üzenetek

hozzászólások


Cifu
(nagyúr)
Blog

"Milyen jól haladnak a fejlesztések."

Ezt ismerjük, lásd még Samsung OLED protók azzal a szöveggel, hogy még egy év, és sorozatgyártás; vagy Mitsubishi lézerTV, ami hamarosan a boltok polcain lesz, Toshiba / Canon FED ill. SED TV-k, és a többi... :U

[ Szerkesztve ]


plömplöm
(őstag)
Blog

24883200 darab led? mekkora áram kellhet egy-egy lednek, ha teljes fényerőn fehér képet kérünk? 1mA? a 10mA nagyon sok lenne már a számolgatás elején is, ezt vessük el. az összesen 25kA? egy erősen kerekített, de a sacc/kb számoláshoz jó 2V-os nyitófeszültséggel 50kW? az nem lehet, ennyit nem fogyaszthat. mennyit fogyaszthat, 0,5kW? a számolt egy százada? akkor nem 1mA a 100%-os munkaáram, hanem 10uA? ezt a 10uA-t kell szabályozni az áramgenerátorral mondjuk 256 szinten, ha 8 bites? könnyű lehet :)
vagy hol számoltam el? vagy nem egy icikepicike klasszikus p-n átmenet egy ilyen microled?


Strezi
(őstag)

Szerintem jól számolsz, de ezeknek a LED-eknek a méretükkel arányosan kisebb a munkaáramuk is. Ugyanakkor a fogyasztás tuti kW-os nagyságrandben van, valamint nem szeretnél szembeállni egy full fehér képpel, mert megvakít. Kb. ;)

[ Szerkesztve ]


Ribi
(nagyúr)

Lehet hülye kérdés, de nem lehet kikapcsolni a ledeket, hogy nem végtelen a kontraszt arány? Vagy "nagy" az oldalra bevilágítás?


hankpoke
(tag)

Tippre inkább uA nagyságrendű lehet a LED árama, mint mA.
Egy mezei 3mm LED valós chipmérete 0,5×0,5mm, és durván 25mA a névleges árama, ergo a mikroled arányosan kevesebbet fogyaszt, mert kicsi.
Mondjuk ingyen nincs 1500cd/m2 fényerő, teljes gőzzel kW-okat nyaldossa a fogyasztás az egyszer biztos.


plömplöm
(őstag)
Blog

ha nem számoltam el, akkor még az lehet megoldás, hogy nem folyamatosan világít az összes led, hanem kellően magas frekvenciával, időmegosztásos módszerrel, blokkokban, vagy sorokban, vagy oszlopokban vannak megcímezve. mindez figyelembe véve, hogy minden egyes led fényerejét már önmagában egy kellően magas pwm-mel kell szabályozni, aztán még ezt a négyszögjelet szinkronban kapcsolgatni egy másik pwm-mel, hát, izgi..

egyben nem lehet, azaz egy x-y címzéssel átfogni az egész 4k-t, blokkosítani kell, az tuti


-=RelakS=-
(veterán)

A legegyszerűbb valóban az lenne, hogy "letestelni" egy sort, abban minden subpixelnek adni megfelelő áramot, hogy villanjon egyet, aztán kérem a következő sort.
Apró probléma, hogy ha nem frissítik 100+Hz-es gyorsasággal, jobban villogna, mint egy CRT, mert ebben így nem lenne utánvilágítás :)


#16939776
(nagyúr)
Blog

Fényerőt nem PWM-el szokták megoldani, mert megbolondul tőle az AC-DC, ~40KW-nál nem vicces mennyiségű zajt termel. A szín csatornák vezérlést interpolálják le 8-ról alacsonyabb bitszámra, azt kapja a vezérlő. Nem lesz szép, de 15-20%-ig még elfogatható eredményt ad.


plömplöm
(őstag)
Blog

nade itt a fényerő az maga a led, a leden átfolyó áram, ami egy áramgenerátor eredménye. "~40KW" lineáris stabbal? ac/dc az valahol nagyon mélyen van egy, mint egy modern psu-ban, ami aztán már azt a dc-t dc/dc-zi tovább. egy alaplapon sem lineáris stabok vannak a háromszámjegyű amperekhez.


dabadab
(titán)
Blog

De, ki lehet, de a környezeti fényt akkor is visszatükrözi meg ilyenek - amik egyébként OLED-nél is létező dolgok, szóval a "végtelen" kontraszt ott is hülyeség.


Reggie0
(félisten)

Miert fogyasztana annyit? Minel kisebb a led arama, annal nagyobb hatasfokkal alakitja at az energiat fennye. Megvan, hogy egy teljesen feher kepernyonek mekkora optikai teljesitmeny kell, azt visszaosztod egy LED-re es kesz.

Gondolj bele, ha az 5mm-es LED-edet felszeletet 1000 darabra, egymas melle teszed, majd bekapcsolod, akkor nem kell hirtelen 1000x10mA, hanem 1000x (10mA/1000) kell, hogy ugyan ugy lasd, mint az eredeti LED-edet.

Tehat visszaterve a cikkben levo TV-re. Ha tud 1000nit-et, akkor ebben a meretben az kb. 9500 lumen. A LED-ek hatasfoka valahol 40-50 lm/W korul lehet, azaz 237W. Tehat ha ez 24883200 darab LED-bol jon ossze, akkor az kb 10uW/led, azaz 3-4uA/LED.

[ Szerkesztve ]


Reggie0
(félisten)

Egy pi-vel valo szorzas lemarad, szoval a lumentol kezdve minden eredmenyt 3.14-el kell szorozni. azaz 10-13uA/led lesz a vege.


envagyok
(veterán)

Az ára lehet érdekes..
24 millió led.
Ha csak 10 fillér darabja, akkor is 2.5 milla.


Ribi
(nagyúr)

Processorban több milliárd tranzisztor van, mégsem kerül milliókba.


ROBOTER
(addikt)

Hát még egyenként beforrasztani, gyerekmunkásokat alkalmazva...


Ájvé
(veterán)

De a tranzisztorokat nem egyesével gyártják le és építik be.


Cifu
(nagyúr)
Blog

Gondolod, hogy a LED-eket igen? :F


dabadab
(titán)
Blog

Ha az ügyes munkás másodpercenként egy LED-et beforraszt, akkor tulajdonképpen egy negyven éves karrier alatt pont végez is egy TV-vel.


Ájvé
(veterán)

Ekkora készülékbe még ez is beleférne. Nem tudom hogy gyártják. Van igazság abban amit Ribi írt, hasonlat így sem a legjobb talán.


-=RelakS=-
(veterán)

Ha nem egy szilíciumra készülnek a ledek, akkor simán. Pár robot nekiáll, 1-2 óra alatt csak berámolják azt a 24millió ledet. Aztán kell még egy ónfürdő, és kész is a mű.

Gondolom, a videókártyákra és hasonlókra sem kézzel pakolják azokat a milliméternél is kisebb ellenállatokat.

[ Szerkesztve ]


-=RelakS=-
(veterán)

Nem jó.
Számoltam kávé facsarás közben. Ha 4 robot másodpercenként 70 ledet rámol be (robotonként), akkor végeznek 24 óra alatt egy tévével.
Szóval ha a mérnököknek egy minimális eszük volt, akkor az ilyen tévé modulokból épül fel, mint a nagy kivetítők.

[ Szerkesztve ]


Duree
(veterán)

Ez egy újabb ügyes kísérlet, de ebböl piac képes termék a közel jövőben biztosan nem lesz.
Ha meg az árát saccoljuk meg abből pedig talán kijönne jó néhány darab Oled tévé.


lenox
(veterán)
Blog

Azt nem ertem, hogy ezek szerint egy 65 inch koruli 1920x1080-as verziot siman tudnanak csinalni. Nekem jo lenne, es 1500 nit sem kell, eleg 6-800.


dabadab
(titán)
Blog

Mivel ezek mind kisebb panelekből vannak összerakva, ezért ezt simán meg lehetne csinálni, sőt, úgy tűnik, hogy a Sony árulni is kezd ilyet, bár ha tényleg 10k USD lesz egy 360x360 panel, akkor lehet, hogy mégse rohansz venni egy full HD TV-t 54 millióért :)

Szerk: úgy néz ki egy hajszállal több lesz, a 4K-ra 877k USD-t mondtak, nem 720-at.

[ Szerkesztve ]


lenox
(veterán)
Blog

Het ezzel akkor meg bekaphatjak...


Malák
(aktív tag)

Istenem, végre egy komment szekció, ahol nem csak a fröcsögés, hanem értelmes gondolkodás megy :R


Reggie0
(félisten)

De ha monitornak is hasznalnad az oled tv-t akkor eleg hamar elhasznalodna az a nehany darab, amig ez nem.


mzso
(veterán)

De ez mióta újdonság? Az OLED-nél is megvan az összes Sub-pixelhez egy LED és ráadásul még van egy plusz fehér is bonyolítani a vezérlést, és ott sem a semmiből keletkezik a fény.


dabadab
(titán)
Blog

Meg a plazmánál is ez volt, meg az LCD-nél is tulajdonképpen ez, csak ott nem magát a fénykibocsátó részt kell szabályozni, hanem az azt takaró kristályt. Erre találták ki a TFT-t.


mzso
(veterán)

A processzoront viszont nem is egyesével építik a tranzisztorokkal. Hanem egyben világítják rá egy maszk segítségével. Na az a maszk marha drága lehet.


mzso
(veterán)

Vagy így, vagy úgy le kell gyártani a LED kristályokat és pontosan elhelyezni. Ezeket nem fogják odavilágítani az alpixelek mögé.


mzso
(veterán)

Mozikban még lecserélődhet a vászon ilyenre.
De amúgy meg ki tudja. Volt rengeteg dolog ami elérhetetlenül drága volt utána meg olyan olcsó lett, hogy kb bárki meg tudta venni. Így elsőre a plazma kijelző jut eszembe.

üzenetek