[Re:] [moongoose:] Mitől más az áram és a gáz ára? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


M0ng00se
(őstag)
Blog

mert a nagy veziirek igy dontottek xd
+mongoose xd


rlaci10
(csendes tag)

Az aktuális értékesítés fedezi a jövőbeni beszerzést vagyis a most rendelkezésre álló készlettel kell megtermelned a jövőbeni beszerzés megnövekedett árát feltételezve, hogy ugyanazt a mennyiséget akarod beszerezni a jövőben.


dugo_
(veterán)

A szó, amit keresel: lopás.


thesound
(őstag)
Blog

Szinte monopol helyzet, szűkös erőforrások, emberi kapzsiság.

félre nyomtam, nem #3-ra válasz

[ Szerkesztve ]


Noukoum
(veterán)

Nem az utóbbi hetekben változott meg az ára, csak eddig nem fizettették ki a fogyasztókkal hanem adóból, hitelből fedezték, benyelte a szolgáltató stb..

A paksi atomerőmű termelése egyébként kevesebb mint az ország villamosenergiafogyasztásának harmadát tesz ki.

[ Szerkesztve ]


Viktor77
(titán)

Erről mutatnál valamit? Én csak azt találom, hogy egészet kiteszi (bőven).
Ezért nem is értik sokan, hogy minek az áramrezsit emelni.


Hieronymus
(addikt)
Blog

Azért tisztázzunk valamit.
Az atomerőművek csak az alapfogyasztás ellátására alkalmasak.
Az alapfogyasztás a nap legalacsonyabb fogyasztási időszakában jelentkező fogyasztás.
Ezeket az erőműveket csak nagyon lassan lehet energiatermelés növelésére vagy csökkentésére állítani át.

Az aktuális többletfogyasztás energiaigényét csúcserőművekkel állítják elő. Ezek az erőművek nagyon gyorsan alkalmazkodnak a fogyasztás változásához. Ezekkel az erőművekkel az a gáz, hogy gázzal üzemelnek.

Lehetne vízerőművet is alkalmazni, csak éppen nincs. A nap- és szélerőművek jók, csak nem akkor termelnek, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.

Ha egy adott időszakban túltermelés van, akkor az "éjszakai" árammal növelik a fogyasztást. Ez persze a nap bármely időszakában előfordulhat. Harminc percre nem érdemes változtatni a csúcserőműveken sem. Egyszerűbb elfogyasztattni a felesleget. Például víz melegítésre.

Ettől még a kormány a szükségesnél jobban emelheti az árakat, nem a kormány megvédése a hozzászólás célja. De azt azért meg kell mindenkinek érteni, hogy nem csak atomerőművek termelik az energiát


lo_jo
(senior tag)

Paks az itthoni termelésnek is legjobb esetben a felét teszi ki, de inkább 40% körül van. Az összes hazai termelés pedig nem elég a teljes hazai fogyasztásra.

Szerk:
Közben megtaláltam, az MVM termelésének ~80%-át, az összes hazai termelésnek pedig a 26-39%-át adta idén eddig Paks. [link]

[ Szerkesztve ]


Noukoum
(veterán)

Magyarország energia fogyasztása 2021-ben: 48 560 GWh
Paksi atomerőmű energia termelése 2021-ben: 15 990 GWh

4.1 (2.)
4.2

Amire ők gondolnak hogy paks fedezni tudná a teljes lakossági fogyasztást. Ez papíron nagyon jól hangzik, de az energiatermelés ennél azért picit bonyolultabb.

[ Szerkesztve ]


Lalikiraly
(addikt)
Blog

Az utolsó adatok a leghelyesebbek Paksot illetően. Nem véletlenül akarták akkoriban Paks II őt, ami a két új blokk többet termelne, mint az eddigi négy. De hát ki tudja, mi megéljük e, mire az elkészül. Legalább még 10 év ha elkezdik építeni, már ma. De hát a mi tempónkkal. ki tudja. Kár a szót fecsérelni rá.
Abból a pénzből amit felvettek hitelt, nyugodtan tele lehetne hajítani az összes közintézményt napelemmel és szélerőművet is lehetne bőven.
De jelenleg szélerőművet itthon tilos építeni. Találd ki miért.
A napelemek a legutóbbi adatok szerint (naperőművek) már az ország áramfogyasztásának a 35% át lépték át. És a lakossági naperőművek pedig még az Elmű minden lassítása ellenére is igen szépen bővülnek. Már van ismerősöm aki a tároláson gondolkozik, hogy szigetüzemben le tudjon válni az elműről teljesen.

Hogy miért ennyi most hirtelen az ár? Mert kiürült a kassza. Nem kell ezen mit beszélni.


bence1024
(tag)

Érdekesség:
Ezen a linken -ha lejjebb görgetünk- látható egy frissülő ábra Magyarország villamosenergia-fogyasztásáról, a hazai termelésről és az importról.
Szerintem vagány.

[ Szerkesztve ]


UnA
(Korrektor)
Blog

A szélerőmű sajnos tényleg nem igazán működik a Kárpát-medencében, egyszerűen nincs szeles idő. Aki már volt az óceánnál, vagy annak legalább a közelében tudja, hogy milyen az a szél, amire érdemes termelést alapozni.

Az eredeti kérdésre: eddig is káros volt a fogyasztástól függetlenül alacsonyan tartott ár, mert a lakosság semmilyen módon nem volt érdekelt a takarékosságban és a tudatosságban. Mert én ilyen sötétzöld vagyok ;]


Samus
(addikt)
Blog

A probléma a hosszú idők elhibázott vezetése...mert lehet mantrázni, meg propagandát tolni, de idővel bekopogtat a valóság. A gond, hogy a bérünk a béka segge alatt van, a pénzünknek nincs értéke, a kettő együtt meg totál szívás. Nem szeretek politikában megnyílvánulni, nem is írok többet, mert jön a banhammer...


Armagedown
(őstag)
Blog

A szélerőmű csak akkor termel áramot, ha fúj a szél, szélcsendben legalább a madarakat nem öli meg.
A napelemek sem termelnek mindig energiát, pl. télen szűrt fényben már lecsökken az energiatermelés hatásfoka.
Mindkettő csak kiegészítő energiatermelésre alkalmas.

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

Vannak másodlagos árhatások, kontra-intuitív árhatások (pl. sznobhatás) és még ki tudja, mennyi minden. A mai szövevényes, globális gazdaságban a szakértők szerint már túl vagyunk azon, hogy a kereslet-kínálat görbe metszéspontja határozza meg az árat. (Ez a hagyományos, naív árhatás).

A kérdésre egyébként #5-ben van a rövid válasz. Még a mai ár sem éri el a piaci árat. (Vagy ez csak a benzinre igaz? Annyi minden drágult hirtelen, hogy csak kapkodom a fejem...)

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

mert minden iparművészeti agyagedény spekulál.


Noukoum
(veterán)

Ez a két “kiegészítő energiatermelésre” alkalmas cucc adta Európa energiatermelésének 19%-át tavaly. Csak.

[ Szerkesztve ]


Chaser
(titán)

átírták
ezeöccáz' lesz ( :


Armagedown
(őstag)
Blog

Tényleg, az majdnem 100 % :C


UnA
(Korrektor)
Blog

De ha a többi sem 100%, akkor az is mind kiegészítő energia-termelés? ;)

üzenetek