[Re:] [t72killer:] Backup 3.5"-os HDD-re, hogyan? - BLOGOUT fórum

üzenetek

hozzászólások


#20655360
(senior tag)

Egy külső USB-s ház neki és ennyi. Én ezt választanám.


dabadab
(titán)
Blog

Ha backup, akkor mindenképpen fizikailag is külön tartanám, szóval én a NAS-ra szavaznék.


t72killer
(titán)
Blog

Köszi mind2-töknek. Ez a NAS téma el kezdett érdekelni, sima USB-n már sikerült bad sectort okosítani külső winyóra, úgyhogy én is inkább a hálókábeles kapcsolatot preferálom.


dugo_
(veterán)

Ha van egy kis barkácshajlamod és nem kell más gépbe is bedugdosni a lemezt, én megcsinálnám ezt a projektet:
How to Make a One-Click Backup Button

Asztali híján én csak a tárgyalt szoftvert használom a 2,5" külsőkre tükrözéshez.


#20655360
(senior tag)

Ha megéri a backup, akk mehet persze a nas is. Bár az jóval komolyabb kiadás. Még az ssd is opció lehet, ha nem nagy mennyiségű adatról van szó.


t72killer
(titán)
Blog

Több gépet szolgálna ki és elég nagy adatmennyiség (ahogy gyártom a videókat, ill nem dobom ki a félig szerkesztett cuccokat, évi 2-3TB feletti is lehet a termés). A NAS két okból nem volt az első helyen: egyrészt nem kell állandóan szolgáltatni, csak amikor backup akció van vagy ha vissza akarok keresni valamit róla, másrészt elég combos árakat kérnek érte, a normálisabbja 50eFt körül van.

#4: Mivel villámcsapástól nem tartok (vihar esetén mindent ki szoktam húzni, "alap" túlfeszvédelem van), ezért a főgépben is ellakna a cucc, tényleg érdekes ez a forrasztósdi:R Persze profin kell csinálni, véletlen se szakadjon meg, winyónál nem játék a tápáram stabilitása:U

[ Szerkesztve ]


Tuomas
(addikt)
Blog

Kb. 4 hónapja használok NAS-t, a gépemen már nem tárolok semmit.
Az elsődleges tárolóm a NAS lett, és arról automata ütemezett mentéssel készítek biztonsági másolatot egy külső vinyóra, havonta.
A NAS praktikussága pedig még engem is meglepett, nem gondoltam volna, hogy ennyire ki fogom használni (torrent, médialejátszás, a fájltárolás természetesen, a fotókat amiket telefonnal készítek, automatikusan pakolja fel, stb.)

Persze némi tudást igényeltetik hozzá felvenni, de a fórumon segítenek, ahogy nekem is segítettek, és egyszer lövöd be, utána biztonságban szerintem közel verhetetlen.

Szerk: melegedéstől nem kell tartani, a beépített venti elég halk és jól is működik. Ütemezett be-ki kapcsolást is tudnak egyes modellek, így arra sincs komolyabb gond, nálam minden éjjel leáll, és minden reggel kel.

[ Szerkesztve ]


jaja1981
(addikt)

Egyértelműen NAS.
Mindenre jó.
Én kb 6 éve használom és csoda.
A gépeken adat már nincs is tárolva.
Hálózati meghajtónak fel van csatlakoztatva és kész.
Mondjuk Nálam egy PC végzi a feladatokat, egy csoda Atom procis vas XP-vel, 1GB rammal. :)
- Hálózati adattárolás
- Filmeket is innen nézünk TV-n
- Torrent
- FTP szerver
- IP kamerák is ide rögzítenek, illetve innen vannak vezérelve
- Távoli elérés, alias felhő
- Nyomtató szerver

Nagyjából ezek.
7/7 0-24-ben megy.
Anniy van, hogy 4 évente cserélek benne vinyót egy újra simán ghost-olva, nehogy vinyó halál legyen.
Persze heti rendszerességgel van még egy bizt mentés a NAS-ról a router-be lévő 64GB pendrájvra, de oda cask doksik és képeket mentek, a többi adat pótolható.

Sebességben is bőven jó, van hogy 400-450MBps-sel tudom olvasni.


DeltaPower
(őstag)

Én úgy vettem észre, hogy usb-n a vinyók inkább akkor badsectorosodnak, ha szar a rack.
6 évig használtam egy samsung 120g ide-s vinyót külső rackben, utána még 3 évig egy 250-est. Annak ellenére, hogy full alu házas rack volt, rohadtul melegedett mind a kettő. A másik probléma pedig az volt, hogy nem tudott smart-ot és parkolni se engedte a vinyókat (valszeg ez is okozta a melegedést), 24/7 hajtotta normál üzemmódban. A 120-as teljesen megdöglött, de annál nem egyértelműen a rackben üzemeltetés volt a hunyó, egyszerűen iszonyat sok üzemóra volt benne. A 250-est lecseréltem mikor megjelent rajta az első pár bad sector.
Most egy 500-as satás wd-t használok USB3-as külső rackben, ez tud smartot és parkolni is, nem melegszik feltűnően.

Ennek ellenére én is nas-t ajánlok usb helyett, egyetlen kivétellel: ha fontos az átviteli sebesség, de nem áll rendelkezésre gigabites hálózat, akkor jobb választás egy usb3 rack, mint egy gigabites routert is venni a nas mellé. (Feltéve, hogy a gépek is tudnak USB3-at)

Biosból letiltásos módszer szerintem értelmetlen, max pár wattot spórolsz a fogyasztáson, de a gép minden bekapcsoláskor fölöslegesen fel fogja pörgetni a plusz vinyókat, aztán leparkolnak maguktól mert nincs adatforgalom.


t72killer
(titán)
Blog

Köszi mind2-töknek, még gondolkozom rajta:R. Jelenleg a torrent/központi tároló feladatokat egy őslelet atomos netbook tölti be, ennek nagyjából elég a tárhelye. Ha két gép között kell adatokat küldeni, akkor network drive/samba. TV-re köthető eszköznek akkor látom értelmét, ha tud valamit kezdeni a 3D-Bluray tartalommal, ez jelenleg windowst + powerDVD-t vagy valami spéci multimédia-playert kíván.

#9: a hálózat gigabites szerencsére, ezzel gond nincs. A felpörgetősditől mindenképp megóvnám a winyót - ezért is ha a gépházban marad, akkor a stp1dh kolléga által linkelt kikapcsolós megoldást fogom választani, vagy annak egy bolti rokonát.

[ Szerkesztve ]


Lauda
(félisten)
Blog

Vennek egy normalis kulso racket, abba egy vinyot es kesz. Szerintem felesleges penzkidobas egy ilyen draga kutyu.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

Az USB-s megoldás a legkényelmetlenebb és a legkevésbé biztonságos. Viszont a leghordozhatóbb megoldás.
A SATA HD, eSATA-ként használva, Mindenképpen a leggyorsabb és SSD illetve merevlemez kímélő. Mindenben azonos a belső merevlemezekkel, de leválasztható.

A NAS jelenti a legkényelmesebb megoldást. Gigabites hálózaton elfogadható a sebessége. Nehezen hordozható. A biztonságára oda kell figyelni. Ha megtalálja egy titkosítással zsaroló program, nagy lesz a gond.

A BIOS/EFI szinten letiltott tárolóeszközöket, megtalálhatja és használhatja a Windows. Ezt minden esetben ellenőrizni kell, nehogy meglepetést legyen a vége, mert mégis elérhető.
Ezért érdemes átalakítani a tápellátást, a videón látott módon. (Az a backup program viszont nem teljesen tiszta.)


Tuomas
(addikt)
Blog

"A NAS jelenti a legkényelmesebb megoldást. Gigabites hálózaton elfogadható a sebessége. Nehezen hordozható."

Az tény, hogy nehezen hordozható, de ha egy jó támogatással megáldott NAS-t vesz (vagy ha nem, akkor total commander), akkor a távoli elérést pikk-pakk meg lehet oldani, így akárhonnan eléri, mobilról, másik gépről stb, ami olyan mintha magával hordozná, és még csak el sem lehet veszíteni.

[ Szerkesztve ]


Hieronymus
(addikt)
Blog

WD My Cloud NAS-t használok. Nagyon jó a támogatása.
Android és almás eszközökön, távolról is elérhető a NAS tartalma.


Krugszvele
(senior tag)

Én már mindent megpróbáltam, de nekem sohasem sikerült automatikusan a gépre szinkronizálni a telefonnal készült képeket :(
A felhőbe egyből felmegy, de a gépre hiába van felrakva a kliensprogram, beállítva, akármi, sohasem csinálja, se oda, se vissza:(

Kipróbáltam több windows verziót, már gépcsere is volt (nem emiatt) és mégsem :(


Krugszvele
(senior tag)

A merevlemez, ha kapja az egyenletes áramot, egyenletes hőmérsékleten van, akkor gyakorlatilag kipörög a világból, nagyon-nagyon ritkán megy tönkre.

De ha sűrűn van indítgatva, emiatt gyakran lehűl-felmelegszik... na, az hamarabb tönkre tudja tenni!

Azért átlagosan szerintem egy pc-ben 5 évet ki szoktak bírni, csak a szórás iszonyú nagy, mert az 1 héttől tíz évig terjed :D


t72killer
(titán)
Blog

Így van, a rossz táp a HDD halála, meg a felesleges fel-lekapcsolástól is kímélném. A főgépem naponta kb 2x van ki-bekapcsolva, míg a backupwinyóra kb heti 1-2x lenne szükség: ha nincs állandóan rákötve a tápra, akkor ez tizedannyi hősokk, ezenkívül kb havi 1kWh áram.

A NAS vagy inkább egy saját építésű HTPC koncepció nem győzött meg, utóbbi elég nagy extra doboz lenne a főgép mellett kvázi feleslegesen, előbbit pedig egyrészt nem használnám ki (ha az adatmegosztásról, szerverfunkcióról van szó) másrészt sovány lenne pl 3D-bluray anyag lejátszására, ha egy újabb példány beépített HDMI portján próbálkoznék, multimédiaplayer-nek is használni a cuccost.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"...másrészt sovány lenne pl 3D-bluray anyag lejátszására," (NAS)

Közvetlenül a NAS-nak nem kell lejátszania semmit. A DNLA koncepciójának pont az a lényege, hogy a tárolás helyén közel nulla számítási kapacitást igényel. A tárolt tartalmat adatfolyamként tolja át a megjelenítő eszköznek. A megjelenítőeszközben meg ott a szükséges mennyiségű számítási kapacitás.

A 3D-bluray anyag még a hálózatot sem terheli jobban, mint a mpeg (DVD) SD.


t72killer
(titán)
Blog

Az újabb nas-okon lévő hdmi-n keresztül gondoltam a lejátszást, különben mivel játsszam le? A tv beépítettje csak 2d-t tud, multimedia playert nem akarok venni, se a nagygépet bedörrenteni.


Tuomas
(addikt)
Blog

Milyen NAS-od van? Én synology-t vettem, a photo station alkalmazáson belül androidon be lehet kapcsolni, hogy amint fotózol, töltse is fel a képet egy általad megadott mappába.


Hieronymus
(addikt)
Blog

"A tv beépítettje csak 2d-t tud"

Ha a tévé, meg tudja jeleníteni a 3D tartalmat, akkor minden lejátszó 3D képes. Ha nem. akkor nincs olyan 3D player, ami kihozná a 3D-t a tévéből.

Ha a tévé nem ismeri fel azonnal a 3D tartalmat kézzel kell beállítani a 3D. Melyik irányban van megosztva a képernyő.


t72killer
(titán)
Blog

Megjelenítés !=lejátszás:W. Lejátszáshoz kell egy szoftver (mpc-hc, powerDVD, TV-be beépített lejátszószoftver), ami a bithalmazból képi infót farag, amit a HDMI csatoló megemészt. Jelenleg egyetlen 3DTV-be épített lejátszó nem ismeri a Bluray ISO formátumot, főleg nem a 3D-set csak a rippelt, átkódolt mkv-ket, avi-kat, ennek ellenére tökéletesen működnek BD-lejátszóval, multimédia-playerrel vagy rendesen szoftverezett PC-vel.

"Ha a tévé nem ismeri fel azonnal a 3D tartalmat kézzel kell beállítani a 3D. Melyik irányban van megosztva a képernyő."
Itt nem SBS ripekről beszéltem, hanem eredeti (framepacked) 3DBD tartalomról. SBS-t lejátssza a TV-m szoftvere gond nélkül.

[ Szerkesztve ]


t72killer
(titán)
Blog

Belső mobil racket használ valaki? Ez a példány kultúráltan (forrasztás nélkül) megoldaná az áramtalanítási kérdést, ráadásul némi mobilitást is ad a winyónak, miközben a tápellátás a legjobb helyről (a főgép tápja) van megoldva.

Nem lesznek ezek egy idő után kontakthibásak? Miért van egy SATA->SATA eszközben + elektronika?


Hieronymus
(addikt)
Blog

"Nem lesznek ezek egy idő után kontakthibásak?"
Az IDE merevlemezek idejében komoly gondot okozott a csatlakozók megkopása. Biztosan volt minőségi termék is, de mennyiségi termékekkel volt teleöntve az ország.

"Miért van egy SATA->SATA eszközben + elektronika?"

A rack kettő része között nem szabványos SATA csatlakozó viszi át a delejt és az adatokat.
A két csatlakozás illetve 2x2 csatlakozás között panellel alakítják ki a kapcsolatot. Szükség van a LED-ek és zörgők áramellátásra illetve az adatáramlást jelző LED is külön elektronikát igényel.

A hagyományos felállásban 3 ventilátor tolta a levegőt, de volt olyan IDE merevlemez, amelyik ennek ellenére is túl meleg volt.

Csak olyan alaplapnál van értelme, aminek a BIOS-ában szabályozni lehet, SATA vagy eSATA az adott csatoló.


t72killer
(titán)
Blog

Változnak az idők, régebben különösen divat volt a szemetet K-EU-ba önteni, az errefelé gyengébb/nem létező fogyasztóvédelem, és a kicsi eladási volumen miatt. Amit kinéztem (Raidsonic IB-138SK-B-II) arról sehol (=amazon, newegg, stb) nem írta user, hogy gyilkolná a winyókat, pedig olyasvalaki is visszajelzett, aki tucatnyi ilyet használ.

A BIOS-om tudja a hot swap-et, a windows viszont már nehezebben ereszti a felcsatolt winyót, de majd meglássuk.

Régen elég nagy divat volt műanyagból csinálni ezeket, úgy nem csodálkozom, hogy megfőttek:U


Hieronymus
(addikt)
Blog

A Windowsnak nem szabad hisztizni miatta.
Pontosan ugyan az a rendszer csatlakoztat és választ le, mint ami az USB eszközök kezelésért felel.
Nekem a notin van eSATAp port és vettem hozzá SATA adapter kábelt. A 2.5"-os HDD és SSD meghajtók gond nélkül üzemelnek. Nincs gond a fel vagy le csatlakoztatással.


t72killer
(titán)
Blog

Nálam túlságosan nem fontos a hot swap, ha kész a heti backup, belefér egy gépújraindítás, ha nem akarna lejönni szoftveresen. Az tetszik benne, hogy elegáns formája a kolléga által linkelt sata-kikapcsolós megoldásnak. Itt is van kapcsoló + ha akarja az ember ki is húzhatja a fiókot, akkor tuti nem ugrálnak át a ransomware-ek meg a villámcsapásból származó elektronok.

[ Szerkesztve ]


AusWolf
(őstag)
Blog

Én sokáig simán a gépben hagytam a másodlagos vinyómat, és beállítottam a Windowsban, hogy kapcsolja le, ha használaton kívül van. Az, hogy bootoláskor elindult a többi meghajtóval együtt, nem különösebben zavart. :)

Jelenleg a laptopomban egy M.2 SSD és egy SATA merevlemez van. Előbbin a rendszer, utóbbin a programjaim futnak. Tárolásra meg van egy USB-s külső vinyóm.


t72killer
(titán)
Blog

A folyamatos elindítás-leállítás procedúrától szeretném megkímélni, elvileg (ahogy az autóknál is) ez okozza a legnagyobb "kopást". Ha marad is a házban, sztem szervezek neki egy áramtalanítási megoldást.

üzenetek