[Re:] Programozás teljesen kezdőként - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


ivana
(Ármester)
Blog

A pascal és a perl hülyeség. A C az jó csak nehéz, mondjuk egyetemen úgyis az lesz először, szóval tanuld azt. Szakirodalomnak ott a K&R, vagyis a A C programozási nyelv c. könyv.


Honkydoo
(őstag)
Blog

OKJ-s képzésen nem gondolkodtál?
- Ha jól tudom az első ingyen van. :)
- Ha elvégzed lesz egy szakmád, ami plusz pontot ér az egyetemi felvételin.

Mindenképp érdemes körbekérdezni az adott sulit, ahova menni szeretnél, hogy milyen színvonalon oktatják az adott szakmát! Mert OKJ-s oktatásból van olyan, hogy a tanár be se jár az órára, de van olyan is, ahol még többet is tanulhatsz, mint amit a papír megkíván.


BoB
(veterán)
Blog

Én javaslatom: Python. (3-as verzió)

Kezdésnek elég bármilyen szövegszerkesztő, illetve az IDLE. (integrálva van)


sanzi89
(addikt)
Blog

Pascal-t, Perl-t felejtsd el. Ha választani kell, akkor legyen a C, főleg, ha robotprogramozással szeretnél később foglalkozni. Ajánlom a tanuljuk meg 24 óra alatt könyveket, igaz, hogy önmagában nagyon kevés a könyv, de szerintem pont arra jó, hogy teljesen 0-ról elindítson valahova.

Én mikor kezdtem nagyon szerettem a Notepad++ külön parancssoros fordítóval, de ajánlom a Codeblocks-t, esetleg DevC-t.

Az 1-2 éves OKJ képzéseket én is ajánlom, nem csak plusz pont a felvételin, de intézményen belül tárgyakat is el tudsz fogadtatni majd a BSC képzésedre, így kevesebbet kell majd tanulnod, vagy rövidebb lehet a képzés.

[ Szerkesztve ]


kemotox
(addikt)
Blog

Lolcode, C+=, esetleg ArnoldC :DD


Petyyyyy
(addikt)
Blog

Megeshet hogy a Pascal hülyeség és mára sehol nem használják, de kb. minden főiskolán vagy egyetemen Pascal szerepel Programozás I. tárgy alapjaként. Arra tökéletes, hogy megtanuld a programozás alapját és elkezdj megfelelően gondolkodni.

Személy szerint én (Turbo) Pascal-t ajánlom. Ha azt megtanulod, onnantól nem lesz bajod semmivel. Sokkal könnyebb lesz "megenni" a többi nyelvet, hiszen a szabályokat már tudod, csak az új nyelv referenciáit kell megnézned.

Szerk: Igaz nem a legnagyobb nevek, de pl. hajdanán '09-ben a Pannonon és DUFon, Pécsen (sőt ha jól emlékszem Debreceben is volt egy volt osztálytársam) is Pascal szerepelt a tantervben. Jó, nyilván azóta változott a dolog, de szerintem nem véletlenül volt ez így. Elég érthető és egyszerű a nyelv.

[ Szerkesztve ]


sanzi89
(addikt)
Blog

Szegeden, Kecskeméten BSC/OKJ szinten meg sincs említve a Pascal, szóval jó volna, ha konkrétumokat írnál a "kb minden főiskola..." helyett, mert ez így nagyon nem igaz.


kispx
(addikt)

> "mivel van nagyjából 1 évem, hogy megtanuljak legalább alap szinten programozni nekifekszem."
Ezt értsük úgy, hogy jövőre újból jelentkezni fogsz az egyetemre? Ekkor jó lenne megtudni, hogy hova jelentkeznél, hátha van olyan itt aki megtudja mondani, hogy mit tanítanak ott.

[ Szerkesztve ]


ivana
(Ármester)
Blog

kb. minden főiskolán vagy egyetemen Pascal szerepel Programozás I. tárgy alapjaként
BME-n C van. A pascal csak a compilerek megértésére jó, jelenleg gyakorlatilag bármilyen értelmes feladatra használhatatlan, miközben C-t elég sok helyen használnak.


Petyyyyy
(addikt)
Blog

A BME természetesen a "kb.-n" kívülre esik, direkt nem is céloztam rá.


dekleraw
(újonc)
Blog

A Misckolci Egyetemre mennék. Ezt az egyetem honlapjáról merítettem:

"Tantárgy feladata és célja: A számítógép programozás elméleti és gyakorlati alapjainak elsajátítása az ANSI C programozási nyelv, valamint alapvető adatstruktúrák és algoritmusok megismerése útján.,"

"Tantárgy tematikus leírása: A számítógép programozás szintjei, fejlődése. Alapvető adatstruktúrák és algoritmusok. Folyamatábra elemek. A programtervezés fázisai. Az ANSI C programnyelv alapjai. A C program szerkezete. Kifejezések, operátorok, precedencia, típuskonverzió. C utasítások, vezérlési szerkezetek, elágazások, ciklusok, beágyazott vezérlési szerkezetek. Függvények, deklarációk, prototípus deklarációk, paraméter átadás. Tárolási osztályok, érvényességi kör, függvényhívási mechanizmus. Alapvető adattípusok. Pointer típus. Tömb, struktúra. Fájl kezelés."


ivana
(Ármester)
Blog

Akkor marad a C :)


xTc
(aktív tag)

Szia!

Véleményem szerint, ha a jövődet is figyelembe vesszük akkor C,Java, vagy Javascript vonalon lehet érdemes elindulni. Pascal és hasonszőrű társait, ha lehet elkerülném, az egyetem elvégzése után nem valószínű, hogy pascal tudással el tudnál helyezkedni. Személy szerint Java fejlesztéssel foglalkozom, mellette privátban Javascript (nodejs) stacket használok. Azt gondolom, hogy a világ egyre inkább olyan irányba halad, hogy gyorsan, ezáltal olcsóbban lehessen egy alkalmazást elkészíteni. Éppen ezért python, javascript, ruby is érdekes lehet, ami szimpatikusabb számodra.

[ Szerkesztve ]


Perdedor
(tag)
Blog

Érdekes kérdés.
Én annyiból preferálom a Pascalt hogy a kezdők számára legkönnyebben érthető a szintaktikája mivel a legjobban hasonlít a beszélt nyelvekre. Az alapok megtanulására tökéletes. Szerintem a C elsőre túl "nyers", és lehet frusztrálni fog.
Azután a suliban már könnyebben fog menni a többi.
Legalábbis szerintem. Majd te eldöntöd melyik a legszimpatikusabb...

[ Szerkesztve ]


KozaKrisz
(csendes tag)
Blog

Java, esetleg C#, vagy ilyen sorrendben! :-) OOP alapjai!


Victoryus
(addikt)
Blog

Sethdobaloah
(senior tag)

ha már robotokkal akarsz később foglalkozni, érdemes lehet kicsit beleszagolni az arduino világába.
Leginkább C, de legalább meg lesz az a jó érzésed is, hogy a legelejétől kezdve kézben megfogható dolgok történnek a kódod miatt.
Ha meg belejössz, akkor mehetsz mélyebbre is, végül is az is csak a pic, ott az assembly is egyből.


JasL
(senior tag)
Blog

Én a helyedben C#-al kezdenék programozni, egyrészt sok dolgot át lehet ugorni vele, mint pl. memóriafoglalás, valamint C nyelvcsaládba tartozik, a 6. legnépszerűbb programozási nyelv a világon, és rengeteg dologra fejleszthetsz vele: desktop, mobil, tablet, IoT, robotok, drónok, stb. Rengeteg munkalehetőség is van, gyakorlatilag ez a nyelv a Microsoft által preferált "Windows nyelv".

Nagyon jó könyvet is tudok ajánlani hozzá: Reiter István . C# programozás lépésről lépésre

Szerintem ebből meg lehet tanulni, nekem is ebből sikerült.

Szerintem Java-n és C#-on kívül nem érdemes más generikus nyelve belevágni, specifikusnak az iOS nyelveket tudom ajánlani (Swift, Object C), web-re meg talán Ruby-t.

Pascal és társai felejtősek, egyrészt nem objektum orientáltak, másrészt a strukturális nyelvek kora 10-20 éve halott gazdasági igény szempontból.

Ja és C#-hoz jön az ingyenes Visual Studio 2015 Community Edition, a VS a világ legjobb IDE-je, ezt gondolom mindenki elismeri.

[ Szerkesztve ]


Stanlee
(őstag)
Blog

En is ezt javasolnam, tobb PLC-re programozo munkatarsam is ezeket tanulta elso korben, aztan a tobbi "nyelvet" mar nagyon konnyen el tudtak sajatitani. Ha robotikaval akarsz foglalkozni, akkor a vegen ugyis ertened kell majd tobb mindenhez is, ezert is erdemes az alap nyelvekkel foglalkoznod most.


jeti128
(csendes tag)
Blog

Hello ha a robotika irányában akarsz továbbtanulni akkor nem igazán jó a legtöbb pc nyelv.
Javaslom a Assembly-t elég nehéz nyelv de pl a legtöbb microchip :
Assembly
uC
Ubasick
ez a három fő nyelv. Fejlettbe rendszerekben szokták a Pythont használni.
Első körben tudom javasolni a web programozást a php elég hasonlóan működik az új generáció objektum orientált rendszerekhez. Jó alap.


ivana
(Ármester)
Blog

Manapság microcontrollert is C-ben szokás programozni. Vannak nagyon erős darabok is, én pl. Atmega32u4-et használok a billentyűzeteimhez.
Ha valaki C#-al vagy java-val kezd akkkor sose fog tudni C-ben programozni, vagyis sose fogja megérteni mi zajlik a háttérben.


tvse1995
(senior tag)
Blog

Ez a BME-s prog1 honlapja, szerintem elég jól el vannak rajta magyarázva az alapok. Ha mindent értesz ami itt van akkor az már elég jó kiindulásnak.

[ Szerkesztve ]


xTc
(aktív tag)

Kicsit foglalkoztam csak C-vel az egyetemen, mégse érzem kevesebbnek magam, illetve engem az nem érdekel, hogy az alkalmzás szerver hogyan kezeli a belső kis állapotát, memória területeit. Más kérdés, hogy a Garbage Collection ismerete Java vonalon példának okáért igazán hasznos és szükséges.

[ Szerkesztve ]


dekleraw
(újonc)
Blog

Ez nagyon jónak tűnik, nem úgy, mint a többi könyv, amit tegnap óta beszereztem. Úgy döntöttem, hogy a C nyelvvel kezdem a tanulást, ez van minden egyetemen alapként.

Egy problémám van.
Dev C++-t használok, és a Hello World! alapprogram sem akar működni nekem. Begépelem, bemásolom a mintának megfelelően, vagyis így:

#include <stdio.h>

int main(void) {
/* üdvözlet */
printf("Helló, világ!\n");

return 0;
}

és egy pillanatra felugrik egy ablak, de azonnal el is tűnik. A felirat persze benne van, de ennyi. Ennek nem kéne megmaradni a képernyőn?

[ Szerkesztve ]


ivana
(Ármester)
Blog

Használj VS-t úgy, hogy üres projektet csinálsz és ott csinálsz .c fájl. Akkor c fordítót használ. A dev C++, codeblocks stb. elég gagyi.


dekleraw
(újonc)
Blog

A VisualStudio-t tegnap próbáltam telepíteni, de nem sikerült. Egyik sem volt kompatibilis a 64 bites Win7-tel.

[ Szerkesztve ]


ivana
(Ármester)
Blog

Az elég furcsa Express verziót használj. És abból is a for desktopot.


dekleraw
(újonc)
Blog

Azt próbáltam tegnap is és most is, ez a kínja: [link]


ivana
(Ármester)
Blog

[link] Ezt használd ez eggyel régebbi verzió.


dekleraw
(újonc)
Blog

Ugyanaz a gond


ivana
(Ármester)
Blog

Furcsa ennek fel kellene mennie, SP1 fenn van?


dekleraw
(újonc)
Blog

Szerintem nincs, 2011 óta van fent ez a win, azóta nem volt hozzányúlva.


ivana
(Ármester)
Blog

Csúnya dolog a frissítéseket engedélyezni kell, ez lesz a baj szerintem, mert win7 sp1 kell hozzá.


tvse1995
(senior tag)
Blog

Ahhoz, hogy ne záródjon be a program miután kiírta a Hello worldöt oda kell írnod a végére, hogy getchar(); ezzel vár addig amíg nem ütsz entert.

Ha belegondolsz abba, hogy mit írtál le akkor logikus, hogy kilép hiszem te csak azt kódoltad le, hogy írjon ki valamit ezután pedig mint aki jól végezte dolgát kilép a programból mert nem kapott más utasítást. :)

Én ajánlom egyébként a codeblocksot, nekem nem volt vele problémám miután megszoktam. Azoknak akik VS-t használtak annál több...


sztanozs
(veterán)
Blog

Ne express-t, hanem Community Edition-t: [link] Az gyakorlatilag egy ingyenes Professional.


ivana
(Ármester)
Blog

A codeblocks szerintem rendes fejlesztésre teljesen alkalmatlan, bohóckodni lehet vele, de ha valami ne legyen instabil az az IDE. Én a netbeans C/C++ preferálom, de sajnos azt windowsra felrakni egy művészet. (Én csak linuxon szoktam programozni).


tvse1995
(senior tag)
Blog

Rendes fejlesztésről nem tudok nyilatkozni hiszem én is csak tanulom még de stabilitással nekem nem voltak problémáim. :)


BoB
(veterán)
Blog

Valóban egy kezdőnek fontos a professzionális IDE. :C

Egy notepad++ is tökéletes ide.


ivana
(Ármester)
Blog

Nem attól lesz valaki jó, hogy vim-ben tanul meg kódot írni és közvetlenül gcc-vel fordítja le. :)


BoB
(veterán)
Blog

:P


Mr.Csizmás
(félisten)
Blog

Top 10 Websites to Learn Coding (Interactively) Online

ebből a codecademy-t használom, a html-t egy hosszabb délután alatt meg lehet tanulni alap CSS-el :K


Dhampir
(félisten)

A professzionálosok már tudják, hogy milyen a nekik való "IDE". :D

üzenetek