üzenetek

hozzászólások


noezmegmi
(tag)

Nagyon jó teszt! Köszönöm :R
Tp-link Mesh rendszerről is lehetne egy jó teszt [Mesh Wi-Fi Rendszer]


mepet
(addikt)

Rohadt drága a mesh még mindig. Főleg ahhoz képest, hogy otthon felesleges. :)


vicze
(félisten)

Pont hogy otthonra van csak értelme, vállalati környezetben, azért bár előfordul de ritkább a wireless backlink.


mepet
(addikt)

(A témaadó cikk is egy hasonló megjegyzéssel indított, mint az enyém.)
Otthon 90%-ban lefedi az egész lakást egy router. (Egy jobb fajta sokantennás jól elhelyezve elég lehet egy 3 szintes családi háznak is.) A maradék esetben elég egy plusz repeater vagy access point. A maradék maradékában van értelme. Te nem így gondolod?


Tigerclaw
(nagyúr)
Blog

Kinézetre nálam "anti red dot" díjas. Pont olyan, amit nemhogy elrejtenék egy polcra, hanem inkább elásnám.
Ezeknek a repeatereknek, mesh eszközöknek beolvadni kellene egy otthoni környezetbe, nem kitűnni. Max gyerkeszobába, fehér bútorhoz, mert ott csak egy játéknak tűnik a sok közül.

Ez az egész WLAN technológia úgy elhúzott a piac mellett mintha nem attól függne a termékfejlesztésük. Jellemzően 2-3 állomással már előrébb járnak. Hozzák ki az újabbnál újabb szabványokat, ráírják a dobozokra a sebességet, amit nem úgy kell érteni, hanem amúgy, meg egyébként is csak vákuumban 1 centriről Faraday kalitkában, a sivagat közepén. A most divatos mesh megoldások beleillenek majd az 5G-s rendszerbe, vagy kell majd upgradelni 5G kompatibilis mesh-re. Egyébként is a teljesen kiépített 5G esetén hol húzódik majd a szolgáltató-ügyfél határ a házon belül?


vicze
(félisten)

5Ghz-n? Kötve hiszem, hogy lefedne bármi egy 3 szintes házat, ha csak kb. nem papírból van.
De egy nagyobbacska régi bérházban is lehet probléma.
Amennyiben kielégítő, hogy 1-2MB-vel csorognak a dolgok, abban az esetben valóban felesleges.
Egyrészt elég ritkán van sajnos lehetőség kábelezésre(vagy eleve drágább mint a mesh), és ezek a mesh rendszerek 99%-ban arra vannak, hogy minden vezeték nélkül megnöveld a lefedettséget.
A jobbfajta router bár olcsóbb valamivel mint egy 3 eszközös mesh, de jóval nagyobb a lefedettsége.
Az se éppen mindegy, hogy hányan lógnak azon azon a hálózaton, és mit csinálnak rajta.
Az 5-en streamingelnek FHD-t nem fogja bírni egy jobb router se, X távolságon túl. A user számot a tesztek rendre kihagyják, mert nem tudják megfelelően tesztelni, az hogy 1 ember mekkora max. sebességet érhet el rajta tök lényegtelen, de mi van ha 5user van rajta és gyengébb lefedettségű helyen vagy? Sőt az se mindegy mi a kliens mert nem minden rendelkezik ugyan akkora antennával és könnyen meglehet, hogy valami már nem fogja látni a gyenge jelet.

60-70e körül vannak az olcsóbb mesh rendszerek és ezen az áron valósan jó élmény egyetlen router se fog nyújtani legyen bármilyen jó.


mepet
(addikt)

Téglaház. n-es wifi 2.4GHz-en. Ez simán lefedi a 3 szintet, még a kert végében is van jel, bár ott már nem az igazi. Ahova megbízhatóság és sebesség is kell, ott természetesen gigabites LAN van otthon (NAS, homeserver, PC-k).

Jól értem? 5GHz-nél tényleg kb feleakkora lehet a hatótáv? Akkor én rohadtul nem fogok ac-re váltani, vezeték nélkül nekem bőven elég, ha a youtube rendesen megy a tableten. 60-70ezret kérdés kinek éri meg ez az upgrade jól működő n wifiről jól működő mesh ac-re.

Milyen háztartásban lesz otthon 5 user, aki FHD-t streamel? A két gyerek egyszerre streamel a twitchen, közben a szülők külön-külön, sőt még a nagyi is nyomja a youtube live-ot? Te jó ég, milyen betegen extrovertált család ez, amit ideképzeltem. :B

[ Szerkesztve ]


Akula
(őstag)

szerintem is borzasztó.
egy sima téglát letettek volna és senki nem köt belé, de ez...


vicze
(félisten)

"streamel" = filmet néz. Nem hiszem hogy olyan elrugaszkodott gondolat, hogy egy 3 szintes házban 5-en élnek legalább. Persze ha nem használod semmire és csak 2mail megy át rajta meg értesítés, akkor tök jó. Még egyszer mesh oda kell ahol használják is. Nem 5-10MB-s ADSL-re kell kötni, ugye akár GBit-es internet világát éljük már.
5GHz nem fele, hanem akár jóval kevesebb, attól függően mennyire árnyékolt. Mondjuk vagy 5éve nem láttam 2,4-only WiFi-t...

Amennyiben nem tudsz elrugaszkodni saját helyzetedtől, azzal nem tudok mit kezdeni. 99%-ban megint csak szolgáltatói routerről vált valaki valami másra nem meglévőről.
Elég sok ismerősnél probléma a lefedettség és sok helyen megoldás a mesh, mert nincs másra lehetőség, vagy hozzáértés.


wolruf
(őstag)

Pont most kínlódtam hétvégén a lakásban a nettel, a végén a ,,régi'' ,,gigabites'' powerline D-Linkkel oldottam meg, most viszonylag messze is van 60 mbit... Nem 500, de legalább nem kellett áttörnöm (még?) 3 falat, hogy bekábelezzek. Ott lehet, hogy egy ilyesmi jó megoldás lenne, de még magamat sem tudnám meggyőzni.... asszem


vicze
(félisten)

Powerline ugyan úgy ahogy a WiFi half Duplex, az UTP kábel FullDulpex.
Tehát eleve felezd ami a dobozra van írva, mit bármilyen fogyasztó agyonvág, illetve elég sok a változója.
Azonos körön, szomszéd ikerdugóban hosszabbító nélkül tudtam 450-500MBit-et elérni egy 2000-es párral, és ez az abszolút max amire képes. Elég gyorsan feladtam, és beláttam, hogy ez nem megoldás sok mindenre.


mepet
(addikt)

Azt hittem, hogy streamelés alatt sugárzást értesz. Persze, hogy 5-en néznek FHD-t egyszerre, az akár még elő is fordulhat egy háztartásban.
Értem, hogy már létezik olyan eset, ahol megérheti a mesh a jelenlegi áron. Ám véleményem, miszerint 50e sok egy mesh eszközért, és 60-70e pedig sok egy pár mesh eszközért.


sb
(veterán)

70nm lakás kb. közepén van a router. A szélén már 2/5 a 5GHz-es jel, eszközfüggően 60-120mbit.
Ami nem lassú, de messze van a maxtól.

Én pl. telefonról való feltöltés (képek/videók) miatt is váltottam. Szerintem ez is egy elég reális felhasználás, talán gyakoribb mint 5 FHD stream. :)
A 866-os AC tud kb. 36MB/s-et (kb. 288Mbit/s). Ehhez képest pár méterre 60-80-100mbit már elég lassúcska.
Az N-es max 100mbits 2.4-en, agyonterhelt társasházban, routertől távolabb 30-40mbit/s meg fájdalmasan lassú.

Házban nyilván más, ott nincs zavaró 2.4 a szomszédoktól viszont az továbbra sem túl gyors és nagyobb a távolság plusz ott a födém ami nagyon megfogja. Az 5GHz-et főleg agyonvágja mindkettő.


SaNyEe
(aktív tag)
Blog

Az, hogy van jel, pont nem mond semmit.
Az, hogy mondjuk a jelerősség príma és a kézben levő kütyü vissza is tudja küldeni a jelet az már inkább lényeges.
Megpróbáltuk 1 wifi routerrel lefedni a házat úgy, hogy a lépcsőházba tettük a routert ... hát szar volt lent is, fent is. 40Mbit/s-nek már lehetett örülni, távolabb nem volt ritka a 20. (2.4GHz ja és ha már ketten néztünk egy HD streamet vége volt a világnak wifi ügyileg)
Feltöltésnél volt igazán siralmas, mert a packet loss eszköztől függően elég nagy is lehetett.

Most egy Asus aimesh-el minden tökéletes, a leghurkább le/feltöltési tempó 80/60Mbit/s, legjobb meg 380-400Mbit aránylag nem messze az eszközöktől. Lent 1, fent 1 router azt jóidő, egy darab cat5e-vel összekötve.


toto2700reg
(aktív tag)

Helyesen inkább ez úgy hangozna, hogy a magyar fizetésekhez mérten drága.


Gabesz84
(őstag)

Rohadjak meg, de ehhez a setuphoz nem értem miért kell mesh rendszer, egy access point ugyanezt tudja lényegesen olcsóbban.


SaNyEe
(aktív tag)
Blog

2db rt ac 66u1 kerult 52 penzbe akciosan.
szvsz nem a vilag vege es:
nem N-es gyosz 300mbps handm ac 1900
nem 100mbps backhauling kabelsn, hanem 1000

van benne hardver ami ezt ki is szolgalja.
Mindemellett seamless valt a leaf es main node kozt az eszkozod (mondjuk ezt egy ap nem tudom tudja-e)


arnyekxxx
(veterán)

Téglaház vasbeton födémpanellel és máris épphogy látja az egy szintel lejjebbi routert az eszköz közvetlenül fölötte. Egy szobával arrébb meg már csak a szomszédot látja.


Jonesy84
(tag)

Az Asus AiMesh rendszerben sima routereket lehet használni, csak megoldották benne a "routingot" is, így mehet egy SSID-ről is kényelmesen.


szabifotos
(senior tag)
Blog

Kicsit le vagy maradva. :)

Igen, 5Ghz-nél jóóóval kisebb a hatótáv. Viszont a sebesség többszöröse és a mai gigabites neteknél ez már elkél.
"Elég ha rendesen megy a Youtube tableten" Ehhez elég 20Mbps is, akkor neked nincsenek nagy igényeid. Én meg amondó vagyok, ha fizetek valamiért, és megoldható, akkor mindenhol használni akarom maximális sebességen.
Esténként ha beül egy család punnyadni: Youtube+ IPTV, vagy hálózatról fimezés, gyerek torrentről játékot húz le + a külföldi rokon is felhív videóval, akkor elkélhet wifin a sávszél. Manapság simán elképzelhető, ha gáz, ha nem.

Panel rengetegben szinte csak 5Ghz használható, mert a 2.4-es sáv tele van zsúfolva a legtöbb helyen.

Nálunk 2 szintes nagy kertes házat vidéken 3 AP-val sikerült full lefedni. Igaz, szinte nincs gyenge pont. A kert végében is fullos a jel.

A cikkhez: Én továbbra is úgy vélem, hogy a mesh a hozzá nem értő, gazdagok játszótere, akik nem akarnak konfigolni, csak bekapcsolják, leteszik és működik. Még egy Ubiquiti is majdnem kijön olcsóbban, ami profi, enterprise megoldás. Persze konfigurálni nem egyszerű...

[ Szerkesztve ]


Gabesz84
(őstag)

Fu, lehet le vagyok maradva mert nekem évek óta minden kábellel van összekötve és a wifis eszközeimnek bőven elég a mezei N-es is.
Jól értem hogy ez a "mesh" semmivel nem nyújt többet mint hogy automatikusan konfigurálja az access pointokat / range extendereket?


SaNyEe
(aktív tag)
Blog

Egyszerűsítsük le a dolgot: [link]

A videó databackbone részéhez: Nem emelik ki, de mehet kábelen is a data backhaul.


Dr. Oid
(aktív tag)
Blog

Akkor az én esetem:
Tégla ház, 2 szint, kb 170nm. Jelenleg 2 WiFi router van és egy repeater, valamint 2 gigás switch. Utóbbi csak a végpontok számának érzékeltetése végett.
Nos, a ház nem egy Fort Knox, mégis csak ennyi WiFi eszközzel tudom megoldani a megfelelő lefedettséget, erre a setupra egy mesh ezerszer jobb lenne, nem kéne heterogén eszközpark és több SSID, bár amire én lövök, az egy használt, kisebb Cisco switch szintén Cisco WAP-okkal :)


qdak
(addikt)
Blog

Nyugi én sem értem létjogosultságát, ennyiből azért már elég jó Routert lehet venni.
Ugyanúgy össze kábelezed, mint 2 Routert...


vicze
(félisten)

Controllert kihagytad, meg az esetleges éves licence költségeket. ;)
Ha nem kell nagyon advance cucc akkor nézz rá a TP-Link Omada-ára, nagyon olcsón megkapod a legtöbb funkcionalitást.


vicze
(félisten)

Értsétek már meg, és rugaszkodjatok el 1 szituációtól, a mesh lényeg, hogy NINCS kábel és nem kell sehova semmit kábelezni. A másik dolog, hogy nem kell hozzá érteni semennyire, működik magától.
Tényleg olyan nehéz ezt megérteni és belegondolni. :F

[ Szerkesztve ]


Jonesy84
(tag)

Akkor már újjonnan Mikrotik, azzal mindent meg tudsz csinálni, mint amit a Ciscoval.


Kuter
(senior tag)
Blog

Ráadásul a felébe kerül 1 db router ami tudja az aimesht pl AC 66U B1 .
Nálam ilyen van 2 db atom stabil.


qdak
(addikt)
Blog

2 Router is megy kábel nélkül, de én nem ajánlanám, sem ennél, gondolom akkor a mesh is vesz el a sebességből.

Szóval, csatlakoztatom 230V ba és már továbbítja is a Wifi jelet, ahova a Routeré már gyenge volt, ez valami csodálatos űrtechnika :D főleg ennyiért.


vicze
(félisten)

Igen és ezt egy router tök magától csinálja? :U Ja nem. Hány router képes erre alapból? Hogy magyarázom el anyámnak, hogyan állítsa be? Vagy csak bedugja és működik?
Dedikált mesh eszközök esetében dedikált antenna van a backhaul kommunikációra, ami nem zavarja a többi jelet. Mennyibe is kerül egy 3 sávos router?
Mesh semmi mást nem jelöl mint a IEEE 802.11s-t, ha ezt támogatja két eszköz kapcsolódhatnak. Magic...

Továbbra te emailt akarsz WiFi-n küldeni én meg filmet fel le tölteni, erre jön a kábel mantra, és nem érti meg azért se hogy nincs rá lehetőség....


mepet
(addikt)

Nagy igényeim vannak. Csak nem wifin. Évek óta gigás netem van, kifeszülök, mikor 50MB/s alá lassul egy torrent egy-egy pillanatig. De ezt kábelen. Nincs szükségem mobileszközökön erre a feature-re. Így nekem nincs szükségem meshre. Így nem is csoda, hogy rohadtul drágállom az 50e feletti mesh eszközöket, mert annyiból minden falra a konnektor mellé beszerelek akár 3db RJ45-ös aljzatot. Persze, ha ezt szerelővel kéne csináltatnom, akkor már lehet átbillenne a mérleg nyelve. Mondjuk ha így lenne, akkor nyilván nem is okoskodnék a ph! fórumban. :D


SaNyEe
(aktív tag)
Blog

"Persze, ha ezt szerelővel kéne csináltatnom, akkor már lehet átbillenne a mérleg nyelve."
Pláne ha beleveszed a falba vésés, javítás és festés költségeit is :))

Kicsit furcsállom, hogy rá vagy feszülve a nagy letöltési sebességre, de mondjuk wifin nem zavar, hogy egy betonfödémmel arrébb kb. email küldözgetésre alkalmas a jelerősség és lehet nézegetni a homokórát egy-egy közepesen tartalmas oldal betöltésekor is. Persze 2-3 user esetén meg már kb semmire sem használható 1-1 födémmel arrébb a jel.
Nyilván nem hiányolod otthonról a mesh-t vagy AP-t, ha nem használod semmire a wifit kb. Ettől még van piaca, meg használják is páran (Na nem ezt a túlárazott izét ami a cikkben is van)


mepet
(addikt)

Régen ehhez WDS wireless bridge feature kellett a másodlagos (a nem a WAN-hoz kapcsolódó) routeren, akkor lényegében a másodlagos router egy access pointra kötött switchként üzemelt. Egyszer kipróbáltam, működött.


mepet
(addikt)

"de mondjuk wifin nem zavar, hogy egy betonfödémmel arrébb kb. email küldözgetésre alkalmas a jelerősség és lehet nézegetni a homokórát egy-egy közepesen tartalmas oldal betöltésekor is"
Hát ezt jól kitaláltad. Ha ilyen előfordulna, zavarna. De nem fordul elő. :D

"Nyilván nem hiányolod otthonról a mesh-t vagy AP-t, ha nem használod semmire a wifit kb."
Így van!

"Ettől még van piaca, meg használják is páran"
Persze, nem hittem volna, de végül egyet értünk! Itt a fórumban is több példa elhangzott, hogy ki-mire használja.

Én a legkevésbé sem szeretnék a mesh technológia ellen ágaskodni, ez nem csak nem célom, de még csak nem is érdekem. Véleményem szerint drága. Szerintem nem csak a magyar fizetésekhez képest drága (azokhoz minden drága ennyi erővel), hanem a többi hálózati eszközhöz mérten is drága.


szabifotos
(senior tag)
Blog

Persze ez is érthető. Én meg akkor IS befeszülök, ha a bejövő netem sebessége nem jön wifin IS. De nem vagyunk egyformák. És én is rohadtul drágállom a mesh eszközöket.

Ha már WDS szóba jött. A mesh egyik legjobb tulajdonsága (szerintem), a wifi roaming (észrevétlen váltás az eszközök között, egyetlen SSID) simán elérhető egy mezei TP-link routeren OpenWrt-vel, "kábeles WDS módban". Ezt sokan nem tudják.

[ Szerkesztve ]


mepet
(addikt)

Akkor reménykedhetsz, hogy ne növeljen sebességet a digi, mert akkor nem lesz elég az ac wifi! :D


vicze
(félisten)

Kliens felé ~850-nél több nem megy át semmilyen Wi-Fi-n, és az csillag jól állásos eset, és nincs senki semmilyen zavarjellel a közelben.
Nagyobb sebességhez egy 3 sávos vevő kell, ami úgy kimerül a Macbook-ban, hiába 4x4 vagy 6x6-os az adó, ha a vevő 99%-ban 1x1...


mepet
(addikt)

850Mbps még akkor akár épp átviheti a jelenlegi "gigás" netet, mert kb 850 körül jön a valóságban. Ha jól emlékszem nálam 890Mbps-t mért anno a speedtest amikor bekötötték, és ez biztos ritka, mert a szerelő ujjongott és lefotózta a mérési eredményt.


vicze
(félisten)

Speedtest szerverek többnyire nem tudják már az ekkora sebességeket. Elég sokáig keresgéltem amíg találtam, egyet ami kimérte a 900+-t. :)

[ Szerkesztve ]


Friczy
(senior tag)

Kétszintes házban lakom, és ellentétben veled, elég sokat nyűglődtem a wifi beállításával, a normál repeater elég használhatatlan volt (jó, olcsó TP-link, hagyjuk), egy AP elhelyezése esetén a ház végében az ebédlőben (ahol még egy külön vastag fal is takarta a jelet) már esetleges volt a jel, sajnos a TV helye pont ott ideális, vagy tudtunk rendesen filmet nézni a NAS-ról, vagy nem (sose lehetett előre tudni).

Nálam a megoldást egy Unifi UAP-AC-LR jelentette, ami tud wireless uplinket, így a második AP gyakorlatilag ugyanúgy viselkedett, mint ez a mesh rendszer, összességében hasonló áron (listaáron kb. 30eFt egy darab).

Azóta sikerült egy vezetékes gerincet is kiépíteni, így már megy a backhaul :)


Friczy
(senior tag)

Rosszul érted.

Neked mindenhol kábeled van, a mesh ott kell, ahol nincs kábel, de már gyenge a jel. Ha van kábel, akkor rádugsz egy második AP-t és gyakorlatilag meg is vagy. Persze ez annyiban nem optimális, hogy a két AP nem tud egymásról, a kliens meg véletlenszerűen kapcsolódik valamelyikhez ha mindkettő jelét lájta (Murphy szerint pedig mindig a gyengébbhez :)).

AP viszont nem fog neked jelet ismételni.


Kuter
(senior tag)
Blog

Nem úgy ,még nem is hasonlít rá. Nálam is volt router accespoint ,de meg sem közelitette a mesh rendszert.
Most hogy az van , 1 wifi név van mindenhol, tökéletesen megy a wifi ,nem kell szórakoznom meg várnom az átkapcsolódásra ,mert a régi rendszeren már csak egy rubrika volt a wifin azt már nem is ment kézzel kellet átraknom a másik wifire. Itt nincs ilyen nem is látom hogy mikor melyikre van kapcsolódva mindig jó a térerő mindenhol. 2 db asus ac66u b1

NA igy működik ,nem csak kamu meg reklám.

[link]

[ Szerkesztve ]


tomazin
(veterán)
Blog

Tehat ha a wifinel az interfeszbeallitasokban atrakom hozzaferesi pontrol wds-re (van ugyfel es hozzaferesi pont is wds bol, melyik kellhet egy szolgaltatoi router mogotti switchnel?)akkor nekem ugralni fog a telefon arra amelyik jobb jelet biztosit?

[ Szerkesztve ]


szabifotos
(senior tag)
Blog

Az egyik AP-WDS, a másik AP módban. A két eszköz kábelen kapcsolódjon. Akkor tuti ha a szoftver és hardware verzió is megegyezik, szóval ilyen szolgáltatós eszközöknél nem hiszem, hogy működik. BB OpenWRT alatt megy simán.


Kuter
(senior tag)
Blog

Soha az életben nem fog úgy működni mint az mesh rendszer, értsétek már meg. Én a saját tapasztalatomat mondom. Nem csak itt-ott olvasgattam róla.


dabadab
(titán)
Blog

És miért nem? Mert én egyrészt építettem ilyen több AP-s rendszert és teljesen jól ment rajta a wifi roaming, másrészt meg utána is olvastam és nem nagyon látok semmit, amiben ezek a meshek többet adhatnának a roaming vagy bármi terén.

szerk: ja, most látom, hogy nem is wifi roamingot csináltál - akkor a tapasztalataid leginkább arról szóltak, hogy nem olvastál utána eléggé :DDD

(#44) szabifotos: csak az SSID-nek és a jelszónak kell egyeznie, a többi tökmindegy, teljesen különböző gyártók tök különböző eszközeivel is megy (legutóbb nálam egy mikrotik meg egy tplink AP működött szépen együtt (ha valakit érdekel: a tapasztalataim után már csak mikrotiket veszek, az tényleg mindent IS tud és baromi jó térerőt varázsol))

[ Szerkesztve ]


#90088192
(senior tag)
Blog

Milyen piciben gondolkoznak az emberek.
Látszik nem jártak még sportcsarnokban repülőtéren és kórházban.

Csak néhány lehetőség hova lehet használni.


qdak
(addikt)
Blog

Nekem is működött, de nem volt jobb, mint 1 mezei usb s eszköz, azzal ugyanúgy fogtuk a netet.


ncc1701
(veterán)

Be kő állítani az unifit, h löködje le a gyenge klienseket.


Kuter
(senior tag)
Blog

Mi nem világos okostojás ,volt olyan hálózatom ki építve amiről beszélsz éveken keresztül és nem kábeles. WDS AP működött de, az nem tudja normálisan kezelni a wifi roamingot, mikor már csak 10% még akkor sem kapcsolódott át a másik AP-ra.
Vagy kézzel átraktam vagy ,amikor már nem érzékelte a másik AP-t.
Az aimesh meg pont ugyan úgy viselkedik mint a gsm torony ha pl 60% alá esik a wifi jelszint át kényszeríti az erősseb aimesh wifi AP-ra.
Úgy hogy ne irkáljál baromságokat, mert pont te vagy az aki nem is látott, próbált ilyen hálózatott.
Ha kíváncsi vagy rá várlak szeretettel hozzám, azt láss csodát.

[ Szerkesztve ]

üzenetek