[Re:] [Szevam:] Szereted a sört? Eljött a sörkollektor ideje! - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


cinemazealot
(addikt)
Blog

Nem értünk egyet. Sok kicsi sokra megy és esete válogatja, melyik eszköz döglik meg a ki-be kapcsolgatástól, illetve melyik nem. A silányabbak nyilván hamarabb feladják. Én történetesen több évtizede csinálom ezt az akár napi szintű kapcsolgatást és még egyszer sem kellett alaplapot vagy tápot cserélnem ilyen okból kifolyólag, de lehet, hogy csak szerencsém volt. (Oké, talán 15 éve egy Chieftec tápom egyszer elfüstölt, de emlékeim szerint az egy vacak széria volt.) A villanyszámlám pedig szerintem elég jó ahhoz, hogy ezzel a szokásommal ne is hagyjak fel.

De érdemes azon is ellamentálni, hogy a szolgáltatói fogyasztás mérő által nem mért (Általad tehát nem fizetett), a kevésbé jó minőségű (értsd 1-től eltérő cosφ-vel rendelkező) fogyasztók által felvett induktív áramok is ott csordogálnak a falban, és bizony, azt az energiát is előállítja valaki, illetve az is "elfogy" a lakásodban.

#37 razorbenke92
Ment pü. napkollektor ügyben. :)

#21 M0ng00se és #36 Gézengúz
A W (watt) a teljesítmény, ami pillanatról-pillanatra változhat. Óránkénti vagy naponkénti értéke nem értelmezhető. A Wh (wattóra) az az energia, ami egy óra alatt egy wattnyi teljesítmény leadásával elfogy. A k (kilo) az ezres prefixum, kis k betűvel írjuk: pl. 1 kWh = 1000 Wh. A K (kelvin) a hőmérséklet mértékegysége, nagy k betűvel írják, nem összetévesztendő a kiloval. Ennek fényében egy adott eszköz energiafelvétele (ami után fizetjük a villanyszámlát) lehet pl. a kWh (kilowattóra), amit már lehet mérni naponként vagy akár óránként (pl.: Ez az eszköz 200 W teljesítményű. Egy óra alatt 200 Wh, azaz 0,2 kWh energiát vesz fel a hálózatból. Egy nap alatt ez 4,8 kWh energiafelvételt jelent, ami ... Ft-ba fog kerülni stb.).

[ Szerkesztve ]


Gézengúz
(addikt)

Nem véletlenül írtam úgy.


cinemazealot
(addikt)
Blog

Igazad van, kisssjoe is félreérthetően (szerintem hibásan) fogalmazott: "Összfogyasztása a rendszernek 200W amit a tápból vesz fel és amint írtam minimum 3.5 kW ad le." Illetve: "A minimum teljesítmény amit 8m2 böl kiveszek az kabé 3.5kW."

Tehát a sörkollektor ventilátorának (és elektronikájának) teljesítményfelvétele 200 W lenne? Azért az több órán keresztül elég komoly (rezsicsökkentett árammal napi min. 100 Ft). De hogy maga a sörkollektor 3,5 kW teljesítményt is képes lenne leadni, azt kötve hiszem. Összehasonlításul egy villanysütő teljesítménye ennyi. :) Szóval valószínűleg ő is 200 Wh-ra és 3,5 kWh-ra gondolt, azaz napi 200 Wh villamos energiát vesz fel a ventilátor és megfelelő napsütés esetén napi 3,5 kWh hőenergiát képes ezzel a ventilátorral kikergetni belőle. És Te is valószínűleg arra voltál kíváncsi, hogy beéri-e 200 Wh/nap energiafelvétellel a rendszer (hiszen ebből az értékből derül ki, hogy megéri-e foglalkozni vele).

De javíts ki, ha tévedek. :R


Soderes
(aktív tag)
Blog

Nem kimondottan PC-re értettem a dolgot. Te viszont úgy vezetted le. Szerintem ez már fillérb*szás és mánia. Azon is érdemes ellamentálni, hogy viszonylag energiatakarékos PC építsen magának az ember. Sok eltud menni feleslegesen.

#40 Rive : Azért amikor nem rég cseréltünk hűtőládát, az a havi -50 KWh/hónap odab*szott rendesen. Alap hogy nem rakunk semmit elé és tisztán tartjuk.

[ Szerkesztve ]


Gézengúz
(addikt)

Pontosan erről van szó.


cinemazealot
(addikt)
Blog

Én úgy fogalmaztam, hogy "sok kicsi sokra megy", nyilván nem sok kicsi PC-re gondoltam. :) De akkor kifejtem részletesebben is, miket szoktam használaton kívül feszültségmentesíteni:
- tévé,
- projektor,
- médialejátszó(k),
- erősítő(k),
- mikrosütő,
- mosógép,
- légkondi,
- ritkán használt switch,
- telefon töltőfej(ek).


kisssjoe
(csendes tag)

A teljesítményadatok amiket irtam pillanatnyi értékek. De ha így jobban tetszik akkor vehetjük óránkenti ertékként is.
Fogyasztás fix 0,2 kWh
Hőtermelés a 8 m2 panelböl min 3,5- max 5kWh (napszak / intenzitástol függ).
Aki nemhiszi azt személyesen várom Sátoraljaujhlelytöl 30km re egy napsütéses őszi napon. FONTOS- A RENDSZER CSAK NAPSÜTÉS ESETÉN MÜKÖDIK - Fátyol felhő esetén is van hőtermelés de ha borus az idő akkor 0.

Elméletileg a max teljesitmény amit Magyarországon kilehet szedni az körülbelül az elméletben 1,0kWh/m2. A gyakoraltban azonban ritka ha valaki eljut 0,7kWh/m2 ig (ideális tájolás esetén). Én maximum 0,6kWh/m2 kapok a teljesen függöleges kollektorokkal.

A telejsitmény felvételt fixen mértem egy dugalj mérövel.
A teremelt hö mennyiség mért/számitott érték - lásd a csatolt excel kép ami 2m2 terület teljesitményét reprezentálja (ezt 4 el kell felszorozni nálam).

Az egész rendszer nem az én elmém szüleménye az osszes Know how a valamikori sorkollektor.hu oldalról származott - sajnos ez az oldal az összes hasznos infojával és tagjaival együtt megszünt.

Egyébként jelenleg is dolgozom egy uj kollektoron ami kb 3m2 es lessz es a rekuperacio szívóágan fogja elömelegíteni a levegőt...

[ Szerkesztve ]


kisssjoe
(csendes tag)

Érdemes még a rendszert kibövíteni egy darab fotovoltaikus panellel 280-370W ami egy DC-DC konverteren keresztül hajthatja a vetillátorokat. Akkor meglehet sporolni a fix venti fogyasztást is (0,200kWh).

Mi ezt az idén megléptük viszont kicsit másképp kb 5kWp panel került fel pléh tetöre ami az egész házban 2 fázist támogat max 1,8kWh al / fázisonként. Plussz beszereltünk egy klimát is amivel ősz-tavasz idejen fütve lessz , most nyáron pedig hűti a házat - teljesen ingyen. A klima LG tipusu és manuálisan lehet vele a teljesítmény felvételt állítani- csak akkor van bekapcsolva ha süt a nap - ergo ingyen megy (elvileg -10C foknál is füt). COP min 3,0 azaz 3x annyi hőt/hideget termel mint amennyi áramot eszik.

Mondjuk a sörkollektorom COP ja meg 17,5-25 :)
Ergo - igyatok sok sört :)

[ Szerkesztve ]


Mbazsika
(tag)

A venti elvileg 350m3/órát tud (magában), a kollektoron alulról üti a 200m3/órát. A csúcs pillanatnyi termelése max fordulaton 76fok volt, de az tavaszi +15 fokban.
A doboz szigetelésén lehetne javítani, de annyit nem ér meg munkában nekem az egész, le kellene szednem, stb.
Egy ismerősnél építettünk annak idején egy hasonlót, de normálisan szigeteltük a dobozt, hideg időben jobban teljesít, tavaszi-őszi átmeneti időben nincs jelentős difi.


kisssjoe
(csendes tag)

Az egy nagyon magas hőmérséklet kimenő ágon. Mekkora a kollektor területe? Hány 90 fokos elágazás van benne? Csöátmérö? Sokan esnek bele abba a hibába hogy egy sima PC 12 V os ventit vágnak a kollektor elé “mer igy jó keveset fogyaszt”… a baj ezzel csak annyi hogy a PC venti “axiál/virág” ventilátor aminek kábé 0 a statikus nyomása - ergó azt a 300m3 t nem tudja “átnyomni” a kollektoron. Ezért építenek a “tudákosok” “radiál(mókuskerék)” ventillátort a rendszerbe - ez képes elfogadható fogyasztással olyan nyomást kifejteni ami képes 4-5m/s légszállást elérni a kimenő ágon. Így a delta T alacsonyabb viszont sokkal nagyobb a légszállás ergo több hőt vesz ki a kollektorból mint a PC venti. Én vásároltam magamnak egy levegősebességmérőt amivel a kimenő ágon méren a levegő sebességet így a fentebb jelzett sebességet nem a kisújambol varázsoltam ki. A legolcsóbb használható mókuskerekes ventik a ford escort duplaventis fűtőventijei (bontott/darabja kb 5000ft)- nekem ebből kettő van beépítve és mivel dupla ventik ezért darabja meghajt gond nélkül 2x2m2 kollektort visszafolytva (kabe50%on pörgetve) - elfogadható zajszinten. A 2 venti összesen zabál 200 W ot fixen az Ac/Dc táppal.

[ Szerkesztve ]


csabyka666
(addikt)
Blog

Üdv mindenki!

Él még ez a topic?! Kérdésem lenne. Gondolkodom egy sörkollektorhoz hasonló szerkezeten, viszont érdekelne, hogy fedő üvegnek milyet érdemes a kollektor elé tenni? Hőszigetelt 2 rétegű "szívja jobban" a meleget, vagy mindegy? Bontott üvegtáblák vannak relatív olcsón már.

Amiért kérdezem, tegnap voltam egy kelet-nyugat tájolású irodában, hatalmas üvegfelület, dupla üvegek, a radiátorok le voltak tekerve nullára, sötétítők behúzva, és így is elviselhetetlen meleg volt az irodában. A sötétítő függönyök frankó melegek voltak! Mindez decemberben, egy napsütéses napon.

Érdekelne a véleményetek, tapasztalatotok. :R


Szevam
(aktív tag)
Blog

Szia!

Most nézegetem vissza az írásaimat.

Üveg tekintetében, ha nem gondolom rosszul én olyat választanék, ami nem szigetelt, így a sörös dobozok telibe kapják az infra fényt a Nap-ból. Én régi üveget választanék, ami vékony és nincs rajta semmilyen bevonat. A LOW-E bevonatos üveget én kerülném.


csabyka666
(addikt)
Blog

Azért gondoltam a hőszigeteltet, mert akkor a kollektor fekete felülete felett ami meleg összegyűlik, azt nem engedné vissza a szabadba a dupla üveg. Mint amikor csak szimpla üveg van egy ablakban, vagy dupla, teljesen más érzet. De csak tipp, lehet butaság a részemről.

üzenetek