üzenetek

hozzászólások


Honkydoo
(őstag)
Blog

Wow, ez tök jó! :C
Minden elismerésem, szép munka! :R


KGellért
(Műholdas)
Blog

Örülök, hogy tetszik. Remélem a szakvizsgán is ennyire fogják értékelni a tanárok. :)


peter9228
(aktív tag)
Blog

Gratulálok! Nekem is van egy hasonló projektem:

A különbség tán csak annyi így a cikket gyorsan átfutva, hogy az enyém agya egy Raspberry Pi, és nem vettem neki külön vázat, egy itthon talált RC autót alakítottam át. Én is idén érettségizek, a BME-VIK van tervben. Csak sajnos az iskolámban az informatika óra office-ból áll, úgyhogy itthon, egyedül kellett összeszednem az ismereteket hozzá :)

[ Szerkesztve ]


KGellért
(Műholdas)
Blog

Én is gondolkozom egy Raspberry PI beszerzésén a a nyári vakációra, hogy legyen amivel szórakozni. :) Csak előbb legyen meg az érettségi és a felvételi. Amúgy a legtöbb osztályban nálunk is csak Office-ról szól az informatika, de én már nyolcadik osztály végén biztos voltam benne, hogy valami ilyesmit akarok, ezért intenzív infomratikát választottam. :D Sok sikert kívánok neked is. :)


gzbotii
(veterán)
Blog

Grat a cikkhez. Erdekes olvasmany
Amugy en is Kolozsvaron jarok egyetemre.

Amugy, milyen rangod van neked? Eddig ilyet meg nem lattam :F

[ Szerkesztve ]


fi:zi'k
(nagyúr)
Blog

A Cansats cikkei miatt kapta.


Keem1
(addikt)

Gratulálok, tényleg fantasztikus a kreálmányod, minden elismerésem :K
És mit tervezel a továbbfejlesztésben? Mondjuk önálló vezérlés úgy, hogy ne menjen neki tereptárgyaknak (infra, proximity szenzorok)? ;)


sarkanyolo2
(őstag)

Nagyon komoly. Gratula hozzá! És még csak most jön az egyetem... :R


bambano
(titán)
Blog

cuki :))


macilaci78
(nagyúr)

Az egyetemen a tárgyi tudás csak ragadni fog rá, amit mindenképp összeszedne idővel. A szemlélet lesz az, ami sokat fog jelenteni...


olbaidhun
(őstag)
Blog

Tetszett a cikk, köszönet a megosztásért. Így tovább!


KGellért
(Műholdas)
Blog

Köszönöm a gratulációkat. A következő dolog valóban egy akadály kerülő robot lesz. Az egésznek az elejére felszerelés egy szervót, arra még egy ultrahangos távolságmérőt. A robot majd szépen fog jobbra és balra nézelődni és kiválasztja majd a legtisztább utat.


sarkanyolo2
(őstag)

Van benne valami! :K

[ Szerkesztve ]


intelMMX
(senior tag)

Jó kis olvasmány :DDD
Már csak burkolat kell rá :U
Nekem a szoftveres/elektros rész az magas volt. A mechanikus részét viszont értettem. :DDD


szab.tam
(nagyúr)
Blog

szép.
a bme-n, a bátyám (és kollégái) szárnyai alatt lenne a helyed.
(mogi)

:))

***

(idővel ott már valszeg a robot magától követné a szigszalagot.) :)

***
***

elolvastam újból.
valamit nem értek.
biztos felszínes vagyok.

az utolsó videón te irányítod, vagy a robot a kapott, érzékelt paraméterekből saját magát?
(értelem szerűen a külső, pc-s számítások alapján.)

[ Szerkesztve ]


szab.tam
(nagyúr)
Blog

" Nyomom a nyilakat és megy a tank, ennyi"
itt értettem csak meg.
tehát te vezérled.
a következő feladat, hogy magát vezérelje. :)
aztán pedig az, hogy ha letért a pályáról egy nyomszakadás vagy akadály miatt, visszataláljon az útra.

egyébként nem értek hozzá, csak úgy mondom.

**

de nagyon jó, és hajrá!


kovgab
(aktív tag)

jó ...
:C


#30550784
(csendes tag)

Jó kis cikk lett.gratulálok és persze a robot maga is jó


Dark Archon
(addikt)
Blog

Ez még főiskolai / egyetemi diplomamunkának is megállná a helyét, szép munka :) Néztem is nagyon a cikk elején, hogy "csak" szakvizsga... gondolom technikusi.


atee_13
(őstag)

Nagyon jó kis cikk, nekem is felkeltette a kíváncsiságom. Mennyiből jön ki egy ilyen "móka" ha megpróbálnám én is összehozni viszont semmim nincs hozzá mindent vennem kell?


KGellért
(Műholdas)
Blog

Sajnos nem tudom, hogy milyen a technikusi szakvizsga, tehát arról nem nyilatkozhatom. Én "elméleti líceumba" járok, szörnyen hangzik, de nálunk így hívják azokat az iskolákat, amelyek nem szakiskolák. Lehet, hogy van erre valami normális magyar kifejezés, csak nem ismerem. A tananyagunk teljesen elméletből áll, van mindenféle tantárgy: magyar, intenzív matek (algebra és analízis), román, angol, német, fizika, és még pár heti egyórás tantárgy: biológia, földrajz, filozófia, kémia. A szakvizsgát informatikából rakom le, igazából csak a programozás részét fogják értékelni, mert a hardverhez a tanárok sem értenek túlságosan... Erre a vizsgára senki sem készül ennyire komoly dologgal, mint én, legtöbben elintézik az egészet, egy "Kedvenc filmeim listája" vagy hasonló weboldal megírásával.

@ szab.tam: A vonalkövetős videóban a robot teljesen automata. Ha megfigyeled van az elején két kis csáp, azokon vannak a fényvisszaverődést érzékelő szenzorok, amik látják a vonalat. A számításokat is önmaga végzi, van saját mikrokontrollere (Arduino Leonardo, az első videóból).

[ Szerkesztve ]


KGellért
(Műholdas)
Blog

Az első beruházás elég nagy, utána a különböző szenzorok már olcsóak. Az árak hozzávetőlegesek:

Arduino Uno(az agy) - 9000 Ft
Tamiya dolgok összesen - 11000 Ft
Akkumulátor - 8000 Ft (ez nagyon változó, mert tőled függ)
L298N Motorvezérlő - eBayről: 5 USD - 1100 Ft
HC-06 Bluetooth modul - eBayről: 10 USD - 2200 Ft


KGellért
(Műholdas)
Blog

Na megint kicsúsztam a szerekesztési időből, elnézést. Frissítettem a cikk első oldalát, hogy érthetőbb legyen:

FRISSÍTÉS: A cikkből lehet, hogy nem derül ki pontosan, úgyhogy leírom: A robotot én vezérelem a videóban a számítógépes program segítségével, a billentyűzeten a nyilakat nyomigálva, mint pl. autós játékokban. A program csak kijelzi kéken, hogy én épp melyik nyilat nyomom.


atee_13
(őstag)

Köszi az infókat.


hcl
(félisten)
Blog

Ügyes :) Gondoltam hogy Arduino lesz :)


Lewzke
(őstag)

én is tervezek valami robot irányítást jövendőbeli mesteri dolgozatomhoz. a tervem az , hogy az irányítást egy raspberry pi vagy hasonló kütyün linux alatt futtatnám. Az elképzelés python-ban lenne megvalósítva, ennek a mesterséges intelligencia könyvtárait felhasználva + valami képfeldolgozást. Nyáron ki kell találjak valami konkrét feladatot is. Mennyire alkalmas a python erre?


hcl
(félisten)
Blog

Konkrét feladatnak alkalmas könyvtári robot, aknamentesítő, tűzoltósági felderítő, stb :) Akár éttermi szósz/sörkihordó robot is, ha esetleg valahol ilyesmit akarnak szórakoztató cuccnak :)


hcl
(félisten)
Blog

Arduinot megépíted 1500-ból ;) Majd írok cikket, csak abban akarok pár megépített cuccot is mutatni. És az lassan megy.
Nekem inkább a szenzorok drágák, mert az Arduino fejlesztőeszköz megvolt egyszerűen, de egy szervó attól még egy ezres :S

[ Szerkesztve ]


KGellért
(Műholdas)
Blog

Igen, de ha boltban veszed az Arduino-t, akkor messze az lesz a legdrágább, én erre gondoltam. Ha eBay-en veszel Arduino másolatot, az sem több 2000-2500 Ft-nál. :)


hcl
(félisten)
Blog

Na jó, de mi az az Arduino? Kb. az Atmegaxx8, kvarc, 2db 22pf-es kondi, egy ellenállás a reset lábra. Ezen kívül mpár cuccot köréraksz - $2 az USB-TTL átalakító, 700Ft Ebayről az Atmega, a többi filléres cucc. Na jó, az 5V-os stabi akár 150Ft is lehet.
Én magamnak építettem fejlesztőeszközt, nem is egyet :) Az ATmega-n meg az USB-TTL átalakítón kívül minden volt (bár USB-TTL is volt, egy Samsung usb-soros kábelből készült az első verzsön, reset is van rajta).

Én is dobtam egy hátast a gyári Arduino árától, de hát opensource cucc... Igaz, a saját fejlesztőeszközöm nem lábkompatibilis az Arduinoval, de a shieldeket ugyanúgy rá lehet drótozni (meg aztán a shieldek is rohadt drágák, de azokat is meg tudom építeni ;) )

[ Szerkesztve ]


KGellért
(Műholdas)
Blog

A hangsúly azon van, hogy Te meg tudod építeni. Ugyanez nem mondható el arról a sok ezer emberről aki Arduino-kat használ és robotokat épít szerte a világon. Aki ért hozzá az mindig olcsóbban megússza, ezt tudjuk. :) Minden estre, azzal egyetértek, hogy drága dolog a hivatalos Arduino.


hcl
(félisten)
Blog

Hát azért aki egy robotot össze tud rakni, meg uC-t programozni, annak csak nem kéne nagy feladatnak lennie, hogy tudjon forrasztani... Esetleg nyákot maratni...

Mondjuk amikor egy kész eszközbe egy szép ék, gyári Arduino van beépítve az azért eléggé :F

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

amióta ennyivel kisebbek lettek az alkatrészek, jött az smd, azóta egyre nehezebb forrasztani.


hcl
(félisten)
Blog

Hát, nem lehetetlen, de egy Arduinohoz nem is kell :)
Nálam a kulturált változat igy néz ki :

Nincs benne SMD.

A kevésbé kulturált jokernyákra épült :D Az volt az első, gondoltam addig nem maratok, amíg nem tudom, milyen. Összedrótoztam, csók.

Általában a fejlesztőn összedrótozom az áramkört, ha működök, akkor tervezek nyákot, kimaratom, és összerakom. A kész cuccra is rá szokott kerülni az RX-TX-reset kivezetés, hogy bele lehessen nyúlni a programba.

[ Szerkesztve ]


peter9228
(aktív tag)
Blog

Egy ilyet csinálhatnál nekem is :DDD De tényleg. Persze nem ingyen. Akartam venni egy Arduino-t, csak nagyon drága... De ha ez ugyan az, és vállalod, akkor írj egy árat privátban :))
Egyébként a fentebb linkelt robotomat akarom átépíteni Arduino-ra. A Pi-vel nem az igazi, a multitaskingos linux miatt néha megakad. Inkább úgy csinálnám, hogy az Arduino vezérel mindent, a Pi az csak a videó streamet adja.


Garada
(őstag)
Blog

Minden elismerésem nagyon tetszik! :K


#16939776
(nagyúr)
Blog

Örülök hogy ilyen dolgokhoz közelébe engedtek.
Velünk még középsuliban legyártatták volna az összes fogaskereket, tengelyt, hajtóműházat mielőtt nekilehetett volna fogni egy ilyennek. :B


KGellért
(Műholdas)
Blog

Közelébe engedtek? A suliban nincsenek ehhez hasonló dolgok, tehát magamtól kezdtem el foglalkozni vele. Jó is volna, ha a suli segítene és biztosítana eszközöket, de sajnos nem így van.


szab.tam
(nagyúr)
Blog

bocsánatot kívánok! :D :R

(kicsit fáradt voltam, és már tényleg nem értettem.)

****

van mostanság egy jópofának tűnő fejlesztés irányzat.
(megint le vagyok zsibbadva, meg nem fogalmazom rendesen, asszem ezt is a bosch támogatja.)
foci robot versenyeket rendeznek évente.
a mogi-sok rendre járnak rá.
a cél az, hogy (asszem 2050-re) legyen egy olyan robot focicsapat, ami kihívja a világbajnok válogatottat.

személy szerint az egész elv nekem annyira nem tetszik, de ez más tészta.
viszont a "becsúszó szerelés" egész új értelmeket kap.
és azért a test-test elleni küzdelem eléggé egysíkú lesz... :DDD

***

most találtam egy elmentett linkeket:
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]


exabit
(tag)

A TI Launchpad harmadannyiba kerül és annyi potenciál van benne ami igazi bőségszaru egy kezdőnek.


Dark Archon
(addikt)
Blog

Ezt te sem gondoltad komolyan szerintem :D Még a főiskolán is 100 éves PC-kre kötött 8051-es mikrokontrollert programoztunk assembly-ben. Ki szenved még ilyenekkel, mikor olyan fejlesző környezetek vannak, mint az Arduino vagy a Pi? Az iskolák szerintem a legutolsó, ahova a korszerű technika begyűrűzik.


hcl
(félisten)
Blog

Mondjuk azok, akik durván akarnak optimailzálni :) A HE-n is akdnak arcok, akik PIC assemblyben nyomják :)


Dark Archon
(addikt)
Blog

Jó, mazochista mindig akad ;]


hcl
(félisten)
Blog

De az igazán fasza programok, és programozók ebből születnek :)

[ Szerkesztve ]


dyj
(csendes tag)

Szia!

Ha a BME VIK-re szeretnél jelentkezni, akkor pár infó róla:
Az alaptanterv az nagyon masszívan elméleti, minimális a gyakorlat. Az olyan tárgyak, amiken érdekesebb dolgokat csináltok (pl. ilyen robotépítőversenyes is van), azok a szabadon választható tárgyaknál vannak. Ha ilyesmivel szeretnél foglalkozni, akkor a Schönherz kollégiumban az ilyesmivel foglalkozó szakkörök között való szétnézést és jelentkezést ajánlom, ahol nagyon sokat tudnak segíteni, és sok eszközük is van (ehhez legkényelmesebb, ha ott is tudsz lakni).

Mindenesetre ezzel tudásszomjjal és szorgalommal eléggé lenyűgöztél, gratulálok a robothoz és sok sikert az egyetemhez!


#16939776
(nagyúr)
Blog

+1 az SCH-ra :K


KGellért
(Műholdas)
Blog

Sajnos nem engedhetem meg magamnak, hogy külföldre menjek tanulni, ezért maradok itthon, Erdélyben. Remélhetőleg a kolozsvári Műszaki Egyetem is elég jó lesz. Majd legfeljebb az Erasmus program keretében fogok külföldre eljutni, de az még odébb van.

[ Szerkesztve ]


dyj
(csendes tag)

Mindenesetre készülj föl, hogy inkább elméleti lesz az okatatás. Szerintem általánosítható nagyobb része annak amit írtam. Meg kell keresni az érdeklődési területeden specialista tanárokat, hasonló érdeklődésű embereket, mert szívesen segítenek, ha látják az elszántságot :) Talán ott is van robotika szakkör, majd feltétlen nézz körül.

[ Szerkesztve ]


bambano
(titán)
Blog

Temesvár messze van? az elég híres külföldön is.


KGellért
(Műholdas)
Blog

Sepsiszentgyörgyön lakom, innen Temesvár 450 km, Kolozsvár meg 350. Én is hallottam jó dolgokat a temesvári egyetemről, de az oktatás minősége nem különbözhet túl sokban a kolozsváritól. És Kolozsvár nagyobb központ is, több lehetőséggel, amennyire én fel tudom mérni. (Meg amúgy is, erdélyi magyar diáknak Kolozsváron van a helye. :D )

üzenetek