üzenetek

hozzászólások


bendzso
(senior tag)

De az a baj, hogy ha nincs valami embertizedelő dolog akkor túlnépesedés lesz a bolygón. Szóval mindennek van hátulütője, még az ilyen rossz dolgoknak is. :(


Inv1sus
(addikt)

Azé ilyen írásoknál ügyelni kell a hiteles infókra, képekre. ;] Mert pl.: a Naprendszerünk a Tejútot ábrázoló képen nem ott van, ahol a nyíl mutatja. Ha ott lennénk, akkor már lehet, hogy mégse lennénk ott :D A naprendszerünk éppen két spirálvonal közt fekszik, ez a másik "mákja" többek közt a földi élet kialakulásának. De a távolság nagyából stimmel.
Bocsi, de ez így kiszúrta a szemem és gondoltam egy kicsit beokoskodok, bocsánat ezért. ;]
Én magam sokat jártam Szegeden Csillagászat nevű kurzusra, mert nagyon érdekelnek ezek a dolgok, ajánlom mindenki figyelmébe, aki megteheti, menjen el ilyen előadásokra. ;) Valahányszor vége volt az órának, kimentem a főtére, felnéztem az égre és pont az a gondolat jutott eszembe, mint a szerzőnek, hogy: "úúú vazze, de rohadt kicsik vagyunk..."

Na ennyit akartam így hozzászólni. Gn! Érdekes olvasmány volt amúgy. :R


edward2
(addikt)
Blog

hát én még midnig nem értem hogy jutottunk el a piros bogyotol a kozmosz hatalmas méretéig. erről a méretről lehet elmélkedni milyen gyönyörű és elragadó közben romantikus ez az egész, de valahogy nem érzem ugy hogy ettől lépnénk ki a megszokott midnennapokbol. ez a standard romantikus elmerengés szerintem a leghétköznapibb emberben is benne van, max igényli az erre történő ráébresztést. és ha elmerengünk az univerzum csodáiban akkor megoldottuk a körülöttünk forgo élet problémáit? kiléptünk a mindennapokbol a csábos "mátrix"ból vagy valojában csak átléptünk egy másikba, egy másik hangulatosabba mint ez a megszokott szürke munkával teli hétköznap. Őszintén szólva ha igy nézem a helyzetet akár MMOzhatnánk is mivel jajj de szép ez a virtuális valoság. Sajnos az univerzum egy megfoghatatlan valoság. Számunkra egy játék egy virtuális utazás ami csak elrejti előlünk a valoságot. Ujra mondom mátrixból a mátrixba cseppenünk ezekkel a blikk szenzáciohajhász őrült nagy számokkal amiket emberi elme fel nem foghat soha.

Ha valojában a piros bogyorol szeretnél legközelebb írni, talán írj arról hogy: lépjünk ki a hétköznapok mókuskerekéből és térjünk vissza az életünk egyszerű gyökeréhez. régen az ember csak az élelemért dolgozott. se többet se kevesebbet. aztán sok sok idő után jött a reklám a népbutitás az őrület keltés, hogy dolgozz sokat így megtudod venni ezt a sok szart amire valojában marhára semmi szükséged, de ettől leszel boldog. ez a butitás eljutott oda hogy a gyerekeinket őritik már, ezen keresztül a szülőket is. fölöslegesen haladnak előre szolgáltatások, cégek, gyárak amik valojában haszontalan termékek milliárdjaival ömlesztik el a világot, csak azért hogy a tulajdonos monacoban pöffessze a seggét 3 szépséggel karöltve. te pedig a gyárban kened a 8 orát mert kell a pénz. kell a pénz a sok szarra. villanyra... minek is? régen feküdtek sötétben keltek nappal. internet? persze... eladták mint hatalmas informáciotárat amire az embereknek szüksége van hogy megtudhassanak mindent. megtudunk valojában mindent a neten? a nagy loturot. folyamatosan ellentmondo informáciohalmazokkal látnak el bennünket amik minden reményünket elveszi a korrekt tájékoztatástól. marad a hit. amelyik hír szimpatikusabb annak hiszel. Éppen bulibol jövök igy arra kell ráébrednem még: valojában az ember semmit nem vátozott évmilliárdok alatt. ma is a nők ugyanugy kicsipik magukat hogy a legkelendőbb kis csirkék legyenek a férfiak játszák az agyukat mint a kis majmok. Az eszközök változtak meg a zene. Valojában ugyanannyira primitiv béna lények vagyunk mint elötte. hajt a hatalom, hogy minél több nőt szerezzhess meg és az ellenfél hímeken uralkodhass. Kell a pénz hogy legyen hatalmad és megint a nőkhöz juss. Valojában egész életünk a szex és a szaporodás körül forog. és ez sohasem fog változni igy az emberiség sem. mivel mindenki mindig több nőt akar megdugni mint a másik. tehát marad a hatalmi harc, megmutatni a nőstényeknek ki az alfahím a csoportban.

ezt még a világ végezetéig tudnám írni, nem fogom. szép ez az írás, de én nem ezt vártam tőle.
minden jót.


Tombi
(senior tag)

gratula ! hasznos olvasmány !


DarkByte
(addikt)
Blog

megtudunk valojában mindent a neten? a nagy loturot. folyamatosan ellentmondo informáciohalmazokkal látnak el bennünket
Húha, a mostani PH! nyereményjátékot nézted már? ;] :P

[ Szerkesztve ]


Dany007
(veterán)
Blog

hmm akkor olvasd el újra :) Érdekes az elötted lévők megértették :P

Épp ez a gond, hogy a legtöbb ember annyira el van foglalva a saját kis megszokott dolgaival, hogy fogalma sincs miben is él valójában.
Egyik ismerősömnek meséltem pont ilyesmiről egy sör mellett, és a 40 éves fejével úgy gondolta, hogy mindez a sok galaxis meg nagy távolságok csak elmélet, feltételezés. Pedig valójában már 1924-óta tudományos tény.
Egyáltalán nem probléma megoldásról szól. Azokhoz mi kevesek is lennénk.

"lépjünk ki a hétköznapok mókuskerekéből és térjünk vissza az életünk egyszerű gyökeréhez. régen az ember csak az élelemért dolgozott. se többet se kevesebbet."

Így van ezt is írtam. Csak nem társadalmi nézőpontból. Másik megközelítésből.
Viszont amit leírtál, azt most is megteheti bárki. Szabad akaratán múlik csak. Neked se lenne muszáj sz.gép elött ülnöd! Se lakásban laknod... A minimál bér bőven elég arra, hogy megvedd a kajádat és ellakjál egy barlangban :) És máris visszatértél a "gyökerekhez".
Se tv, se net se butítás. Csak a kajáért dolgozz. Akkor mért nem teszed meg? Ezt bárki megtehetné...

Elég sok ellentmondást írtál saját magaddal szemben :)
"térjünk vissza az életünk egyszerű gyökeréhez" ; "dolgozz sokat így megtudod venni ezt a sok szart amire valojában marhára semmi szükséged" ; "régen feküdtek sötétben keltek nappal. internet? persze..."

Mindezekkel szemben te mégis megvetted a sz.gépet :) a netet :) buliból jössz, és durván 1600 napja vagy PH! tag :)
Ha te oly hőn áhítod a fent idézett dolgokat, akkor te mért nem azt csinálod ?:)

Mellesleg az írás a Univerzumról, és a benne elfoglalt helyünkről szól nagyjából. Amiről te írtál az teljesen más téma.


Typhoon47
(őstag)
Blog

Ez igen, ez már valami , gratu :K :R


shtml
(őstag)
Blog

Másik, hogy nem találtam az írásban javítást arra, hogy a föld gömb alakú. Ugyanis csak majdnem, inkább geoid.

Amivel egész pontosan azt mondtad, hogy a Föld földalakú, mert a geoid azt jelenti. :) (A geo előtag a Földre utal, mint geológia, geocentrikus stb. Az -id képző pedig a hasonlóságra utal.)

Nekem tetszett az írás, köszönöm! A téma iránt érdeklődőknek persze sok újat nem mond, de ez nem is várható el egy ismeretterjesztő írástól. Külön gratulálok a részletes forrásjegyzékért, ez igen korrekt volt!


shtml
(őstag)
Blog

A szökési sebesség dolgában igazad van, de a cikk írója sem tévedett nagyot. Az űrsiklónak azért kell elérnie a szökési sebességhez közel álló (annál valamivel kisebb) sebességet, hogy Föld körüli pályán maradhasson. Ez az űrsikló szokásos pályáján kb. 7.8 km/s. Ténylegesen ennél kisebb gyorsításra van szükség, mivel figyelembe kell venni a kilövési helyének kerületi sebességét is.

A Földet elhagyó eszköz esetén inkább delta v-ről érdemes beszélni.


ipavlidu!
(tag)
Blog

Ez a "We are here.... All of Us" kep nagyot ut.

A cikkhez meg: :C !

Mindenesetre erdekes belegondolni abba, hogy az embernek hany szaz even at kellett fejlodnie ahhoz, hogy eljusson idaig, es hogy mennyire lesz meg szukseg, hogy megfejtsuk a nagy kerdeseket (ha lesz ilyen egyaltalan). Viszont, ha tudunk rola, ha nem, ezek a dolgok akkor is vannak. Ha mi visszanezunk egy osemberre, hogy o mit sem tudott az egeszrol es nem is erdekelte, lenezzuk, pedig lehet hogy 200 ev mulva ugyanigy fognak rank nezni.

Viszont erdekes abba belegondolni, hogy ez a valosag. Tehat hogy peldaul egy elkepzelhetlenul tavol levo csillag ugyanugy letezik, mint a monitor elottem, es ha olyan kozel lennek hozza, mint a monitorhoz, akkor tenyleg egybol elegnek, vagy nem tudom mit tortenne, a lenyeg, hogy szerintem sok ember idaig se jut el. Ott van egy csillag 'oszt kesz. Erdekes.

[ Szerkesztve ]


edward2
(addikt)
Blog

"térjünk vissza az életünk egyszerű gyökeréhez" ; "dolgozz sokat így megtudod venni ezt a sok szart amire valojában marhára semmi szükséged"
ebben nem látok ellentmondást, mert a dolgozz sokat hogy megvedd a sok szart nem én mondom hanem a társadalom.

Igen megvettem és élek vele ha már dolgozom stb. Azért furcsa ez, mert lehetne ilyet csinálni, de egyedül nem kivitelezhető. Inkább tengetem akkor itt az életem és probálok érdekes dolgokat találni ezeken a kereteken belül, mint egyedül kivonulni.

Így van teljesen más téma, csak én még nem értettem meg a piros bogyo és a csillagászat kapcsolatát. Ha azt akartad írni, hogy most egy pillanatra kapcsolodjunk ki és figyeljünk a körülöttünk lévő hatalmas univerzumra annak méreteire stb. akkor értem.

Nagyon szép írás mellesleg.


Zolexx
(aktív tag)
Blog

Óriási grat az íráshoz. Nagyon tettszett még ha hosszú is. Köszönöm hogy elolvashattam:) :C


Csákk
(senior tag)
Blog

Nagyon tetszett az írás :R :)


Lenry
(félisten)
Blog

olyan kicsinek érzem magam... :|


[Anduriel]
(aktív tag)

Nagyon tetszik az írás. Remélem lesz még több hasonló. Én is szoktam ilyesmin gondolkodni, bár azt a menő csávó dolgot nem értem teljesen, mert én is szeretem a divatos ruhákat, szeretek szórakozni járni, mint a mai fiatalok többsége, de érdekel a tudomány is.
Amúgy az cikkről ez a vers jutott eszembe:
Szabó Lőrinc: Omló Szirtről

De voltál légyen bármi s bármilyen,
most, hogy nem vagy, s mert hinni lehetetlen,
hogy a csillagkavaró egyetemben
még egy zátonyon találkozz velem
s ujra megadhasd mindazt, kedvesem,
amit huszonöt éven át szivedben
s ifjú lelkedben annyira szerettem,
s mert bennem is fogy az élő jelen:
szirtemről (omló szirt! halálod éve!)
érzékeink és tudatunk cseréje
szűntén csak nézek az örök időbe
s elnémít látni, hogy a végtelen
zajlásban minden, ami volt, milyen
tökéletesen jelentéktelen.

[ Szerkesztve ]


helkis
(addikt)

pár gondolat, ami eszembejutott, vázlatszerüen:

-boldogok a lelki szegények! ;)
-látszik, hogy nincs gyereked.. :D
-és sok a fölös szabadidőd.. ;)
-nagyon bírtam volna az 1900-as évek elejét, mikor még minídenki a garázsban fejlesztett, kutatott, gondolokodott, ezt mára már átvette és lelassította pár nagyobb cég..
-a tudomány egy eszköz az "életben maradni akarás" tárházában ill. a többiekel szembeni előnyszerzés céljából.
-a legnagyobb hajtóerő, ami a tudományt hajtja szvsz a kényszer, a kiváncsiság, ill a többiekkel szembeni előnyszerzés! ;) Colombusz sem felfedezni indult, hanem gyarmatosítani, nem? ;)
-matekból már korán megtanítják, hogy ami túl nagy vagy kicsi, az elhanyagolható.. :B
-ma egész nap a NGC-n katasztrófák nyomában megy, ott is vannak érdekes dolgok, és még el sem hagytuk a bolygót
-carpe diem! ;)

egyébként nagyon jó írás, gratula hozzá, legutóbb 15évesen foglalkoztam ilyesmivel ill néha összeakad az ember "hasonszőrűvel" akivel ki lehet tárgyalni ezeket a dolgokat, de tényleg nincs az embereknek idejük ilyesmire a napi-létfenntartás mellett, örül ha pihenhet. nemrég egy cimbimmel naptavakról (legalul, de a többi is érdekes) elmélkedtünk, mint olcsó-energiaforrás, de a végén mint olysok beszélgetésnek is az lett a vége, hogy a túlnépesedés miatt van az egész, ill az ember miért nem akar egyensúlyban maradni a természetes élőhelyével. igazából itt is a tudomány az ami miatt beidegződött a "majd megoldjuk" szemlélet, ergo bármit megtehetünk büntetés nélkül.. ezzel csak az a baj, hogy előbb-utóbb vissza fog ütni, de mindenkire nézve.. rendet kellene rakni az agyakban, a fejlődés és a fajfenntartás érdekében, de lehet úgy meg odajutnánk, mint a "BORG" :DDD
addig is kék kapszulát mindenkinek! ;)


cudar07
(senior tag)
Blog

szép anyag :D
jó ilyeneket olvasni :D
további jó hétvégét :DDD


Dany007
(veterán)
Blog

Valójában pont, hogy nincs túl sok szabadidőm. Ezért tartott több, mint 2 hónapig az írás.
Inkább sokat éjszakázok és kieveset alszok.
Tényleg nincs gyerekem :)

"-matekból már korán megtanítják, hogy ami túl nagy vagy kicsi, az elhanyagolható.."

Nincs olyan matekból, hogy a túl kicsi vagy a túl nagy elhanyagolható. Ezt kicsit elnagyoltad:) Elektron tömege sem elhanyagolható, mégis mennyire kicsi... A Napé meg túl nagy mégis nagyon fontos szerepet kap.
Ez megint csak nézőpont kérdése. Mivel akkor az egész emberiség elhanyagolható? Sőt a Naprendszerünk is elhanyagolható, mivel mondjuk csak a galaxis nézőpontjából sem látni... És akkor még nem is univerzumi méretekről beszéltünk.

Először meg kell határozni mit nevezel nagyon nagynak vagy nagyon kicsinek.
Ez is benne van az írásban, amit nagyon nagynak hiszünk, kiderül, hogy valójában ici-pici :) És fordítva, amit csak egy pontként látunk az égen, az valójában hatalmasabb, mint amit el tudnánk képzelni...

[ Szerkesztve ]


JoeYi
(őstag)
Blog

A többiek hozzászólásai alapján jó írás, de saját magam részéről kissé unalmas volt. Talán mert minden amit leírtál már ismerős volt számomra, talán mert szabadidőmben elszoktam olvasni a témával kapcsolatos értekezéseket :) Akárhogyis, mikor és hol szoktatok sörözni, beülnék közétek? :)

Amúgy had vigyem tovább a gondolatmenetet, mert én úgy érzem, ez csak amolyan alapozónak jó. Tényleg fontos lenne mindenki életében, hogy egyszer elgondolkozzon azon, hogy mekkora az univerzum. Aztán aki ezt megpróbálja, az valójában rájön, hogy ésszel nem felfogható, és rájön, hogy ha megpróbálná felfogni beleőrülni, és értéktelennek látná az életét.

Mert mik is vagyunk mi? Atomok különös szövevénye, melyek sejtekké, és egy különös lénnyé álltak össze. Egy döbbenetes képződmény, melyben az atomok összefognak, hogy uralják a köröllöttük lévő atomi világot, és átformálják azt.

Persze mikor erre ráébred valaki, talán rá jön, hogy mennyire értelmetlen energiahullám (mások gondolatnak hívják), az, amikor az egyik atomhalmaz elitéli a másikat, mert szétszóródásra ítélt egy harmadikat (mások gyilkosságnak hívják).

Így gondolkodva mennyire értelmetlen a globális felmelegedésen, és az erdőirtáson ággódni ha csak arra gondolunk, hogy mekkorka is a fontoszintetizációt végző molekulatömeg (mások Amazonas esőerdőnek hívják) mérete egy VV Cephei-hez képest.

--------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------

Kicsit más:

Karcolgattad az "egyedül vagyunk-e" témát. Hihtetlenül jó kérdés, de az ember nagyképű, ahogy te is említetted. Mindig megfeledkezik arról, hogy még csak alig 10 ezer éve mászott le a fáról, és alig 100 éve van olyan szinten, hogy képes megérteni, de legalábbis fogni az űrből érkező jeleket. Kérdem én: mire ez a hatlmas optimizmus, hogy a világmindenség többmilliárd éves történelme folyamán akárcsak két faj egy időben érjen el olyan fejlettségi szintet, hog csillagközi kommunikációra legyen képes?

És ha ez meg is történne, mi annak az esélye, hogy pont a mi galaxisunkban legyen az a másik faj. De ha még itt is van, akkoris, mire fognánk a jeleiket, addigra lehet rég kihaltak.

Persze ez az emberiséget is fenyegeti. 10 ezer évet eltengettünk, lehet már csak ennyi van vissza? Persze én halandóbb vagyok nálatok, én nemhogy azt nem tudom felfogni, hogy mi lehet a naprendszeren túl, de még azt sem, hogy 1000 év múltán mi lehet a Földdel?

Ösrobbanás, húrelmélet, párhuzamos dimenziók. Miért, hogyan, mitől? Az ember legnagyobb képessége, hogy képes ezektől elvontatkoztatni, különben magunkba roskadnánk, és atomjainkra esnénk szét (msáok öngyilkosságnak hívnák :) )

Na megyek és iszok egy kis lazaszerkezetű atomtömeget (mások rostos őszibaracknak hívják :) )


#31757056
(addikt)

Látom páran akik ide jártok szeretitek a tudományt, az írás is ezt tükrözi :) Ritkán írok cikk után kommentet. Ha a galaxisok meg a világűr után esetleg a mikrobiológia is érdekel titeket, akkor nézzétek meg ezt a filmet: http://ertem.hu/dvd.html nem fogtok benne csalódni :)

JoeYi:
Úgy érzem hogy a "Mert mik is vagyunk mi?" kérdésedre adott saját válaszod a hiányos ismereteid végett némi korrekcióra szorul... ;)

[ Szerkesztve ]

üzenetek