[Re:] [narox:] A múlt rejtélyei - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


lezso6
(HÁZIGAZDA)
Blog

Sokféle elmélet van arról, hogy honnan is származunk, de azt biztosra veszem, hogy a finnugor-elmélet egy balf@szság. Még csak nem is magyarok találták ki. Utána olvastam, hogy most mi is van. Hát az van, hogy valójában 7 cseh tudós találta (mint az MTA tagjai!) ki az elméleteket, az a valamilyen János, aki kint járt, s magyarokat talált (ő se volt magyar...), az se igazán létezett. De a legnagyobb vicc, az hogy Nyugat-Európában teljesen más eredettörténetet tanítanak a magyarokról az egyetemeken. Tehát most mivan? :F

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Én ennek nem vagyok a tudósa, de jelen gazdasági helyzetben egyik eredettörténetünk miatt sem kellene szégyenkeznünk, a finnek is elég jól állnak. :D


szablya
(tag)
Blog

Minden valószínűség szerint közelebb állunk a japánokhoz, mint a finnekhez. Persze a "Tudományos" Akadémia ma is foggal körömmel harcol a finnugor szar mellett, hisz amelyik népnek nincs múltja, annak nincs jövője se, és ugye sokan vannak, akik kiirtanák a magyart örökre... Finnországban már jó néhány éve nem tanítják ezt a kitalákolmányt...

A mi őseink inkább a szkíták voltak, és ezt nem csak hazai amatőr történészek, hanem külföldi elismert nevek kutatásai is alátámasztják...

Ajánlom olvasásra a Bolyki-Nemere-Türk A magyarság eredete című könyvet, három amatőr történész három oldalról világítja meg ezt a témát, más-más véleményeket formálva ebben az újrakiadásban....

Ha a hivatásos történészeink is inkább a magyar eredet kutatásával foglalkoznának a finn nyelv elemezgetése vagy a kamutanulmányok írása helyett, talán sokkal érdemesebb dolgokat is találnának...

szerk.: Ja és jó tudni, hogy itt a Kárpát medencében (már nem tudom pontosan hol, utána lehet nézni) 4000(!) éves róvásírásos nyelvemléket találtak! Ellehet gondolkozni azon, hogy kik írták. Csak mi (azaz akik akkor voltunk) írhattuk, és az ugye azt jelenti, hogy mi, vagy akikhez tartoz(t)unk, már 4000 évvel ezelőtt itt jártak/éltek. Ezen azért érdemes elgondolkozni.

Arvisúrák, ismerős valakinek?

[ Szerkesztve ]


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Tehát véleményed szerint mivel a finn népnek nincs történelme (khmm), nincs jövője sem, ugyebár? :) Érdekes, ehhez képest a világ egyik legfejlettebb állama lett, de ne izgasson különösebben.

Azon túl az őseinkről beszélünk, de nem kizárólagos őseinkről. A magyar nép annyira kevert minimum, mint akár az angol - ami nem szégyen, az angolok lettek a világ egyik legjelentősebb állama és ma is a legnagyobb kulturális terület a nyelvük révén.

(Az Arvisurák szerintem egy jó(?) vicc, történelemnél arra hivatkozni olyan, mintha a Gyűrűk Urára hivatkoznék, bár utóbbi legalább irodalmilag értékes.)

Félreértés ne essék, egyik oldalt sem veszem előrébb, de éppen ezért nem szeretem, amikor valaki teljesen szubjektíven és elvakultan áll hozzá hasonló kérdésekhez. Már csak azért sincs miért, mert a kérdésnek nincs túl nagy jelentősége a mai kor alakulását tekintve. Ha valaki azért érezné magát rosszul, mert esetleg finn-ugor családból származtatnák az őseit, annak valami nincs rendben.


Armahun
(addikt)
Blog

Kis érdekesség: kitalált középkor?


Vladi
(nagyúr)
Blog

Érdemes bizony. Akkor honfoglalás sem volt?
Vagy itt voltunk, elmentünk és visszajöttünk? Vagy hogy van ez most? :))


Lenry
(félisten)
Blog

hisz amelyik népnek nincs múltja, annak nincs jövője se

ez jól hangzik, csak nem sok értelme van.
igazából lényegtelen szerintem, hogy melyik olyan néppel vagyunk rokonságban, amelyikkel évezredek óta nem vagyunk kapcsolatban...

plusz szerintem ez a diszkrét 1100 év, amióta itt vagyunk kellő mennyiségű normálisan dokumentált történelmet generált már ahhoz, hogy ne legyen létfontosságú dolog 4000 éves dolgokon vitázni

persze ettől függetlenül nem árt tudni, hogy honnan jöttünk, de az időnkénti késhegyre menő viták ez miatt... túlzás


szablya
(tag)
Blog

Nem, nem a finnekre céloztam. Inkább arra, hogy minket akarnak minél jelentéktelenebbnek beállítani, és azt bemutatni nekünk, mennyire egy sehonnan jött, sehonnai nemzet vagyunk. Holott az is lehet, hogy egykoron ott voltunk a világ leghatalmasabb népei között.

Ha a finnekkel lennénk rokonok, én egyáltalán nem bánnám, sőt.. De NEM vagyunk, mégis ez a lassan egyre nyilvánvalóbb fikció folyik minden csapból, és igen, ez zavaró.

Engem érdekel kik vagyunk, honnan jöttünk, kik voltak, és mit csináltak az őseink.

Vladi: Igen, azt jelenti, hogy valamikor itt voltunk. Lehet, hogy régen is itt, a "meleg vizek birodalmában" volt a hazánk, az is lehet, hogy egy nagyobb birodalomhoz tartozott, egy népközség otthona volt a Kárpát-medence. Az viszont, hogy azt a több ezer éves nyelvemléket úgymond "magyarul" írták, bizony azt valószínűsíti, hogy bizony itt voltunk.

Crystalheart: Fogadjunk, hogy nem néztél alaposabban utána? :U Én elolvastam róla ezt-azt, beleolvastam, illetve szakértőnek számító, idős és elismert történelemtanárom több órás előadást tartott róla, ez számomra elég, hogy hiteles forrásként tekintsek rá, vagy legalább lehetőségként "nyilvántartsam".
Az, hogy a fizetett történészeink foggal körömmel harcolnak ellene, szvsz elég elszomorító dolog.
Jó éjt :)

[ Szerkesztve ]


polaar
(tag)

Amire gondolsz az a Boszniai "piramis" kapcsán felmerülő rovásírásos tábla szerintem,egy középkori tárnában találták(veszély felirat rovásírással)-a hősmagyar elmélet hívei helyből megállapították hogy nem középkori hanem 4000 éves.


Crystalheart
(senior tag)
Blog

"Inkább arra, hogy minket akarnak minél jelentéktelenebbnek beállítani, és azt bemutatni nekünk, mennyire egy sehonnan jött, sehonnai nemzet vagyunk." - Miért tennék ezt pont egy olyan néphez kapcsolással, aminek ezért nem megy olyan rosszul a sora, és az őstörténetét, népi regéit is jobban ismeri a világ a mienknél? (Kalevala...)

"Holott az is lehet, hogy egykoron ott voltunk a világ leghatalmasabb népei között." - És akkor mi van? A görögök voltak az ultimate géniusz az ókorban, ma egy kicsi és átlagos ország, szép régi romokkal. A rómaiak (latinok) voltak a világ legjelentősebb birodalmának vezérei, ma Olaszország van, ami egy kicsi és átlagos ország, szép romokkal, a latin nyelv holt nyelv. Az USA történelme pár száz éve kezdődött, ma pedig a legbefolyásosabb nagyhatalom a legnagyobb patriotizmussal megáldva. Egyáltalán nem számít bele ma sok mindenbe, mi volt ezer évekkel ezelőtt. Ez nem azt jelenti, hogy ne is beszéljünk róla, ne tisztázzuk, de aki véresen komolyan veszi, sőt egyenest létkérdésnek állítja be, az csak fölöslegesen stresszeli magát és nyírbálja az éveit.

"De NEM vagyunk" - Mitől vagy olyan biztos benne? Az információrögzítés korából is számtalan alapvető dologban nem vagyunk biztosak, hogyan tudnánk hát a mondák és mesék korának regéi felől kinyilatkoztatni bármit is, amire nincs tárgyi/írásos bizonyíték? Amúgy szerintem akár egy finn-ugor népekkel való rokonság nem is feltétlenül zárná ki a keleti rokonságot sem. A szlávokkal is csak ezeregyszáz éve élünk együtt, és lám, erős a rokonság mind kulturálisan, mind genetikailag; és százötven év török megszállás is sok mindenre elegendő volt.

Ami az Arvisurákat illeti, már régen utánanéztem, hogy mi a fene lehet ez... De most a Wikipediáról idéznék néhány mondatot, még akkor is, ha jól láthatóan valami Arvisura-hívő írta.

"Az Arvisurákat Paál Zoltán kohász írásaiból ismerjük"
"így az Arvisurákra és tartalmukra vonatkozóan Paál Zoltán kohász közlése az egyetlen forrásunk."
"így az ordoszi törzsszövetség létére vonatkozóan is kizárólag Paál Zoltán közlései szolgálnak számunkra forrásul."

Stb., stb.

Ha szegény Paál Zoltán nem kohásznak megy, hanem mondjuk megtanul irodalmárkodni, egész jó fantasy-író lehetett volna. :) Nem tudom, hogyan lehetne hiteles forrásként tekinteni olyan írásműre, ami egyetlen ember előzmény és források nélküli agyszüleménye. Ha elfogadjuk, akkor fogadjuk már el a hatezer éves világot is a Biblia szerint, mert hitelessége nagyjából ahhoz mérhető.


narox
(csendes tag)
Blog

Hmm érdekes minden,amiket leírtatok.Én úgy hiszem,minnél többet foglalkozik valaki ezzel
annál inkább magával is ragadja a téma.Én legalábbis így vagyok vele.
Azt vettem észre, hogy ha ez a "lehetőség" - vagyis hogy a magyarok eredete mennyire ősi - szélesebb közönség elé kerül, ugyanaz lesz a helyzet, mint más, romboló eszmékkel, sajnos olyan célt szolgál, amely nem az emberiség egységességére buzdít, hanem feljebb helyezi a magyarokat a világ többi népénél, ami lényegében nacionalista.
Könnyen bele lehet esni a hibába, a magyar embert (és főleg a tömeget) nem is annyira a misztikus múlt varázslatossága érinti meg, hanem a felsőbbrendűség tudata, "az elnyomott nép végre öntudatra ébredhet, hisz kezében az igazság", amely nevetségessé és szánalmassá teszi az egész témát, és elveszi a lehetőségét annak, hogy valaki, józan ésszel és komolyan próbáljon meg kutatgatni a témában, valamint azt, hogy nyilvánosságra is hozhassa ezeket - mindenféle politikai tőke-kovácsolás lehetőségének a létrehozása nélkül. Kényes ügy, láthattuk nemrégen a neten a videót, amikor "Jézust mint szkíta herceget" vagy mit emleget a hajléktalan néni, aki tudja az igazságot - szánakozva néztem, annak ellenére, hogy sok minden talán igaz lehet belőle.
Érdekes téma...bár nem hinném hogy Anonymus és Kézai Simon gesztái olyan nagyon hiteles források lennének a témában, azok inkább amolyan szintézisei a korábbi mondavilágnak és más történetírók műveinek, ja meg a saját fantáziájuknak :), ha jól tudom a csodaszarvas-sztorit is Jordanestől vették át, aki meg egy másik római író változatát dolgozta át, aki meg ki tudja kiét, és így tovább, szóval mutálódnak ezek, így lesz isten ostorából isten kolostora, meg csodaszarvas, ugyanmár, csoda hogy még élünk...
De azt hiszem az a baj, hogy mint mindenből, egyesek ebből is politikai kérdést csinálnak - kár érte...[link]

"hogy az a nép aminek én is a tagja vagyok, valami nagyon súlyos dolgot hordoz magában. "

No, a turáni átokról hallottatok-e már?
Persze lehet, hogy csak história de van igazságtartalma, tragikomikus módon "beigazolódott".

A magyar nép valóban különleges...


Dr. Romano
(veterán)
Blog

Elvileg mindenki a mai afrika területéről származik. Az hogy utána ki merre ment, az már tényleg lehet kérdés.

[ Szerkesztve ]


narox
(csendes tag)
Blog

Vajon hol volt az emberiség szülőhelye? Mikor és hogyan népesíthettük be a földkerekséget, még bolygónk legtávolabbi tájait is? Jó kérdés. :)
Az utóbbi évtizedek DNS vizsgálatai már lényegesen pontosabb választ adnak a kérdésekre.

Szinte bizonyosra vehetjük, hogy a mai ember Afrikában fejlődött ki, kb. 200 ezer évvel ezelőtt. :))

[ Szerkesztve ]


szablya
(tag)
Blog

Ataisz? ;]

Egyébként senki nem akar ebből politikai kérdést csinálni, sőt. A nemzeti identitásra viszont most igenis szükségünk van, ehhez pedig ismernünk kellene többek közt saját történelmünket.
Nekem pedig ezen kívül is szúrja a szememet, hogy olyannak próbálnak beállítani minket, amilyenek nem vagyunk, mégpedig finnugornak, és "kiválóságaink" máig is buzgón építgetik ezt az alapjaiban szitaszerű kártyavárat.

Én szeretném tudni, honnan származom, én, és a nemzetem, akit pedig nem érdekel, hogy kik voltak és honnan jöttek az ősei, az ne jöjjön ide olyanokkal, hújj de büdös szélsőséges vagyok :(( Az őseid nélkül te sem léteznél.

Egyéb téma: a magyar a világ egyik legősibb és legösszetettebb nyelve (tudtommal a japán mellett, akikkel egyesek szerint szintén rokonságban állunk). Ehhez kapcsolódóan valamit?

[ Szerkesztve ]


narox
(csendes tag)
Blog

Hát az 100%,hogy a török nyelvek jelentős hatást gyakoroltak a nyelv szókincsére számos szó, amely a mezőgazdasággal, az államigazgatással és a családdal kapcsolatos.A magyarság kapcsolatba került a szlávokkal, ami számos szláv szó átvételével járt együtt, például a tégla, a mák vagy a karácsony.A latin nyelv is hatást gyakorolt, főként a kereszténység és az oktatás szókincse kapcsán.

A magyar nyelv szókincse a szótöveket tekintve kb.. 21%-ban finnugor eredetű, az összes toldalékos szóalakot is beleszámítva azonban 80-90%-os arányt kapunk. Emellett számos iráni, türk, szláv, latin, német, francia, olasz és angol eredetű szó található nyelvünkben.

És akkor még a nyelvjárások is ott vannak ... :)
Pl. Én az északkeleti nyelvjárás területén élek.Az idősebbtől hallom,hogy pl a felszólító mód az udvarias beszédben mindig ikes ragozású: üjjík le!' Erős a j-zés.Az egész terület jellemző sajátsága az e-zés, az ë hang nem létezik.Sokszor előfordulnak a kettőshangzók: kéiz, kőü. :)

[ Szerkesztve ]


Dr. Romano
(veterán)
Blog

Japán? LoL.

[ Szerkesztve ]


szablya
(tag)
Blog

Szerintem ezek a 21-80-90%-ok erős túlzások. Vagy akkor mindent mástól "loptunk"?
Nameg: Nem lehet, hogy ők is sok mindent tanultak tőlünk?


Noddy
(senior tag)

Szerintem olyan, hogy valaki genetikailag magyar nem nagyon van. Már csak kezdve az államalapítás idején végbe ment pogány mészárlásokkal. Nagy a valószínűsége, hogy aki jelenleg az ország határain belül él, hogy német, osztrák, orosz, szerb, román, török, kun, stb vér csörgedezik az ereiben, mint az 1000 éves magyar vér... Szóval olyan, hogy magyar nincs, csak talán a székelyek, de ők se sokáig.
Sokan elfelejtik a finn-ugor eredettel kapcsolatban hogy ez nyelv rokonság és nem vér szerinti rokonság, az más kérdés, hogy sokan ezt próbálják beleerőltetni.

Szablya: a szavakat nem "lopjuk", de ha te is kimész angol nyelvterületre és ott magyarul próbálsz beszélni szóba se állnak veled. El kell kezdened használni az ott élők nyelvét, ha nem akarsz éhen halni, ezt tették az őseid is.

[ Szerkesztve ]


szablya
(tag)
Blog

Azért, amikor az őseink több-tízezres csoportokban, népként vándoroltak, és nem egyenként, hanem kisebb nagyobb tömbökben éltek, szerintem ez a hatás közel sem lehetett ilyen erős. Legalábbis nem száz évek alatt. Szerintem :U


szablya
(tag)
Blog

A japán iskolákban mint lehetséges vérrokonságot "tanítják" a magyar-japán rokonságot.

Illetve számos hasonlóság megfigyelhető a japán és a magyar nyelvek logikai felépítésében, de akár a szókincsében is. Több japán nyelvész tényként tartja számon a nyelvrokonságot.


Rive
(veterán)
Blog

Azért, amikor az őseink több-tízezres csoportokban, népként vándoroltak, és nem egyenként, hanem kisebb nagyobb tömbökben éltek...
Nomost ugye akkor tudni kéne, hogy a 'honfoglalás' miképpen is zajlott, meg milyen arányban jöttek-mentek a népek, hogyan és mint telepedtek meg, meg más efféle.

Rég volt, nem is nagyon mentem bele, de heveny emlékeim szerint az Árpád-kori temetkezések alapján az eredeti helyi népesség szokásai a honfoglalás után még évszázadokig fenmaradtak. Az a fajta temetkezés, amit a magyar 'bevándorlókkal' szokás társitani, csak néhány százalékát teszi ki a siroknak. Mondjuk tipikusan a gazdagabb százalékot, de akkor is... Az együttélés tényét eltagadni elég reménytelen dolog. És nem nagy tömbökről volt szó, hanem vegyes együttélésről.


Noddy
(senior tag)

Szerintem egy kicsit optimistán látod a dolgot. Pl. ott vannak akik 56-ban vagy előtte külföldre menekültek. Az unokáig már csak elvétve tudnak magyarul. Ez egy egy család példája és kb 50 év (2 emberöltő), persze mivel itt egy népről van szó és 1000 évről, teljesen reális a 20% megmaradt szó.
Meg ott van a megváltozott életkörülmény is, akik korábban soha nem műveltek földet vagy nem ismertek bizonyos szerszámokat, cselekvéseket értelemszerű, hogy nem maguktól találnak ki neki nevet, hanem a már létező nevét vették át annak. A honfoglalóknak értelemszerűen inkább csak az állattenyésztés és vadászat, nomád élet szavai voltak. Meg kellett tanulniuk a földművelés, röghöz kötött élet szavait.


szablya
(tag)
Blog

Azért szerintem sanszos, hogy ha nem a sivatagból jöttek, láttak már fekete földet :N Persze az új szerszámok nevét mindenképpen az ott élő népektől vették át. De a "főd" például tuti magyar szó :D . (ne menjünk bele, hogy talán mégsem voltunk annyira nomád nép, mint azt a "néphagyomány" tartja, hanem valamikor akár hatalmas birodalmunk lehetett, példának okáért Babilon (és itt most nem azt a pár törzset értem, akik bejöttek a Kárpát-medencébe, valamikor, mint népcsoport, törzsszövetség sokkal többen is élhettünk (vagyis azok, akikhez tartoztunk, akiknek maradékjai vagyunk).


Crystalheart
(senior tag)
Blog

"Egyéb téma: a magyar a világ egyik legősibb és legösszetettebb nyelve (tudtommal a japán mellett, akikkel egyesek szerint szintén rokonságban állunk). Ehhez kapcsolódóan valamit?"

Igen jó, sőt kiemelkedő munkát végeztek a nyelvújítók és nyelvtanprofesszorok. :)


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Ajánlom figyelmedbe a Mindentudás Egyeteme c. műsorban elhangzott egyik előadást.
Róna-Tas András - Nép és nyelv: A magyarság kialakulása. Itt vannak a videó-verziók is. Azért tetszik, mert igen objektíven vizsgálja, nem zárja ki egyéb nyelvrokonságok lehetőségét, de a legvalószínűbbet veszi természetesen előre. Ezen előadásban van szó a mai magyar nyelv összetételéről, a jövevényszavak és az eredeti ősi szavak arányáról is, ahol kiderül, hogy a köznapi nyelvben használatos legtöbb szó azért egy ősi szó toldalékos vagy módosult alakja, amit pedig többnyire a nyelvújítás alakított, néhány évtizede pedig a lehető legszilárdabban meg is szabályozták. Azon nincs mit csodálkozni, hogy mégis rengeteg jövevényszóval találkozhatunk, ez minden nyelvben így van. ott van pl. az angol, ahol pár száz évig a francia nyelvű normannok uralkodtak, és teljesen összekeveredett a két nyelv, ennek hatására is lett lágyabb a kiejtése a többi germán nyelvnél. Nálunk fordítva volt, itt az uralkodó osztály, a magyarok nyelve maradt fenn inkább - még a latin nyelvű egyház ellenére is -, hiszen minket nem űztek el. :)

Nem okos dolog Babilonnal jönni, az sem éppen egy megalapozott teória, sőt, még maga a Babilon sztorik nagy része is inkább legendák halmaza. Ráadásul Mezopotámia sem egy hatalmas terület. No nem mintha a méret annyira számítana, Svájc sem valami nagy állam, de a Brit-szigetek sem nagyobb a Kárpát-medencénél.


finest
(őstag)
Blog

Az amatör nyelvészkedésben a legcikibb bukta, h folyton lexikális = szókincsbeli hasonlóságokra alapoznak. Ez bődületes marhaság, a nyelvek rokonsági viszonyait csak a grammatikai hasonlóságok mentén lehet érdemben vizsgálni, a szókincs túlságosan is változékony a nyelvtannal szemben.
Ez nem jelenti azt, h a magyar nem lenne különleges, vagy ősi nyelv, de színtiszta hülyeség azt hinni, h minden nyelv a magyarból eredne. (Pl. magyar szógyökök az angolban (Varga Csaba), vagy dél-amerikai magyarul beszélő indián törzsek (Móricz János). Ez színtiszta hülyeség, a beléjük vetett hit meg szegénységi bizonyítvány.
Olvastam Varga Csaba könyvét a fenti témában, meg Juan Móricz munkásságát is ismerem többé-kevésbé, mielőtt valaki azt hinné, h élből elutasítom ezeket, és meg is van arra a válaszom, h miért lehetnek hasonló szógyökök azonos jelentéssel az angol és a magyar nyelvben, ami sokkal kézenfekvőbb mint a magyar-angol közös nyelvi eredet. Az emberek agya nagyon hasonlóan működik, és a nyelvek hangjai is nagyon hasonlóak, nem olyan sok hangból épül fel a nyelv. kezdetben ezek a környezet hangjait utánozták, a nyelv hangutánzásból fejlődött ki, ezért vannak a hasonló gyökök. Mára a fonémák jelentése elhomályosult, legfeljebb jelentésmegkülönböztető szerepük van, de azért könnyen fel lehet fedezni az eredeti jelentésük.

[ Szerkesztve ]


CséZé
(őstag)
Blog

én erről a finnugor rokonságról azt tudom, hogy annakidején még a Habsburg uralom alatt jött be ez a máig vitatható elmélet, mivel el kezdtek vele foglalkozni az emberek h honnan is származik a magyarság. az akkori "divat" szerint módi volt az európai és főleg fejlett népekkel való rokonság, a magyar(?) tudósok azt szerették volna a legjobban, ha a németekkel lettünk volna rokonságban, bár ezt nem tudták bizonyítani.
csakis az európai eredet miatt vezették vissza a finnugorokhoz, holott semmi számottevő bizonyíték nem volt rá a mái napig sem.
a Habsburg Birodalom más szemmel nézett volna ránk, ha kiderül h ázsiai rokonaink vannak.


szablya
(tag)
Blog

A finn iskolákban már egy ideje nem tanítják. A finnek már rég elvettették a dolgot...


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Azért van róla finn nyelvű oldal a wikipedián. Persze ez nem mond semmit, én nem jártam finn sulibam hogy tudjam, nem tudom, te milyen illetékestől hallottad.


szablya
(tag)
Blog

Kinyitom a fülem, olvasok. Ha valamit több, hitelesnek látszó forrásból hallok, azt hajlamos vagyok elhinni. Tudom, az én hibám. Sőt... néha még tovább is adom. Így van ez most is.

A föld lapos, az égboltot a hegyek tartják, a számítógép füsttel működik, a finn iskolákban pedig továbbra is rendületlenül tanítanak minden megingott elavult lerombolt elméletet, csak a mi liberálisaink kedvéért... Sőt, ez bizonyos. Mert hiszem, ha rokonok vagyunk a finnekkel, ők is olyan ostobák lehetnek mint mi, és nekik is naplopó tolvaj csőcselék ülnek a nyakukon, és egészen biztosan a tudományos akadémiájukban is...
Igen, csak ez lehet a világ rendje, amit nem a két szemeddel látsz, ne hidd el, sőt, még azt se, mert mindenki, még az a fránya fény is olyan galád, hogy becsap. Mennyi mindent tanultam ma tőled :R


Crystalheart
(senior tag)
Blog

Én nem ironizáltam, felőled sem volna indokolt.
A helyzet az, hogy kiskoromban viszonylag sok finnel találkoztam az evangélikus kapcsolatok révén, mivel akkor még evangélikus hittanra jártam, és a két ország gyülekezetei tartják a kapcsolatot. Valahogy ők éppen a finnugor nyelvcsalád miatt jöttek Magyarországra. gyerek voltam, fogalmam sem volt, mit jelent az egész, de ezt még megértettem. Hogy most mit tanítanak, azt nem tudom.

üzenetek