[Re:] [moongoose:] Mitől más az áram és a gáz ára? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


norbx
(aktív tag)

Inkább az a kérdés miért is esik ilyen szarul nagyon sok családnak. A szándékosan alacsonyan tartott fizetések miatt most igen húzós kifizetni. Engedni kellett volna rezsicsökkentés nélkül a piaci áron a legelejétől kezdve és nem lenne akkora gond a kifizetéssel mivel akkor kénytelenek lettek volna fokozatosan a béreket is emelni.
2013 óta van csökkentés ami ugye egy hatósági ár volt de pl. 14-ben olcsóbb volt a piaci ár mint a nálunk lévő hatósági ár, most ugye nem így van.


bambano
(titán)
Blog

tájékozatlanok kedvéért igen durva béremelés volt az országban az elmúlt időszakban.
bért akkor lehet emelni, ha növekszik a hatékonyság. a kormányzati parancsszóra történő béremelés közgazdaságilag járhatatlan út.


Lars
(őstag)

Bár már sokan belinkelték előttem, itt van több szemléletes ábra a jelenlegi termelésről, fogyasztásról, import export-ról, " energia mixről " stb stb.

[link]

Érdemes megnézni [EZT] -itt látod a teljes képet. Amit tudni kell, Paks jelenleg szűk 2000 MW-ot tud termelni, Mátra szeretne 800-körül, de hát vagy kiadja az öregedő és amúgy leállításra szánt régebbi blokkokkal, vagy nem.
Az a szép kék sáv, ami még jelentős része a hazai termelésnek, az a jelmagyarázatból is kiderül, hogy gáz alapú. Ezt érdemes figyelni, fentebb írták, a gázos termeléssel tudják a rendszer fogyasztási csúcsait és völgyeit kiszabályozni a leginkább. A megújuló egyébként remekül néz ki, de látható, hogy a nap pl amikor süt, akkor termel, amikor nem, akkor nem. Ezt tárolni nem tudjuk egyelőre normálisan " ipari " mennyiségben. A villany ilyen fura jószág, akkor kell termelni és annyit, amikor és amennyire szükség van.
2001-óta dolgozom az energia termelésben, és az utóbbi 10 évben ( hamarabb elkezdődött persze ) villamos energia exportáló országból erősen importáló országgá váltunk. Persze volt egy csomó öreg erőmű, nagyrészt szén alapon, ami a klíma törekvésekbe nem illeszkedett bele, ezeket szépen lassan bezárták, leszerelték.

A pótlás nem történt meg, igazából nem tudom az ultimate megoldást természetesen, mert az atomtól a társadalom fél, a szén " büdös " , a bio kérdéses hogy fenntartható-e ( minimum kérdéses ). A többi megújuló pedig kis hazánkban nincs jelentős mennyiségben jelen, és mellékesen a víz kivételével alkalmatlan " alap erőműnek " A gáz volt az a kompromisszumos megoldás, hogy persze fosszilis, de nagyjából tiszta.


Viktor77
(titán)

Az biztos, orbánnak 1.5 millió, minisztereknek 700k.

Nem tájékozatlanok, csak nem érzékeltek belőle semmit.
Illetve, nagyobb az infláció mint a "durva" béremelés.

Befejeztem, bocs a politikáért.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

"...már túl vagyunk azon, hogy a kereslet-kínálat görbe metszéspontja határozza meg az árat."

Nyilván a monopolizált piacon, amikor a szolgáltatónak és/vagy az árképzési hatóságnak feladata a fogyasztói ár megállapítása, nincs szerepe a szabadpiaci folyamatoknak.
A magyarországi orosz diktatúra idejében hosszú ideig a kenyér kilogramm ára 3 forint 60 fillér volt. Minden élelmiszerboltban. A tej ára ugyanennyi volt literenként. Ha valahol 10 fillérrel drágábban árulták, fel lehetett jelenti az üzletet árdrágításért.

Németországban az elektromos áram ellátásban nincs monopólium. A kábelhálózat tulajdonosa minden szolgáltatónak díj ellenében biztosítja a hálózat használati jogát. A felhasználó szerződések egy vagy két évesek. Utána szabadon lehet választani az aktuális szolgáltató kínálatból. Mindenki eldönti, hogy zöldebb vagy olcsóbb áramot akar használni. Ebben a helyzetben már a kereslet - kínálat határozza meg az árakat.

Az, hogy a monopolizált piac mennyire jelenti a jövőt, hogy ne legyen szerepe a kereslet - kínálatnak, döntse el mindenki saját magának. Ha lehet, én inkább kihagyom monopolizált árakat. (Vannak közszolgáltatások, amiben nem lehet. Meg kellene többszörözni a vízellátórendszert, mert az eltérő minőségű ivóvizeket nem lehet egy hálózaton belül elkülönítve szállítani. De ez gazdaságtalanul drága. Marad a monopólium.)


dabadab
(titán)
Blog

A mai szövevényes, globális gazdaságban a szakértők szerint már túl vagyunk azon, hogy a kereslet-kínálat görbe metszéspontja határozza meg az árat.

Kik lennének ezek a szakértők?


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Ki lehet számolni, a két ár fűtőértékre vetítve kb. ugyanaz... 1m3 gáz kb. 10-11 kWh Azaz nagyjából ugyanaz az árszint.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

A szélerőmű nagyon is tudna működni, de törvényileg ellehetetlenített. Sőt a napelemmel kombinálva sokkal tervezhetőbb a kapacitásuk, mint külön-külön. [link] [link]

[ Szerkesztve ]


Armagedown
(őstag)
Blog

Már csak az a kérdés, hogy miből lesz áram, ha nem, vagy nem a megfelelő mértékben süt a nap és szélcsend van, illetve az ezzekkel feltöltött akkuk is lemerültek.
Maximum egy tanyán tudom elképzelni, ezért is îrtam, hogy csak kiegészítő áramforrásnak alkalmasak.
A szélerőművek ráadásul a madarakat is megölik.

[ Szerkesztve ]


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Igazából, ha az importot ki tudnánk váltani megújulóból, az már nagy haladás lenne.
A sokat emlegetett szocializmusban az élelmiszer-termelés jelentős részét adta a háztáji. Most ugyanez elérhető lenne sok-sok kis házi megújuló /leginkább napelem/ energiatermelővel. Ha a lakosság fele megtermelné az éves energiafelhasználásának felét, az már a teljes lakossági fogyasztás negyede lenne.


totron
(addikt)

Igen divatos idea a leválás, főleg most, tele is vele a net, de ahogy én tapasztalom, ez inkább csak egy verbalitás síkján elkövetett önnyugtatás, illetve egymásban lelket tartás az alternatíva szóbeli megteremtésével. Az államilag támogatott projektek visszatáplálásról szólnak, s vélhetően soha nem is fognak másról, saját zsebből meg kicsengetni egy teljes értékű rendszert csak húzós. Mert bár most már van értrlme megtérülésről bedzélni függetlenül is, azért még így is a hálózat a nyerő, legalábbis itthon. Léteznek tényleg elektromos hálózaton kívül élők, de náluk nem beszédtéma, hacsak nem a technikai mélységeit illetően a felszerelésnek, de ettől a majd így lesz, meg majd amúgy jól leválok, meglássátok-tól sikítani tudnék.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Bicikli.... ;)
Nem az összes áramot kell megtermelned. Ha nem süt a nap, nem kell a légkondinak sem menni például. Ha nem fúj a szél, kevesebbet fűtesz... Egy PC meg simán elmegy egy bicikliről is.[link]


dabadab
(titán)
Blog

a napelemmel kombinálva sokkal tervezhetőbb a kapacitásuk, mint külön-külön.

Ez hogy jött ki?


Hieronymus
(addikt)
Blog

"....bért akkor lehet emelni, ha növekszik a hatékonyság. a kormányzati parancsszóra történő béremelés közgazdaságilag járhatatlan út."

Persze, hogy járható. Megtolják az inflációt, lecsökkentik az államháztartási hiányt. Az egyik kéz ad, a másik visszaveszi. Valódi váltókormányzásban át lehet tolni a következő nyertesre a problémák megoldását, Majd vissza lehet venni négy év után a kormányzást. A németeknél ez a forgatókönyv látszódik most megvalósulni.

Az Antall kormány alatt volt hasonló szituáció. A kormány 20% inflációval vette át a hivatalát. 35% magasságában volt a csúcs. Sikeresebbek voltak, mint a lengyel kormányzat, nem amortizálódott el a forint. De esélyük sem volt második kormányzási körre. (Nyilván nem csak ez volt az oka, de nagymértékben közrejátszott az MSZP győzelméhez.)


bkercso
(nagyúr)
Blog

tájékozatlanok kedvéért igen durva béremelés volt az országban az elmúlt időszakban.

Másokéról tájékozüdtam a hírekből (miniszterek fizetése), ám az enyimét nem emelte senki. Szép finoman (igen finoman) kompenzálták idénre, de durván semmiképp. Igaz: nem méltatlanul fizetett állami meló, hanem ipari versenyszféra.

[ Szerkesztve ]


dabadab
(titán)
Blog

A napelemes importkiváltással leginkább az a gond, hogy a napelem termelése meg a fogyasztás nem nagyon esik egybe. Ha nagyon ráhajtunk a napelemekre, akkor annak az lesz a vége, hogy nyári deleken az európai hálózatra mindenki rá akarja önteni a napáramot, aminek így aztán jó eséllyel negatív áron megy el, téli délutánokon meg mindenki pislog, hogy a csúcsfogyasztást mégis mivel fogja befedni.


bkercso
(nagyúr)
Blog

Nemegyensúlyi piacokon nem a metszéspont szerinti ár alakul ki; ezt mindig is írta a szakirodalom. De nyilván az egyensúlyi rendszereknek itt is nagyobb lehet az irodalma (a fizikában határozottan az). Ma azonban felgyorsultabbak a folyamatok és több a nem-egyensúlyi helzet. De nem vagyok túl felkészült a témában, szóval ennél többet nem tudok. Azt se találom, hol olvastam erről nemrég. :B :R

[ Szerkesztve ]


bkercso
(nagyúr)
Blog

A nap- és szélenergia elterjedéséhez át kell alakítani a power grid-et (elektromos hálózatot). Egyrészt nagyobb áramokat kell tudnia kezelni, másrészt elosztott energiatárolási kapacitást kell kiépíteni. Ennek egyik ígéretes lehetősége az elektromos autók elterjedése, amik éjjel vagy nap közben a töltőn pihenve a nagy akkujukkal tudnának balanszírozni is a hálózaton. De ez még csak koncepció.


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Olvasd el a linkelt írást!


philoxenia
(MODERÁTOR)
Blog

Nálunk például /a családban/ az egyik áramcsúcs a légkondik /hűtés céljából/ működtetése. Erre szinte biztosan akkor lesz szükségünk, mikor süt a nap. Éjszakai áram megvan? Nyilván azért olcsóbb az éjszakai /most már tudom, vezérelt/ áram, mert kisebb olyankor a fogyasztás. Éjszaka nem süt a nap...
De állami szinten azért ez sokkal jobban tervezhető... Energiatárolásra sok olyan tárgy építhető, ami lakossági szinten nyilván nem lehetséges.

[ Szerkesztve ]

üzenetek