üzenetek

hozzászólások


Vesa
(veterán)

"Szerintem ugyanis akkor jobb, ha jobban szól!"

Ezzel csak az a gond, hogy nincs két egyforma fül/agy! Ami neked "jobban szól", az másnak lehet, hogy nem szól jól. Ez egy alapvetés az audio világában, minden ember mást hall anatómiai és egyéb okokból, és ezt gyakorlatilag lehetetlen kívülről megítélni, hogy rá hogyan hatnak az adott frekvenciák vagy azok összessége. Ami valakinek pl. "csilingelő magas", az másoknak pont szépen szól. És akkor abba még bele se mentünk, hogy a frekvenciák azonosítását az agy egyénileg szintén eltérő módon azonosíthatja, ráadásul érzelmi társítást is végez ami végső soron kihatással van annak megítélésére, hogy az egyén számára mi szól jól és mi nem. Egy bizonyos frekvencia vagy frekvenciasáv más hatást válthat ki az emberekben, más módon hatnak rájuk. Ezért van az is, hogy bizonyos emberek számára pl. a furulya egy szép hangú hangszer, míg másokat a világból lehet kizavarni vele, mert idegbetegek lesznek a frekitől, amit kiad. De sorolhatán még az olyan hangszereket bőven, melyek hangzása minimum megosztó és ez nem az erősítőtől függ, mert élőben is pont így reagálnak rájuk.

Ezt azért tartottam fontosnak leszögezni, mert a cikk hangvételéből nekem az jön le, mintha a szerző szerint a hallás, ezáltal a "jól szól" fogalma egy konstans, mindenkinél egyformán működő valami lenne és mintha kicsit úgy érezné, csak az lehet jó amit ő annak hall. Ennél távolabb pedig nem is állhatunk a valóságtól. Ez engem a vallásosság azon aspektusára emlékeztet, amikor a hívő meg van róla győződve, hogy csak az ő vallása az igaz, mindenki más XYZ...

Szerintem itt az a lényeg, hogy mindenki találja meg a saját maga számára "legjobban szóló" eszközt, de abban nincs semmi megvetendő, ha ezt a boltok polcain találja meg, ahogy természetesen abban sincs, ha magának építi meg mert gyáriban nem talált az elképzeléseinek megfelelőt.

A technikai részletekhez én is csak gratulálni tudok, rengeteg munka lehet benne.

[ Szerkesztve ]

üzenetek