuk ide?


dabadab
(titán)
Blog

a Mad-Max autoja kifejezetten valami scifi-distopiabol vett megaloman otlet

Valójában meg az USA-ban a kb. legnépszerűbb autós kategóriában egy teljesen racionális darab.


Sinesol
(veterán)

Lol, azert az eleg durva, ha szerinted az elektroszmog ezoterikus dolog. Biztos csak ugy hobbibol merik a szakemberek sugarzasi ertekeket. :D

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

A nemionizáló sugárzástól való rettegés az valahol kb. a "méregtelenítés" táján van az ezotériaméteren (igen, valóban gond a méreg, van valóban méregtelenítés, de azt Dr. Zacher csinálja, nem a léböjtkúra).


Cathfaern
(nagyúr)
Blog

Akkor miért lehet elég sok európiai országból előrendelni? [link]


opr
(veterán)

Jo kerdes, gondolom megvenni vegulis megveheted. Rendszama mondjuk nem lesz, elvileg ez nincs is tervben, nem is lehetne a jelen (vagy ahhoz kozeli) formajaban engedelyeztetni kozutra EU-ban. De ha mondjuk van egy rohadt nagy folded, ahol jol jonne, de kozutra nem megy ki, vegulis miert ne.
Mas tippem nincs, plane hogy ez mar nem egyszer el is hangzott, tobbek kozott konkretan Musk szajabol is, hogy usa-n kivul nem nagyon van tervuk vele.


BBorg
(tag)

A Starlink Mbps és ping tekintetében csak visszafogott lelkesedésre van okunk. Ha egy műholdon csak 2 terminál lóg (felhasználó+szolgáltató) annak nyilván a legjobb felhasználói élményben lesz része. Ha már van 200 terminál, akkor a sávszélességet lehet 200-zal osztani. Ha a jelnek 10 műholdat kell ugrani akkor azt a pinghez hozzá kell adni.
Föld felszíne: 510072000km^2; legvadabb Starlink terv szerinti műholdszám: 42000;
A Föld felszíne adatot korrigálom, mivel valószínű a műholdak pályáit optimalizálni fogják igény szerint. Legyen csak tizede a teljes Föld felszínnek amivel számolok: 51007200 km^2.
51007200 km^2 / 42000 = 1 214 km^2 jut egy műholdra. Ez kb. Zala megye egyharmada. És a korrekció miatt a becslés nagyon jóindulatú.

A másik dolog, hogy a műhold-műhold közötti lézerkommunikációra képes első darabokat még csak mostanában lőtték fel (szégyenlem, de nem találtam a forrásomat, úgyhogy ez utóbbi nem biztos). Ezekre vonatkozó késleltetési adatot még nem találtam. Pl.: mi van, ha 18 műholdat kell ugrani a jelnek? Van a fórumon, aki közelebbről ismer (elektronikus-> optikai-> elektronikus-> optikai)x9 rendszereket?

Ha hosszútávon kihoznak egy adag műholdat 10 millió $ / 60 műholdból, akkor a teljes hálózat kerül majd 7 milliárd dollárba. Itt megint csak nagyon jóindulatúan becsültem, mert a Falcon 9-el kb 50 millióért árulnak egy utat (Cost per launch Reused: US$50 million ) + a műholdak + terminálok gyártási költségét nagyvonalúan figyelmen kívül hagytam. Tegyük fel hogy 10 évig tart egy műhold szolgálati ideje. 60 millió dollárt kellene beszedniük havonta (de inkább 600-at), hogy a dolog kapcsán szóba hozható legyen a fenntarthatóság. Ez mondjuk 600 000 felhasználót jelent, aki hajlandó havi 100 dollárt fizetni 11/5 Mbps - 60/18 Mbps internetért vagy 6 millió felhasználó, aki 10 dollárt fizetne 1/0,5 Mbps - 6/1,8 Mbs internetért. Ez így egész életképesnek tűnik. Csakhogy 10 milliós költséget feltételeztem 60 műholdanként. A cég saját becslését (300*60/10milliárd) alapul véve legalább 23 milliárd dollárba kerülne, nem 7-be. Vagyis minimum 30-50 $/hó 1/0,5 Mbps - 6/1,8 Mbs internetért.
Gyanítom, hogy nem egyszerű havi díjas lesz és nem vérpistike fog rajta jútyúb videókat feltölteni. Viszont vérpistike first person shooter latency problémájának megoldásában szerepe lehet, ha a szoftverek és internet szolgáltatók is ki tudják szűrni a játékvezérlő jeleket és át tudják terelni Starlink-re, esetleg vérpistikénél a saját starlink terminálra mondjuk 5 kbps terjedelemben. Ez utóbbi megoldásra vérpistike mellett még lehet, hogy én is vevő lennék kb havi 5 $ magasságban, ha működik és ha hatékony.


opr
(veterán)

"aki 10 dollárt fizetne 1/0,5 Mbps - 6/1,8 Mbs internetért"
Ilyenbol rengeteg van meg nyugaton is, nemhogy az egesz vilagon.
£10 (nem dollar!), 6/1,5Mbit-es atlagos sebessegert igy tippre csak Londonban lenne vagy 100-200.000 elofizeto... Mas dolog, hogy ilyen suruseg mellett az En tippem az, hogy leterdelne az egesz a francba, de varjuk ki a veget.
Plusz tegyuk hozza, hogy pl katonai felhasznalasnal egy globalis, kis kesleltetesu, akar ISDN/katona sebessegu internetnek is olyan jelentosege lehet, hogy kamionnal boritja bele a penzt a katonasag, csak legyen. Igazabol par NATO hadseregnek szolgaltat globalisan, mar abbol bejohet az uzemelesi koltseg egy eleg nagy szazaleka.

Plusz mindenfele hajok, repulok, tanyak, hegyi/eldugott helyen elo nepek, stb. Hidd el, nem ugy csinaljak ezt, hogy Musk egyszer arra ebredt, hogy nem log a fonok se balra, se jobbra, hanem pont be van kozepelve, es ettol ugy megihletodott, hogy felkialtott, hogy "B@szki, muholdas internet!" es azota ontik bele a penzt. Vegig lett ez gondolva, iszonyatos, mennyi penz van benne.


Tuomas
(addikt)
Blog

A számításod jó, de...
Miért csak a földfelszín területének tizedével számolsz? Inkább többel kellene számolni, mert kb 500 km magasan egy nagyobb felületű gömbről beszélünk (és feltételezzük, hogy ezek egymástól egyenlő távolságra oszlanak szét).

"Ha hosszútávon kihoznak egy adag műholdat 10 millió $ / 60 műholdból, akkor a teljes hálózat kerül majd 7 milliárd dollárba."

Azért azt számoljuk hozzá, hogy a Starlink műholdak mellett szokott lenni még 1-2 potyautas műhold is, amikért valamelyik megbízó fizet, így a fajlagos kilövési költségegyenleg kisebb, mert nem tisztán csak a saját terméküket lövik fel, hanem valaki "helypénzt" is fizet nekik, hogy az ő termékük is beférjen. Azaz a kilövés ára ugyan fix, de jelentkezik mellette bevétel, ráadásul a saját termékük kilövési díját nem kereskedelmi áron kell számolni.

Továbbá vannak pontosnak tűnő áraink is:
"During a 2015 speech, Musk suggested it could come at a steep price. The CEO floated the idea of a figure somewhere around $100 and $300.
That means, all in all, Starlink could launch for somewhere around the $80 per month mark, plus an extra $100 to $300 for installation costs."

Tehát kb 80$ havonta, továbbá egyszeri 100-300$ telepítési költség.

[ Szerkesztve ]


Zirowe
(nagyúr)
Blog

nagy területen üzleti alapon szolgáltasson állami támogatással az USA területén

Csodás megfogalmazás a kapitalizmus fellegvárából, Musk pedig a self made man példája.


opr
(veterán)

Musknal keves "self made"-ebb van... :U


Zirowe
(nagyúr)
Blog

Ja, csak mondjuk a nasa pénze nélkül a space x sehol se lenne.


Tuomas
(addikt)
Blog

Ahogy a Rocket Lab sem, meg a Blue Origins sem, és a ULA sem (bár ez utóbbi ha jól tudom nem magánszektor). Rakétát fejleszteni senki nem fog magától elkezdeni, kell az ösztökélés, és ha a NASA azt tűzte ki célul, hogy a hangsúlyt a kereskedelmi űrrepülésre helyezik át, akkor oda tőkét is kell nyomni. Ahogy például a nagyberuházásokat (új gyárak letelepedésekor) itthon az állambácsi megtámogatja.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

Igen, de a NASA pénzét nem puszira kapta, hanem teljesíteni kellett érte és a SpaceX teljesített is.


ledgeri
(nagyúr)

[link] Azért lesz itt még nemulass...

Azért furi, hogy űrszemeteznek egyesek olyan dolgokat, amik használatban vannak... Ja meg elekroszmog.... kiváncsi lennék, hogy az ezt említők hány %-a használja a mobilnetet/ wifit otthon..., van bluetooth fülese, mobil akkuja, 1-nél több TV-je, most is standby-ban, okosórája, mert fittség, stb...


MasterMark
(titán)

A naptól jóval szélesebb spektrumban és nagyobb intenzitással kapod az elektroszomogot.


NomadND1
(senior tag)

Ha csak egy picit is nagyobb távlatokban nézzük, akkor igen. Nagyon is jelentős rész az.
Az amatőr csillagászoknak eddig is nagyon sokat köszönhetett az emberiség, lehet nem kellene őket lenézni...


dchard
(veterán)
Blog

Engem a rádiós interfész érdekelne, baromi keveset hallunk a tényleges technológiáról.


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Azt nem csodalom, hogy a "birkak" foldjen menok a benzinzabalo pickup truckok, Humvee-k, Hummerek. Azzal nincs bajom ha videken munkara hasznaljak ezeket az autokat, de ne ez legyen mar a szemelyautojuk. Lassan tankokkal is jarhatnanak.

Ebbe a sorba szepen beleillik a Cybertruck is. Kb. a szembekopese az e-autozasnak. Azt az autot szo szerint az zombis, distopias mozik, videojatekok teremtettek az USA beli redneck konteos preppereknek.

Azt nem tudom, hogy van-e rajta egyetlen dolog is ami "racionalis"...marmint normal emberi mertekkel.


MasterMark
(titán)

Azért néz ki úgy, mert egy elemből van kihajtogatva.

üzenetek