üzenetek

hozzászólások


Fecogame
(veterán)
Blog

Hasznos teszt. Az eredmény várható volt, de hogy ekkora a különbség, az durva :)


mikej95
(aktív tag)

Jó teszt, anno amikor vettem egy IGP-s multimédiára/netezésre szánt gépet kipróbáltam 2 fajta felállást(single chanel 4 GB 1600 Mhz és dual chanel 8 GB 1333 Mhz) ránézésre 30-40%-ot saccoltam, de a 8 GB ment a játékra szánt gépbe, annak jobban kell. Most így számokban elég durva látni ezt.


tibi683
(tag)

Érdekes teszt és hasznos is! Én mostt akarok váltani Amd apus konfigra éppen azon agyalok, hogy melyk lenne a jobb választás memória terén 2x2gb 1333 vagy 1db 4gb 1600 as modul ?


Shing
(őstag)

Pont a napokban kerestem ilyen tesztet. Haver gépébe csak 1db 4Gb-os RAM lett véve bővítés miatt, de úgy látszik többet dob a teljesítményen a dual channel mint gondoltam...
Köszi a tesztet. :R

[ Szerkesztve ]


dragon1993
(őstag)

Érdekes teszt.

Egy 1600Mhz vs 1333Mhz teszt kéne már csak :D


Shagar
(csendes tag)

Ez eléggé érdekes teszt lett bár néhány teszt szerintem kimaradt pld. hogy két single chanel vagy egy kitt illetve hogy az alaplapon érdemes e egy csatornába rakni vagy mehet e két külön csatornába a ram pld.: A1- B1. De a teszt eléggé szép eredményeket hozott az APU nál!


Raucher
(tag)
Blog

Ez egy érdekes teszt, csak nem teljesen korrekt.

Az Intel esetében csak a processzor sebességére gyakorolt hatását méred.
Az AMD esetében figyelembe veszed a DC okozta grafikus megjelenítési gyorsulást is.
Ez esetben nagyon célszerű lenne egy teszt, az Intel esetében használt VGA kártyával, hogy kiderüljön valami a DC, IGP nélküli hatásáról is.


04ahgy
(nagyúr)
Blog

Az intel GPU használhatatlan, arra már korábbi cikkben kitért, nem lett volna értelme méricskélni.

(#6) Shagar: ha dual channelt akarsz, az meghatározza, hova tedd a RAM-ot. Ha A1-A2-be teszed, az single channel, és két modullal is ugyanúgy single, mint egy modullal.

(#3) tibi683: 2*2400Mhz, CL9!

HGyu


korcsi
(veterán)

Gratulálok a cikkhez, az eredmények magukért beszélnek.


Raucher
(tag)
Blog

Nem is az Intel CPU grafikai teljesítményének változása érdekes.

Inkább az, hogy az APU/CPU önmagában mennyit nyer a DC létéből.
Aki picit komolyabban játszik PC-n, az nem AMD APU grafikával fogja tolni. Neki mennyit jelent a DC hiánya vagy megléte?


04ahgy
(nagyúr)
Blog

Értelek, csak a bökkenő az, hogy tesztelte intellel is, diszkrét VGA-val. Harmadik oldal...

HGyu


Shing
(őstag)

Szerintem 1db 4GB-os 1600Mhz-es modul jó. Később pedig bővíted ugyan ennyivel amikor félretudsz rá tenni zsét. Addig pedig kihúzod régebbi játékokkal. :DDD


frescho
(addikt)
Blog

A kerdes azt hiszem az, hogy az AMD CPU reszlege mennyit nyer a DC-bol. A nyereseg a Pentiumehoz hasonlo. Par tucat meres utan 5% alatt jott ki nekem is az atlag. Ha az eddigi mereseimet (pl.: [link] [link]) kellene osszegezni:

- Eros IGP-hez (elsosorban AMD IGP-k) kell a DC es a minimum 1600-as, de inkabb 1866-os memoria
- Az IGP jobban igenyli a gyors memoriat, mint az lacsony kesleltetest. CPU-nal ez pont forditva van, de ez utobbi csak par %-ot tud profitalni.
- Az also kategoriaban L3 cache nelkuli procik 1-2%-al erzekenyebbek, mint az L3 cache-el megaldott procik.
- Az Intel IGP-k valamivel erzeketlenebbek a dual chanel megletere, de ez annak koszonheto, hogy sokkal gyengebbek.
- A tobb magos (Intel 4 mag, AMD 4 modul) procik is jobban szeretik a DC memoriat, fokent ha mem intenziv (pl. winrar) programok alatt.
- Ha mar ez a par % hianyzik az ember boldogsagahoz, akkor fanatikus megszalott :)

gbors: Tetszenek a tesztjeid :)

[ Szerkesztve ]


#00137984
(őstag)
Blog

A tesztben a Dual Channel üzemmódban 2x több modult használtál mérés közben mint Single-ben, de a Single Channel is maradhatott volna azonos mennyiségen. Azonos mennyiség mellett (2. GB vagy 4. GB) állíthatsz a BIOS-ban Unganged-re, de szerintem csak 1. vagy 3. modul használata esetén nem müködik. Nekem helyenként a 4GB Dual-ban gyorsabb volt mint a 8GB (AIDA64), viszont adatmozgatás közben gyorsabban áthelyeződik egy 5-10GB-os ISO fájl. Játékok közben nem volt negativ hatása a 4GB-os modulpárnak. Időzítés CL8 vagy CL9 között nem mértem nagy különbséget, de egy Phenom II (NB órajel 2200 MHz) mellé is kell 1600 MHz-es órajel, mert most már kevés 1333 MHz-en azonos időzitések mellett.

[ Szerkesztve ]


vhw
(addikt)

Informatív teszt, bár csak megerősített, abban amit már régebbi ddr2-es tesztekben is láttam; diszkrét vga mellett jó-jó, van némi különbség, de hogy megéri-e, vagy érdemes kifejezetten dual channel-re hajtani... persze ha van rá keret akkor nem számít. :)

(csak egy jóindulatú megjegyzés/kritika; a diagramoknál szerencsésebb lett volna mondjuk oszlop diagramot használni - egymástól teljesen független értékeket ábrázolunk, nincs értelme összekötni őket)


Lewzke
(őstag)

az IGP-nél eléggé számít, csak én nem játszok a notebookom-on, inkább használok egy modult és így hosszabb ideig tudok akkuról netezni. 1.35V-os noti modulok sajnos még ritkák.


mghltm
(addikt)
Blog

a sima ddr3 so-dimm 1.5-on megy, a ddr3l 1.35-on, velemenyem szerint par tized watt lehet kozottuk az elteres, nehez lenne kimutatni a gyakorlati kulonbseget a ketto kozott

[ Szerkesztve ]


Raucher
(tag)
Blog

És az AMD diszkrét VGA-val melyik oldalon van?


bitblueduck
(senior tag)
Blog

ha 2x2GB 1333 szóba jöhet, akkor szerintem 2x2GB 1600 is, mert átlagosan 0 ft a különbség köztük (van, ahol olcsóbb az 1600-as).
mondják, hogy APU a jövő meg ilyenek, de még sehol nem láttam, hogy megoldanák a sávszélesség problémáját. Egy HD6670-nek bizony jól jön a GDDR5 sávszélessége, az viszont GB/s-ben még a LGA2011-es quad channel gépek számára is messze van.
amúgy ddr3 árak hova a fenébe nőnek? már lassan 3x annyiba kerülnek, mint 1 éve.


TeeBee73
(addikt)

Köszönjük az új tesztet! :R

(#5): Dragon1993: Nálam a 3870K az 1600CL10 vs. 1866CL9 MHz között is megérezte a különbséget. (Mondjuk, a pénztárcám is.)


rudi
(nagyúr)
Blog

A legpompásabb az, amikor a notebookok IGP-je mellé beteszik az egy memóriamodult, és máris el lehet búcsúzni a gamer teljesítmény közel felétől. Ezt a tökönlövést évek óta csinálja kb. minden laptop márka.

[ Szerkesztve ]


rudi
(nagyúr)
Blog

Nálam 20-40%-ot veszített a HD 4000 a második memóriacsatorna nélkül, és a részleges Haswell eredményeim alapján ott még nagyobb a veszteség. Azért ez nem apróság, főleg, ha az éppen nem játszható 20-24 fps-ből lesz még elvilelhető 25-30.

[ Szerkesztve ]


tibi683
(tag)

Köszönöm mindenkinek a válaszokat :R


gbors
(nagyúr)
Blog

@all: köszi :R

(#3) tibi683: hát úgy fest, hogy a 2x2 :)

(#5) dragon1993: anandéknál nézz körül, Ian nemrég csinált egy elég alapos memóriatesztet.

(#6) Shagar: két egyenlő specifikációjú szimpla modul és egy kit között nincs különbség, egyedül annyi lehet a gond, hogy 2 szimpla modul nem garantált, hogy elindul. ha az alaplapon egy csatornába rakod a két modult, akkor nincs dual channel.

(#7) Raucher: khmmmm. láthatóan nem vagy teljesen otthon a témában, de azért beköpöd, hogy nem korrekt a teszt. bölcs dolog ez? :) az érdemi választ ld. frescho-nál.

(#13) frescho: az érzés kölcsönös :D

(#14) Zsébernardo: őszintén szólva nem teljesen értem.

(#15) vhw: kísérleteztem már sokféle diagrammal, általában bart használok, de az összegzésre nem igazán jó (meg az oszlop sem). az korrekt észrevétel, hogy függetlenek az összekötött pontok, viszont így a két "görbe" közötti terület elég jó vizuális indikáció a teljes különbség mértékére.


stewe2
(aktív tag)
Blog

Köszönöm ezt a rendkívül hasznos elemzést :R Éppen vásárolnék ramokat, most már könnyebb helyzetben vagyok. Többnyire azt olvasom, hogy csak a méret számít, semmi más. Így azért kicsit árnyaltabb a kép.


Hgovi
(aktív tag)

Köszi a Tesztet,minden homályos foltra választ kaptam.


kymera
(senior tag)

Raucher
Inkább az, hogy az APU/CPU önmagában mennyit nyer a DC létéből.
Aki picit komolyabban játszik PC-n, az nem AMD APU grafikával fogja tolni. Neki mennyit jelent a DC hiánya vagy megléte?

Ennek ellent kell mondanom . A fiamnak egy 6800K-s konfigot raktam össze (APU-val tolja) 4x4 Gb 2400 Mhz CL9-es Corsair RAM-al.
Hát mit ne mondjak - egyáltalán nem hiányzik a gépből a VGA :)
Igaz , van benne egy kis tuning is (4,6 Ghz CPU , 1 Ghz IGP) de brutálisan jó eredményeket produkál a gép :K

gbors - köszönjük a tesztet.

[ Szerkesztve ]


zzolika
(aktív tag)

Alapos teszt, jól érthető cikk. A grafikonok is jók lettek, tényleg jobban mutatja így a különbséget mint egy oszlopdiagram.
De szerintem akkor lenne teljesen korrekt, ha a memória mennyisége is megegyezne a single/dual méréseknél. 1x4 és 2x2, illetve 1x8 és 2x4 GB.


satz18
(őstag)
Blog

nagyon érdekes cikk, az eredmény nem meglepő, de nekem az a véleményem, hogy asztali gépbe játékra kell a dGPU. Még normál méretű laptop esetében is tartom a dolgot. Személy szerint a játék +IPG kombót csak az ultrabookok és tabletek esetén tartom reálisnak. Na ott nagyon kell a dual chanel.


frescho
(addikt)
Blog

A 80-100%-hoz kepest a 20-40% sokkal kevesebb. Ezert irtam, hogy erzeketlenebb, nem azt, hogy erzeketlen. Ahogy erosebbek lesznek az Intel IGP-k ugy nalluk is egyre nagyobb lesz a memoria limit. Kerdes, hogy eDRAM-al ezt mennyire lehet kitolni. Az is erdekes lesz, hogy az AMD mit tud ezzel kezdeni. Voltak pletykak DRR5-os egybe alaplapokrol...


Dany007
(veterán)
Blog

Hát a fene tudja. Azért a végkövetkeztetésen nem vagyok meglepődve. :)
Már kitudja mióta, ddr 400-as ramokat is dual-ban hajtottam anno. Teljesen alap, hogy nagyobb sebességre tesz szert az ember ezáltal. Ami kb minden tekintetben érezhet, elvégre a RAM-ot minden program használja. Így ha annak sebessége nő az csak jó.
Így voltam a 400-as ramokkal, majd a 800-asokkal is és végül ugyan ezen APU-val most az 1866-os ramokkal is, szigorúan dualban.

Ahogy az említve volt árban jóformán nincs különbség. Az alaplapokon mindig van legalább 2 slot... Innentől kezdve már csak arra kell figyelni hogy a jó slotba tegye az ember a ramot és kész. Egyszerűen nincs értelme nem dualban kittet használni.

Mindenesetre kimerítő, kellően részletes teszt volt! :) :R (esetleg jöhetne dual vs tri chanel teszt is(?) manapság hallottam quad chanelről is...)

@frescho:
"Voltak pletykak DRR5-os egybe alaplapokrol..."

Az már nem csak pletyka volt, nem? Jómúltkor azt olvastam, hogy Kaverihez lehet majd kapni 8-16GB-os rammal ellátott alaplapot DDR5-öst. Azt hittem ez már kész tény, de lehet tévedek.

[ Szerkesztve ]


tDr1v3r
(veterán)
Blog

Én ennek csak örülni tudok, legalább egyszerűbb bővíteni. :D


Tidus
(addikt)
Blog

Jó lett a cikk, köszönjük.
A dual chanel előnyével tisztában voltam eddig is, csak a részletekkel nem.
Így már teljes a kép.


Zso2
(őstag)

Végül is 4gb single vs 4gb dual,vagy 2gb single vs 4gb dual összehasonlítás volt?


gbors
(nagyúr)
Blog

még 1x thanks! :R

(#28) zzolika: elméletben igazad van, viszont miután mindegyik játék 32 bites, és a tesztek mellett értelemszerűen nem fut semmi, zéró jelentősége van a memória méretének 4GB felett. ezt vesd össze azzal, hogy a RAM-ok után szaladgálni kb. annyi idő lett volna, mint a cikket megírni :)

(#31) Dany007: na ja - csak a tri-channelhez és a quad-channelhez kicsit drága az equipment :)

(#34) Zso2: egyik sem. check page 1.


#65675776
(titán)

Kb erről beszélek évek óta...

Csak sajnos már most is látszik a topicban, hogy a többség nem tudja még ezt sem értelmezni.

[ Szerkesztve ]


flash-
(veterán)
Blog

Azt hiszem sokan eléggé félreértettétek a cikket.
itt nem arról van szó hogy a Dual chanel jobb lenne általánosságban hanem arról hogy igp használata esetén jobb minden más egyéb dologban nincs releváns különbség csak kb 10%

ajánlom figyelmetekbe az alábbi tesztet is

[link]

[ Szerkesztve ]


04ahgy
(nagyúr)
Blog

Én tudom. Épp azért nincs értelme a tri és quad channel teszteknek sem, mert azt hoznák ki, hogy átlagos felhasználás mellett nincs gyorsulás, max. SuperPi alatt...

HGyu


Joci10
(őstag)

Azért egy több, mint 4 éves tesztre alapozni egy mai hardverekre vonatkozó állítást nem biztos, hogy jó dolog (pláne, hogy a tesztben 1 kivételével csak és kizárólag szintetikus tesztprogik eredményei vannak feltüntetve). Persze, attól még lehet, hogy a teszt még mai is megállná a helyét (és hasonló eredményeket adna); de ez nem biztos.
(Itt jegyzem meg, hogy az általad említett 10% különbség már bőven releváns - pláne az árakat figyelembe véve.)


#00137984
(őstag)
Blog

A teszt részben fedi a valóságot, csak kiegészitésre szorult. 2x2GB Ganged-ban (64bit) veszem 100%-nak, akkor Ungangedben (128bit) gyorsul néhány %-ot. DDR3 sávszélessége nem duplázodik meg a váltástól, csak a memóriavezérlő egy órajelciklusban továbbitott adatmennyisége javul. AMD K10 alapú Phenom II az L3 cache miatt is érzékeny a RAM-ok sebességére. Feszesebb időzitéssel vagy magasabb órajelekkel kiaknázható a 12-16 GB/s sávszélessége. Nálam Dual Unganged-ban 1600 MHz, CL8 nem sok teljesitményt hagy benne a rendszerben.

[ Szerkesztve ]


aAron_
(őstag)

meglepődtem, hogy dVGA esetén is ekkora a különbség, én hibahatáron belülire számítottam, remek teszt :R


#00137984
(őstag)
Blog

Azért egy Sandy Bridge-E Quad Channel megint egy másik történet. Ott magasabb sávszélességet értek el. Egy i7 4820K-t Quad-ban használva jobb eredmény érhető el mint alap esetben. A magok igy saját RAM modulokkal is gazdálkodhatnak. Egy erős VGA-t jobban kihajtanak, amig AMD oldalon nagyon sok fps-t veszitenek (persze más okot is megnevezhetnénk). Nem kötekedésnek szántam, nálam is AMD van. :B

[ Szerkesztve ]


Szatyor95
(aktív tag)
Blog

Remélem más még nem szólt, nem tudtam végigolvasni a kommenteket időhiány okán.
De az az Intel CPU a belépőszintű táblázatnál kicsit alacsony órajelen jár, nem? :DDD


zozo1414
(csendes tag)
Blog

dual channelben kétszer annyi memória van, mint single channelben
akkor lenne az érdekes, ha ugyanannyi memória lenne single-ben és dual-ban
így arra is rá lehet fogni az eredményeket, hogy kétszer annyi memória van


bitblueduck
(senior tag)
Blog

ez gondolom komoly, mert viccnek azért durva. Egyik esetben sem volt 4GB-nál kevesebb RAM, és egyik játéknak sem kell 4GB-nál több az ajánlott rendszerkövetelmények szerint sem (nem is tudom mennyi 64 bites van, ami tudna egyáltalán valamit kezdeni 2-3GB-nál többel).
Meglepne, ha 1-nél több játék mérési hibánál nagyobb eltérést mutatna 8+ GB-al. 1 mindig van, ami rendetlenkedik, biztos most is lenne :D


frescho
(addikt)
Blog

Ne haragudj, de amit leirsz nem korrekt.

A ganged es unganged mod is 128 bites. A kulonbseg csak annyi, hogy egy 128 bites, vagy ket kulonallo 64 bites modon kezeli a memoriakezelo a modulokat. Az utobbinak tenyleg van elonye akkor, amikor tobb szalon fut a program es nem szekvencialisan kell elerni a memoriat.

A Sandy-E-nel nem gazdalkodnak a magok sajat memoria modullal. A magok soha nem fernek hozza direktben fernek hozza a memoriahoz, van kozottuk meg par dolog (cache, IMC)


04ahgy
(nagyúr)
Blog

Pontosan. Ráadásul az L3 az megosztott, mindegyik mag egyszerre fér hozzá. Ergo egy memóriamodullal, single channelben is minden mag a "sajátjának érezheti" azt a szegény modult...

HGyu


apatyas
(Korrektor)
Blog

A tesztet olvasva nekem is ez jutott eszembe, kíváncsi lettem volna a ganged-unganged módok közti teljesítménykülönbségre, masszívan többszálas alkalmazások mellett. igaz, ez manapság még kevésbé jelent játékokat.
Igaz az az érzésem, hogy azért mégse megváltás a 2*64 bites elérési mód ilyen esetben, azért mert a RAM-oknál nincs olyan csíkozás mint az egyik raid módban a merevlemezekre?


Plazmacucci
(félisten)
Blog

Nekem konklúzióként az jött le, hogy most kva drága a memória :DDD


konyi79
(addikt)

Köszi a cikket remek!
Jó lenne látni azt is, ha nem igp-hez kell a memória, hanem valami nagy méretű fájlokkal dolgozó processzor igényes alkalmazás mit profitál a dual/quad-chanelből.
Erről tud valaki tesztet?

[ Szerkesztve ]

üzenetek