üzenetek

hozzászólások


siposz
(aktív tag)

Az üveg amorf anyag, folyik. Nagyon, nagyon lassan, de folyik. Szóval közel se örökké.


megasys
(újonc)

Az egy elterjedt makacs tévhit, hogy az üveg nagyon lassan ugyan, de folyik.
Egyáltalán nem folyik.
A téves elképzelés régi templomok ólomüveg ablakaiból indult ki, amikben az üvegek alul vastagabbak, mert az évszázadok alatt "megfolytak". Valójában nem folytak meg, eredetileg is ilyenre készítették őket.


Borisz76
(veterán)
Blog

Ott voltál mikor készítették ? ;]


megasys
(újonc)

Természetesen. Akkor még fiatalabb voltam.
Akit bővebben érdekel a téma: https://www.cmog.org/article/does-glass-flow


GIJoe
(addikt)

M-Disc is ilyesmit ígér, de mégsem terjedt el annyira...


nullpoint
(senior tag)

Régóta keresem én is ezeket normális minőségben, főleg az űrdinkákat.

Youtubeon találtam csak pár részt.


Tetsuo
(aktív tag)

"A Project Silica elképesztően strapabíró, ellenáll a forró vízben való főzésnek, a sütőben történő sütésnek, a mikrohullámoknak, a különböző környezeti tényezőknek, például a mágneseknek, vagyis lényegében mindennek, ami reális körülmények között sérülést okozhatna a egy mai hordozható adattárolón."
Kalapács?


megasys
(újonc)

Emlékszem azokra az időkre, amikor egy írható CD-re ráfért az egész HDD-m. Azt akkor jól lehetett archiválásra használni, annak ellenére, hogy sok CD csak három-négy évig maradt olvasható. Erre a 75 GB-s üveglapra még a telefonomon lévő fényképek/videók sem férnének rá, így nagyon beszűkül a felhasználási lehetőségek köre.


Tetsuo
(aktív tag)

Gondolom kazettában lesz. Ha nem tűnik el, akkor lesz majd olyan is, ahol több üveg van egymás mellett adott kazettában, és a kívánt lemez csúszik át a lejátszóba a csatlakozón (slot) keresztül. Esetleg a sok üveget egyszerre olvassa a gép úgy, hogy közéjük vékony drótokon lesznek tükrök elhelyezve, a lézer pedig oldalról világít be.
A lényeg, hogy ember (és por) ne érjen az üveghez. Gépen kívül egy erős műanyag, ütéscsillapító kazettában lesz - legalábbis ez a logikus.


Tetsuo
(aktív tag)

Nem lehet abban bízni. Ezek a becslések sokszor mellé mennek.
Már a cikk is az AI hibajavításáról ír... az vicces lesz.


Tunyu
(újonc)

Néhány éve ezzel a technológiával már előrukkolt a Southamptoni Egyetem , ők egy 200 forintos érme méretű üveglapra adtak meg 360TB adattárolási képességet, amin az adatokat 5D technológiával tárolják akár 190 C° 13.8 milliárd évig.De ott leírták hogy a drága lézerek miatt, nem lesz mindenki számára elérhető.Mivel a blu-ray 25 illetve 50 GB megírásai 8-15 percet vesz igénybe, feltételezem hogy ez sem lesz gyorsabb.

[ Szerkesztve ]


siposz
(aktív tag)

Nah akkor ma is tanultam valamit, köszi. Pedig konkrétan a középiskolai fizika tanárom állította még régen. Meg ugye van a lassan csöpögő bitumenes kísérlet, annak fényében tök hihetőnek tűnt.


SunMount3r
(nagyúr)
Blog

Ez a jelenlegi max tárkapacitás még otthoni archiválásra is kevés és ugye csak 1x írható. Az UHD BD max 100GB-ját sem éri el, meg ugye sokkal drágább is, így a konzumer felhasználás kizárt. Tényleg csak nagyon speciális területekre tudom elképzelni, kb. mint anno a kőtáblákat. :D


-Skylake-
(addikt)

Ha jól emlékszem volt valami next gen kőtáblás megoldás is az elmúlt 1-2-3 évben. Kerámia táblákra írtak fel adatot , az is nagyjából örök élet +1 nap. Érdekel hova fognak kifutni ezek a dolgok , valóban szükség lenne ilyen megoldásokra szerintem (persze nem home/soho piacon).


Trailblazer
(addikt)

Fentebb már írtam egy lehetséges felhasználást: zeneipar.


GoldhandRent
(őstag)
Blog

az szerintem a por és a karcok miatt lehetséges. meg ha mondjuk zsíros (vagy száraz) kézzel megfogod az olvasó felületet :F


joghurt
(addikt)
Blog

A fő probléma úgyis az olvasó hardver meg(nem)léte lesz x év múlva. Manapság már egy CD olvasása sem triviális, mert optikai meghajtó nélkül jön a gép. Floppyhoz már bontóban kell meghajtót keresni. ZX Spectrum kazettához magnó még csak akad elfekvőben, de a rajta levő adatok/programok PC-n túrható bináris file-lá alakítása már szakértelmet igényel. Egy kis példányszámú, professzionális szalagos tár már kezd a reménytelen kategóriába futni.

Emlékezzünk vissza, az állambiztonsági kartonok elektronikus szalagjaihoz is alig tudtak hardvert találni (és még onnan is kalandozva kellett beolvasni, nem simán LOAD "*",8,1), pedig ahhoz azért akadt erőforrás, és 50 éven belüli időtávról beszélünk.


tibaimp
(nagyúr)

Pedig régebben olvastam olyan fejlesztésről, ami valami műanyag darabra, akkora mint egy bankkártya csak kicsit vastagabb, tárolta az adatokat 3D-sen! Akkoriban a CD/DVD végül legyőzte, pedig igen csak ígéretes fejlesztés lett volna, és sokkal több adat tárolására volt alkalmas!


BBorg
(tag)

Korábban már már olvastam ilyesmiről:
https://en.wikipedia.org/wiki/5D_optical_data_storage
https://hu.wikipedia.org/wiki/5D-s_adatt%C3%A1rol%C3%A1s

A strapabíró médiával az a probléma mint a kőtáblával: energiaigényes az írása. Én nem tudom elképzelni, hogy végfelhasználói piacon 1-3kW-os 100MB/s (vagy 100-300 W-os 10MB/sec) sebességű adattárolót használjunk.
Az olvasása lehet, hogy nem annyira energiaigényes, így az írás talán szolgáltatásként elképzelhető, hogy életképes lesz, ha az archívumot otthon olvashatom.


#95904256
(veterán)
Blog

Ez a hibajavítás nem az a hibajavítás. :)

Amiről a cikkben szó van, az "csak annyit" jelent, hogy az optikai olvasó fej fókuszpontja öregedő média deformálódásától függően is változik. Ezt a deformálódást hívják itt hibának, nem az adatvesztést.

Amire te gondolsz az az elveszett bitek pótlása valamiféle redundáns módszer alapján.

üzenetek